PDA

Zobacz pełną wersję : [750] Ustawianie niskiego spalania

Bartas
08 kwiecień 2010, 20:57
Temat to kontynuacja wątku z poprzedniego forum.

Tak przy okazji, potrafi ktoś/ lub może ma/ dokładnie opisane co i jak trzeba zrobić, aby ST mało paliła? Może ktoś zrobi jakis opis z foto?

Moja obecna ST przy 110- 120 wciągneła 7,14l/ 100km. Przy 90- 100 6,87. Oba wyniki mnie nieco dobiły, tymbardziej, że nie było to miasto.
Narazie obejrzałem iglice i je przestawiłem ze środkowego położenia, na max opuszczoną.
Jutro pomierzę na nowo spalanie i ocenię efekty.

giani
08 kwiecień 2010, 21:11
Po moich ostatnich szaleństwach w terenie(miałem taki tydzień)prawie cały bak przerobiłem na spaliny. Jak zatankowałem i potem przeliczyłem to się też zdziwiłem. 10l ale uważam, że coś za coś :D
Pozdro Giani

Beniamin
08 kwiecień 2010, 21:32
Trzeba dobrze zsynchronizować gaźniki, rozsądnie obniżyć poziom paliwa i efekty będą. A jak za małe to prawą manetkę owinąć drutem kolczastym i jeździć z emerytami.

Infi Bartasowa
08 kwiecień 2010, 21:34
Bartek już jeździ jak emeryt. :P 90 no góra do 100 się rozpędza... Czasem to dla mnie za wolno. :P

PaT
09 kwiecień 2010, 00:32
Niespełna 7litrów w ST raczej nie powinno załamywać. Nie patrz na prędkość a na sposób rozpędzania moto.
Co nie znaczy że namawiam do emeryckiej jazdy bo to niezbyt zdrowe dla silnika.

marcinjunak
09 kwiecień 2010, 07:06
Moje gaźniki właśnie są w rękach mechaniora, zobaczę jak będzie po czyszczeniu i ustawieniach poziomu i synchronizacji. Do tej pory jak jeździłem do 120 paliła mi koło 6 litrów w trasie , zmiana biegów bez przekraczania 5 tys obr/min ale wystarczyło od czasu do czasu przeciągnąć ją do 6 tys i wychodziło do 7 litrów. Jak jechałem do Pińczowa na zlot 200km w jedną stronę z 3 bagażami i kumplem z tyłu 110kg wagi i rozpędzając się czasem do 160km/h spalanie wyszło mi równe 7 litów przy tankowaniu (więcej już nie dało się nalać bez bujania motorem).

xieciu
09 kwiecień 2010, 08:04
Mi najmniej spaliła jak urwałem łańcuch i założyłem jakiś z Agromy od snopowiązałki :) 120 oczek rozmiar chyba 3/4, nawet zapinkę za 3pln dostałem :) Z Koszalina do Warszawy na jednym baku dojechałem i jeszcze rezerwy trochę zostało:) obroty max 2,5 tys :)

Bartas
09 kwiecień 2010, 16:07
Po obniżeniu na maksa iglicy na 4 litrach paliwa zrobiłem 36,5 km. Kur... ja pier...

Bartas
09 kwiecień 2010, 17:31
Hmm dziwne zjawisko... zatankowałem ponownie 4 litry i zrobiłem jak narazie 56km, paliwo nadal jest... Wyjadę ponownie do rezerwy i zobaczymy co dalej. Szokujący ten poprzedni pomiar, ale wykombinowałem co może być jedną z przyczyn. Stacja, na której tankowałem jest nowa, więc po cichu liczę, że coś tam u nich nie teges. Po zmianie wydechu motor zaczął bardzo mocno kopcić na czarno przy dodawaniu gazu. Obniżenie iglicy o 1 ząbek załatwiło dymienie, ale od 5 tys obrotów nieco jeszcze dymiło. Obniżyłem iglicę o kolejny, ostatni już ząbek. Motocykl przestał dymić w całym zakresie obrotów, ładnie pracuje i trzyma obroty (po zmianie obroty wzrosły), ładnie reaguje na gaz i ogólnie piknie chodzi. Takie spalanie jak za pierwszym pomiarem mało co mnie nie zabiło :P

xieciu
09 kwiecień 2010, 17:46
sprawdź poziom paliwa, prosta sprawa wystarczy kawałek wężyka przeźroczystego. Tylko moto trzymaj w pionie :)

Bartas
09 kwiecień 2010, 17:50
No właśnie nie wiem jak... bak trzeba zdjąć, kreski jakieś na pokrywkach gaźników których nie widzę. I wogóle musi być chyba źródło zasilania nie? Normalnie unikam tego jak ognia :P

fxrider
09 kwiecień 2010, 18:03
I kombinujesz na około... bez senzu. Jak to sprawdzić to Ci tłumaczyłem przez telefon, ew. zobacz w manualu. Podeślij zdjęcie dekielków to znajdziemy i kreskę ;) Zasilanie to też żadna filozofia - kawałek przewodu + stara, czysta butelka + wiertarka. W butelce wiercisz otworek, wpychasz przewód, drugi koniec przewodu wciskasz w wężyk wystający spomiędzy gaźników, zalewasz benzyną i wot cała filozofia.

kleszcz
09 kwiecień 2010, 18:56
osobiście mam 660 (pali 4 litry :clap: ) ale kolega miał 750 , mówił że pomaga wymiana dysz w gaznikach! opuszczanie iglicy może nie pomóc , albo spalanie spadnie nieznacznie

Krzsiek
09 kwiecień 2010, 21:57
Ale na starym forum chyba dobrze to rozpracowano http://archiwum.xtzclub.pl/forum/viewthread.php?forum_id=9&thread_id=34&rowstart=0

Sensownym wydaje się wsadzenie dysz od szwajcara.

Witajcie,
Tak z głupia-frant tu zajrzalem, zobaczyc jak wam idzie na nowej stronce. Na pewno bedziecie zadowoleni z posiadania wlasnego forum. Afrykancy życzą Wam powodzenia.

Przy okazji wpadł mi w oczy ten wątek, wiec sie podzielę naszymi doświadczeniami z iglicami. Nie ma znaczenia czy to ST czy AT - bo zasada działania jest taka sama.

Obnizenie iglicy ma na celu zubozenie mieszanki paliwa. Robimy to wtedy kiedy zmieniają sie parametry zewnętrzne - czyli ciśnienie powietrza. Spadki cisnienia znaczące mozemy zaobserwowac tylko wraz ze wzrostem wysokości n.p.m. Wtedy spada ilość dostepnego powietrza i tym samym skład mieszanki przechyla sie w stronę za bogatej mieszanki. Obrazowo mówiąc cylinder jest zalewany paliwem ktorego nie zdąza spalać. (to tak jak jezdzenie na ssaniu za długo). Róznice te sa nie do zauważenia na terenie Polski. Minimalny spadek mocy zaobserwujecie w wysokich Alpach. Ale to bedzie chwilowe i nie ma sensu bawic sie wtedy niedostepnymi przeciez iglicami...
Jazda na zbyt ubogiej mieszance powoduje ze w skladzie bedzie wiecej powietrza co skutkuje wzrostem temperatury pracy głowicy. I znowu na wskazniku temperatury tego nie zobaczysz (albo minimalnie) ale temperatura pracy glowicy bedzie za wysoka. Sami wiecie ze Wasze glowice nie należa do prostych i tanich w przypadku przegrzania. Jasny kolor swiecy rowniez bedzie swiadczył o zbyt ubogiej mieszance. Nie czuc spadku mocy, moto sie zbiera, nie koniecznie strzela po gaznikach ale to wszystko jest bardzo złudne - w dupe dostaje niezauwazalnie głowica.
Problemy z za bogatą mieszanką zaczynają sie od wysokości 3500 -4500 ale i tak pierwszym krokiem bedzie wymiana zwyklego filtra na KNa. A dopiero potem jest zabawa z iglicami i dyszami głownymi. Atakujac w tym roku Himalaje (6 AT i 1 BMW) zastosowalismy zestawy DYNO JET poniewaz iglica w AT nie ma regulacji (rowków) . I tu uwaga!!! Iglice DJ maja inny kształt od orginalnych zatem przeplyw paliwa zdluz niej bedzie inny niz w orginalnej. Ustawienie wysokosci iglicy i powiekszenie wlk dyszy daje wzrost mocy + KN). Opuszczenie o jeden rowek niz zalecane przez DJ daje ustawienia jak na fabrycznej at a o dwa zubaża mieszankę. Naszym celem (zreszta zrealizowanym) byl wjazd na 5600m npm i to wymagało obnizenia iglicy i zmniejszenia dysz głownych + obowiazkowo KN. A ten jeden kolega co tego nie zrobił w Krakowie to rozpruwal swaja AT na wysokosci 4200 bo kompletnie nie chciała jechac.
Reasumując:
1. Jak wielkie ma znaczenie wysokosc iglicy mozna zobaczy dopiero wysoko.
2. Obnizenie orginalnej iglicy w warunkach normalnych - zubozy mieszankę (czego nie zauwazysz w parametrach) zwiekszy temperature pracy glowicy i moze doprowadzic do jej uszkodzenia. Owszem spadnie spalanie.
3. Srubka składu ustawiona ma byc na fabryczne ustawienie - bo dotyczy tylko wolnych obrotów - iglica odpowiada za średnie, a dysza głowna za wysokie obroty.
4. Po kombinacjach z iglicą nalezy wykonac SYNCHRO!!!

WNIOSEK:

ODRADZAM KOMBINOWANIE Z IGLICĄ JAK NIE JEDZIECIE NAPRAWDE WYSOKO. CIESZCIE SIE JAZDĄ, PALI ILE MUSI SPALIĆ, W KONCU MACIE TE 10 KONI WIECEJ OD AFRYKI.

Co do kombinacji z iglicami:
praktyka ich opuszczania w naszych silnikach jest powszechna i opisywana na wszystkich chyba forach SuperTenere i TDM. Wszystko wskazuje na to, że nie jest to zbyt bolesne w tych silnikach. Może małe żółte rączk coś skopały przy projekcie, bo nawet doświadczeni mechanicy od dokładnie tego silnika zalecają taki myk (oczywiście łącznie z kontrolą efektów na świecach i podciśnieniu, m.in. dlatego, że gaźnik gaźnikowi nie jest równy). Toć bardziej wysilony silnik TDM potrafi bardziej oszczędnie obchodzić się z paliwem (nawet jak wyrównamy przełożenia wtórne) i jeździć tak dziesiątki tysięcy km, a i pomiędzy naszymi (SupTen) sprzętami nawet na takich samych nastawach i równej jeździe różnie będzie ubywać ze zbiorników. Wg. mnie w tym silniku korekta, ale z głową jest możliwa.
A tak w ramach strzału do własnej bramki: są opinie, że silniki ST są bardziej wrażliwe na zmianę ciśnienia na dużych wysokościach od AT i TA Może właśnie te niezbyt szczęśliwe nastawy fabryczne silnika R2 o tym decydują - miały poprawić dół, słabszy wobec V2, a dały niezamierzony "ijacki" efekt i "chorobę wysokościową" ?

fxrider
09 kwiecień 2010, 22:25
Zanim zacznie się kombinować na wszystkie strony wypadałoby zająć się podstawowym serwisem tych gaźników. W tym momencie nie wiadomo jaki jest poziom paliwa, stan zaworka i jego gniazda, uszczelek gaźników, co z ich synchronizacją i luzami zaworowymi.
Jak się te tematy ogarnie to można myśleć o dyszowaniu, ale to już jest wyższa szkoła jazdy. Szwajcar oprócz innych dysz ma też zwężane króćce i inne iglice.
Nadmierne zubożenie mieszanki może skutkować nadmiernym grzaniem się silnika i wypalaniem zaworów.

Bartas
10 kwiecień 2010, 12:09
Narazie na 4l zrobiłem 70,6 km, jeszcze nie wskoczyła ponownie rezerwa. Daje to wynik 5,66 l/100km.

Bartas
10 kwiecień 2010, 16:29
Poprawka, na 4l zrobiłem dokładnie 73,8km, co daje spalanie rzędu 5,42l :) Zatankowałem ponownie i znów testy. Jak wyjdzie podobnie, no to będę wiedział, że coś było nie tak z pierwszą stacją.

Bartas
15 kwiecień 2010, 17:56
Kolejny wynik testów:
na 6l zrobione 113,3 km, co daje 5,3l/100km
Także wszystkie znaki na niebie mówią, że z tą stacją było coś nie tak :)

xieciu
15 kwiecień 2010, 20:44
A ile kilometrów z tych 113,3 ją pchałeś? :P

ZED
05 maj 2010, 11:26
No Bartas ładnie 750tką 5,3l/100km to super wynik. Ja swoją 660 tez zaczynam testować od każdego tankowania.
Teraz na majówkę zatankowałem full do krawędzi kołnierza (zakładam że na tym poziomie jest te 20litrów) bez żadnego upychania.
Przejechałem do tej pory 320 km ( ok 70km miasto i ciężki teren a wiec jedynka i dwójka, reszta trasa ale spokojnie ok 100km/h 4tys obr)
i wciąż nie mam poziomu rezerwy ( w 660 jest na 3,5 litra ) ciekawy jestem ile zejdę poniżej 5l/100km ( na ta chwile jak bym miał rezerwę to by było 5.16l/100km)
Kleszcz czy to możliwe że wyciągasz 4l na 100km? (może trasa ok 80km/h dała by taki wynik)

piotr13
05 maj 2010, 11:58
Zużycie na majówce; dojazd 4,4l jazda po górach+trochę terenu 4.6l, powrót 4.85l ale leciałem 110-120km/h

Bartas
05 maj 2010, 12:02
W czasie majówki mieliśmy porównanie z Bladymxtz odnośnie spalania. Tankowaliśmy równo do pełna obie ST. Blady zrobil do rezerwy 250km (lub 270) a ja 415. Zaznaczam, że nie było "upychania" paliwa w baku. W czasie powrotu na równych 23 litrach paliwa zrobiłem 424km, co daje wynik 5,42 l/100km. Jazda z kufrem central, rolką 50l, torbą na baku + plecak na kufrze. Prędkości różne, zazwyczaj było to 100- 110, przy wyprzedzaniu prędkości chwilowe dochodziły do 150. Teraz jestem całkowicie zadowolony ze spalania.

marcinjunak
05 maj 2010, 12:15
Teraz jestem całkowicie zadowolony ze spalania.

Czyli tylko iglice obniżyłeś, tak? A ten poziom w gaźnikach ustawiałeś?
Mi po majówce wyszło równe 300km na 21 litrach do daje spalanie 7 litrów ale w trasie 120 prawie nie schodziło a parę razy 160 było na zegarach. Z tego co piszecie to niby norma ale da się mniej :)

Bartas
05 maj 2010, 12:35
Dokładnie, tylko iglicę obniżyłem.

BULLSON
05 maj 2010, 12:52
czyli w koncu dales na max niskim polozeniu te iglice? ja mam o 1 wycicecie wyzej od najniznszej pozycji bo kumpel, ktory jezdzil kiedys na XTZ twierdzil, ze na najnizszym polozeniu byla odczuwalna dziura w mocy...

lech26
05 maj 2010, 12:58
to i tak pestka. ja wczoraj tankowalem do pelna i na 135 kilometrow wziela mi 21 litrow, a co najlepsze to niemam zadnych problemow z moto tylko tyle ze zalozylem tlumik microna od gsxr750 "not for road use" pisze na nim. moze dlatego??

Bartas
05 maj 2010, 13:06
Dokładnie Bullson, iglica na maxa w dól. No i dziury w mocy nie ma.

Krzsiek
05 maj 2010, 13:30
A zauważyłeś jakieś skutki uboczne, tzn wyższa temp silnika, wyżej sięgającą wskazówka temp, czy przygrzany kolektor wydechowy? Ludzie pisują ze przy uboższej mieszance jest wyższa temp spalania.

LukaSS
05 maj 2010, 13:36
Niby tak. Ja mam spalnie na poziomie 5,04 w trasie, w mieście dochodzi do max 6 przy dzidowaniu. Jakoś nie zauważyłem nadmiernego grzania się silnika, no może jedynie w Paryżu, gdzie wentylator w masakrycznych korkach chodził non-stop.
Wskaźnik temp. mam popsuty, wiec nie wiem ile mam na zegarze. Dziura w oborotach? Jest, ale przy umiejętnej jeździe można ją w pewien sposób zniwelować - mi to jakoś nie przeszkadza.

Termostat można wymienić na nowy (na wszelki wypadek) jesli ktoś się boi przegrzania (lub go całkiem wywalić - na jakieś extremy w terenie).

Krzsiek
05 maj 2010, 13:38
LukaSS a wiesz może na którym rowku masz teraz iglice w gaźnikach?

LukaSS
05 maj 2010, 13:45
Szczerze? Nie pamiętam, ale chyba ustawiłem iglice jak najniżej. Poziom paliwa jak w manualu jest, tak samo śruba składu mieszanki (no może leciutko przestawiona pod ciut lepszy dół).

Yogi
05 maj 2010, 22:17
Ja swoją xtz robiąc bieszczady, 6,2l/100km, więc myślę że, te iglice pójdą w dół bo są na środeczku poziom jest na 5,1mm
jechałem cały czas w zakresie od 3do5tyś a prędkość nie przekraczała 120km/h,
Jak ganiałem tą trasę na xt 600 to było 4,2-5,1l:) i ten sam styl jazdy.

dyzmo
25 luty 2011, 12:03
Witam wszystkich kolegów i płeć piękną :grin: Powoli zabieram się do przygotowanie mojej tereni do sezonu postanowiłem obniżyć spalanie w mojej st bo wynosi 7.5 l moim zdaniem to trochę sporo:( I tu jest moje pytanie wyczytałem że aby to zrobić trzeba opuścić iglice ale jest wiele szkół jedni mówią że na ostatni a drudzy że na przedostatni ząbek. Rozwiejcie moje wątpliwości i wyjaśnijcie mi w jakim położeniu ma być iglice i czy trzeba później dokonać jakiś regulacji gaznika po tej operacji :)

fxrider
25 luty 2011, 13:39
W większości przypadków problemem jest zużycie gaźników i/lub ich nieprawidłowy serwis/ustawienie. Obniżenie iglicy to tylko zaleczanie objawów, które może później wyjść bokiem w postaci nadpalonych zaworów.
Nic nie wspomniałeś jakie masz filtry powietrza i wydech.

dyzmo
25 luty 2011, 14:31
Wydech i filtry sa seryjne. W tamtym roku gaźniki były synchronizowane. Prosił bym o rade w jakim położeniu ustawić iglice aby obniżyć apetyt mojej st czy na ostatni czy na przedostatni ząbek ?

fxrider
25 luty 2011, 14:57
A kiedy gaźniki były serwisowane ?
Obniżanie iglicy to nie jest recepta na problem.

Bartas
25 luty 2011, 16:14
http://www.holgiwood.com/xtz_750.htm

"Vergaserabstimmung
Bekannterma??en ist der Spritverbrauch der Super T??n??r?? verh?¤ltnism?¤??ig hoch. So musste auch ich feststellen, dass meine â?žTenneâ?? ca. 7,5 bis 8 Liter auf 100 km s?¤uft â?? bei â?žHeizbetriebâ?? konnten´s sogar schon mal bis zu 8,5 Liter sein!
Um diesem unzeitgem?¤??en Durst Einhalt zu gebieten, machte ich genau das, was auch schon andere XTZ -Treiber an der Super T??n??r?? praktiziert haben:
Ich r??ckte der Vergasereinstellung zuleibe.

Im Detail: ich versetzte die Clips, die sich an den D??sennadeln im Gleichdruckschieber befinden, von der dritten Kerbe in die f??nfte (?¤u??erste). Durch das nun magerere Gemisch ist der Benzinverbrauch jetzt geringer, und auch Leistungseinbu??en sind nicht zu verzeichnen!"

Jest też obrazkowo wyjaśnionione.

dyzmo
25 luty 2011, 20:23
Ok dzięki za fotki. Za serwis gaźników też mam zamiar się teraz zabrać i iglice pewnie dam na ostatni rowek. 7.5 litra jak dla mnie to trochę sporo a paliwko co trochę to do góry idzie.

Rudolf000
25 luty 2011, 21:26
Notuję sobię zalewanie i wyszło mi
tryb miejski: 8,293
tryb na trasie: 5,508
tryb mieszany: 7,174
Najśmieszniejsze jest to że w terenie gdzie sie grzebie w głocku spalanie mam najmniejsze. Po trasie czasem wloke sie jak emeryt.
Nie będe pisał o gaznikach a o czymś zupełnie innym. Na pierwszym miejscu to naleźy sprawdzić ciśnienie w oponie. Niby pierdoła a pewnego razu terenia łykła mi 12l. Niby nie widać a jednak gdy ciśnienie jest odstające od normy to i również w portfelu to poczujemy.
Niedawno dorwałem wykres S10 wyrażnie na nim widać że najniższe spalanie powinno byc w okolicach 3700-3900.
Jeśli ktoś ma naprawde niskie spalanie to tylko pozazdrościć. S10 była projektowana i produkowana w latach w których nie było nawet pojęcia niskie spalanie. Myśle że jeśli pali wam w trasie do 6-7 i próbowaliście już z iglicą to nie ma się co czarować tylko cieszyć się urokiem Teresy.

Bartas
26 luty 2011, 07:54
Ja już nie raz wypowiadałem się co do spalania. ST niedługo idzie na serwis i zobaczymy jaki jest stan zaworków po ustawieniu iglic na tryb ekonomiczny :)

marcinjunak
26 luty 2011, 11:49
Ja już nie raz wypowiadałem się co do spalania. ST niedługo idzie na serwis i zobaczymy jaki jest stan zaworków po ustawieniu iglic na tryb ekonomiczny :)

Bartasa st nawet nie wie co to czerwone pole na obrotomierzu :) albo grzebanie w błocie, dlatego pisze że pali mu 5l :) bo jeździ jak emeryt :).
wiec nie wierzcie mu do końca w te pisane słowa :)

Rudolf000
26 luty 2011, 12:27
Bartasa st nawet nie wie co to czerwone pole na obrotomierzu :) albo grzebanie w błocie, dlatego pisze że pali mu 5l :) bo jeździ jak emeryt :).
wiec nie wierzcie mu do końca w te pisane słowa :)

Czy to znaczy że BARTAS jest lanserem ?
Bartas - wrzuć zdięcia z terenu i obal mit. Tylko nie zdięcia z zlotu :D

bladyxtz
26 luty 2011, 12:49
Bartas na trasie jeździ ekonomicznie ale napewno nie jak emeryt a i w terenie widziałem jak dawał w pizdę a spalanie hmm no niskie jak na tereskę musze przyznać ale moja miała wtedy rozwalone gaźniory.Przy dobrych gaźnikach odpowiedniej regulacji jest napewno do osiągnięcia :) no ale i silnik musi być zdrowy

bladyxtz
26 luty 2011, 12:58
a na zlocie w Bydgoszczy jak z Bartasem żeśmy doły kopali to ziemia na 20m w górę latała

Bartas
26 luty 2011, 13:09
Czy to znaczy że BARTAS jest lanserem ?
Bartas - wrzuć zdięcia z terenu i obal mit. Tylko nie zdięcia z zlotu :D

https://lh5.googleusercontent.com/_YqVYHDBHO68/SsC5ePWkgBI/AAAAAAAAJtE/n1VzceKbzMM/s640/DSCN9781.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/_YqVYHDBHO68/SzToBtiNiMI/AAAAAAAAKec/nYFClld1ueQ/s640/DSC00373.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/_YqVYHDBHO68/SzToe6M9uGI/AAAAAAAAKes/znVR3LZW65Y/s512/DSC00387.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/_npp1iLRlR0o/S7oB2bDAumI/AAAAAAAAFVA/-B4RXd7qMXs/s640/IMG_2722.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/_npp1iLRlR0o/S7n_NAlDv6I/AAAAAAAAFU8/Vr_EeOSG_4M/s640/IMG_2766.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/_npp1iLRlR0o/S7n_lLasesI/AAAAAAAAFU8/kHLwQd_khQk/s640/IMG_2771.JPG

:)

robkri
26 luty 2011, 13:56
No tak ubłocić, no gdzie to głowa:lol2:

bladyxtz
26 luty 2011, 13:59
To błoto to w sprayu od fanów bmw :):):)

czeczen
26 luty 2011, 19:27
:hiehie:
Widzę że ustawienie iglicy nie spowodowało spadku mocy :naughty:

Ja zdecydowałem się na przestawienie iglicy ząbek wyżej (przedostatni)
spalanie dotychczas 6,8 w cyklu mieszanym (bez oszczędzania i bez wielkiego pałowania) i 5,9 w trasie (podobnie)

przy okazji powiedzcie proszę czy za robociznę
-synchro gaźników
-regulacja zaworów
-wymiana łańcuszka rozrządu
-wymiana filtrów powietrza,oleju , świec i drobne poprawki instalacji elektr.

550zł to dużo czy w normie?

Bartas
26 luty 2011, 19:36
To raczej do innego tematu.... Cena łańcucszka, płytek, filtrów wliczona czy osobno?

fxrider
26 luty 2011, 19:55
Pytanie z tego co widzę dot. samej robocizny. Same materiały ze 350-400zł musiały kosztować, więc bez przesady.
Jeśli z regulacją gaźników to w normie, jeśli tylko synchro (co się mija z sensem) to ciut sporawo.

czeczen
26 luty 2011, 20:25
Sorki za oftop w tym wątku \
cena dotyczy samej robocizny (gaźniki rozebrane czyszczone i oczywiście regulowane)
dzięki za info
ps.fxrider - chciałbym na materiały wydać tylko tyle :)

robkri
26 luty 2011, 21:45
To błoto to w sprayu od fanów bmw :):):)

Nie no błoto od bejcaży to bardziej brązowe jest. Jak nic Ojciec Dyrektor obrzucił błockiem:lol2: za te niewybredne żarciki w SB

marcinjunak
27 luty 2011, 11:54
Ja uważam że cena za ten serwis jest akurat, Dandego ceny są o wiele wyższe. Oczywiście mówię tylko o robociźnie.

No w końcu widać że Bartas też potrafi ubrudzić terese :)

kamilltee
28 luty 2011, 12:55
ja w trybie ekonomicznym mam też spalanie średnie 5,3 (max 6 l przy przelotach stałe 140 km/h przez kilkaset km)
nie zamykam budzika, nie wchodze na czerwone pole, nie pałuje w błocie

motocykl ma 20 lat i należy mu się emeryckie łagodne traktowanie :)

dobra regulacja + rozsądny styl jazdy i naprawę może tyle palić

marcinjunak
28 luty 2011, 13:06
ja w trybie ekonomicznym mam też spalanie średnie 5,3 (max 6 l przy przelotach stałe 140 km/h przez kilkaset km)
nie zamykam budzika, nie wchodze na czerwone pole, nie pałuje w błocie

motocykl ma 20 lat i należy mu się emeryckie łagodne traktowanie :)

dobra regulacja + rozsądny styl jazdy i naprawę może tyle palić

emeryci :)

dyzmo
07 marzec 2011, 10:13
Witam panowie mam sprawę pierwszy raz robię coś przy gaźnikach i mam pytanko co mam w nich odkręcić zeby się dostać do iglic i czy muszę do tej operacji wykręcić je całe.

Bartas
07 marzec 2011, 13:19
Wymontuj całe gaźniki, odkrecasz te czarne pokrywki. Potem wyjmujesz ze sprężynką oraz membrany z iglicami i chyba takim plastikowym czymś.

Cezary
19 marzec 2011, 08:35
Przestawiłem iglicę, ale trochę zwątpiłem, żeby zmniejszyć spalanie to należy ustawić na 1, czy 2, bliżej którego końca? ja ustawiłem na 2

trocin
19 marzec 2011, 08:40
Ja mam ustawiona posrodku, z wieloletniego doswiadczenia z ST mojego kolegi wynika ze tak jest optymalnie - tereska idzie na gume z gazu az miło :grin:

marcinjunak
19 marzec 2011, 09:57
Iglica musi być jak najniżej więc musisz ustawić na 1 wg tego rysunku co zapodałes , pierwszy ząbek od góry

xieciu
19 marzec 2011, 11:19
Tylko sprawdź jak po takim zabiegu będzie świeca wyglądała, jak będzie biała jak dupa w nocy to lipa. Za ubogą mieszankę będziesz miał i gniazda powypalasz.

Bartas
19 marzec 2011, 13:16
Dokładnie. Ja akurat mam kolor świec książkowy :)

xieciu
19 marzec 2011, 14:20
a jak masz iglice ustawione?

Bartas
19 marzec 2011, 16:41
Iglica max opuszczona :)

czeczen
19 marzec 2011, 17:21
Ja przestawiłem na 2- gi ząbek od góry i dopiero po przestawieniu regulacja i synchro gaźników oraz mierzenie temp. spalania przed i po zabiegu - różnica 4-18 stopni (może wynikać z błędu pomiaru) . Na obecnych ustawieniach dopiero 340 km i nie mogę stwierdzić różnicy w spalaniu - subiektywnie to może odrobinkę słabszy dół (a może tylko tak mi się wydaje) ;)

lord Chaos
20 marzec 2011, 12:21
Najpierw opuściliśmy z kumplem iglice na maksa w dół ale moto stało się jakieś takie "mułowate" - ogólnie lipa.
Następnie ustawiliśmy na 2gi ząbek i teraz jest ok. zbiera się fajnie a spalanie 5,5 l/100km przy spokojnej jeździe 80-120 km/h

http://www.xtzclub.pl/images/imported/2011/03/iglicana2gimzbku-1.jpg (http://img26.imageshack.us/i/iglicana2gimzbku.jpg/)

krzysieksłupsk
04 kwiecień 2011, 12:26
Zgadzam się z kolegą mam identyczne ustawienie iglic. Do tego wymieniłem nowe membrany pasują od DR 800 (cena za szt. 48 zł a nie 318 zł). Włożone mam w moto filtry K&N i Tereska ostatni spaliła mi 5.44 l na 100 km. :) prędkość 100 -120 i w tym 40 % terenu

Cezary
04 kwiecień 2011, 12:31
Iglice mam ustawioną na ostatni ząbek, ostatnie spalanie:

Miasto-teren: 6.3
Zielona Góra-Legnica, pasażer, lekki bagaż, 150km, 100-120km/h: 4,5l
Góry, Powrót do Zg, 350km, 5.14

dyzmo
07 kwiecień 2011, 10:55
Witam.
Mam zamiar opuścić iglice jeszcze w te miejsca nie zaglądałem ;) boje się czy czasami nie uszkodzę tych gumowych membran na co mam uważać podczas tej operacji, kolega mi odradził grzebanie tam samemu. Jednak ja myślę że sobie poradzę. Prosił bym o opisanie tego zabiegu to będę spokojniejszy i na pewno pójdzie mi to łatwiej.

LukaSS
07 kwiecień 2011, 11:47
Odkręcasz te czarne dekle - tylko uważaj, gdyz wypycha je sprężyna, więć podczas odkręcania pokrywy przytrzymuj palcem.
Uważaj też na takie dwa maleńkie o-ringi po zdjeciu pokryw membran. O-ringi mogą się przyczepić do pokrywy lub zostać na gaźniku.
Kolejno wyjmujesz sprężynę i delikatnie membranę. Mi mi jakiś.huj z niemiec membrany w gaźnikach poprzyklejał na jakiś klej...
Na dole membrany jest przepustica - plastikowa, a w środku jej iglica właśnie. Kiedy wyregulujesz iglcę składasz wszystko do kupy.
zwróć uwagę na ten maleńki o-ring i o to by właściwie włożyć membrane, a później ją równomiernie dokręcić pokrywą.

I moze taka uwaga: kiedy wyjmiesz membranę, spójrz przez nia pod silne światło. Jakiekolwiek pęknięcia kwalifikują ją do wymiany. Przy okazji oczysć ją z kurzu.

dyzmo
07 kwiecień 2011, 15:33
A czy po obniżeniu iglic muszę dokonać jeszcze jakiś operacji w gaźniku np. regulacja składu mieszanki czy poziomu paliwa. ST chodzi dobrze zarówno na wolnych obrotach jak i podczas jazdy, tylko pali sporo 10l cykl mieszany. Dzięki LukaSS za pomoc zobaczymy co z tego wyjdzie.

fxrider
07 kwiecień 2011, 15:45
Nie musisz - te elementy odpoiadają za pracę silnika przy różnych uchyleniach przepustnicy i nie występują pomiędzy nimi istotne korelacje.
Zerknij na schemat na pierwszej stronie: http://www.mikuni.com/pdf/hs40_manual.pdf (inny gaźnik, ale w tym przypadku zależność taka sama).

pozdrawiam, Adam

czeczen
08 kwiecień 2011, 17:23
"Do tego wymieniłem nowe membrany pasują od DR 800 (cena za szt. 48 zł a nie 318 zł)." ---????? Co do membran -to pewna informacja????????
Jeżeli tak to naprawdę wspaniała- :) :) (żadnych przeróbek-dopasowań?????)

krzysieksłupsk
09 kwiecień 2011, 20:25
"Do tego wymieniłem nowe membrany pasują od DR 800 (cena za szt. 48 zł a nie 318 zł)." ---????? Co do membran -to pewna informacja????????

Kolego żadnych przeróbek nie trzeba robić. Ja osobiście w swojej mam założone takie membrany w tym sezonie wymieniałem bo stare były jak sito. Po wymianie nie zauważyłem żadnej różnicy jeszcze tylko muszę synchro gaźników zrobić i będzie ok. Troszeczkę trzeba się gimnastykować jak gaźniki nie są zdemontowane wtedy potrzeba co najmniej dwóch do przytrzymania kołnierza membrany w rowku gaźnika, który potem skręcamy dekielkiem. Tylko trzeba uważać na ten malutki o-ring żeby nie wyleciał. Jeżeli Gaźniki będą zdemontowane będziesz maił dużo łatwiej.

Krupnik
22 marzec 2012, 17:11
Ja jeżdze przeważnie w mieście, może nie za szybko ale pełen ecodriving ;) (znaczy się szybko do przelotowej). Wychodzi, że spala 10 na 120km. Generalnie, ciągnięcie poniżej 7l na 100 jest już sportem samym w sobie, uważam. Ma być wyregulowane, sprawiać frajde a jak spali to co dostała to za kare w garażu marźnie ;).

Bartas
22 marzec 2012, 17:17
Poniżej 7 nie jest sportem :) Ja odkręcając nie przekroczyłem nigdy 7 :)

Cezary
22 marzec 2012, 18:13
Mnie na wyprawie, 8tyś km, obładowany motocykl, spaliła średnio 5,5.

LukaSS
22 marzec 2012, 18:15
Poniżej 7 nie jest sportem :) Ja odkręcając nie przekroczyłem nigdy 7 :)

Mi przekroczenie 7/100 praktycznie nigdy się nie zdarzało. No chyba, że na torze we Francji. A w mieście na światłach bynajmniej nie jestem ostatni.

ostry
22 marzec 2012, 19:00
mi na trasie wychodzi 5,2-5,5 na 100km, predkosc 110-120km/h (2 osoby), ale jak odkrecam :grin:to potrafi dojsc do 7-8l

trocin
22 marzec 2012, 19:48
No ciekawe jak by wam wyszlo spalanie u mnie w terenie, mi po kilku godzinach jazdy i 40km w terenie wychodzi z dycha :D

LukaSS
22 marzec 2012, 22:51
No ciekawe jak by wam wyszlo spalanie u mnie w terenie, mi po kilku godzinach jazdy i 40km w terenie wychodzi z dycha :D

Ale Ty to jesteś taki trochę ewenement :P

Bartas
23 marzec 2012, 06:27
Ale Ty to jesteś taki trochę ewenement :P

W dodatku Trocina ST ma zadatki na łódź podwodną, a wiadomo, tam są większe opory i musi więcej palić :D

giani
23 marzec 2012, 07:57
Mi w terenie też 10l wciąga, ale nic dziwnego jak manetka jest na full odkręcona.
A na asfalcie kiedyś mi się udało zejść do 6.3l. Tak to w granicach 7l ale u mnie cały czas jak to Junak mówi "pała i chu..." Nie ma, że 3000/4000tyś. i zmiana biegu tylko 6000tyś. i dopiero można zacząć myśleć nad zmianą :)

Faza750
07 maj 2012, 11:27
Jestem na "świeżo" po wyprawie Węgry - Rumunia i stwierdzam jednoznacznie że obniżenie iglic (następstwo rozkalibrowanych rurek emulsyjnych) oraz odpowiednie ustawienie poziomu paliwa w komorach pływakowych ma kolosalny wpływ na zapotrzebowanie wachy przez Nasze ST.
Poprzedni właściciel - Niemiec, miał ustawiony poziom paliwa zgodnie z dokumentacją od TDM, która nakazuje znacznie wyższy poziom paliwa. Gdy ustawiłem zgodnie z dokumentacją spalanie spadło z 10l/100km na 7,5l/100km. Po przejechaniu kilku tras obejrzałem kolor elektrod świec zapłonowych i stwierdziłem że są zbyt ciemne. Postanowiłem obniżyć położenie iglic. W efekcie końcowym uzyskałem spalanie na trasie 5,9l/100km przy prędkościach 110-130km/h. Po tych zabiegach moto nic nie straciło na dynamice (180km/h wchodzi na "budzik" bez problemu a kolor elektrod świec jest wzorowy).
Pozdrawiam Wszystkich Cierpliwych Dłubaczy.

Jaro-Ino
07 maj 2012, 12:20
A co zrobić z takim fantem jak mam poziom paliwa ustawiony równo z kreską, a nie wyżej od niej o 5,1-6,1, a kolor świec jest dobry, tylko spalanie około 7-8l?

fxrider
07 maj 2012, 13:12
Zestaw naprawczy - prawdopodobnie masz powyrabiane już elementy. Ew. ssanie się nie domyka.

Faza750
07 maj 2012, 16:46
Podpisuje się pod powyższym wpisem.
Sprawdź domykanie się ssania, wyrobienie się rurek emulsyjnych również może być przyczyną takiego apetytu na paliwo.
Czy poziom paliwa był ustawiany z udziałem pompy paliwowej? Jeśli nie to jest możliwe że zaworki są nieszczelne i pod wpływem ciśnienia jakie wytwarza pompa, poziom paliwa w komorach pływakowych zwiększa się podczas normalnej pracy.

fxrider
07 maj 2012, 17:12
Kiedyś kolega AdrianZMC (stare dzieje forumowe ;) ) miał podobny problem, kombinował długo i w końcu okazało się, że puszczała w gaźniku uszczelka gumowa pod takim "mostkiem" trzymającym dysze.
(http://www.ebay.ie/itm/Yamaha-XTZ750-Full-Top-Quality-Carburettor-Repair-Kit-QZ94020-/150776542856?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item231afb7688 - ta taka najbardziej skomplikowana, w okolicy środka obrazka).

pzdr, Adam

Jaro-Ino
08 maj 2012, 00:35
Jeśli chcecie mi powiedzieć, że reperaturka dla jednego gaźnika kosztuje 250zł to przypominam, że niedawno był 1 maja, a nie 1 kwietnia....

fxrider
08 maj 2012, 08:10
W zeszłym roku ściągałem dla kogoś zestaw z niemiec i wyszło finalnie 114e z przesyłką (na 2 gaźniki). Do tego mogą dojść jeszcze elementy ssania (ok. 16e kpl + przesyłka).
Jak chcesz to możesz na kedo.com kupić sobie taki zestaw w częściach pierwszych, ale jak zsumujesz to wyjdzie zbliżona kwota. Sama rurka emulsyjna to 12.5e/szt

pzdr, Adam

xieciu
10 maj 2012, 21:04
Po zmianie iglic i rurek emulsyjnych na zestaw ebaya świece wyglądają tak:
10753
iglice ustawione są w środkowym położeniu, a spalanie przy tempie emeryckim z bagażami 5.5l /100 km

ps. helmut nawet wrzucił 2,3 euro reszty do pudełka :)

Jaro-Ino
10 maj 2012, 23:31
A ja dziś brałem się z Trampkiem 600. Do setki lecieliśmy równo, dopiero potem odchodziłem. Czy niższy poziom paliwa może mieć wpływ na to, że ST tak bardzo mi nie jedzie? :( Przecież powinienem do setki mieć sekunde przewagi, a nie łeb w łeb. Iglica ząbek wyżej od najniższego. Świece kawa z mlekiem. Pomóżcie mało palić i zapierd**ć :D

wojtekk
11 maj 2012, 09:25
A czyściłeś całe gaźniki?

Jaro-Ino
11 maj 2012, 10:13
dysze przedmuchałem i wymyłem, żadnego syfu w środku nie było. Na myjke ich nie dawałem. Ale zastanawiam się nad poziomem paliwa. Mam równo z kreską a nie ponad nią o te 5-6mm i zastanawiam się czy to ma wpływ. Czyszczenie jest istotne, ale chyba nie to muli sprzęta :)

czeczen
11 maj 2012, 11:00
Moim zdaniem słabsze "zbieranie się" może być wynikiem ustawienia iglicy ... u siebie po ustawieniu "na 2-gi od dołu" odczuwałem wyraźne braki w dolnym zakresie obrotów ... przeskoczyłem szybko na położenie "środkowe" :) - jest nieźle i spalanie przyzwoite.
Podczas takiego "sprintu" do 100 brak (słabszy) dół może być odczuwalny...
Jaro - żeby trampkowi dokopać :D startuj z 2 ... podciągnij na 8 tyś i 3 !!! - nawet przy "ekonomicznym" ustawieniu nie powinien mieć polotu... :D

fxrider
11 maj 2012, 11:04
5-6 mm mniejszy poziom paliwa będzie miał istotne znaczenie. A nie grzeje Ci się silnik nadmiernie ?

Jaro-Ino
11 maj 2012, 11:17
Pytanie co to znaczy nadmiernie. W korku wskazówka wychyliła sie poza pion, ale podczas normalnej jazdy po mieście i na trasie wskazówka jest na godzinie 11. Świece kawa z mlekiem.
Ustawie poziom o te 5mm powyżej kreski i zobaczymy zmiane, bo wydaje mi się, że to to.
Ja po zmianie nastawu iglic nie odczułem słabszego dołu. Zobaczymy jak będzie po ustawieniu poziomu paliwa. Jak to nie ot to będę szukał dalej. Nie dam się bić trampkom mając ponoć 20KM więcej :P

fxrider
11 maj 2012, 11:19
Iglice nie mają wpływu na sam dół, ale poziom paliwa już tak.

rumpel
18 czerwiec 2012, 08:17
potrzebuje kupic dwie iglice, macie pomysl gdzie najlepiej?

http://www.larsson.pl/index.php?c=o&no=MzQ3MDE1Ng==&t=dysza

czy to sa dysze do naszych gazników?

fxrider
18 czerwiec 2012, 08:33
Z rzeczy, które mi przychodzą do głowy to ASO albo kedo.com, może LukaSS ma jakieś dojścia jeszcze.
Jeśli iglice są wykolebotane to wypadałoby też zmieć ich rozpylacze (ta tulejka w którą wchodzi iglica) bo jest to właściwie komplet i zużywa się razem.

rumpel
18 czerwiec 2012, 08:43
niestety ale mam dwie różne iglice i dwie różne dysze.

LukaSS
18 czerwiec 2012, 08:53
Iglice to tyko oryginał z podkładką i zawleczką.... kosztuje to chorą kasę. Miałem ochotę też na dysze z Larsona ale w Wawie nie było wtedy żadnej dostępnej a spieszyło mi się i kupiłem używki w dobrym stanie.

Szukaj używanych po prostu i jak napisał Adam - razem z rozpylaczami w komplecie. Jeśli masz dwa rózne komplety to jeden z nich powinien być tym prowidłowym, więc zostanie Ci kupić jeden komplet.

trocin
18 czerwiec 2012, 09:10
Ja kupilem caly kompletny gaznik w super stanie na alledrogo od goscia spod poznania za 180zł bo tez mialem wytarta iglice a jak sie dowiedzialem ile sobie w yamaha zycza to podziekowalem

rumpel
18 czerwiec 2012, 09:21
no to jakie to sa kwoty w ASO?

fxrider
18 czerwiec 2012, 09:26
Wejdź na kedo.com wpisz "xtz needle" i znajdziesz. Wychodzi ok. 25e/gaźnik. Nie wiem czy w takim układzie nie wolałbym już zainwestować w kpl. naprawczy na cały gaźnik i wszystko od razu pozmieniać (ok. 50e/gaźnik).

_ja
18 czerwiec 2012, 09:28
kupiłem ostatnio cały komplet.
nie wiem jeszcze jak działa. zobaczymy.

gdybyś się zdecydował - polecam na allegro firmę vmax, która sprzedaje te same komplety co na ebay, ale w konkurencyjnych cenach.

fxrider
18 czerwiec 2012, 09:37
Sprawdziłem i na ebayu taniej: 46EUR vs 249PLN
Przy okazji całe gaźniki znalazłem: http://www.ebay.de/itm/Vergaser-Yamaha-XTZ-750-/251087669387?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item3a75fdc88b

rumpel
18 czerwiec 2012, 09:40
dzieki Panowie

ma ktos spisane wymiary aby sprawdzic czy to jet to?

http://www.larsson.pl/index.php?c=r&no=MzQ3MDEyOQ==

_ja
18 czerwiec 2012, 13:36
Sprawdziłem i na ebayu taniej: 46EUR vs 249PLN
Przy okazji całe gaźniki znalazłem: http://www.ebay.de/itm/Vergaser-Yamaha-XTZ-750-/251087669387?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item3a75fdc88b

hmm. ja znalazłem najtańsze za 56 (widać nie potrafię szukać).
razem z przesyłką wychodziło drożej.

poza wszystkim, wcześniej od tego sprzedawcy kupiłem śruby regulacji mieszanki. Zgodził się wyjąć je z całego kompletu i odjąć ich cenę.
Dobre podejście do klienta.

dzieki Panowie

ma ktos spisane wymiary aby sprawdzic czy to jet to?

http://www.larsson.pl/index.php?c=r&no=MzQ3MDEyOQ==

moja zawodna pamięć mówi, że dysza główna powinna być 70, a nie 140.

mogę sprawdzić jak dotrę do domu.

fxrider
18 czerwiec 2012, 13:59
hmm. ja znalazłem najtańsze za 56 (widać nie potrafię szukać).
razem z przesyłką wychodziło drożej.

http://www.ebay.de/itm/Yamaha-XTZ-750-Vergaser-Reparatur-Satz-/230807418065?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item35bd31b4d1
Jak ściągałem taki zestaw z niemcowni to koszt przesyłki wyniósł 4.5e czy 6.50e za dwa zestawy (ale chyba od innego sprzedającego).

poza wszystkim, wcześniej od tego sprzedawcy kupiłem śruby regulacji mieszanki. Zgodził się wyjąć je z całego kompletu i odjąć ich cenę.
Dobre podejście do klienta.

Faktycznie, to się chwali.

moja zawodna pamięć mówi, że dysza główna powinna być 70, a nie 140.
mogę sprawdzić jak dotrę do domu.

Dysza główna 140 w 3TD lub 142.5 w 3LD. 70 jeśli już to od jałowych. Przy czym ważny jest też gwint, bo są bodajże 2 rodzaje. W XTZ którą kiedyś kupiłem ktoś się rąbnął i wsadził 142.5 zamiast jałowej w ramach odblokowywania (inny gwint niż głównej). Moto fajnie śmigało, ale paliło z litr-1.5 więcej niż powinno.

rumpel
18 czerwiec 2012, 16:22
ja w jednym gazniku mam 140 a w drugim 142,5, zamowilem te z linka powyzej i zobaczymy. Spalanie w dwie osoby + 2 sakwy i kufer centralny to 7l. Dla porownania gs1200 tak samo zaladowany 4,8l

fxrider
18 czerwiec 2012, 16:30
Wygląda tak jakbyś miał jeden gaźnik ze szwajcara a drugi "otwarty". Co do spalania to na pewno ST nie będzie palić poniżej 5.5, ale w sytuacji którą opisałeś jest szansa zbliżyć się do tego wyniku. Z tym, że tymi dyszami tutaj raczej nic nie zmienisz.

rumpel
18 czerwiec 2012, 16:36
no tak ale od czzegos trzeba zaczać, wymienie dysze a potem moto pojdzie na synchronizacje i sie zobaczy

fxrider
18 czerwiec 2012, 17:07
Nie tędy droga.
Zawory, poziom paliwa (spr. zaworki czy szczelne), sprawdzić czy gumki i oringi są dobre i synchro na koniec.

LukaSS
18 czerwiec 2012, 19:13
Można zejść poniżej 5 bez szkody dla silnika i przy przelotowych 100-130. Oczywiscie na gaźnikach ze szwajcarki. Mnie się to udawało i kilku innym osobom.

Patrzyłeś jakie masz pozostałe dysze?

Nie tędy droga.
Zawory, poziom paliwa (spr. zaworki czy szczelne), sprawdzić czy gumki i oringi są dobre i synchro na koniec.

Dorzucę jeszcze ew. nowe świece i filtry powietrza. Trzeba oblukać też czy nie łapie lewego powietrza. Po tym można się zająć tym co Adam napisał.

robkri
03 lipiec 2012, 10:21
W niedziele po przejechaniu 505 km i jeszcze troszkę beni było zatankowałem 28l ruskiej, tylko taką leję a spalanko bardzo mi się podoba teraz.

gutek37
07 sierpień 2012, 09:17
Witam
Ostatnio jak zmierzyłem spalanie w mojej ST to wyszło 8,77/100km przy jeździe 120-140 i czasem pała do końca. Po przeczytaniu całego tematu już sam nie wiem czy to jest w normie czy nie. Co zrobić opuścić iglice jak najniżej ?
Doradźcie mi coś mądrego

piotr13
07 sierpień 2012, 10:04
9 l to jednak ciut za dużo jak na trasę,z drugiej strony z tym opuszvczaniem iglic to tez nie ma co przesadzać bo głowicę zajedziesz

Krzsiek
07 sierpień 2012, 11:32
Ktoś tu pisał ze po regeneracji gaźnika, gdzie wsadził nowe dysze, iglice i resztę szpejów na fabrycznych ustawieniach paliła mu książkowe 5l. Wiec jeśli teraz chleją tyle ile chleją, to można rzucić to na poczet wyrobienia iglicy i reszty współpracującej. Zatem spuszczenie iglicy teoretycznie powinno skompensować wyrobienie gniazda iglicy, choć pewnie inna pozycja wiąże się tez ze zmiana punktu pracy itd.

Inna sprawa, ze przy większych prędkościach spalanie jest większe.

trocin
07 sierpień 2012, 13:02
Czy to takie istotne, czy spali litr w te czy w te? Chyba nie po to się kupuje motocykl enduro zeby przy nim siedziec, grzebac i ustawiac niskie spalanie :D
Ma dawac frajde z jazdy - nie jest po to zeby siedziec z kalkulatorem wieczorem i liczyc każde 5zł... Jak ktos szuka oszczednosci to chodzi pieszo, jezdzi rowerem, mpk, pkp, skuterem 50ccm czy matizem na gazie :D a moto ma ZAPIERDALAĆ :) Ja mam tak ustawiona ST ze zapierdala i ma odpowiedni sklad mieszanki, jak sie paliwo konczy to tankuję i dalej ryję :D
Pzdr ;)

Bartas
07 sierpień 2012, 13:09
Jak ktoś dużo jeździ, to jest to raczej dość istotna sprawa ;) tymbardziej, że paliwko tanie nie jest i nie będzie.

LukaSS
07 sierpień 2012, 13:30
Czy to takie istotne, czy spali litr w te czy w te? Chyba nie po to się kupuje motocykl enduro zeby przy nim siedziec, grzebac i ustawiac niskie spalanie :D
Ma dawac frajde z jazdy - nie jest po to zeby siedziec z kalkulatorem wieczorem i liczyc każde 5zł... Jak ktos szuka oszczednosci to chodzi pieszo, jezdzi rowerem, mpk, pkp, skuterem 50ccm czy matizem na gazie :D a moto ma ZAPIERDALAĆ :) Ja mam tak ustawiona ST ze zapierdala i ma odpowiedni sklad mieszanki, jak sie paliwo konczy to tankuję i dalej ryję :D
Pzdr ;)

Zrób w sezonie z 10 tys. km, nie tylko po polskich drogach, gdzie normalnie moto pali 5,5 l/100, a przy źle wyregulowanych gaźnikach litr więcej i podlicz ;) U nas wiadomo ile kosztuje benzyna, na zachodzie masz po ok. dwóch euro..... zalezy kto do czego motocykla potrzebuje oraz gdzie i w jaki sposób jeździ :)

trocin
07 sierpień 2012, 13:39
Szybko liczac przez sezon 500zł więcej - czy to duzo - zalezy jak kto podchodzi do tematu... lepiej wydac na paliwo niz przy zbyt ubogiej mieszance robic glowice itp. rzeczy... jazda motocyklem to nie tania zabawa, ja to traktuje jak rozrywkę, hobby na które skoro sie zdecydowalem to trzeba sie liczyc z kosztami.... przeciez na same opony, oleje filtry napedy itd idzie sporo wiecej...

Bartas
07 sierpień 2012, 13:41
Nie mówimy o zbyt ubogiej mieszance, a o mniejszym o 1 litr spalaniu ;) Jedno drugiego nie wyklucza. Ja bym wolał te 500zł wlać dodatkowo do baku, to zawsze dodatkowe kilometry ;)

kamilltee
07 sierpień 2012, 15:18
to niskie spalanie = wypalone zawory to jakiś mit rozpowszechniany przez jednego z miłośników KTM :)

gdyby tak było to wszystkie "szwajcary" miałyby powypalane głowice ... a tak nie jest !

- - - Zaktualizowano - - -

Można zejść poniżej 5 bez szkody dla silnika i przy przelotowych 100-130. Oczywiscie na gaźnikach ze szwajcarki. Mnie się to udawało i kilku innym osobom.
Patrzyłeś jakie masz pozostałe dysze?

no ja mam przy spokojnej jeździe 100-110 kmh = 5,3 L
poniżej to już naprawdę chyba proszenie się o kłopoty

ale z kolei 7-9 L to już smoczysko

trocin
07 sierpień 2012, 15:24
Chodzi o odpowiednie proporcje mieszanki, na samym powietrzu nie najezdzi sie dlugo :)
Ja spalania nie licze, jak jade w teren biore tylko tyle paliwa ile mi potrzeba + jakas rezerwa na wszelki wypadek zeby sprzet byl lzejszy, w trase zawsze na full

kamilltee
07 sierpień 2012, 15:36
i ja to rozumiem - teren to teren, nieważne czy 2oo czy 4x4:) tu się liczy na godziny, a właściwie liczy się tylko banan i adrenalina

Jakiekolwiek porównania można robić tylko po czarnym - przy podobnym stylu jazdy.
Zgadzam się, że jazda na powietrzu (poniżej 5 L) to kłopoty :).

bocian
07 sierpień 2012, 15:39
Ja jeżdżąc tydzień w tydzień Bydgoszcz-Poznań-Bydgoszcz załadowany bagażami ( kufer wypchany warzywami + tankbag ) z pasażerem przy prędkościach 110 - 120: 6.3l/100km.
Z kolei jak mi się śpieszy, manetka binarnie: 8.0l ( na przyklad wbijam sie na ekspresówke i do oporu )

robkri
07 sierpień 2012, 16:56
Moja Tenera przed wymiana gaźników paliła 8 l po czarnym jeśli wbijałem się w teren to troszkę więcej ale nigdy nie przekroczyłem 9l, iglice ustawione na przedostatni rowek. Po wymianie gaźników na zdecydowanie lepsze w stanie technicznym pali 5,6 l po czarnym, 6,5 l w terenie, iglice ustawione na przedostatni rowek i nie ma problemu z dynamiką, styl jazdy mam zdecydowanie mało spokojny, biegi zmieniam w okolicy 4 tyś. W starych gaźnikach miałem wytartą iglicę w lewym gaźniku i wypalone plastikowe iglice ssania oraz nieszczelne ich uszczelniacze ( te z zatrzaskami plastikowymi), trzonki iglic ssania uszczelniłem nakładając po grubym o-ringu wtedy spalanie troche spadło tak około 0,5 l. Tenera zatankowana pod korek czyli 30 l domagała się przełączenia na rezerwę po około 250 km, teraz rezerwę ustawiam przy około 430 km po jej przełączeniu dobiłem do 510 km i wlałem 29 l pod korek.

gutek37
07 sierpień 2012, 21:58
Wyjąłem swoje iglicę i i licząc od dołu znalazłem 1. Duża podkładka metalowa, 2. Gruba podkładka z tworzywa, 3. Zabezpieczenie, 4. mała podkładka metalowa. Przeglądając serwisów-kę nie znalazłem w niej tej dużej metalowej podkładki no i jeszcze jedno że ta mała metalowa miała być przed zabezpieczeniem a nie tak jak u mnie za.

Ile i jak poustawiane w kolejności od dołu powinny być te podkładki?????

Bartas
07 sierpień 2012, 22:41
Wg mojego katalogu części:
licząc od dołu-gruba z tworzywa, potem mała metalowa, potem zabezpieczenie. Dalej masz sprężynę z takim plastikiem. Schemat mam dość niewyraźny, najlepiej niech ktoś potwierdzi.
Niezbyt kojarzę o jaką dużą podkładkę Ci chodzi, możesz zrobić jakieś zdjęcie?
Jak nikt nie potwierdzi, jutro rozkręcę jedne gaźniki co leżą w garażu i Ci podam, teraz już mi się nie chce lecieć :)

gutek37
08 sierpień 2012, 07:35
Wydaje mi się że ktoś przede mną coś tworzył po swojemu i dlatego je tam wsadził bo te duże metalowe podkładki wyglądają jakby były w ogóle nie od tego

LukaSS
08 sierpień 2012, 08:08
Wydaje mi się że ktoś przede mną coś tworzył po swojemu i dlatego je tam wsadził bo te duże metalowe podkładki wyglądają jakby były w ogóle nie od tego

Są za duże, mają otwór za duży i .uj wie od czego są.... ale mają tam być :) W trzech kolejnych gaźnikach mam je.

Łojek
08 sierpień 2012, 17:20

Nowa membrana do XTZ w KEDO kosztuje 22E
http://www.kedo.de/com/ssl/php/art_detail.php?PHPSESSID=68620211651eb1c002b0c840b 4bd6d82&f_page=ArtDetail&f_param=41454
Cena 318 z salonu Yamany?

robkri
08 sierpień 2012, 20:14
Przyglądałem się ostatnio gaźnikom Fazera niestety zamontowane w motocyklu ale jedno co mi podobnie w nich wyglądało to pokrywy membran ciekawe czy i one są podobne do Tenerowych, same gaźniki też korpusy maja podobne tylko maja czujniki od przepustnic.

gutek37
08 sierpień 2012, 23:28
Spoko bo już myślałem że muszę rozbierać gaźniki i je wyjać

Bartas
09 sierpień 2012, 07:24
Na allegro bywały po 280 jak pamiętam.
Swoją drogą, mam kontakt do osoby, robiącej regenerację gaźników do ST na nowych częściach zamiennych. Jest to Niemiec, muszę się dopytać ile to wychodzi euro za 1 zestaw kompletny.

gutek37
10 sierpień 2012, 09:04
Sam już nie wiem co myśleć. Opuściłem iglice na 2 ząbek od góry i spalanie równiutkie 7,5l/100km przy prędkościach min120-140km/h zmiana biegów w przedziale od 4000- 6000 czy to sie mieści w normie?? czy wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują że muszę robić regenerację gaźników?

piotr13
10 sierpień 2012, 09:11
Przy tych obrotach 7,5 l to już nie jest jakiś szok ;) i lepiej już nie będzie a przynajmniej nie jakoś znacząco.O następne pół litra w dół nie ma już chyba co się bić

kamilltee
10 sierpień 2012, 09:44
"zmiana biegów w przedziale od 4000- 6000"

pytanie: czy chodzi o jazdę w zakresie 4000-6000, czyli zmianę przy 6000 (i wtedy by się zgadzało te 7,5)

gutek37
10 sierpień 2012, 13:03
Powiem tak że przy 6000 zmiana to już taki max standardowo to przy 5000 rzadko przy 4000 a obroty podczas jazdy to już wynikają z prędkości jeśli jadę 120km/h to chyba jest tak ponad 5000 a jak 140km/h to ponad 6000 ale dokładnie nigdy się nie przyglądałem. Jak sprawdzę to napiszę ile mam przy 120 a ile przy 140
Ostatnio chciałem sprawdzić spalanie przy jeździe emeryckiej czyli zmiana przy 4000 i max 100 km/h ale po paru kilometrach wymiękłem i nie mam wyników spalania. Może ktoś takowe posiada bo jestem ciekaw jak to się ma do normalnej jazdy
Tak sie jeszcze zastanawiam czy wpływ na spalanie mają zębatki napędu. Ja mam seryjne i żeby wyciągnąć na nich większą prędkość to muszę bardziej kręcić silnik. A wiekęsze obroty silnika = większe spalanie takie jest moje zdanie

marcinjunak
10 sierpień 2012, 13:15
ale czym się martwisz, spalanie 7 przy prędkościach 120-140 to normalka, jak chcesz to przejedź się z kamilemherbatą i zobaczysz co to znaczy emerycka jazda, ja to nie wiem czy na piątce czy na czwórce z nim jechać bo on przy 100 już kończy przyspieszanie.

kamilltee
10 sierpień 2012, 15:44
fakt - zmieniam biegi przy 4500, ale nie jeżdżę poniżej 3000 - sam nazywam to emerycką jazdą, przelotową lubię 110kmh jak się nigdzie nie spieszę ... średnia 5,3 L

odpuściłem sobie w życiu "udowadnianie" komukolwiek czegokolwiek i nie mam ani nerwicy ani kurwicy ... szczególnie na motocyklu, bo to niezdrowe

Na dalekich przelotach solo autobanem śmigam przelotowo 140 kmh, ale tylko jak mam daleko albo jak tak jedzie grupa. Machnąłem tak jednego dnia traske Monachium-Wawa = 1200 km. Wtedy z kuframi E45/36 moja ST spaliła średnio 6,3 l - uśrednione na wszystkich tankowaniach. Mam ustawienia szwajcarskie, "nie polepszane" - czyścił i ustawiał mi gaźniki Damian Śmigielski. wg mnie jest wzorcowe dla spokojnego rajdera.

========
Gutek - jakie masz zębatki ?
(16/43) 4000rpm = 100kmh
(15/43) 4000rpm = 96,8 (podobnie jak 16/46)

moje wyniki możesz uznać za dobre dla spokojnego jeźdźca, co nie wachluje non stop skrzynią i manetkę odkręca płynnie a nie 0/1
tak samo palą dobrze wyregulowane ST z jakimi jeździłem w trasy i tankowaliśmy wspólnie

u Ciebie nie wiem czy to styl jazdy czy gaźniki... olej to i ciesz się jazdą :) i tyle :)

gutek37
12 sierpień 2012, 11:16
Kamill spróbuję twojego stylu jazdy i zobaczę czy moje spalanie spadnie. Co do zębatek to tył mam na pewno 46 a przód to nie wiem ale wydaje mi się że 16. 100km/h= 4500rpm, 120=5500, 140=6200

kamilltee
13 sierpień 2012, 09:01
coś mi się wydaje, że masz 15 z przodu 15/46 : 4500 = 101 kmh, 6200= 140 kmh
tymniemniej wielkiego wpływu na spalanie nie powinno to dawać

ciekawe liczydło przełożeń: http://www.gearingcommander.com/

Bartas
13 sierpień 2012, 09:20
Wczoraj w 2 osoby 60 % trasa/ 40% miasto na 15 litrach paliwa zrobiłem 251km, co daje spalanie 5,97. Myślę, że w takim układzie 5,5 spokojnie samemu osiągnę, może w litej trasie w 2 osoby też. Zapinka iglicy w środkowym położeniu, więc narazie nic nie ruszam.

gutek37
13 sierpień 2012, 14:57
Ja dzisiaj przeżyłem szok zalałem do pełna czyli jak zawsze aż do wybicia pistoletu i przy tzw. emeryckiej jeździe czyli max 100km/h i obrotach 4500rpm- chwilowo 5000rpm spalanie wyszło 4l/100km a przy jeździe 120-140km i obrotach do 6500rpm spalanie 7,5l/100km czy taka przepaść jest możliwa?? muszę powtórzyć pomiar bo to mi się coś bardzo nie podoba

A te 4l/100km wyszło mi w 99% trasa 1% miasto

marcinjunak
13 sierpień 2012, 15:01
moim zdaniem oba pomiary są obarczone jeszcze błędem ale to jak najbardziej możliwe, ja liczyłem sobie zawsze 7l spalanie i zawsze się w tym mieściłem bo wychodziło zawsze plus/minus

kamilltee
13 sierpień 2012, 15:08
hehe - do pełna to znaczy ile litrów ???

zrób pomiar na 300-400 km (czyli pełnym baku), to minimum
a najlepiej na 2 - 3 bakach w sumie - lub rób pomiary na każdym baku, i uśrednij
wtedy rozłożysz błąd pomiaru wynikający z różnych pistoletów, kąta pochylanie motocykla, oszukańczych dystrybutorów itd :) wiesz kolega kiedyś do karnistra 20 L wlał wg dystrybutora 22 litry paliwa :)

LukaSS
13 sierpień 2012, 15:31
O wybicia pistoletu można wepchnąć ze trzy litry benzyny. Przy samym czterokrotnym bujaniu wchodzi prawie dwa ;)

Lepi
13 sierpień 2012, 17:23
hehe - do pełna to znaczy ile litrów ???

zrób pomiar na 300-400 km (czyli pełnym baku), to minimum
a najlepiej na 2 - 3 bakach w sumie - lub rób pomiary na każdym baku, i uśrednij
wtedy rozłożysz błąd pomiaru wynikający z różnych pistoletów, kąta pochylanie motocykla, oszukańczych dystrybutorów itd :) wiesz kolega kiedyś do karnistra 20 L wlał wg dystrybutora 22 litry paliwa :)
To widocznie kolega nie czytał instrukcji obsługi kanistra :) Tak tak, nawet kanister posiada instrukcję. I stoi w niej napisane, żeby nie tankować ponad nominalną pojemność. Pozostała objętość służy między innymi jako przestrzeń na rozszerzające się paliwo pod wpływem temperatury.

gutek37
13 sierpień 2012, 18:01
7,5 l/100km przy jezdzie 120-140 to jestem pewny na 100% bo wielokrotnie to mierzyłem i zawsze wychodziło identycznie tylko ten ostatni pomiar mnie zagiął 4l/100 przy max 100km/h i to na pewno muszę sprawdzić z parę razy

Łojek
15 sierpień 2012, 21:49
Nowa membrana do XTZ w KEDO kosztuje 22E
http://www.kedo.de/com/ssl/php/art_detail.php?PHPSESSID=68620211651eb1c002b0c840b 4bd6d82&f_page=ArtDetail&f_param=41454
Cena 318 z salonu Yamany?

Poprawka linka, co nie trybił

http://www.kedo.de/com/ssl/php/function/ShowPDF.php?f_file=%2Fhomepages%2F9%2Fd137491271%2 Fhtdocs%2Fcom%2Fssl%2Fgrafic%2Fpdf%2FKatalog%2FSei te%2F119.pdf

Ewentualnie w szukajkę KEDO wpiszcie numer części 41454

Lub inna stronka z częściami do ST
http://www.motorradbay.de/xanario_search.php?search_shop_select=3&products_keywords=XTZ&x=0&y=0
Przesyłka tylko 8E, kedo ma chyba 20E

LukaSS
19 sierpień 2012, 22:01
W tym sezonie spalanie to 5,3 na trasie przy pr.90-130. Zmiana biegów 4-5 tys. Raczej spokojna jazda. Poziom paliwa ze 3-4 mm za wysoki w stos do tego co w książce.

Myszak
23 sierpień 2012, 11:54
U mnie po szybkim serwisie( nowe filtry powietrza, nowy filtr paliwa oraz świece, czyszczenie i synchro gaźników, ustawienie prawidłowej mieszanki i opuszczenie iglic do połowy) spalanie w cyklu mieszanym ( 50% trasa[90-110km/h], 50% teren+ miasto) wyszło 6,5L/100km, jak będę wracał, to zobaczymy ile łyknie przy samej trasie :)

arek
01 wrzesień 2012, 14:16
http://allegro.pl/zestaw-naprawczy-gaznika-yamaha-xtz-750-super-tene-i2562422859.html
Czy ktoś montował,poleca-nie poleca taki zestaw?Zdaje się, że kol. "ja" zakładał ale on chyba w trasie.

Myszak
02 wrzesień 2012, 19:37
Kolejna trasa za mną( 350 km) z pasażerem i lekkim bagażem, prędkość 90-105, zmiany biegów 3500-4000 obr. Spalanie mimo na prawdę emeryckiej jazdy, wyszło 6L/100km, czy to oznacza , że problem dotyczący wyrobionych podzespołów gaźnika, zaczyna być przyczyną takiego apetytu na paliwo ?

Jak już wcześniej pisałem, zamontowałem; nowe filtry powietrza, paliwa, regulowane zawory, czyszczone i synchronizowane gaźniki, iglice opuszczone do połowy, poziom paliwa książkowy, tak samo jak skład mieszanki, membrany całe.

marcinjunak
02 wrzesień 2012, 19:42
Dla mnie to ksiażkowe spalanie, przy szybszej jeździe było by 7 litrów, opuść jeszcze iglice na sam dół, powinno być mniej ale na zimę jeśli dalej chcesz oszczędzać radził bym kupić zestaw naprawczy z Kedo.

Myszak
02 wrzesień 2012, 19:48
Ok, dzięki za info ;) A rozmiar posiadanych opon może mieć jakiś wpływ na spalanie? Z tyłu mam założoną 130/80, przód - standard

czeczen
02 wrzesień 2012, 21:55
Ok, dzięki za info ;) A rozmiar posiadanych opon może mieć jakiś wpływ na spalanie? Z tyłu mam założoną 130/80, przód - standard

Spalanie 6l ... hmmmm... to tak można? :D Myślę że spalanie masz bardzo niskie i nie ma co kombinować z dalszymi oszczędnościami - ponieważ gadki o spalaniu 4,8 -5 l można według mnie w buty schować ... kiedyś próbowałem jechać w okolicach 90 i ... po jakichś dwóch kilometrach o mało mnie szlag nie trafił :D Naprawdę nie masz wysokiego spalania - a jeszcze możesz iglicę na drugi ząbek od góry opuścić ... :)

fxrider
02 wrzesień 2012, 22:31
Myślę, że można by jeszcze trochę zejść - moja w takiej konfiguracji paliła 5.5. Spr. ew. minimalnie poziom paliwa opuścić (2-3 mm) i obserwuj czy się nie grzeje bardziej od tego.

Myszak
02 wrzesień 2012, 23:05
Opuściłem iglice na sam dół, jutro złożę do kupy, przejadę się i zobaczę jak spalanie oraz czy dużo bardziej się grzeje.

Spalanie 6l ... hmmmm... to tak można? :D Myślę że spalanie masz bardzo niskie i nie ma co kombinować z dalszymi oszczędnościami - ponieważ gadki o spalaniu 4,8 -5 l można według mnie w buty schować ... kiedyś próbowałem jechać w okolicach 90 i ... po jakichś dwóch kilometrach o mało mnie szlag nie trafił :D Naprawdę nie masz wysokiego spalania - a jeszcze możesz iglicę na drugi ząbek od góry opuścić ... :)

U mnie 90/100 w trasie to praktycznie standard, nie dość że sporo dotychczas śmigałem chopperami, gdzie im wolniej - tym przyjemniej było wydechów posłuchać ;) to jeszcze co roku jak gdzieś dalej w Europę się zapuszczam( w zeszłym roku 3000km, a w tym było już 5200km), tak samo staram się nie przekraczać setki, raz że sporo zwiedzam po drodze, a dwa, dopóki studiuje, oszczędzam na każdym kroku :P
A i po tegorocznym powrocie z Czarnogóry( jechałem XJ 900 Diversion ) podjąłem decyzję przesiadki na moto, dla którego nie ma "nieprzejezdnych dróg", stąd wybór oczywisty padł na Super Tenerę :D

LukaSS
03 wrzesień 2012, 08:44
Moim zdaniem jeszcze te pół litra można zbić.

kamilltee
03 wrzesień 2012, 10:22
uważaj co mówisz, bo zaraz się chętni znajdą na "pół litra" :)

ps.
wiecie co .. watek ma dziewiątą stronę - i przez cały czas taka sama dyskusja kręci się jak G... w przeręblu... :)

Myszak
03 wrzesień 2012, 18:19
9 stron ciekawej dyskusji i prób obalenia pewnych mitów - dla początkujących z Tenerą, super sprawa i wszystko objaśniane krok po kroku;)

P.S.
Dzisiaj przejechane 250km na obniżonych maksymalnie iglicach, obserwacje:
+ brak objawów cieplejszej pracy sinika( całą trasę - wskazówka temp, tam gdzie zawsze, czyli ok g.11)
+ brak objawów "słabego dołu", książkowe Vmax też osiąga bez problemów
+ i co najważniejsze spalanie w takich samych warunkach( 90-105km/h) zeszło do 5,3L/100km :)

marcinjunak
03 wrzesień 2012, 18:45
Dzisiaj przejechane 250km na obniżonych maksymalnie iglicach, obserwacje:
+ brak objawów cieplejszej pracy sinika( całą trasę - wskazówka temp, tam gdzie zawsze, czyli ok g.11)
+ brak objawów "słabego dołu", książkowe Vmax też osiąga bez problemów
+ i co najważniejsze spalanie w takich samych warunkach( 90-105km/h) zeszło do 5,3L/100km :)

he he bo nie będziesz widział skoku temperatury szczególnie w taką pogodę jak dzisiaj,
nie chcę krakać ale poszukaj sobie głowicy na wszelki wypadek żeby znów nie było nowego tematu o powypalanych zaworach

kamilltee
03 wrzesień 2012, 19:16
9 stron ciekawej dyskusji i prób obalenia pewnych mitów - dla początkujących z Tenerą, super sprawa i wszystko objaśniane krok po kroku;)

ciekawa dyskusja :) krok po kroku:
- kolega A pisze: ratunku dużo pali
- Kolega B pisze: musi palić dużo, jak chcesz mieć frajdę z jazdy - jakoś nie umiem jeździć 100kmh
- kolega C pisze: jak powymieniasz i poustawiasz bedzie palil mało
- kolega D pisze: nie może palić mało, bo wypalisz głowicę

i tak w kółko :) przynajmniej mam takie wrażenie... zajrzałem na początek i "co_ja_pacze"????
Junak napisał: " Do tej pory jak jeździłem do 120 paliła mi koło 6 litrów w trasie , zmiana biegów bez przekraczania 5 tys obr/min" zupełnie jak emeryt :):):):):)

Myszka - jak jeździsz bardzo spokojnie i masz gaźniki OK to 5,3 L to idealne spalanie. Poniżej to problemy.

marcinjunak
03 wrzesień 2012, 20:02
Junak napisał: " Do tej pory jak jeździłem do 120 paliła mi koło 6 litrów w trasie , zmiana biegów bez przekraczania 5 tys obr/min" zupełnie jak emeryt :):):):):)

he he, tak, to były początki mojej znajomości z st :);P

Jaro-Ino
03 wrzesień 2012, 20:13
A tak przy okazji to jaki jest książkowy V max dla ST?

Myszak
03 wrzesień 2012, 20:35
Jedni podają 180 km/h, inni 200km/h, bardziej jednak realna wydaje się pierwsza.

Jaro-Ino
03 wrzesień 2012, 20:41
A tak przy okazji to jaki jest książkowy V max dla ST?
To jak książka podaje?

bocian
03 wrzesień 2012, 20:46
Co jaro... boisz się że za dobrze leciała na wypalonych zaworach?:D:D:D

fxrider
03 wrzesień 2012, 21:05
Jeździłem tamtą ST rok temu i powiem szczerze, że wydawała się wyjątkowo mocna, zwłaszcza jak na przełożenie które miała. Ale paliła niemiłosiernie - stąd zresztą to przełożenie, ksenon tak ze spalaniem walczył.
Po jazdach kilkunastoma STkami mam wrażenie, że te dużochlejące są odczuwalnie "wyrywniejsze" od egzemplarzy ekonomicznych.

LukaSS
04 wrzesień 2012, 08:26
Po jazdach kilkunastoma STkami mam wrażenie, że te dużochlejące są odczuwalnie "wyrywniejsze" od egzemplarzy ekonomicznych.

... a jak wiadomo, silnik ST jest czuły na regulacje gaźników :)

Gadałem kiedyś z Ksenonem, mówił, że nie raz się zdarzało, że latał z maneta do oporu i moto jechało coś pod 190 km/h.

A pr. max zależy od stanu silnika, zestrojenia gaźników i kilku innych pierdół. Jedni osiągają ledwo 180, inni potrafią wycisnąć prawie 200. Prędkość wg. niemieckich testów (Motorrad czy coś podobnego, lata 90) to 180-185 km/h (Afryczka ciut mniej).

robkri
04 wrzesień 2012, 10:14
Czyli moja Super Tenera jest mega fantastyczna bo osiąga licznikowo ponad 190km/h i pali około 6 l/100, ależ ja mam przeza...stego sprzęta.

Bartas
04 wrzesień 2012, 10:43
Moja była 89 na autostradzie w Chorwacji w 2009 z bagażami wyciągneła licznikowe 200, a paliła 5,3 :P

piotr13
04 wrzesień 2012, 10:53
Przy 200 km/h ? ;)

Bartas
04 wrzesień 2012, 11:21
Przy 200 to pewnie z 20 :P

piotr13
04 wrzesień 2012, 11:32
Może być bo TDM przy maksie na autobanie wziął mi 15 l na trochę ponad 100km

Jaro-Ino
04 wrzesień 2012, 18:42
Moja była bardzo wyrywna i róznica między ST, a AT była znacząca. JEstem ciekaw jak zmienią się parametry po założeniu głowicy bez przedmuchów. Powinna teoretycznie mniej palić i być mocniejsza. ST paliła mi na seryjnym przełożeniu 7-8. Przy 90km/h na trasie paliła 6 litrów :) Przełożenie Ksenona było tragiczne na jazde po mieście i do prędkości 120km/h. Wole seryjne. Na autostradzie wyciągał 190, bo może miał dłuższe przełożenie ;) Mi licznikowe 200 pociągnęła :) Ciekawe czy jak bym jechał na anakach zamiast TKC +E07 to prędkość by się jeszcze troche zmieniła.

LukaSS
05 wrzesień 2012, 08:40
Zmieniłaby się, obydwa koła łapały by mniejszy uślizg. Ciut, ciut ale zawsze coś ;)

dzik312
05 wrzesień 2012, 22:30
A ja ten cały sezon latam bez licznika - spalanie naprawdę wychodzi mi super - jak przekręcę na rezerwę to znaczy że trzeba niedługo tankować, nigdy inaczej :)
Polecam komfort psychiczny i jazdę :)!

LukaSS
21 październik 2012, 11:17
Na jakieś 1200 km to 3/4 autostrada, prędkość w dzień 110-130, po zmroku 105-120 - 4,88 - średnie z kilku tankowań, bez różnicy czy to temp. 5 czy 20 stC. BP, OMV, Agip - niezależnie z której stacji paliwo.

I sezon latania w trasy zakończony :cry2:

Jaro-Ino
21 październik 2012, 11:19
Ja ostatnio jeździłem teren-miasto. Poniżej 9 litrów. 8,95...... Mam wrażenie, że dopóki nie założe szosowych gum i nie pojade za kimś, kto ma małe spalanie to wyniki się wiele nie zmienią. Chyba najistotniejszy parametr to prawa ręka.

dex
22 październik 2012, 00:48
Dwa tygodnie temu zrobiłem traskę ok 160km w większości po naszej "cudownej" ósemce, z kolegą który jechał rometem 150.
Prędkość przelotowa wyszła ok 80km/h a manetka w Tenerze była tylko głaskana :)
Spalanie wyszło mi sporo poniżej 5l/100km. Ale tak się nie da jeździć w normalnych warunkach drogowych... To jest niemożliwe i tyle :D

Jaro-Ino
22 październik 2012, 09:28
I to potwierdza moją teze, że moja Tenera umie palić mało tylko jej się nie chce :D

bigboykr
22 październik 2012, 11:49
Kurczę... ja chyba oddam gaźniki do regeneracji, bo obniżenie iglic nic nie daje. Dalej potrafi zakopcić na czarno. Wczoraj równe 7/100. Dwie osoby na pokładzie (w tym ja ciężki) i jazda po górkach, ale po asfalcie.
PS Gaźniki kupię :)

kamilltee
22 październik 2012, 15:45
I to potwierdza moją teze, że moja Tenera umie palić mało tylko jej się nie chce :D

:up:

przejechałem się kawałek z Junakiem i Janasem na powrocie z Biebrzy, przypominało to pogoń za lisem, zamiast drzew były TIRy :)
i rozumiem dlaczego im tyle motki palą :)

giani
22 październik 2012, 16:01
Ja ostatnio jeździłem teren-miasto. Poniżej 9 litrów. 8,95...... Mam wrażenie, że dopóki nie założe szosowych gum i nie pojade za kimś, kto ma małe spalanie to wyniki się wiele nie zmienią. Chyba najistotniejszy parametr to prawa ręka.
Tak to właśnie wygląda. A jak jeszcze się lubi Teresę kręcić w okolice 6tys. i wyżej to nie chce wyjść inaczej. I w terenie(tym bardziej piachy i pola) jak i na czarnym.
Chociaż na czarnym to trochę lepiej wychodzi niż w terenie :) Mi raz udało się zejść poniżej 7l ale wtedy jazda nie powodowała u mnie tzw. banana na twarzy :D

Janas_WaWa
22 październik 2012, 16:02
Kamil nie przesadzaj :) jakie tiry hehe... mi coś tam może więcej pali tak litr albo pół , ale lekko nie ma. Jak coś liczyłem przy jeździe bardziej w trasie wyszło mi ok 6,8l

rumpel
22 październik 2012, 16:55
ja po wymianie kilku elementów w gaźniku (gdzies pisałem co wymieniłem), synchronizacji itp zszedłem ze spalniem do ok 4,5-5l przy spokojnej jezdzie (ok4,5- 5,5) tys z bagażem. Jazda z AT i GS 1200 na Ukrainskim paliwie. GS spalanie ok 3,8 (ach ten komputer pokladowy) a AT ok 6l.

sewer
22 październik 2012, 20:16
Kurczę... ja chyba oddam gaźniki do regeneracji, bo obniżenie iglic nic nie daje. Dalej potrafi zakopcić na czarno. Wczoraj równe 7/100. Dwie osoby na pokładzie (w tym ja ciężki) i jazda po górkach, ale po asfalcie.
PS Gaźniki kupię :)

daj sobie chłopie spokój pisanie że teresa pali 5-6 litrów to są marzenia mnie nigdy nie schodzi poniżej 7 l jak bym nie jechał

fxrider
22 październik 2012, 23:22
Widocznie masz coś nie ten teges z gaźnikami. To że Twoja tyle pali nie oznacza, że inne nie mogą mniej. U mnie dolną granica był ciut poniżej 5.5l, średnia na dojazdy do pracy (Wawa) to 6.3l.
7.5-8 to był przelot w trasie gdzie licznik rzadko poniżej 140 pokazywał.
Gaźników nie reanimowałem, były w niezłym stanie i ustawiłem je najlepiej jak umiałem.

Rekord na ST to było 10/100, ale to z powodu błędu przy montażu gaźników - jedna iglica mi się podwiesiła i była jakieś 0.5 cm za wysoko. Teresa kopciła na czarno, strzelała przy hamowaniu, jechać się nie bardzo dało.

czeczen
23 październik 2012, 19:55
ja po wymianie kilku elementów w gaźniku (gdzies pisałem co wymieniłem), synchronizacji itp zszedłem ze spalniem do ok 4,5-5l przy spokojnej jezdzie (ok4,5- 5,5) tys z bagażem. Jazda z AT i GS 1200 na Ukrainskim paliwie. GS spalanie ok 3,8 (ach ten komputer pokladowy) a AT ok 6l.

No tak - tylko gdzieś pisałeś o tym że Twoja ST to szwajcar ... nie wiem czy przerobione zasilanie do wersji 3LD? - czy zostawione iglice,dysze i króćce ?

rumpel
23 październik 2012, 21:11
wymienione iglice, króćce, ta rurka w której iglica chodzi (nie znam polskiej nazwy) i dysze

xieciu
24 październik 2012, 11:48
ta rurka w której iglica chodzi (nie znam polskiej nazwy)

rurka emulsyjna

dex
29 listopad 2012, 13:17
Przypomnijcie mi proszę, kto z forum zamawiał iglice ssania? Pamiętam że musiał większą ilość kupić, ale po awarii forum wcięło temat.

Beniamin
29 listopad 2012, 17:16
Ja coś pamiętam że to był Magni

Jaro-Ino
29 listopad 2012, 22:09
Ja kupiłem iglice ssania za 46zł z wysyłką. 2 sztuki. Nie trzeba zamawiać większej ilości.

dex
30 listopad 2012, 08:45
Pochwal się gdzie kupowałeś :)

Ja kupiłem iglice ssania za 46zł z wysyłką. 2 sztuki. Nie trzeba zamawiać większej ilości.

fxrider
30 listopad 2012, 11:02
pewnie kedo.com (germiania)

rumpel
30 listopad 2012, 11:08
ja kupowałem tutaj

http://www.motorradbay.de/

jesli czegos nie ma w wykazie lub jest tylko w jakims kmpl to warto napisac ja nie mialem problemów i wyslali mi to co chcialem

fxrider
30 listopad 2012, 11:10
A z tej firmy ściągałem komuś zestaw do gaźników via ebay. Szybko, bezproblemowo i tanio.

Jaro-Ino
30 listopad 2012, 23:06
moto-klinika.pl Firma ze Szczecina. Polski dystrybutor Kedo.

Yogi
06 styczeń 2013, 18:01
Może ktoś z kolegów kupował do ST: rozpylacze, iglice, i zaworki ssania,
W serwisie lub u innego dystrybutora części mikumi?? byle orginalne.
jak tak, to prosił bym o przybliżone ceny i kątakt.

Pozdrawiam.

kaimm
05 marzec 2013, 11:46
Ja zamówiłem właśnie w moto-klinika.pl (www.mikuni.pl) dokładnie taki zestaw na 2 gaźniki za 48eur.

swięty
25 maj 2013, 18:25
ciekaw jestem czy spalanie z plecakiem 8L na 100km to normalne ? jak jest ze spalanie Waszych teres?

arthur
25 maj 2013, 18:46
6,9 przy 120km/h

giani
25 maj 2013, 19:00
Temat rzeka...
Poza tym jest temat na forum założony 'Ustawianie niskiego spalania' czy jakoś tak.
Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę spalanie...

6,9 przy 120km/h
Bo tak pali jak się iglicy nie opuszcza.
Mi tam pali nawet do 10l (w terenie), ale ja jeżdżę nie pyrkam :D

swięty
25 maj 2013, 19:07
więc chyba przy obciążeniu 8L to norma

giani
25 maj 2013, 19:09
http://www.xtzclub.pl/threads/521-Ustawianie-niskiego-spalania?highlight=niskie+spalanie
poczytaj sobie...

swięty
25 maj 2013, 19:16
dzięki, w zeszłym sezonie robiłem gażniki. Sporo wydałem i pali ile pali

Ajej
25 maj 2013, 19:45
Moja pali 6.5 przy 140 na autostradzie . Srednio jak jezdze do pracy tyle samo.Nie wiem jak mam ustawione,za krotko ja posiadam. Z zona przy normalnej jezdzie tez 6.5 :-)

LukaSS
25 maj 2013, 22:13
dzięki, w zeszłym sezonie robiłem gażniki. Sporo wydałem i pali ile pali

Trzeba jeszcze odpowiednie regulacje zrobić, nie wystarczy powymieniać części :P

guliwer
26 maj 2013, 15:44
ST na pewno nie pali 8-10l,nie jest w stanie,może z 6litrów przepali reszta się dostaje do oleju nie spalona i go rozcieńcza,a później jest zdziwienie że panewkę obróciło.

marcinjunak
26 maj 2013, 19:22
ST na pewno nie pali 8-10l,nie jest w stanie,może z 6litrów

wiem że jest w stanie tyle spalić, oczywiście nie na asfalcie :)

giani
26 maj 2013, 19:42
ST na pewno nie pali 8-10l

Zapraszam do zabawy zemną w lesie i na polach to pokaże Ci, że ST bez problemu pali 10l

Beniamin
26 maj 2013, 19:55
Zapraszam do zabawy zemną w lesie i na polach to pokaże Ci, że ST bez problemu pali 10l

A ja zawsze zastanawiałem się, jak te spalanie by wychodziło w terenie, gdyby ślimak prędkościomierza znajdował się na tylnym kole.

giani
26 maj 2013, 20:40
Łooo Panie :D
To pewnie zwykła przejażdżka przez las, trochę pola może jakieś piachy (dajmy na to około 1h czasu) a tu 200km poszło :D
Niemniej ciekawe jak by to było.
Aha.
A jak by się błotko trafiło to pewnie ze 300km. Bo to jak człowiek dobrze pobrodzi to mu koło cały czas w miejscu się kręci :D

LukaSS
26 maj 2013, 21:10
Co innego w terenie i co innego na asfalcie. Zresztą w terenie raczej trudno zmierzyć spalanie, prędzej godzinowe zużycie paliwa ;)

Przy asfalcie bez ostrego dzidowania spalanie na poziomie ok. 10 litrów świadczy, że jest coś nie tak z gaźnikami i silnikiem.

Kopruch
14 styczeń 2018, 21:44
Panowie pytanie odnośnie koloru świec. Nie za ciemne ? i ten nagar przy gwincie... W dwusuwie bym zostawił ale w ST ?!?

24454
24455
24456
24457

robek_ck
31 styczeń 2018, 12:33
Jak dla mnie za ciemne, ale tragedii nie ma.
Jakie masz spalanie?
Ja po regeneracji gażników mam jaśniejsze.

Takie mam

Kopruch
06 luty 2018, 11:47
Nie wiem, nie liczyłem spalania. Nie bardzo mi chodzi o to zeby palił mniej tylko żeby byl dobrze ustawiony. Z tego co czytałem obniżenie iglicy nie da za wiele i zostaje grzebanie przy dyszach ?

robek_ck
07 luty 2018, 13:07
moim zdaniem obniżenie iglicy coś moze pomóc ale pod warunkiem że iglica i rurka emulsyjna (w niej porusza sie iglica) są w dobrej kondycji. Jesli są zuzytę czyli iglica jest wytarta a otwór w rurce emulsyjnej jest jajowaty a nie okrągły to obniżanie iglicy nie wniesie prawie nic. Tak było przynajmniej w moim przypadku. Jak otworzysz gażniki i zobaczysz że igica jest podniesiona to jest szansa że po opuszczeniu spalanie sie polepszy, ale jeśli sie okaże ze jest już na środkowym rowku albo niżej to trzeba szukać przyczyny gdzie indziej. Temat byl opisywany dogłebnie na forum. Kręcią robote robią tu też iglice ssania które sie zużywaja i nawet po zamknięciu ssania i tak przepuszczają benzynę wzbogacając niepotrzebnie mieszankę. Szkoda tylko że dostęp do gażników nie jest taki jak Wuesce