PDA

Zobacz pełną wersję : Gaźnik XTZ 750 - trochę informacji

LukaSS
29 kwietnia 2012, 16:19
Może komuś się przydadzą te informacje ^^

Zasada działania gaźnika CV (constant velocity lub constant vacuum znaczy się o stałym podciśnieniu) wraz z dźwiękiem silnika ST

http://www.youtube.com/watch?v=wyspAHrMbb8

Jak na szybko wyciągnąć rurkę emulsyjną (rozpylacz)

http://www.youtube.com/watch?v=HMXFAKGddmA&feature=relmfu

_ja
29 kwietnia 2012, 18:47
no dobra... ale po co wymieniać ową rurkę?

LukaSS
29 kwietnia 2012, 19:53
Niewiele osób wie, że można ją w ogóle wyciągnąć i wymienić na np. mniej zużytą, w której iglica nie będzie latał na prawo i lewo ;) A lepsze zapewne można znaleźć w gaźnikach od TDM 3VD :P

Yelon
29 kwietnia 2012, 21:21
Warto nadmienić że oryginalne śruby nie są imbusowymi, co troszkę komplikuje sprawę i warto je wymienić na takowe :) Krzyżakiem się tam ciężko operuje a śruby krzyżakowe niestety są miękkie.

P.S. Lukass można coś u ciebie zamówić?

LukaSS
29 kwietnia 2012, 21:59
Ja już wymieniłem na imbusowe, bo te krzyżakowe to jedno wielkie przekleństwo :/ Klaudiusz chyba już miał po poprzednim właścicielu takie śrubki.

Można zamówić :) Pisz do mnie na k750@wp.pl., bo tu na forum PW raz mi działa raz nie, HGW dlaczego.

_ja
30 kwietnia 2012, 10:37
Niewiele osób wie, że można ją w ogóle wyciągnąć i wymienić na np. mniej zużytą, w której iglica nie będzie latał na prawo i lewo ;) A lepsze zapewne można znaleźć w gaźnikach od TDM 3VD :P

jesteś mistrzem wynajdywania takich patentów :)

dostępne są (owe rurki) nowe??

jaro1979
30 kwietnia 2012, 12:04
jesteś mistrzem wynajdywania takich patentów :)

dostępne są (owe rurki) nowe??

na ebayu znalazłem zestaw naprawczy do gaźnika z tymi rurkami, ale koszt to ok 55e, potrzeba takich 2 zestawów...
ebay (http://www.ebay.ie/itm/Yamaha-XTZ750-Full-Top-Quality-Carburettor-Repair-Kit-QZ94020-/150776542856?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item231afb7688)

_ja
30 kwietnia 2012, 13:22
na ebayu znalazłem zestaw naprawczy do gaźnika z tymi rurkami, ale koszt to ok 55e, potrzeba takich 2 zestawów...
ebay (http://www.ebay.ie/itm/Yamaha-XTZ750-Full-Top-Quality-Carburettor-Repair-Kit-QZ94020-/150776542856?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item231afb7688)

może kiedyś się skuszę na taki zestaw. na razie pozostanę przy tym co mam :)

robkri
30 kwietnia 2012, 22:32
Te imbusowe śrubki ja kupiłem w sklepie ze artykułami metalowymi na podobną długość.

xieciu
02 maja 2012, 23:24
Właśnie jestem po wymianie iglic i rurek emulsyjnych na zestaw z ebaya( dzięki Bartas:) ). W poprzednich iglica latała jak żyd po pustym sklepie:) Teraz ST nie kopci, ładnie się wkręca itp itd. Zrobiłem 1600 km - przy jeździe z prędkościami emeryckimi z watahą ( w tym baby :P ) i bambetlami spalanie wyszło 5.5 litra, a powrót przy prędkości 120-140 km/h i 5-7.5 tys. obrotów - 6.5 litra na 100km. Nie wiem jeszcze jak wyglądają świece, ale iglice są w środkowym położeniu. Tyle że cena zestawów powala i jeżeli robisz 2 tys. rocznie to policz kiedy Ci się zwróci:)

LukaSS
06 maja 2012, 20:43
Nowe są dostępne ale to koszmar cenowy :/ W ogóle remont gaźników w ST to straaaaaszne kosztowna sprawa. Lepiej już polować na jakieś używki w super stanie, nawet za cztery stówy.

kamilltee
06 maja 2012, 20:53
a pokusi się ktoś o porównanie gaźników z TDMa (różnice oraz korzyści z ew zamiany ?)

LukaSS
06 maja 2012, 21:16
Nikt nie chce się oficjalnie przyznać, że założył gaźniki wprost od którejś z TDM do XTZ ;) Też jestem ciekaw efektu.

_ja
07 maja 2012, 10:51
kto wie..
czy możliwe jest kupienie nowej dyszy określonej na filmiku jako "pilot mixture screw"?
jeśli nie, to może przynajmniej oring, który jest na jej końcu?

LukaSS
07 maja 2012, 10:53
Pilot mixture screw to śruba składu mieszanki. Tylko całość (chyba z 70 zł na Allegro). Ew. gniazdo gdzie ona wchodzi można lekko silikonem przypchać by powietrze lewe się nie dostawało ;)

_ja
07 maja 2012, 11:13
u mnie problemem jest raczej zbyt bogata mieszanka... czyli oring nie trzyma.
nie widziałem tego jeszcze na allegro, a przeglądam regularnie.
Widziałeś?

xieciu
07 maja 2012, 20:34
Nikt nie chce się oficjalnie przyznać, że założył gaźniki wprost od którejś z TDM do XTZ ;) Też jestem ciekaw efektu.

musiałbym sprawdzić w swoim gaźnikowym śmietniku, ale kiedyś kupiłem od TDM 3VD i niczym się nie różniły od moich z ST, nawet były tak samo rozpieprzone:)

LukaSS
07 maja 2012, 21:26
u mnie problemem jest raczej zbyt bogata mieszanka... czyli oring nie trzyma.
nie widziałem tego jeszcze na allegro, a przeglądam regularnie.
Widziałeś?

Teraz są ale tuningowe, zresztą w podobnej cenie. Pasują zamiast oryginałów i przy okazji można regulować skład palcami, nie wkładając śrubokręt i kombinując ;)

Jak za bogato to nie tylko ta śruba ale i iglica, poziom paliwa, iglice ssania itp. rzeczy :)

_ja
08 maja 2012, 10:31
Teraz są ale tuningowe, zresztą w podobnej cenie. Pasują zamiast oryginałów i przy okazji można regulować skład palcami, nie wkładając śrubokręt i kombinując ;)

Jak za bogato to nie tylko ta śruba ale i iglica, poziom paliwa, iglice ssania itp. rzeczy :)

ale gdzie są? bo na alledrogo też tego nie widzę...

LukaSS
08 maja 2012, 10:39
http://allegro.pl/listing.php/search?string=%C5%9Bruba+sk%C5%82adu+mieszanki&category=0&sg=0 :)

_ja
08 maja 2012, 10:49
tyle to sobie sam znalazłem... :)

niby które? takie?
http://allegro.pl/mm-accel-sruba-regulacji-skladu-mieszanki-off-road-i2299960223.html

skąd wiesz, że będą pasować?
czy którykolwiek model z wymienionych
YZF 250 / 426 / 450
WR 250 / 426 / 450

ma ten sam gaźnik?

fxrider
08 maja 2012, 11:03
WR i YZ (i pozostałe wymienione na aukcji) mają keihiny FCR, zupełnie inna konstrukcja. Ale może śruba by pasowała - tylko to już trzeba by eksperymentalnie stwierdzić.
Z tych obecnie wystawionych na allegro IMO najbardziej rokujące są te od DR800 - tam też były gaźniki Mikuni serii BS.

_ja
08 maja 2012, 11:11
WR i YZ (i pozostałe wymienione na aukcji) mają keihiny FCR, zupełnie inna konstrukcja. Ale może śruba by pasowała - tylko to już trzeba by eksperymentalnie stwierdzić.
Z tych obecnie wystawionych na allegro IMO najbardziej rokujące są te od DR800 - tam też były gaźniki Mikuni serii BS.

w eksperymentach to Lukass jest dobry :) myślałem, że już to zrobił.

Konkretne wymiary oringu na końcu owej śruby ktoś zna?
Na kedo.com - gdzie można ją dostać, nie podają wymiarów.

fxrider
08 maja 2012, 11:17
Wyciągnij i pomierz ;) Tylko kupując zamiennik sprawdź czy nie puchnie od benzyny.

_ja
08 maja 2012, 11:21
to nie takie proste, bo też już o tym myślałem.

gumki są miniaturowe.. czyli liczy się pewnie każda 0,1 część mm. Moje są już mocno zużyte, więc nawet gdybym znalazł jakąś super dokładną suwmiarkę, to i tak pomiar nie będzie miarodajny.

xieciu
09 maja 2012, 07:45
myślę że w prema na ul. Jaktorowskiej lub w Alei Krakowskiej na pewno dostaniesz. Mam nowe oringi z zestawu z ebaya, jak chcesz mogę je pomierzyć.

_ja
09 maja 2012, 09:04
myślę że w prema na ul. Jaktorowskiej lub w Alei Krakowskiej na pewno dostaniesz. Mam nowe oringi z zestawu z ebaya, jak chcesz mogę je pomierzyć.

nooooo super. jeśli pomierzysz, to ja już sobie je znajdę :)

_ja
23 maja 2012, 14:52
pojawiły się na alledrogo

http://allegro.pl/dysza-regulacji-mieszanki-yamaha-xtz-750-tenere-i2348050342.html

xieciu
24 maja 2012, 21:34
cena trochę spora,a jakby tak rozebrał zestaw z ebaya i na części sprzedawał po 65 pln za sztukę? :)

_ja
25 maja 2012, 09:53
cena trochę spora,a jakby tak rozebrał zestaw z ebaya i na części sprzedawał po 65 pln za sztukę? :)

to chyba ten sam sprzedawca, co zaczął zestaw z Ebaya na Alledrogo sprzedawać. możliwe, że go podzielił.

Jaro-Ino
15 lipca 2012, 16:00
A czy w skład zestawu naprawczego z ebaya wchodzą iglice ssania? Jeśli nie to gdzie można je dostać?

fxrider
15 lipca 2012, 16:07
Iglic ssania nie ma. Widziałem je na kedo.com. Kojarzę, że ktoś z forum ściągnął je z zapasem a potem odsprzedawał.

dex
29 listopada 2012, 14:25
Kto mi powie, jaką dokładnie rolę spełnia AIR Cut valwe i jaki ma wpływ na pracę silnika?

Chyba będę zamawiał z Kedo iglice ssania 4,25E i uszczelki iglic 4,25E
Byłby ktoś chętny na wspólną przesyłkę?

fxrider
29 listopada 2012, 14:32
Kto mi powie, jaką dokładnie rolę spełnia AIR Cut valwe i jaki ma wpływ na pracę silnika?

WYCIĘTE BO FXRIDER NAPISAŁ BZDURY.
Jaro-Ino niżej prawdiłowo tłumaczy zasadę działania tego zaworka.

dex
29 listopada 2012, 14:36
Czyli jeśli będą niedomagać, silnik będzie żłopał więcej paliwka...
Jak ocenić ich stan?

fxrider
29 listopada 2012, 14:50
To ma znaczenie tylko przy hamowaniu silnikiem. Różnica znikoma. Stan - szczelność membranki, popatrz na nią też przez światło i zobacz czy nie prześwitują mikrodziurki.
Ew. wyciągnij całkiem i pojeździj hamując ostro silnikiem - zobaczysz różnicę ;)

Janas_WaWa
29 listopada 2012, 21:53
znalazłem coś takiego, tematu gaźników nie ogarniam ale będę się przymierzał...
http://www.youtube.com/watch?v=wyspAHrMbb8&feature=endscreen&NR=1

Jaro-Ino
29 listopada 2012, 23:16
A z tego co ja wiem ( sama nazwa sugeruje) te membrany z iglicami odcinają dopływ powietrza (wzbogacają mieszankę), bo na ubogiej mieszance silnik niechętnie schodzi z obrotów. Zamknięcie przepustnic powoduje przede wszystkim opuszczenie iglic i niedostarczanie paliwa, a wysokie obroty powodują, że powietrze jest cały czas zaciągane.

fxrider
29 listopada 2012, 23:46
A z tego co ja wiem ( sama nazwa sugeruje) te membrany z iglicami odcinają dopływ powietrza (wzbogacają mieszankę), bo na ubogiej mieszance silnik niechętnie schodzi z obrotów. Zamknięcie przepustnic powoduje przede wszystkim opuszczenie iglic i niedostarczanie paliwa, a wysokie obroty powodują, że powietrze jest cały czas zaciągane.

Zmotywowałeś mnie, żebym trochę pownikał w temat i faktycznie masz rację. Dzięki za naprostowanie, źle toto rozumiałem :)
Może tylko dopiszę, że nie tyle silnik niechętnie schodzi z obrotów co wali w wydech. Jeśli mieszanka będzie za uboga to nie nastąpi jej spalanie w cylindrze i zostanie wyrzucona w wydech gdzie się dopali generując strzały.

http://www.thumperfaq.com/acv.htm

dex
30 listopada 2012, 09:57
Swoją drogą Ciekawy temat do poruszenia na naszym forum odnośnie przeróbki tego ACV-a.
Dobry link Adam. Dzięki za wniknięcie w temat.
Czy ktoś z "naszych" już próbował takiej zabawy i czy jest w ogóle o co kopię kruszyć?

Zmotywowałeś mnie, żebym trochę pownikał w temat i faktycznie masz rację. Dzięki za naprostowanie, źle toto rozumiałem :)
Może tylko dopiszę, że nie tyle silnik niechętnie schodzi z obrotów co wali w wydech. Jeśli mieszanka będzie za uboga to nie nastąpi jej spalanie w cylindrze i zostanie wyrzucona w wydech gdzie się dopali generując strzały.

http://www.thumperfaq.com/acv.htm

fxrider
30 listopada 2012, 10:54
Zależy jaki efekt chcesz osiągnąć. IMO nie ma sensu z tym kombinować.
Na tamtej stronie jest opisane strojenie keihinów FCR - gaźników wyczynowych. W nich można sporo różnych dziwnych modów robić, ale to jest pomyślane pod kątem sportu, im ACV przeszkadza precyzyjnie stroić gaźnik. Przy czym mogłoby się okazać, że po wyrzuceniu ACVła i dograniu gaźnika idealnie pod własne potrzeby takie moto nie bardzo chce jechać n.p. powyżej 1500 m n.p.m. Niektóre (starsze) gaźniki wyczynowe są znane z tego, że nawet zmiana pogody (ciśnienia, temp., wilgotności) daje odczuwalne zmiany charakterystyki pracy.
Też mam takiego keihina ale nie widzę sensu w takim jego dłubnaniu do moich potrzeb. Mam ACV a i tak potrafi sobie strzelić w wydech przy mocnym hamowaniu silnikiem (myślałem, że za bogato mam a tu się okazało, że na odwrót).
Inne uroki sportowego gaźnika to to, że w.g. manuala w LC4 taki gaźnik co 200h trzeba remontować (koszt części ok. 2kPLN) - ale to też w znacznej mierze efekt wibracji silnika LC4.
Niemniej pamiętam, że kiedyś na forum ktoś kupił ST z kpl. FCRów i potem je sprzedawał bo nie były dobrze zestrojone i ciężko było dojść z tym do ładu.

Jarek11
02 marca 2014, 21:55
Witam.
Pilnie potrzebne wakuometry !!!
Wielki dzięki za info.
Pozdrawiam
J11

orzelekNGI
02 marca 2014, 22:27
Jak do ST to u-rurka z wężyki paliwowego:)

dex
02 marca 2014, 23:19
Wbijaj na ursus, to ustawimy gaziory.
Mam waku Carbtune.

Jarek11
03 marca 2014, 12:17
dzięki Dex , muszę jeszcze dokupić zaworki ssania i dopiero się skontaktuję z Tobą.
Pozdro
J11

Janas_WaWa
03 marca 2014, 23:14
To może spocik u mnie, może zdążę silnik z ramy wygrzebać :)

Jarek11
07 marca 2014, 19:43
To może spocik u mnie, może zdążę silnik z ramy wygrzebać :)

Jestem za , ale iglice będę miał najwcześniej w poniedziałek bo do LukaSSa jeszcze nie dotarły.
J11

zz44
21 lipca 2019, 20:43
Na przeszpiegach na bratnim forum TDM znalazłem dokładną fotostory z opisem o budowie i demontażu gaźników!:)

https://www.tdm.pl/forum/index.php?topic=8181.0

Lis
21 lipca 2019, 22:54
Super materiał. Ale, żeby go zobaczyć należy się zalogować na forum TDM.