PDA

Zobacz pełną wersję : porównanie starej XT600 /XTz660 i nowej XT660Z

kamilltee
25 maja 2012, 15:49
http://www.motocykl-online.pl/testy/stara-i-nowa-yamaha-tenere

fxrider
25 maja 2012, 18:14
Tłumacz z niemieckiego dał ciała na całej linii. Cała masa bzdur technicznych, błędów rzeczowych i językowych.
Wartość merytoryczną ma najwyżej jako quiz sprawdzający ile z tych bzdur się wyłapie.

erwinw
25 maja 2012, 18:39
http://www.scigacz.pl/Yamaha,XT660Z,Tenere,model,2008,dane,techniczne,13 603,im.html tu trochę inne dane tech.

Waga na sucho 183kg, do tego 22/23L paliwa to jakieś 20kg, 3L oleju + płyn w chłodnicy i płyn hamulcowy, i dane które ja czytałem, czyli 206kg gotowy do jazdy są wiarygodniejsze... ABS waży te dodatkowe 9kg?

kamilltee
25 maja 2012, 19:53
Tłumacz z niemieckiego dał ciała na całej linii. Cała masa bzdur technicznych, błędów rzeczowych i językowych.
Wartość merytoryczną ma najwyżej jako quiz sprawdzający ile z tych bzdur się wyłapie.

no to zaczynamy quizzzz :)
Erwin znalazł wage

kto chętny ? :)

Tomur
25 maja 2012, 20:22
Masy czy danych technicznych to bym nie wyłapał ale fajnie się gościowi pomieszało w opisie dlaczego silnik starej tenery jest elastyczny. Pisze o dwu gardzielowym gaźniku i zamiast o przepustnicach pisze o zaworach ssących które jakoby nierówno poruszają się.

Ale największy błąd to zdanie że xtz 660 z 1991 była "złym pomysłem" :)
Myślę że 1991 rocznik zwłaszcza w biało czerwonym malowaniu to bardzo dobry pomysł:)

Ale poważnie, prawda to że pięciozaworowa głowica to porażka która nic nie daje poza utrudnioną regulacją luzów zaworowych??
To mógłby stwierdzić ktoś kto jeździł rożnymi Xt.

A druga sprawa która mnie zastanawia. Czy chłodzenie cieczą ma sens?? Da się przegrzać xt chłodzone powietrzem na przykład powoli turlając się po lesie i grzebiąc w piachu w upał??

Urala nigdy mi się nie udało ale Dniepr się przytarł jak jechał za mną - no ale to nie są dobre przykłady a innych nie znam.

kamilltee
25 maja 2012, 20:36
ja zauważyłem opis ponad zdjęciem nowej 660 : Yamaha XT 660 Z Tenere/1984

data :)

fxrider
25 maja 2012, 21:27
Regulacja 5 zaworów zamiast 4 to żadna różnica w praktyce. Przy okazji był tam kolejny błąd, bo te zawory nie miały większych średnic - dopiero sumarycznie miały większą przepustowość. I nie chodziło o wyciskanie mocy tylko podbicie momentu obrotowego w środkowym zakresie obrotów. Zresztą to te 2gardzielowe gaźniki to poroniony pomysł a nie dodatkowy zawór.

Chłodzenie cieczą zapewnia stabilne i przewidywalne warunki pracy silnika. Można ciaśniej tłok pasować, korzystać z wyższych stopni sprężania, uboższej mieszanki, silnik ma też większy zakres zewnętrznych temperatur roboczych + całość jest dużo trwalsza. Single chłodzone cieczą potrafią zrobić na tłoku 2x większy przebieg niż powietrzaki.

esi
25 maja 2012, 22:31
Czyli mozna stanowczo zaprzeczyc temu ze xtz 660 to "porazka" ?

marcinjunak
25 maja 2012, 22:34
Udało mi się zagotować olej w zbiorniku w mojej xt600z na przecince wiec da się :)

Jedno na prawde im sie udało, wrócili do średniowiecza z osiągami nawet pomimo wtrysku ale zachowali bezawaryjność silnika dzięki temu.

esi
25 maja 2012, 22:51
To tez sie liczy ;P

Janas_WaWa
26 maja 2012, 10:40
Udało mi się zagotować olej w zbiorniku w mojej xt600z na przecince wiec da się :)

Jedno na prawde im sie udało, wrócili do średniowiecza z osiągami nawet pomimo wtrysku ale zachowali bezawaryjność silnika dzięki temu.
ten post trzeba zarchiwizować, chyba jedyny post Junaka gdzie nie jeździ po Yamaszce :)

esi
26 maja 2012, 10:45
Jest dowod ze sentyment zostal ;)

marcinjunak
26 maja 2012, 20:50
Jest dowod ze sentyment zostal ;)

nie sentyment tylko doświadczenie przeze mnie przemawia :)
ja nigdy nie jeździłem po yamasze tylko uważam że są lepsze motocykle ale żeby to wiedzieć trzeba pojeździć tymi lepszymi :)

erwinw
26 maja 2012, 20:56
Jakiś miesiąc temu, gdy staliśmy obok "byłej Junakowej" ST, gdy stwierdziłem, że teresa fajnie wygląda, Junak nie dość, że potwierdził, to jeszcze dodał, że było to najlepsze duże enduro w latach 90-tych i za małą kasę dobry wybór i dziś...

-niestety, nie nagrałem tego ;)

esi
26 maja 2012, 22:25
A jednak :D

marcinjunak
27 maja 2012, 17:07
A jednak :D

no dobra niech wam będzie że jestem sentymenalny :)

kamilltee
27 maja 2012, 20:53
to już starość :)