PDA

Zobacz pełną wersję : [750] Prośba o wyjaśnienie tematu "Naprzemiennego zapłonu"

małoś86
23 styczeń 2013, 20:16
Witam.
W artykule o ST przeczytałem że oba tłoki pracują jednocześnie i że zapłon wypada naprzemiennie. To jakiś błąd czy faktycznie tak jest? Naprzemiennie, czyli raz jeden tłok dostaje iskrę i spala mieszankę, a raz drugi? Na mój mózg w takim układzie jeden z cylindrów zasysałby mieszankę i jej nie spalał.
Wyjaśnijcie to proszę prostemu człowiekowi ;)

"„Cywilna” Super Tenere XTZ 750 przez wszystkie lata produkcji pozostała przy pojemności 750 i nie wymagała praktycznie żadnych zmian (zmieniono detale typu kształt przełączników, podnóżków pasażera oraz miejsce umieszczenia regulatora). W silniku 750 cm3, który nastawiony był na niezawodność, wykorbienie czopów wału wynosi 360st. ( a więc oba tłoki znajdują się w tym samym położeniu, zapłon wypada naprzemiennie) co wpłynęło na żywotność jednostki dla której bezawaryjne przebiegi 250 000 km nie są niczym niezwykłym. Nieco zabawny jest za to dźwięk przypominający Fiata CC700 (taki sam układ tłoków). W dalekich podróżach cichy i niewibrujący silnik jest wybawieniem dla motocyklisty."

Bartas
23 styczeń 2013, 20:26
No nie. Masz przecież zawory, które niejako wpuszczają mieszankę do komory spalania, więc paliwo nie jest wypluwane. A zapłon chyba może wypadać naprzemiennie ;)

Najlepiej niech się Junak wypowie, on chyba jest mechanikiem to wyjaśni.

bigboykr
23 styczeń 2013, 20:30
Mysle, ze haslo "silnik 4suwowy" wyjasnia wszystko :)
Tloki ida tak samo, ale cykle sa przesuniete.

marcinjunak
23 styczeń 2013, 20:34
Tłoki chodzą razem - fakt
zapłon wypada naprzemiennie - fakt
ale
jeśli w jednym cylindrze tłok jest na końcu suwu sprężania i następuje wybuch mieszanki drugi tłok w tym czasie jest w suwie pracy.

tak jak na tym filmie dwa środkowe tłoki

http://www.youtube.com/watch?v=sub2NAkmAIA

fxrider
23 styczeń 2013, 21:17
jeśli w jednym cylindrze tłok jest na końcu suwu sprężania i następuje wybuch mieszanki drugi tłok w tym czasie jest w suwie pracy.

Tu się nie zgodzę - jeśli jeden tłok z suwu sprężania przechodzi do suwu pracy (wybuch) to drugi w tym czasie z suwu wydechu przechodzi do suwu ssania.

Cały cykl trwa 2 obroty wału, czyli 720st. Obydwa tłoki się przesunięte względem siebie o 360st.

Tak obrazowo:

kąt/obrót wału cylinder 1 cylinder 2
0-180/0.5 ssanie praca
180-360/1 sprężanie wydech (na koniec tego suwu iskra na obu cylindrach, zapłon na #1)
360-540/1.5 praca ssanie
540-720/2 wydech sprężanie (na koniec tego suwu iskra na obu cylindrach, zapłon na #2)

(tak - jedna iskra podczas całego cyklu na danym cylindrze "się marnuje" - ale tak łatwiej to konstrukcyjnie rozwiązać).

pzdr, Adam

marcinjunak
23 styczeń 2013, 21:40
Dokładnie o to mi chodziło, nie wiedziałem tylko jak to wszystko dokładnie opisać,
wiec mamy film i dokładny opis mam nadzieje rozjaśniający jak chodzi silnik st czyli tdm'owe 3vd :)

małoś86
23 styczeń 2013, 22:02
I wszystko jasne:))
DANKE!