Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Pompa hamulcowa - wzmocnienie hydrauliczne

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    #16
    Więc pompa Burgmana (AN400) o średnicy tłoczka 11 mm zamontowana.

    Pozytywy:
    1) krótsza droga hamowania,
    2) większa regulacyjność,
    3) większa siła docisku klocków, przy mniejszej sile na klamce.

    Z tą drogą hamowania mogę się odnieść tylko do moich wstępnych pomiarów i dokładności mojego oka i GoogleMaps.
    Oczywiście dotyczy to stanu zastanego układu hamulcowego (przed pełną regeneracją) oraz nieznanych i mocno zużytych klocków hamulcowych.
    Pełna wymiana płynu hamulowego + nowe klocki z pewnością wiele zmienią. Z dodatkowych informacji - mam przewody w oplocie.

    Więc analizując drogę hamowania z 50 km/h na GM mamy:
    - stan przed zamianą (oryginalny układ):
    XTZ_Droga hamowania 1.jpg

    25-26 m

    - stan po zamianie:
    XTZ_Droga hamowania 2.jpg

    21-22 m

    Różnica ok. 4 m. Dużo i niedużo... Zawsze coś. 4m/26m = 15%

    Muszę zwrócić uwagę, że pomiar jest subiektywny, ponieważ wykonany przeze mnie (mój refleks, percepcja, obycie w siodle - hamowanie na granicy uślizgu) oraz jak wskazałem wyżej, na zastanym układzie hamulcowym, który nie wiadomo kiedy był serwisowany.

    Natomiast czytając tu: https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...tz750%2095.htm
    Wychodzi, że XTZ750 ma dużo lepsze hamulce: od 60-0 km/h = 14 m, ze 100-0 km/h = 42 m.
    Jest o co powalczyć
    Zrobię pomiar drogi hamowania ze 100 km/h i zobaczymy, czy zbliżę się do 42 m.

    Minusy:
    1) Niedopasowana klamka, która opiera się aktualnie o manetkę gazu.
    2) Brak wyczuwalnej granicy siły hamowania, obecnie wciskam do oporu i patrzę co się dzieje. Być może to wina niedopasowanej klamki. Będę to poprawiał - dam znać jaki będzie efekt.

    Ogólnie jestem zadowolony z efektu. Spodziewałem się (patrz obliczenia wyżej), że to dobry kierunek dla moich celów.
    Wydaje się, że zupełnie bezpiecznie można zmniejszyć średnicę tłoczka pompy o jeden rozmiar i poprawa powinna być odczuwalna.

    Panowie zz44 i diabel8, jak Wasze testy?
    Ostatnio edytowany przez Lis; 4923.

    Komentarz


      #17
      Te 42 m to wynik nie do osiągnięcia na szosie w przeciętnych warunkach . Robiony w optymalnych warunkach, na optymalnych oponach i przez fabrycznego zawodnika.
      Jeżeli jest jeden cylinder to pozostaje tylko jeden wybór...
      Jeżeli jest wybór to mogą być nawet cztery...

      Komentarz


        #18
        No właśnie, obiecałem opinię.
        Kilka tysięcy km w tym sezonie na nowej pompie od FJ6 Diversion (moja z 2010 roku) i...było kilka hamowań awaryjnych.
        O kilka za dużo.

        Takich testów z mierzeniem odległości hamowania przy konkretnej prędkości nie robiłem, ale generalnie tenera hamuje bardzo sprawnie, i jeśli nie jestem w przechyle, na mokrym czy np. na szutrze, to nie mam lęku, że się nie wyrobię, mam zaufanie do tego zestawu jaki mam teraz (czyli nowa pompa, przewody w oplocie, zaciski po regeneracji, nowe tarcze, i na ten sezon miękkie klocki, na przodzie już zjechana TKC80, na tyle K60 Scout, sporo mięsa ale cholera pęka!).

        Z ciekawości zmierzę odległość hamowania, jak zrobił to Jarek.

        Komentarz


          #19
          W xjocie zamontowałem sobie leżące od zimy czterotłoczkowe(przedtem dwutłoczkowe) zaciski sumitomo i pompę nissin. Zestaw ten występuje w starszych R1,R6 XJR,i fazerach. W zasadzie przy normalnej jeżdzie różnica jest wyrażna ale nie jakaś oszołamiająca. Ot pewnie hamuje. Natomiast przy hamowaniach awaryjnych i takich z wysokich prędkości(150 i więcej) to już inna liga. Pomiary też robiłem przed i po wymianie i różnicy jest przy stówce o 4-6 metrów czyli sporo. Z tym, że jak latałem trochę po górach to przy wydajniejszych elementach przewody nie wyrabiajją i zimą założę oploty.
          Podsumowując: dwie duże tarcze i dobre zaciski i pompa to podstawa.
          Jeżeli jest jeden cylinder to pozostaje tylko jeden wybór...
          Jeżeli jest wybór to mogą być nawet cztery...

          Komentarz


            #20
            To się wszystko zgadza - dwa zaciski 4. tłoczkowe na jednej pompie 14, 16, 17 mm nie ma problemu. Ponieważ proporcja powierzchni roboczych zacisku jest dwa razy większa przy nieznacznie większej pompie. Dlatego nie zmieniając zacisków zmniejszenie pompy jest podobnym działaniem. Oczywiście nie bez takiej siły jaką ma większy układ.
            W opisanym wyżej przypadku dziunek zrobił i to i to, tzn. zwiększył blisko dwukrotnie powierzchnię zacisków przy zmniejszeniu powierzchni pompy. Tyle, że hamulec stał się gumowy...
            Mam teraz podobnie ponieważ nie potrafię docisnąć do oporu. To mi przeszkadza bardziej psychologicznie, bo koło potrafi stanąć w miejscu, czyli skuteczność jest i to jak widać lepsza.
            Mogę teraz operować jednym palcem, tak lekko to pracuje i myślę nad krótką klamką z regulacją. Zobaczymy.

            Komentarz


              #21
              Krótka klamka to nie jest dobry pomysł. Zmniejszasz sobie dźwignię i olie teraz wydaje się dużo to z pasażerem, bagazami czy w górach to na krótkiej klamce będzie brakować siły. Do przemyślenia.. Swego czasu znałem.kilku chłopaków co ścigał się na torze i nikt nie miał tam tzw krótkich klamek "sportowych" Jedyne plus takich to mniejszą szansa na złamanie. Jeżeli już to o długości standard ale regulowane. Przy pompie z R 6 jaką mam regulacja dźwigni jest pieciostopniowa i rzecz przydatna nie powiem.
              Jeżeli jest jeden cylinder to pozostaje tylko jeden wybór...
              Jeżeli jest wybór to mogą być nawet cztery...

              Komentarz


                #22
                Tak dla porównania wzmocnienie hydrauliczne w naszych przypadkach wg tabeli wyliczeń, którą zamieściłem wcześniej...

                Dla XTZ750:
                - średnica tłoczka zacisku: 27mm
                - liczba tłoczków w zacisku: 2
                - średnica tłoczka pompy: 11mm (Burgman AN400)
                Wh = 12

                Ogromna poprawa siły - możliwość hamowania jednym palcem.
                _______________________________

                Dla XTZ750:
                - średnica tłoczka zacisku: 27mm
                - liczba tłoczków w zacisku: 2
                - średnica tłoczka pompy: 16mm (Fazer/XJ6)
                Wh = 5,8

                Podejrzewam Wojtku, że musisz teraz mocniej cisnąć względem oryginału i regulacyjność spadła.
                _______________________________

                Dla XJ900 (zaciski R1):
                - średnica tłoczka zacisku: 27mm
                - liczba tłoczków w zacisku: 4
                - średnica tłoczka pompy: 16mm (Fazer)
                Wh = 11,4

                Dla XJ900 (zaciski oryg. jak FJ1100):
                - średnica tłoczka zacisku: 42,8mm
                - liczba tłoczków w zacisku: 2
                - średnica tłoczka pompy: 15,88mm
                Wh = 14,5

                I tu wychodzi, że wzmocnienie hydrauliczne zostało zmniejszone, ale na korzyść zadziałała zmiana konstukcyjna zacisków.

                Komentarz


                  #23
                  W xjocie oryginały nie mają raczej takiej średnicy ale pomierzymy. Są dwa w zacisku o różnej średnicy.
                  Jeżeli jest jeden cylinder to pozostaje tylko jeden wybór...
                  Jeżeli jest wybór to mogą być nawet cztery...

                  Komentarz


                    #24
                    Zamieszczone przez Lis Zobacz posta

                    Podejrzewam Wojtku, że musisz teraz mocniej cisnąć względem oryginału i regulacyjność spadła.
                    Może tak być!
                    Matematyki nie oszukasz!
                    Ten sezon rozpocząłem już na nowym zestawie więc nie miałem porównania na bieżąco.
                    I może te burgmany faktycznie są lepsze, ale jak mówię, na tym co mam czuję się bezpiecznie.

                    Komentarz


                      #25
                      Zamieszczone przez Lis Zobacz posta
                      Zrobię pomiar drogi hamowania ze 100 km/h i zobaczymy, czy zbliżę się do 42 m.
                      Tak mi się nasunęło, nie napisałem tego chyba, ale wszystkie pomiary jakie zrobiłem dotyczą hamowania tylko przednim kołem.

                      Wynik hamowania z prędkości 100 km/h tylko kołem przednim:

                      Drugi test.jpg

                      Mogę tylko dodać, że przyzwyczaiłem się już do innej pracy klamki, jest dość pewna. Hamulce są na pewno lepsze, a test pomp został zrobiony na układzie przed serwisem.
                      Więc wymiana klocków, akcesoryjna klamka z regulacją myślę, że poprawią tylko pracę hamulców.

                      ps. Prawdziwym testem byłaby przejażdżka z żoną, ale na to przez jakiś czas się nie zanosi.

                      Komentarz


                        #26
                        Ponieważ zbliża się zlot, i zakładam, że parę ST się pojawi, proponuję mały konkurs w ramach sprawdzenia drogi hamowania...
                        Kto zatrzyma się na dystansie krótszym od mojego?
                        - z prędkości 50 km/h: 21-22 m
                        - z prękości 100 km h: 96-97 m

                        Warunek: hamowanie TYLKO przednim kołem.

                        Nagrodą może być lewa pompa hamulcowa od Burgmana o wartości sentymentalnej 35zł

                        Ps. Mam aktualnie opony szosowe.

                        Komentarz


                          #27
                          Kolega Lis wyliczył matematycznie że przy pompie z fazera trzeba będzie mocniej cisnąć na klamke.Mam założoną pompe nissin z FZS 600 Fazer i praktyka pokazuje że przy tej pompie właśnie siła nacisku jest sporo mniejsza niż w oryginale.

                          Komentarz


                            #28
                            Kolega guliwer może się pochwali jakiej średnicy ma tłoczek w tej pompie?

                            Komentarz


                              #29
                              Nie wiem Jarku jaką średnice ma tłoczek w pompie.we wcześniejszych obliczeniach przytaczałeś dane że dla fazera to 16mm .wiem tylko że mam pompe z fzs600 chyba z 2001r.
                              Jakiego by tłoczka nie miała wiem że hamuje lepiej niż oryginał.siła nacisku na klamke jest mniejsza a skok klamki krótszy

                              Komentarz


                                #30
                                Fazery miały różne pompy, różne zaciski. Te nowsze mają już bardziej budżetowe zaciski dwutłoczkowe zamiast czterotłoków sumitomo. Prócz samych średnic tłoczków w pompach i zaciskach istotny też jest skok tłoczka w pompie, przełożenie na dźwigni i konstrukcja zacisku. Stąd jedne przeszczepy się przyjmują a drugie nie. Bywa tak,że rewelacyjne heble przestaja zachwycać po zmianie tarcz lub klocków. Z reguły samo doprowadzenie oryginału do stanu fabrycznego plus oplot daje już bardzo wyraźną poprawę.
                                Jeżeli jest jeden cylinder to pozostaje tylko jeden wybór...
                                Jeżeli jest wybór to mogą być nawet cztery...

                                Komentarz

                                Pracuję...
                                X