Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

wezykowanie przedniego kola

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    [660] wezykowanie przedniego kola

    Czołem! pod koniec zeszłego sezonu zauważyłem dziwna rzecz - przy wchodzeniu w zakręty przy malej prędkości ~60 km/h przednie kolo zaczyna mi lekko uciekać tak jakby np. było złe ciśnienie w oponie, lub luźne szprychy. Sądziłem, ze to wina luzu na szprychach, tak czy inaczej nosiłem się z zamiarem ich wymiany. Wiec cale kolo jest przeszprychowane na nowe i wycentrowane. Założona jest na razie stara opona (prawie ze skończona, zostało ledwo 2 mm bieżnika). Wyważona.
    Jednak po paru jazdach w kolo komina w ostatnim czasie zauważyłem dziwna rzecz, wężykowanie pozostało, szczególnie przy wolniejszej jeździe, gdy kręcę się po parkingu w kolko to daje sie odczuć, ze moto staje się lekko niestabilne - przednie kolo ucieka lekko na boki. Przy kręceniu kierownica na postoju idzie lekko w obie strony i napotyka na opór tak jakby był tam jakiś luz. Przy prędkości na drodze ok. 60 km/h czuje pompowanie przedniego zawieszenia, przy większych prędkościach to znika (ale pewnie po prostu tego nie czuje). Sądziłem, że to wina naciągu napędu ale sprawdziłem, wyregulowałem - nic nie pomogło.
    Nie wiem co typować:
    1/ na 100% opona do wymiany, bieżnik na pewno robi swoje
    2/ łożyska kola?
    3/ oś?
    4/ łożyska główki ramy - jakie są tego objawy w xtzcie? W manualu znalazłem rozdział "stearing head adjustment" - ale nigdy się z tym nie spotkałem/ nie robiłęm.

    Proszę o pomoc w rozkminie, więcej grzechów nie pamiętam
    Ténéré is the way to go!

    #2
    Sprawdził bym łożyska główki ramy. Przednie koło unieść nad ziemię i pokręcić kierownicą. Łożyska sterowe muszą chodzić bez wyczuwalnego oporu i bez "nierówności" jakie daje wybita bieżnia.
    Druga sprawa luz na tych łożyskach, przednie koło dalej w górze i ruszasz lagami przód tył.
    To obstawiam w pierwszym rzędzie a sprawdzić łatwo (piszesz że sprawdzałeś ale nie bardzo rozumiem jak)

    Sprawdź dokładnie luzy na łożyskach osi koła. Braki oleju w teleskopach też mogą mieć znaczenie. Warto wymienić jak masz stary olej w teleskopach.
    No i opona oczywiści jak piszesz może na to wpływać.

    Pozdrawiam

    Komentarz


      #3
      i jest jeszcze nakrętka na górnej półce idealnie pod kierą którą trzeba z dużą siła dokręcić, tez może powodować takie objawy

      Komentarz


        #4
        Będę musiał podjechać gdzieś z tą nakrętką od główki ramy - to może być to, mam nadzieję.

        Olej w lagach zmieniany z 2 lata temu, ale sądzę że jest ok. Nie nurkuje ani nie ma żadnych wycieków.
        Ténéré is the way to go!

        Komentarz


          #5
          chodziło mi o nakrętkę z nr 9

          Komentarz


            #6
            Wymień oponę a twoje problemy znikną na pewno.
            Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
            No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
            sigpic

            Komentarz


              #7
              Zamieszczone przez Janas_WaWa Zobacz posta
              chodziło mi o nakrętkę z nr 9
              ]
              tak, kapuje, o te chromowana. W manualu jest opis co i jak ale pojadę z tym do jakiegoś warsztatu bo wygląda, że bez klucza dynamometrycznego się nie obejdzie. Dzieki za schemat. Tylko pytanie - dlaczego czuje te wibracje na kierownicy góra-dol? Na początku myślałem, że jest coś z oponą - nie wiem może przy ponownym nałożeniu jakoś się odkształciła i powstało jakieś zgrubienie czy coś. Może po prostu to 2 niezależne od siebie rzeczy = i opona (podskakiwanie) + ta nakretka (luzy na boki).
              Ténéré is the way to go!

              Komentarz


                #8
                Do tej nakrętki nie trzeba klucza dynamometrycznego, wystarczy trochę pary w łapach A tak przy okazji to sprawdź naciąg i stan szprych ale w tylnym kole bo jak to kobitą bywa robi czasami Teresa na odwrót, luzy na tylnym kole a wężykuje przednie Ale raczej to coś na główce ramy.
                Jeżeli jest jeden cylinder to pozostaje tylko jeden wybór...
                Jeżeli jest wybór to mogą być nawet cztery...

                Komentarz


                  #9
                  Zamieszczone przez nomadeurope Zobacz posta
                  tak, kapuje, o te chromowana. W manualu jest opis co i jak ale pojadę z tym do jakiegoś warsztatu bo wygląda, że bez klucza dynamometrycznego się nie obejdzie. Dzieki za schemat. Tylko pytanie - dlaczego czuje te wibracje na kierownicy góra-dol? Na początku myślałem, że jest coś z oponą - nie wiem może przy ponownym nałożeniu jakoś się odkształciła i powstało jakieś zgrubienie czy coś. Może po prostu to 2 niezależne od siebie rzeczy = i opona (podskakiwanie) + ta nakretka (luzy na boki).
                  1. Wymień oponę, bo ja po mojej ostatniej wymianie jestem na świeżo z wrażeniami i powiem Ci jedno... różnica jest ogromna.... guma robi różnicę.
                  2. Wymieniałem olej w lagach też 2 lata temu, a po wymianie w tym roku też widzę dużą różnicę.
                  3. Łożysko główki ramy miałem zjechane 4 lata temu i pamiętam, że objawy miałem raczej nie w prowadzeniu się koła ale raczej w płynności kierowania motocyklem.

                  :-)

                  Pozdro

                  Komentarz


                    #10
                    AKTUALIZACJA.

                    Wężykowanie, lekki opór i "przeskakiwanie" przy manewrach parkingowch zniknęło, ale nadal przy zwalnianiu czuję przy V<60km/h lekkie turbulencje.

                    Wymieniłem następujące rzeczy:
                    - koło przód: szprychy, centrowanie, opona, dętka, wyważenie - zeszły sezon: wężykowanie ustąpiło
                    - klocki przód,
                    - w tym sezonie: olej w lagach, łożysko główki ramy,

                    Moi kandydaci w dalszej kolejności:
                    - tarcza hamulcowa z przodu
                    - łożysko koła
                    - napęd

                    Będę informował - na razie pozostaje mi nie zwalniać do 60ciu.
                    Ténéré is the way to go!

                    Komentarz


                      #11
                      Sprawdź czy masz proste lagi i półki.
                      Tarczę raczej bym wykluczył - gdyby była krzywa to już powinieneś się zorientować po innych objawach.
                      Czujesz jakąś różnicę w cechach tego zjawiska na pełnym i pustym baku ?

                      pzdr, Adam
                      sigpic

                      Komentarz


                        #12
                        Nie, nie ma żadnej różnicy. Wczoraj zrobiłem traskę ok. 250 km - także i na pustym i na pełnym baku to samo.

                        Lagi czy półka raczej prosta (tzn. nie wiem kiedy mogłaby się skrzywić lub co mogłoby być tego powodem).

                        Pomysł z tarcza wpadł mi do głowy z tego powodu, że kiedyś w aucie miałem podobny problem przy zwalnianiu/hamowaniu gdy dojeżdżałem do świateł (podobno gdy na rozgrzaną chluśnie woda to może coś się tam pokrzywić - jakieś takie urban legend słyszałem).

                        Czuć to tylko przy ok. do 60km/h później pewnie wpada w rezonans i się gubi.
                        Ténéré is the way to go!

                        Komentarz


                          #13
                          aktualizacja:
                          wczoraj wymieniłem napęd - problem zniknął

                          Dzięki za wszystkie rady - i tak miałem zamiar doinwestować moto. Wymienione: na przodzie: szprychy, grubsza dętka, opona, przewody w oplocie, klocki (wraz z jednym trzpieniem), łożysko główki ramy, olej w lagach, skarpety.. a winowajca zalegał na tyle i okazał się nim napęd hehe

                          Teraz w końcu pozostaje mi ją tylko umyć i będzie jak nowa.

                          Dzięki i pozdrawiam, mam nadzieję, że komuś się przydadzą te informacje!
                          Ténéré is the way to go!

                          Komentarz


                            #14
                            Witam. Mam podobny problem w dużej teresie. Właśnie wymieniłem olej w lagach zgodnie z zaleceniami i założyłem oponę Pirelli Scorpion Rally STR. Łożysko główki ramy robione było 5 tys temu. Motocykl wężykuje przy prędkości 60-80 km/h. Może coś jeszcze podpowiecie? Dziś będę zabierał się za wymianę napędu, ale jakoś dziwi mnie fakt że może mieć to jakiś wpływ na wężykowanie przedniego koła, a mój nie jest jeszcze taki tragiczny.

                            Komentarz


                              #15
                              Z tym to panie różne cuda. U mnie latał przód a luźne były szprychy w tylnym kole
                              Jeżeli jest jeden cylinder to pozostaje tylko jeden wybór...
                              Jeżeli jest wybór to mogą być nawet cztery...

                              Komentarz

                              Pracuję...
                              X