Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Rosja - Obwód Kaliningradzki

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    Rosja - Obwód Kaliningradzki

    Witam!
    Od jakiegoś czasu planuję krótką (3-dniową) wycieczkę do Obwodu Kaliningradzkiego. Region w ostatnich latach mocno się rozwinął a dzięki wprowadzeniu Małego Ruchu Granicznego między Polską a Rosją, stał się bardziej dostępny. Może się wydawać, że nie ma tam nic ciekawego do zobaczenia ale to nieprawda! Znajomi byli rok temu i naprawdę jest tam wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia (wystarczy spojrzeć na zdjęcia w google maps - wiele zabytków i piękne plaże). Ludzie w Rosji, wbrew powszechnej opinii są bardzo przyjaźni (owszem, rok temu pewna szajka napadała na naszych rodaków jeżdżących do rosji po paliwo ale grupa została już rozpracowana). Szczegółowy plan wycieczki zamieszczę poniżej.
    Planuję jechać na trzy dni (dwa noclegi w Rosji, pensjonaty około 100zł za pokój dwuosobowy). Startuję z okolic Nowego Dworu Gdańskiego i łącznie z powrotem nie zrobię nawet 600 km. Tak więc wycieczka, krótka, przyjemna i niskobudżetowa Ot, taki pomysł na ciekawe spędzenie kilku dni. Dokładny termin do ustalenia ale w grę wchodzą tylko ostatnie dni maja i pierwsze dni czerwca. Jeżeli ktoś chce się dołączyć to serdecznie zapraszam . Trasa raczej na turystyczne enduro, ponieważ lubię zbaczać z drogi na szutry i w lasy. Trasa nie jest jakoś szczególnie zorganizowana - tam gdzie mi się podoba tam będę jechać. Jeśli ktoś był i ma cenne uwagi/rady to chętnie wysłucham
    Koszty? Planuję 2 noclegi, około 100 zł za 2 osoby, paliwo utrzymuje się w granicach 2-2,50 zł, do tego jedzenie trochę droższe niż w PL i ewentualne przyjemności No i warto mieć jakieś fundusze na wypadek (odpukać) wizyty u mechanika.
    Trasa:
    Zrzut ekranu 2016-03-03 (godz. 11.58.38).jpg
    Start w Nowym Dworze Gd. ale najpierw możemy podjechać na Mierzeje Wiślaną przez Krynice M. do nieprzejezdnej granicy za miejscowością Piaski/Nowa Karczma. Ta przyjemność może kosztować 50zł od straży granicznej bez dalszych konsekwencji (może, nie musi. Już to sprawdzałem ) Moim zdaniem warto.
    111185403.jpg
    Powrót przez Nowy Dwór, mijamy Elbląg wzdłuż Zalewu Wiślanego i przez Kadyny, Tolkmicko, Braniewo udajemy się na granicę w Gronowie. Dalej trasy nie znam więc czysta improwizacja. Przez Mamonowo do Kaliningradu gdzie zamierzam się zatrzymać na nocleg i spędzić resztę dnia jeżdżąc po mieście i przyglądając się mieszkańcom.
    Drugi dzień to największe wyzwanie. Przez Świetłyj zamierzam wjechać do Bałtijska, zamkniętego miasta gdzie na wjazd potrzebne jest zezwolenie od władz ponieważ znajduje się w nim jedyna baza Rosyjskiej marynarki na Bałtyku. Ruscy są na jej punkcie wrażliwi. Zakładawszy, że wjedziemy planuję przepłynąć promem przez cieśninę Piławską na rosyjską część mierzei, gdzie znajdują się pozostałości po Radzieckim lotnisku. Opuszczone hangary, pas startowy itd. Super byłoby spędzić tam dzień i trochę pośmigać. Ale nie obiecuję, że ta sztuka się uda.
    Zrzut ekranu 2016-03-03 (godz. 12.47.06).jpg
    Później nocleg gdzieś za Baltijskiem.
    Trzeci dzień to przejażdżka wzdłuż wybrzeża na przepiękną Mierzeję Kurońską. Po drodze odwiedzamy małe wioski rybackie i ich mieszkańców.
    neringa__2_.JPGZrzut ekranu 2016-03-03 (godz. 13.07.06).jpgZrzut ekranu 2016-03-03 (godz. 13.07.57).jpg
    No i powrót do domu W zanadrzu mam jeszcze kilka atrakcji ale i tak się już za dużo rozpisałem. Wydaje mi się, że to bardzo ciekawy kierunek za niewielkie pieniądze. Ja jadę i zapraszam na wspólną wycieczkę


    Aby wjechać na teren Obwodu NIE jest konieczna wiza. W ramach Małego Ruchu Granicznego wystarczy uzyskać w Rosyjskim Centrum Wizowym w Gdańsku lub Olsztynie pozwolenie, które kosztuje 20 euro i jest wydawane na dwa lata. Na jego podstawie wielokrotnie można przekraczać granicę Polski i Obwodu. Pozwolenie wydawane jest tylko dla mieszkańców:Województwo pomorskie:
    Województwo Pomorskie:
    powiat pucki, miasto Gdynia, miasto Gdańsk, miasto Sopot, powiat gdański, powiat nowodworski, powiat malborski.
    Województwo warmińsko - mazurskie:
    miasto Elbląg, powiat elbląski, powiat braniewski, powiat lidzbarski, powiat bartoszycki, miasto Olsztyn, powiat olsztyński, powiat kętrzyński, powiat mrągowski, powiat węgorzewski, powiat giżycki, powiat gołdapski, powiat olecki.
    MRG-1.jpg
    Przydatne strony: http://www.kaliningrad.msz.gov.pl/pl...onsularne/mrg/




    Pozdrawiam!

    #2
    wypas.
    Social media: Facebook | @maku_xtz on twiiter
    Relacje Bośnia 2013 | Bałkany 2012 | Gruzja 2012 | Bałkany 2011

    Komentarz


      #3
      Szkoda, że nie mieszkam w strefie przygranicznej...

      Komentarz


        #4
        Na chwilę obecną dołączam się!

        Komentarz


          #5
          Byłem wielokrotnie w obwodzie, zawsze służbowo i tylko raz tak naprawdę poza samym Kaliningradem.
          Dlatego ciekaw jestem wrażeń i po szkoda, że wiza już nieważna

          Oczywiście najbardziej urzekły mnie mieszkanki obwodu, jak tłumaczył mi mój przyjaciel Żenia to siedem wymieszanych nacji, ale jakich to nie wiem

          Komentarz


            #6
            Hejka, tak się składa że trochę jeżdżę do Obwodu Kaliningradzkiego. Na podstawie umowy o Małym Ruchu Przygranicznym wyrobiłem sobie pozwolenie, obecnie mam już drugie na okres 5-u lat. Motocyklem byłem tam wielokrotnie. Nawet założyłem kiedyś temat ale trochę go zaniedbałem http://www.xtzclub.pl/threads/9962-T...hlight=obw%F3d. Tak czy inaczej jest co zwiedzać na terenie Obwodu, ja osobiście sądzę że to bardzo ciekawy teren, pełno tam opuszczonych obiektów wojskowych, lotnisk, zabytków zniszczonych ostrzałem i bombardowaniami jakby II WS skończyła się tam wczoraj, ciekawe są też śluzy na Kanale Mazurskim po rosyjskiej stronie, fajne małe miasteczka ze srebrnymi Leninami na centralnym placu. Ludzie rzeczywiście bardzo sympatyczni ale to jest niezmienne, jeździłem tam służbowo w latach 90-tych trochę alko z nimi spożyłem a gliniarze tak samo skorumpowani . Paliwko tanie, teraz nieco ponad 2 zł/l na Lukoilu.

            Komentarz


              #7
              Po Waszych wpisach jestem jeszcze bardziej napalony na tą wycieczkę. Cieszę się Waszym zainteresowaniem To nie jest wyprawa na drugi koniec świata więc zbierzmy się w grupę i jedziemy!

              - - - Zaktualizowano - - -

              Pablo, odnowienie wizy/pozwolenia to nie problem zastanów się nad tym

              - - - Zaktualizowano - - -

              Robkri, Najwyraźniej znasz temat więc może zechciałbyś poprowadzić ewentualną grupę?
              Ostatnio edytowany przez Szychu; 3952.

              Komentarz


                #8
                Ja tam ma blisko z garage do szlabanu Bezledach-Bagrationowsk 61 km. Mogę sobie wyskoczyć na 4-5 h bo motocykliści w kolejkach z autami nie stoją na granicy. Co do "prowadzenia grupy" to trudno mi się określić z reguły to jest impuls, wsiadam na motocykl w sobotę lub niedzielę i bez planu jadę, jak się zapędzę blisko granicy to czasem jadę do Obwodu.
                Ostatnio edytowany przez robkri; 269.

                Komentarz


                  #9
                  Niestety, miałem wizę biznesową, a mieszkam w Łodzi, więc pod mały ruch graniczny nie podpadam

                  Komentarz


                    #10
                    Mapa sztabowa - może się przyda.

                    Komentarz


                      #11
                      Chcesz ich pozabijać. Jak ich złapią z taką mapą to Sybir za szpiegostwo......

                      Komentarz


                        #12
                        Teraz to nawet bez mapy mogą wywieźć po częściowym zamknięciu granicy dla niektórych. Milicja będzie bardziej dokuczliwa i wszystkie ichnie drużby.

                        Komentarz

                        Pracuję...
                        X