Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Tarcze hamulcowe, też o większej średnicy + adaptery, usprawnianie hamulców

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    Tarcze hamulcowe, też o większej średnicy + adaptery, usprawnianie hamulców

    Dzięki za sugestie. Wymiana pompy jest dużo tańsza niż zakup większych tarcz. Poczytam i chyba sprawdzę tą ścieżkę.

    Komentarz


      Cześć, a nie myślał ktoś z Was aby zrobić hybrydę lag i dać golenie od tdm 850 4tx a rury i środek zostawić od xtz750 i tylko dorobić adaptery do mocowania tarcz i podniesienia błotnika pod koło 21 cali? To chyba prostrze i bezpieczniejsze rozwiązanie pozwalające na montaż całego układu hamulcowego z tdm900 czy r1 z pierwszych lat pozostawiając zawieszenie od xtz? Tamte hamulce są zajebiste a ja robię podobny mod w mojej tdm planuję zostawić moje golenie ale dać rury i bebechy od xtz może kirdyś koła od xtz ale wtedy konieczne będą adaptery mocowania tarcz podobnie jak u was.

      Komentarz


        Zobacz sobie na piasty xtz i tdm, będziesz miał odpowiedź.
        Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
        No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
        sigpic

        Komentarz


          Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz posta
          Zobacz sobie na piasty xtz i tdm, będziesz miał odpowiedź.
          Nie posiadam piasty xtz możesz przybliżyć mi różnicę?

          Komentarz


            Piasta w xtz jest i wiele węższa
            Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
            No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
            sigpic

            Komentarz


              Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz posta
              Piasta w xtz jest i wiele węższa
              Marcin to chyba da się dość łatwo ogarnąć tulejami w lagach...

              Komentarz


                Zamieszczone przez kucyk Zobacz posta
                ...i dać golenie od tdm 850 4tx a rury i środek zostawić od xtz750 i tylko dorobić adaptery do mocowania tarcz i podniesienia błotnika pod koło 21 cali? To chyba prostrze i bezpieczniejsze rozwiązanie pozwalające na montaż całego układu hamulcowego z tdm900 czy r1 z pierwszych lat pozostawiając zawieszenie od xtz?
                Nawet jesli weźniemy zawieszenie z rurami 43mm pozostaje jeszcze kwestia skoku... 160 mm TDM, 235 mm XTZ.
                Sądzę, że golenie zwyczajnie nie będą pasować.

                Zamontowanie goleni pozwala na zamontowanie zacisków 4 tłoczkowych na tarczach 298 mm.
                Ale...
                1) problemem zacisków 4 tłoczkowych dwustronnego działania jest to, że nie mieszczą się miedzy tarczą, a szprychami koła 21",
                2) mocowania zacisków w goleniach TDM również wymagać będą adapterów - patrz pkt. wyżej.
                Dla odsunięcia zacisków zawieszenie wymagać będzie większych tarcz...

                Zatem i goleń wymaga adaptera zacisków oraz błotnika (choć tego nie widzę - tam się jeszcze montuje łącznik), i tarcza (większa) będzie wymagała adaptera.

                Komentarz


                  Zamieszczone przez Lis Zobacz posta
                  Nawet jesli weźniemy zawieszenie z rurami 43mm pozostaje jeszcze kwestia skoku... 160 mm TDM, 235 mm XTZ.
                  Sądzę, że golenie zwyczajnie nie będą pasować.

                  Zamontowanie goleni pozwala na zamontowanie zacisków 4 tłoczkowych na tarczach 298 mm.
                  Ale...
                  1) problemem zacisków 4 tłoczkowych dwustronnego działania jest to, że nie mieszczą się miedzy tarczą, a szprychami koła 21",
                  2) mocowania zacisków w goleniach TDM również wymagać będą adapterów - patrz pkt. wyżej.
                  Dla odsunięcia zacisków zawieszenie wymagać będzie większych tarcz...

                  Zatem i goleń wymaga adaptera zacisków oraz błotnika (choć tego nie widzę - tam się jeszcze montuje łącznik), i tarcza (większa) będzie wymagała adaptera.
                  Jeżeli chodzi o skok to golenie nie powinny stanowić problemu za to odpowiada głównie długość tłumika lagi. Co do wzmocnienia to w tdm sam błotnik pełni tą funkcję, nie wiedziałem jednak że zaciski wejdą w kolizję ze szprychami. Jesteś tego pewien?

                  Komentarz


                    Jestem pewien. Dlatego zaciski są dwutloczkowe JEDNOSTRONNEGO działania.
                    W XTZ 660 jest blacha wzmacniająca pod błotnikiem. W XTZ 750 o niej zapomnieli. Nie wiem jak wygląda to w TDM, ale tam potrzeba jest blacha, nie plastik...

                    - - - Zaktualizowano - - -

                    Jeszcze jedno: kombinuj i realizuj swoje pomysły!
                    No i opisuj w swoim wÄ…tku.
                    To, że czegoś tutaj nie było, wydaje się nieopłacalne, czy pracochłonne nie jest moim zdaniem żadnym wyznacznikiem ;-)
                    Nie Ty pierwszy chciałbyś mieć hamulce R1 w swoim motocyklu, ale możesz zajść dalej...

                    Komentarz


                      Zamieszczone przez Lis Zobacz posta
                      Jestem pewien. Dlatego zaciski są dwutloczkowe JEDNOSTRONNEGO działania.
                      W XTZ 660 jest blacha wzmacniająca pod błotnikiem. W XTZ 750 o niej zapomnieli. Nie wiem jak wygląda to w TDM, ale tam potrzeba jest blacha, nie plastik...

                      - - - Zaktualizowano - - -
                      Dzięki ale jak zapewne doczytałeś ja robię moda w tdm 850 i na chwilę obecną mam już kompletnechamulce

                      Jeszcze jedno: kombinuj i realizuj swoje pomysły!
                      No i opisuj w swoim wÄ…tku.
                      To, że czegoś tutaj nie było, wydaje się nieopłacalne, czy pracochłonne nie jest moim zdaniem żadnym wyznacznikiem ;-)
                      Nie Ty pierwszy chciałbyś mieć hamulce R1 w swoim motocyklu, ale możesz zajść dalej...
                      Cześć. Jak zapewne przeczytałeś ja robię moda w tdm 4tx i mam już kompletny układ hamulcowy z R1 plus pompę z tdm 900. Teraz jestem na etapie wymiany rur przedniego zawiasu na dłuższe od xtz660 (planuję 4cm do góry i zwiększenie o 4cm skoku). Może w przyszłości pójdę w zaadoptowanie kół z xtz i stąd pomysł dla was na owdrotnego moda czyli zastosowanie goleni od tdm w xtz
                      I wtedy hample od r1. Gdyby ktoś mógł mi zwymuarować piastę byłbym zobowiązany .

                      Komentarz


                        Chcesz podnieść TDM, czy zrobić enduro?
                        Mogę zmierzyć piastę koła XTZ750, bo takie mam, ale nie wiem, czy są takie same jak w 660...
                        Do TDM 850 4TX z oryginalnym kołem założenie hamulców z R1 ma sens, podobne swapy robione są w FJ.
                        Ale do motocykla enduro z kołem 21" i oponą 90/90 chyba nie...
                        Po prostu trzeba przeanalizować cel i sens zamiany.

                        Poza tym wykazałem, że przy adaptacji goleni z TDM do XTZ (zakładając, że to możliwe) potrzeba:
                        - adaptera dla tarczy hamulcowej (przy czym nie może to być tarcza z TDM, tylko innego motocykla, który ma rozstaw otworów 115mm lub więcej),
                        - adaptera zacisków hamulcowych, bo tarcza musiałaby być znacznie większa, tak, aby zmieściły się zaciski 4 tłoczkowe dwustronne,
                        - adaptera błotnika i jego wzmocnienia.
                        Więc do każdego elementu potrzebna jest jakaś przeróbka.

                        Natomiast istotne byłoby jeszcze zmierzyć rozstaw lag w obu motocyklach.
                        Bo, jeśli w TDM półki są szersze i można by je jeszcze zaadoptować do XTZ to...
                        - być może zaciski dwustronne zmieściłby się, i nie wymagały adaptera, ani dużych tarcz,
                        - tarcza 298mm (jak w TDM) wymagałaby odsunięcia odpowiednio do różnicy rozstawu lag XTZ-TDM.

                        Temat ciekawy, ale wydaje się, że dla XTZ dużo prościej zmienić tarcze na większe i dodać adaptery zacisków, czyli typowa przeróbka na 320mm. Zmiana podobno szokuje i wymaga ponownej nauki hamowania. Koszt powinien zamknąć się w 1500PLN (ok. 1400PLN same tarcze MX-TEC).
                        Albo zmienić całe zawieszenie od nowszego motocykla adaptując sztycę. Nie wiem, czy w 1,5kPLN można zdobyć coś sensownego.
                        Natomiast dla XTZ, Twój pomysł z adaptacją goleni mógłby ograniczyć się tylko do zakupu przedniego zawieszenia z TDM (500-800PLN) oraz używanych tarcz (ok. 300PLN) i adapterów. Niby najtaniej, ale porównywanie i najwięcej pracy. Ktoś musiałby to przećwiczyć...
                        Ostatnio edytowany przez Lis; 4923.

                        Komentarz


                          [QUOTE=Lis;192920]Chcesz podnieść TDM, czy zrobić enduro?
                          Mogę zmierzyć piastę koła XTZ750, bo takie mam, ale nie wiem, czy są takie same jak w 660...
                          Do TDM 850 4TX z oryginalnym kołem założenie hamulców z R1 ma sens, podobne swapy robione są w FJ.
                          Ale do motocykla enduro z kołem 21" i oponą 90/90 chyba nie...
                          Po prostu trzeba przeanalizować cel i sens zamiany.

                          Poza tym wykazałem, że przy adaptacji goleni z TDM do XTZ (zakładając, że to możliwe) potrzeba:
                          - adaptera dla tarczy hamulcowej (przy czym nie może to być tarcza z TDM, tylko innego motocykla, który ma rozstaw otworów 115mm lub więcej),
                          - adaptera zacisków hamulcowych, bo tarcza musiałaby być znacznie większa, tak, aby zmieściły się zaciski 4 tłoczkowe dwustronne,
                          - adaptera błotnika i jego wzmocnienia.
                          Więc do każdego elementu potrzebna jest jakaś przeróbka.

                          Natomiast istotne byłoby jeszcze zmierzyć rozstaw lag w obu motocyklach.
                          Bo, jeśli w TDM półki są szersze i można by je jeszcze zaadoptować do XTZ to...
                          - być może zaciski dwustronne zmieściłby się, i nie wymagały adaptera, ani dużych tarcz,
                          - tarcza 298mm (jak w TDM) wymagałaby odsunięcia odpowiednio do różnicy rozstawu lag XTZ-TDM.

                          Temat ciekawy, ale wydaje się, że dla XTZ dużo prościej zmienić tarcze na większe i dodać adaptery zacisków, czyli typowa przeróbka na 320mm. Zmiana podobno szokuje i wymaga ponownej nauki hamowania. Koszt powinien zamknąć się w 1500PLN (ok. 1400PLN same tarcze MX-TEC).
                          Albo zmienić całe zawieszenie od nowszego motocykla adaptując sztycę. Nie wiem, czy w 1,5kPLN można zdobyć coś sensownego.
                          Natomiast dla XTZ, Twój pomysł z adaptacją goleni mógłby ograniczyć się tylko do zakupu przedniego zawieszenia z TDM (500-800PLN) oraz używanych tarcz (ok. 300PLN) i adapterów. Niby najtaniej, ale porównywanie i najwięcej pracy. Ktoś musiałby to przećwiczyć...[/QUOTE

                          Coś w kierUnku enduro bo prawdziwego enduro z tego nie będzie. Tak jak pisałem skok i prześwit około 4cm do góry. Lubię zjechać z czarnego i przelecieć szutrem czy leśną dróżką
                          właśnie miałem proponować że w poniedziałek zmierzę światło między zaciskami r1 w tdm oraz rozstaw lag , co do adapterów tarcz to nie bardzo widzę czemu miałyby być pod rozstaw otworów minimum 115mm bo wg mnie adaper może być wykonany zarówno pod mocowanie tarcz zarówno o większej jak i mniejszej średnicy niż nominał.
                          Gdybyś mógł w wolnej chwili zmierzyć tą piastę to byłoby super ale póki co pozostaję przy kole od tdm więc piasta również zostaje moja razem z goleniami. Jeżeli chodzi o xtz660 to z nich adoptuję tylko lagi same rury nośne więc jego Piasta nie ma znaczenia.
                          Jeżeli możesz to zmierz również rozstaw oryginalnych tarcz w XTZ
                          Ostatnio edytowany przez kucyk; 711.

                          Komentarz


                            Ok, pomierzę co dam radę - może w poniedziałek się uda.
                            Co do adapteru tarczy, piasta ma rant wpisany w tarczÄ™.
                            Patrz na zdjęcie:

                            XTZPiasta.jpg

                            Nie pamiętam wymiaru tego rantu, ale zakładając, że potrzeba tyle samo adaptera uchwycić co tarczy, średnica rozstawu otworów nie może być mniejsza niż 115mm.
                            Może ich być mniej, lub więcej, ale np. tarczy z TDM z owierceniem na 64mm nie założysz...

                            Komentarz


                              Ja bym zamiast rzeźby w tdm kupił inne moto już nawet taka xtz i wsadził inny przód jeśli ważna jest przede wszystkim kasa. Inaczej to po prostu nie ma sensu. Jak wsadzisz z przodu 21 cali to diametralnie zmieni się geometria bo z tyłu zostanie 17tka. Jak zostanie 19 na przodzie to i tak żadnej dobrej opony nie założysz. A tak na prawdę tdm tez wjedzie na mazurskie szutry i polne drogi ale wolniej. No ale nic. Nie zniechęcam. Jeśli lubisz dłubać i marnować kasę na takie głupoty to Twoja sprawa.
                              Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                              No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                              sigpic

                              Komentarz


                                Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz posta
                                Ja bym zamiast rzeźby w tdm kupił inne moto już nawet taka xtz i wsadził inny przód jeśli ważna jest przede wszystkim kasa. Inaczej to po prostu nie ma sensu. Jak wsadzisz z przodu 21 cali to diametralnie zmieni się geometria bo z tyłu zostanie 17tka. Jak zostanie 19 na przodzie to i tak żadnej dobrej opony nie założysz. A tak na prawdę tdm tez wjedzie na mazurskie szutry i polne drogi ale wolniej. No ale nic. Nie zniechęcam. Jeśli lubisz dłubać i marnować kasę na takie głupoty to Twoja sprawa.
                                Marcin taj jak pisałem pierwsza faza to +4cm skoku i prześwitu na przednim widelcu z zachowaniem oryginalnego koła. 21 cali to na razie pieśń przyszłości i temat do przemyślenia.
                                A TDM po szutrach pewnie że da radę tylko skoro można nieco poprawić (lub nie to się okaże) to czemu nie spróbować. Widzisz ja bardzo lubię swoją tedzię i cały czas ją personalizuję pod siebie, kilka razy zastanawiałem się nad zmianą moto ale żeby to miało sens muszę wydać powyżej 20000 a aż tyle nie latam żeby to miało sens.
                                O xtz myślałem już kilka razy podobnie jak o africe ale wszystko ma swoje wady i zalety i u mnie póki co tdm jest dobrym kompromisem i bazą do motania pod siebie.

                                Komentarz

                                PracujÄ™...
                                X