Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Poradniki by mz1106

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    Poradniki by mz1106

    Witam jak już wspominałem gdzieś na tym forum mam w planach napisanie poradników puki jeżdżę jeszcze starą małą teresą za długo to pewnie nie potrwa ale postaram się jak najwięcej wnieść w tym czasie na forum.

    Pierwszy poradnik dotyczący naciągania łańcucha. Proszę o opinie czy został napisany zrozumiale, z czystą polszczyzną u mnie dosyć ciężko a nie każdy zrozumie elementy gwarowe czy potocznie używane prze zemnie nazwy niektórych narzędzi czy elementów moto itp. Nie przesadzałem również jaki również nie będę przesadzać także z poprawnością nazewnictwa technicznego starać się będę używać nazw potocznie używanych.

    Link do poradnika
    https://drive.google.com/open?id=0B9...TVxTGp4enBSWXc
    Pozdrawiam mz1106
    https://t.me/pump_upp

    #2
    Wincyj takich poradników

    Komentarz


      #3
      Wrzucaj na forum żeby można było znaleźć przez wyszukiwarkę.
      Social media: Facebook | @maku_xtz on twiiter
      Relacje Bośnia 2013 | Bałkany 2012 | Gruzja 2012 | Bałkany 2011

      Komentarz


        #4
        Ogólnie myślę każdy zrozumie, przydało by się trochę zdjęć, bo tak to nie koniecznie wiadomo co autor ma na myśli, mam kilka uwag:
        1. Nie prawdą jest że wymienia się zawsze komplet zębatek wraz z łańcuchem, jest to jedynie zalecane jako najlepsze rozwiązanie, nic nie stoi na przeszkodzie wymieniać samą przednią zębatkę czy łańcuch. Wiadomo zę elementy zużywają się razem lecz nierówno, nie ma sensu więc zmieniać co sezon łańcucha, lepiej 3 przednie zębatki.
        2. Smarowanie łańcucha szprejem, nie prawdą jest że trzeba to robić od wewnątrz, rolka w łańcuchu obtacza się po zębatce więc po pierwszym obrocie koła smar i tak zacznie penetrować rolkę do środka, najważniejsze żeby zawsze smarować łańcuch ciepły, czyli po przyjeździe a nie przed jazdą. Z ciepłego łańcucha szybko odparowują rozpuszczalniki ze smaru przez co lepiej trzyma się łańcucha. Jeśli posmarujemy łańcuch przed jazdą jego większa połowa zostanie na moto a nie na łańcuchu po pierwszych 20 km. O zaletach i wadach szprejów nie będę pisał bo to nie ten dział, dla mnie to siuwaks jest tylko na asfalt.
        Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
        No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
        sigpic

        Komentarz


          #5
          marcinjunak zrobiłbyś rysunki techniczne do Wiki szprych tylnej feli xtz660 ze wzoru?

          Komentarz


            #6
            Zamieszczone przez Prince Zobacz posta
            marcinjunak zrobiłbyś rysunki techniczne do Wiki szprych tylnej feli xtz660 ze wzoru?
            spoko
            Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
            No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
            sigpic

            Komentarz


              #7
              1 Ogniwa łańcucha rozciągają się zmienia się miedzy nimi odległości równo z nimi zużywają się zęby zębatek gdzie także zmieniają się odległości, zakładając jedna nową rzecz odległości te nie pasują i wszystkie elementy zużywają się znacznie szybciej poza tym w 90% przypadków gdy pada ci przednia zębatka łańcuch jest już na granicy zużycia wiec kwalifikuje się do wymiany no chyba ze kupujesz drogą tylną zębatka i łańcuch a najtańsza przednią zębatkę. Wiadomo jaka jest polska ale jak będziesz przez jakiś czas naprawiać moto zdziwisz się jak dużo ludzi przyjeżdża z zerwanym łańcuchem co często idzie z rozwalonymi innymi elementami w moto lub tym że moto jest po szlifie. Przy założonym łańcuchu z zapasem "mocy" można trochę nagiąć wartości serwisowe ale również jest to nie zalecane. (tak są wyjątki co do tej reguły można je znaleźć w motocyklach wyczynowych; w motocyklach ulicznych takich jak xtz 660 xtz 750 z myślą o których został napisany poradnik jest jak w większości moto więc wymienia się komplet)
              2 Polecam poczytać instrukcje na smarach, w serwisów-kach, zaznajomić się z fizyką siła odśrodkowa. Nie bez powodów jest to opisywane w 1 sposób ze względu na szybkość dotarcia smaru w kluczowe miejsca oraz ze względu na wygodę. Potem możesz posmarować połowę łańcucha tak a połowę tak i zobaczyć jak będzie różnica, nie tylko rolki trą z innym elementem wiec trzeba zwrócić uwagę na wszystkie elementy. Tak rolki obracają się ale nie po 1 obrocie koła trochę to trawa szczególnie w nowszych napędach które nie są luźne i rolki obracają się znacznie wolniej a co z pozostałymi częściami łańcucha które nie obracają się np łączenia miedzy ogniwami czy same ogniwa które ocierają o powierzchnie boczne zębów?? chyba nie powiesz mi ze też się obracają do okoła. Kolejną sprawa jest smarujesz od góry sprayem cześć leci na łańcuch a cześć na boki tym co leci na boki syfisz moto trochę bez sensu, smarując od strony wewnętrznej pod wahaczem to co leci na boki leci na ziemie w ogóle nie brudzimy moto.
              Słuszna uwaga co do smarowania na ciepłym w sumie jak teraz widzę zostało jeszcze pominiętych kilka drobnych rzeczy.
              https://t.me/pump_upp

              Komentarz


                #8
                Teoria teorią a praktyka pokazuje, że wymiana małej zębatki kiedy zęby zaczynają się już "ostzyć" dość znacznie wydłuża żywotność łańcucha i tylnej zębatki. Co osobiście sprawdziłem na kilku łańcuchach żonglując małymi zębatkami. To naprawdę działa.
                Jeżeli jest jeden cylinder to pozostaje tylko jeden wybór...
                Jeżeli jest wybór to mogą być nawet cztery...

                Komentarz


                  #9
                  Zamieszczone przez mz1106 Zobacz posta
                  1 Ogniwa łańcucha rozciągają się zmienia się miedzy nimi odległości równo z nimi zużywają się zęby zębatek gdzie także zmieniają się odległości, zakładając jedna nową rzecz odległości te nie pasują i wszystkie elementy zużywają się znacznie szybciej poza tym w 90% przypadków gdy pada ci przednia zębatka łańcuch jest już na granicy zużycia wiec kwalifikuje się do wymiany no chyba ze kupujesz drogą tylną zębatka i łańcuch a najtańsza przednią zębatkę.

                  Wszystko zgodnie z teorią. Niestety praktyka wygląda inaczej.
                  Zgodnie z tym co napisałeś to musiał bym zmieniać napęd co 6 tys km,
                  łańcuch wytrzymuje u mnie 25-30 tys, ( niecałe dwa sezony) DID 525 ZVMX, mocniejszego nie ma, potem gubi rolki,
                  zębatki Sunstar, na jedną tylną wymieniam 4 przednie, smarowane wszystko cały czas przez scotta,
                  Jak za pierwszym razem zrobiłem zgodnie z teorią i nie zmieniałem przedniej zębatki napęd był do wyrzucenia po 10 tys km.

                  Jak piszesz poradnik to pisz z głową a nie teorię przepisaną z książek.

                  Zamieszczone przez mz1106 Zobacz posta
                  Wiadomo jaka jest polska ale jak będziesz przez jakiś czas naprawiać moto zdziwisz się jak dużo ludzi przyjeżdża z zerwanym łańcuchem co często idzie z rozwalonymi innymi elementami w moto lub tym że moto jest po szlifie. Przy założonym łańcuchu z zapasem "mocy" można trochę nagiąć wartości serwisowe ale również jest to nie zalecane. (tak są wyjątki co do tej reguły można je znaleźć w motocyklach wyczynowych; w motocyklach ulicznych takich jak xtz 660 xtz 750 z myślą o których został napisany poradnik jest jak w większości moto więc wymienia się komplet)
                  To że ludzie rwą łańcuchy jest właśnie konsekwencją durnie pisanych książek oderwanych od rzeczywistości oraz ich niewiedzy a w konsekwencji np kupowaniem kiepskiej jakości zamienników.
                  Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                  No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                  sigpic

                  Komentarz


                    #10
                    TDM 850 ojca cały napęd wytrzymuje oko 35-40tys km napęd zużywa się równo z zębatkami przy tym przód nie jest wymieniany ani razu przez okres użytkowania łańcucha.
                    Możemy wymieniać się dosyć długo przykładami popierających twoją opinie i moją opinie, W twoim przypadku pomijasz jedna ważną rzecz smarowanie przez scotta zupełnie inna bajka jak smarowanie sprayem, łańcuch jest można powiedzieć cały czas nasmarowany w takim samym stopniu co pozwala wydłużyć jego żywotność.
                    Pozwoliłem sobie także sprawdzić serwisów-kę z twojego KTM jest jasno napisane przy temacie regulacji i kontroli łańcucha odnośnie zębatek "Also check sprockets and chain guides for wear, and replace if necessary" w skrócie zużyte zębatki i ślizgi wymieniamy kiedy są zużyte nic nie pisze tutaj o wymianie łańcucha. A przy łańcuchu mamy podaną długość 18 ogniw oraz dopisek że nie zakłada się nowego łańcucha na stare zębatki(nikt nie zabrania tego co wyżej było napisane w serwisów-ce ze nie zakłada się nowej zębatki do częściowo zużytego łańcucha) czytając serwisów-kę ze zrozumieniem wynika z niej że zębatki w szczególności przednią zmienia się częściej niż łańcuch. I co powiesz ze jest to durnie napisane? Jest tu dokładnie opisane to co robisz ty. Więc za pierwszym razem wcale nie zrobiłeś zgodnie z teorią podaną w serwisów-ce. Ze względów ekonomicznych tak to zaprojektował producent można by było zrobić tak by zębatki zużywały się równo tylko to by znacznie podniosło koszta produkcji przedniej zębatki i było by to nie opłacalne przy produkcji i przy użytkowaniu. W XTZ 660 i XTZ 750 zostało to inaczej przewidziane.
                    Wiedza przepisana z książek wtedy czytałbyś w poradniku przy pomiarze luzu łańcucha dociskamy go z siłą np 15kg(wartość wzięta z serwisów-ki twojego KTm'a) a przy ocenie stanu łańcucha i zębatek były by podane tylko i wyłącznie wymiary.
                    Jak było wcześnie napisane poradnik napisany z myślą o XTZ 660 i XTZ 750.
                    Jak ktoś opisze jak działa zawieszenie w motocyklu X to też napiszesz ze nie do końca bo u mnie w motocyklu Y zamiast dodatkowej sprężyny jest zderzak olejowy? A w motocyklu Z mamy pompowane zawieszenie a w motocyklu C mamy w zawieszeniu "kardridże" i to co ktoś napisał o tłumieniu to gówno prawda?.....
                    Ostatnio edytowany przez mz1106; 4529.
                    https://t.me/pump_upp

                    Komentarz


                      #11
                      Naprawiaj te motocykle ojcu dalej i czytaj więcej, bo widać że jeszcze długa droga przed Tobą,

                      powodzenia
                      Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                      No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                      sigpic

                      Komentarz


                        #12
                        Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz posta
                        Naprawiaj te motocykle ojcu dalej i czytaj więcej, bo widać że jeszcze długa droga przed Tobą,

                        powodzenia
                        Zabrakło ci sensownej odpowiedzi? Dobry pomysł wtedy trzeba napisać coś bez sensu. Szczerze udało ci się Tak naprawiam ojcu i nie tylko. Co do TDM objechała Alpy Norwegię Rumunię i sporo innych krajów bez awarii. O dziwo skoro jestem dopiero na początku tej drogi. Przynajmniej mam skończone kursy dotyczące mechaniki motocyklowej oraz posiadam stosowną wiedzę do naprawiania motocykli. Czytanie? tak czytam dużo za każdym razem sprawdzam serwisów-kę(niestety nie żyjemy już w czasach gdy po drogach jeździ kilka modeli motocykli i każdy naprawia się prawie tak samo) i nie przerasta mnie to w odróżnieniu od Ciebie dla przykładu smarowanie łańcucha szprajem jesteś w stanie podać jakieś sensowne argumenty dlaczego smarować od zewnątrz? (które zaprzeczają prawdzie, nauce oraz informacjom zawartych na opakowaniach oraz w serwisówkach które pisali ludzie z dużo lepszym wykształceniem w tej branży niż ja i zapewne każda inna osoba na tym forum) A czytając "durnie pisane książki" dowiedziałbyś się co nie co o swoim motocyklu i nie zmarnował napędu w nim po 10tys km. O dziwo teoria(z durnej książki) pokrywa się z praktyką z tym co robisz ty, naprawdę dziwne. Poczytaj trochę na dobre ci to nie raz wyjdzie. Jak będziesz miał coś sensownego do napisania chętnie podyskutuję a także czegoś się nauczę. Swoją droga skoro tyle rzeczy wiesz lepiej dziwne że czołowi producenci motocykli nie bija się o Ciebie. Pozdrawiam szerokości i jak najwięcej szczęśliwych kilometrów.
                        Ostatnio edytowany przez mz1106; 4529.
                        https://t.me/pump_upp

                        Komentarz


                          #13
                          Fajny poradnik. Może należałoby zmienić mu format do postaci dokuWiki i umieścić w naszej Wiki?

                          A tak na marginesie. W serwisówce XTZ750 w temacie sprawdzania naciągu łańcucha piszą, żeby motocykl umieścić na stopce centralnej (jeśli takową moto posiada).......?
                          Albo to jakiś błąd, albo mój angielski za ubogi, albo faktycznie należy sprawdzać naciąg łańcucha na stopce centralnej?
                          - jak to jest Koledzy?

                          Komentarz


                            #14
                            Naciąg sprawdzamy na kołach i pod obciążeniem. Zbyt ścisle trzymanie się fabrycznej serwisówki bywa niekorzystne dla zarówno motocykla jak i naszego portfela. Czasami producent założył zbyt asekuracyjne terminy i czasookresy wymian i regulacji a czasami zbyt optymistyczne. Dwa przykłady dla naszych yamaszek. Olej i jego wymiany. Wymieniając filtr przy każdej zmianie można wydłużyć przebieg pomiędzy wymiana i o 30% Bo i oleje poszły do przodu. Natomiast trzymając się ściśle manuala do 750'tki co do zaworów zniszczymy sobie głowicę. Bo tu yamaha była zbyt optymistyczna zakładając te 42 tysiące km. Lepiej sprawdzać co 20-25 tys. Co ciekawe w innych modelach na płytkach tak właśnie napisali. Podobnie z innymi wymianami, szczególnie jeżeli używamy lepszych akcesoryjnych części. Głupia wymiana sprężyn w przednich teleskop ach skutkuje koniecznością użycia innego oleju i bywa w innej niż podaje serwisówka ilosci. Ale tego wszystkiego na kursach się nie dowiemy. To przychodzi z latami serwisowania różnych pełnoletnich już przeważnie motocykli...
                            Jeżeli jest jeden cylinder to pozostaje tylko jeden wybór...
                            Jeżeli jest wybór to mogą być nawet cztery...

                            Komentarz


                              #15
                              Zamieszczone przez piotr13 Zobacz posta
                              Ale tego wszystkiego na kursach się nie dowiemy. To przychodzi z latami serwisowania różnych pełnoletnich już przeważnie motocykli...

                              Patrz jak to jest w tych czasach, że teraz każdy p..ał i teoretyk po kursie w wyższej szkole gotowania na gazie wciska ludziom ciemnotę że wie lepiej
                              Ostatnio edytowany przez marcinjunak; 46.
                              Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                              No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                              sigpic

                              Komentarz

                              Pracuję...
                              X