Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Jak powinna być temperatura silnika

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    Jak powinna być temperatura silnika

    Witam wszystkich
    Zrobiło się zimno i patrząc na wskaznik temperatury chłodzenia silnika zastanawiam się czy nie mam uszkodzonego termostatu. Wskazówka prawie leży z lewej, w korku dobrze się nagrzewa i po ponad połowie włącza sie dmuchawa. Gdy jadę spada prawie do zera.Rurki ciepłe przed i po termostacie.Czy wskaznik nie powinien być na połowie jak w samochodzie?
    Jak to jest u Was koledzy?

    #2
    tylko w ciepłe dni wskaźnik jest w połowie, najczęściej 1/3 lub 1/4. W temp poniżej 10 st leży praktycznie na zerze.
    Pomarańczowa gorączka rośnie... XTZ 660 i LC4 640

    Komentarz


      #3
      Ja przy małej w chłodne dni zasłaniam chłodnicę do 1/2 do 3/4 żeby miała odpowiednią temp. Wtedy silnik dobrze pracuje. a mimo to i tak nie przejdzie za połowę wskaźnika ani nie załączy się śmigło Te typy tak mają , a latem go na pewno nie przegrzejesz jak wszystko sprawne.

      Komentarz


        #4
        Wiem, że w sumie to powtarzam swój post, ale wpisuje się chyba idealnie jako odpowiedź na to pytanie. Jeśli chodzi o czujnik temperatury to z moich obserwacji jak i z tego co mówił poprzedni właściciel - póki jest w zielonym to jest ok. Na trasie zwykle wychylony w lewo jakby ledwo co się podniósł, a w korku zbliża się do prawego krańca aż włączy się wentylator. A z własnej wiedzy to każdy silnik spalinowy w samochodzie czy motocyklu zmienia swoją temperaturę w czasie pracy. Może mieć 80 na trasie a w korku 100 i jest ok. Po prostu większość wskaźników jest zrobiona tak ze nie pokazują tych wahań, jak się nagrzeje i pracuje w swoim prawidłowym zakresie pracy to stoją sztywno po środku, a rzeczywista temperatura się waha. Dobrym przykładem jest choćby Peugeot 307, w którym można zaobserwować jak wskazówka na trasie przechyla się w lewo na ok. 80 stopni a w korku w prawo na ok 100 stopni. I to jest normalne

        Podobnie jeśli wpiąć się w samochodowe gniazdo OBD można na bieżąco obserwować zmiany temperatury. W swoim aucie mam tak, że wskazówka stoi po środku jak sie nagrzeje i ani drgnie. Jak się wepnę w OBD to widzę jak raz jest 80-kilka a raz prawie 100 i jest ok. To normalne. A z tego co widze to w Tenerze układ jest tak wydajny, że przy tych temperaturach wskaźnik jest wychylony mocno w lewo.
        secretgarage.pl

        Komentarz


          #5
          dziekuje wszystkim za odpowiedzi
          Byc może czujnik nie jest liniowy i pokazuje tylko przyrost temp. w górnym zakresie.
          Ja w samochodach zawsze miałem tyle samo czyli ok. 90C..decyduje o tym termostat
          Widać w motocyklach jest inaczej, trochę się dziwię ale jak ten typ tak ma to spoko
          dziekuje jeszcze raz zamykam temat

          Komentarz


            #6
            Zamieszczone przez Jorge z Burgos Zobacz posta
            ...
            Ja w samochodach zawsze miałem tyle samo czyli ok. 90C..decyduje o tym termostat...
            Niekoniecznie, a nawet na pewno nie. Po prostu większość wskaźników tak jak pisałem nie reaguje na zmiany temperatury jeśli silnik pracuje w swoim prawidłowym zakresie. Stoi sztywno w połowie. Ale już np. w Peugeocie 307 wskazówka "chodzi" od 80 do 100 zależnie od warunków. Podobnie mam w moim zabytku gdzie też ładnie widać jak wskaźnik się waha zależnie od rzeczywistej temperatury silnika. Jeśli chodzi o termostat to po jego otwarciu powinieneś mieć nagły spadek temp na wskaźniku bo zimny płyn z chłodnicy wpada do silnika i miesza się z gorącym. Najczęściej tego nie widzisz bo póki wszystko jest w prawidłowych granicach czujnik nie reaguje
            Ostatnio edytowany przez Michau; 4927.
            secretgarage.pl

            Komentarz


              #7
              Termostat z reguły otwiera się stopniowo więc i owo mieszanie nie jest nagle. Nawet nie byłoby wskazane. Kontakt rozgrzanego cylindra z zimną cieczą mógłby nie posłużyć temu pierwszemu. Problem występował w starych Frecciach 125 gdzie zdarzały się pęknięcia cylindrów. Zmieniono to montujac inna sorezyne w termostacie a w fekernej serii wiercilo się 2-3 otwory by ciecz się mieszkała łagodniej. W ciepłym włoskim klimacie problem nie występował ale bardziej na północ już tak. Głównie z powodu ogólnie małej ilości cieczy w obiegu.
              Jeżeli jest jeden cylinder to pozostaje tylko jeden wybór...
              Jeżeli jest wybór to mogą być nawet cztery...

              Komentarz


                #8
                Ok, dzisiejsze termostaty otwierają się stopniowo Ale nie zmienia to faktu, że spadek temperatury musi nastąpić (tylko może nie aż tak gwałtownie). W starszych wozach widać (czasem) jak wskazówka spada. Jednak w większości samochodów będzie stała w miejscu póki waha się w granicach normy. Poza tym mówimy o konstrukcji sprzed ponad 20 lat i do takich się odniosłem, wtedy jeszcze nieraz dało się zauważyć moment otwarcia termostatu. Ale myślę, że nie ma co więcej dywagować Chyba w temacie już wszystko zostało powiedziane
                secretgarage.pl

                Komentarz


                  #9
                  Było już na forum omawiane to zjawisko , i po pomiarach okazało sie ,że wskazania pomiędzy min i max są rzędu paru stopni.
                  Papacool

                  Komentarz


                    #10
                    Jest to całkiem normalne w tych typach. U mnie wskazówka w chłodne dni również trzyma się lewej krawędzi wskaźnika. Moim zdaniem w przypadku motocykli jest trochę inaczej, niż w samochodach, bo silnik jest odsłonięty, i temperatura działa bezpośrednio na chłodnicę, jak również na cały korpus, stąd temperatura utrzymuje się na niskim poziomie.

                    Komentarz


                      #11
                      Nie wiem jak w Teresie dopiero kupiłem i będę bobił testy, natomiast co twojego postu i przykładzie auta temp. To się nie zgadzam optymalna temp. 90 i tak ma być wiadomo ze odchylenia dosłownie kilku stopni mogą być ale nie jak ty piszesz ze 20 stopni w zależności od jazdy , to nie dopuszczalne...

                      Komentarz


                        #12
                        Sory, że odgrzebuję, ale akurat działałem ostatnio w temacie i może komuś, kto będzie szukał, przyda się ten elaborat.

                        Przy okazji wymiany płynu wyczyściłem puszkę termostatu i czujniki temperatury (ten mniejszy - od wskaźnika i ten większy czyli termo-włącznik wentylatora). Wygląda na to, że są dosyć podatne na zasyfienie i zaśniedzenie styków.

                        Przed czyszczeniem moja wskazówka praktycznie się nie poruszała. Nawet gdy raz załączył mi się wiatrak, była prawie na zerze. Po wyczyszczeniu czubka czujnika (tego miedzianego dynksa co ma kontakt z płynem) i przeczyszczeniu styków, zaczęła pracować bardzo przekonująco, w znacznie większym zakresie. Kiwa się żwawo i bardzo szybko reaguje, gdy po chwili postoju chłodnicę zaczyna opływać powietrze (co jak sądzę potwierdza skuteczność układu chłodzenia). W gorące dni wskazówka jest zwykle ok 1/3 na szosie, a w lekkim terenie przy niskich prędkościach, wyraźnie wychyla się w prawo. W korkach w upały prawie nachodzi na tę czarną przerwę przed czerwonym polem, ale wentylator się jeszcze wtedy nie załącza (a działa, bo sprawdzałem i termo-włącznik także czyściłem). Termostat również sprawdzony. Otwiera się szeroko przy ok 85*. Pompa czyściutka. Płyn nowy motula jakiś hybrid cool czy coś. Więc układ powinien być w pełni wydajny.

                        Z tego, co czytałem (chyba nawet gdzieś tu na forum), to ten czujnik w miarę ogrzewania zmniejsza swój opór i zwiera doprowadzony do niego prąd z masą. Właśnie na ten zwiększony przepływ prądu reaguje wskazówka. Zaśniedziałe styki pewnie potrafią nieźle zaniżyć wskazania, z powodu zwiększonego oporu.

                        Sam czujnik sprawdzałem podłączając pod omomierz (ustawiony na >1K chyba) i lekkim podgrzewaniu zapalniczką (widać jak momentalnie spada rezystancja). Wskaźnik sprawdzałem zwierając styki w jego wtyczce (czyli jakby zerowa rezystancja na czujniku) - powinien wychylić się wtedy maksymalnie w prawo (przy włączonej stacyjce oczywiście).

                        BTW. Mam wrażenie, że czyszczenie starych styków sporo daje. Szczególnie, że u nas kostki są w takim miejscu, że sporo się grzeją i mogą być łatwo zapaprane olejem. Po wyczyszczeniu i zeszlifowaniu śniedzi ze wszystkich połączeń (także cewki i fajki), wyraźnie poprawił mi się zimny rozruch. Pali od strzała. To może też być zasługa nowej świecy, ale zanim ją założyłem na starej też odpalał znacznie lepiej po tym czyszczeniu. Klakson tak samo. Wyczyściłem styki przełącznika i magicznie zaczął działać za każdym naciśnięciem. Były po prostu całkiem zaśniedziałe...
                        "Czołgi to badziewie! Miałem kiedyś czołg, ale dostał przeciwpancernym i od tego czasu nie pali na dwa gary."

                        Komentarz


                          #13
                          dla odmiany od upałów. dzisiaj wieczorem miałem tu w Gdyni jakieś 9*. wskazówka dosyć nisko ok 1/5 przy normalnej jeździe. po chwili postoju na silniku - trochę na prawo od pionu. po kilku minutach ćwiczeń na placu na jedynce, weszła na czarną kreskę przed czerwonym polem i odpalił wentylator. wentylator załącza u mnie właśnie w tym miejscu - gdy wskazówka zaczyna dotykać tej kreski.

                          ok to tyle ode mnie. pozdrawiam
                          "Czołgi to badziewie! Miałem kiedyś czołg, ale dostał przeciwpancernym i od tego czasu nie pali na dwa gary."

                          Komentarz


                            #14
                            Zamieszczone przez Faflun Zobacz posta

                            Sam czujnik sprawdzałem podłączając pod omomierz (ustawiony na >1K chyba) i lekkim podgrzewaniu zapalniczką (widać jak momentalnie spada rezystancja). Wskaźnik sprawdzałem zwierając styki w jego wtyczce (czyli jakby zerowa rezystancja na czujniku) - powinien wychylić się wtedy maksymalnie w prawo (przy włączonej stacyjce oczywiście).
                            U mnie po przekręceniu stacyjki wskazówka przechodzi w prawo aż za czerwone pole
                            Po odpięciu wtyczki schodzi do minimum. ( mówię oczywiście o czujniku od temperatury , tym mniejszym )
                            WTF ?

                            Komentarz

                            Pracuję...
                            X