Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Pompa hamulcowa - wzmocnienie hydrauliczne

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    [750] Pompa hamulcowa - wzmocnienie hydrauliczne

    Cześć wszystkim,
    znalazłem chwilę, żeby zająć się tematem, który nurtuje mnie od dawna. Jestem na etapie serwisu XTZ750 i mimo, że hamulców brakuje mi tylko przy jeździe we dwójkę, to pomyślałem, że zajmę się tym tematem. Jest tu na forum wiele wątków, które mówi o potencjalnych modyfikacjach.
    Czeka mnie wymiana tarcz, a więc "odwieczny" problem czy założyć oryginalne, czy jakieś powiększone i zaciski na dystansach?
    A jak "dystansować" zaciski, to czemu oryginalne - może jakieś większe...
    Większe tarcze lub większe zaciski jest to rozwiązanie. Ale czemu nie zmienić pompy?

    No i dochodząc do sedna interesuje mnie zdanie tych z Was, którzy próbowali różnych, ale przede wszystkim mniejszych pomp.
    Czytając różne wątki znajdziemy userów, którzy przeszczepili pompy z Fazera, XJ, TDM. Byli zadowoleni.

    Ale mam proste pytanie: czy ktoś wymienił na pompę z Afryki Twin? Dowolną. 1/2" z RD04-07, lub 11mm z RD03.
    Jeśli ktoś tego próbował proszę o opinię.

    Podejrzewam, że po takim przeszczepie będzie znacznie lepszy efekt siły hamowania i regulacyjności hamulców niż po użyciu pomp Fazera, czy XJ, które mają 16mm lub 5/8".

    Dlaczego?
    XTZ 750 ma pompę o średnicy tłoczka 14mm.
    Kalkulując tzw. wzmocnienie hydrauliczne (pomijając mechaniczne, które też ma znaczenie) wychodzi mi, że zastosowanie pompy o mniejszej średnicy tłoczka daje większe wzmocnienie hydrauliczne.
    Z prostych kalkulacji powierzczni tłoczka/ów zacisku (Az) oraz tłoczka pompy (Ap) wychodzi mi, że:
    Wh = Az / Ap

    Dla XTZ750:
    - średnica tłoczka zacisku: 27mm
    - liczba tłoczków w zacisku: 2
    - średnica tłoczka pompy: 14mm
    Wh = 7,4

    Dla AT, RD07:
    - średnica tłoczka zacisku: 27mm
    - liczba tłoczków w zacisku: 2
    - średnica tłoczka pompy: 12,7mm (1/2")
    Wh = 9,0
    Co daje ponad 21% różnicy.
    Dodatkowo Honda, zaaplikowała o 30mm (275mm) większe tarcze, co razem daje ogólne przekonanie o wyższości hamulców Hondy w porównywalnych motocyklach.
    Do większych tarcz nie jest potrzebna większa siła, a mimo to tak zestrojono te hamulce.

    Brembo, podobno, stosuje wzmocnienie ok. 10.
    Więc XTZ mocno tu odstaje.

    A modyfikacja dla pomp Fazera, XJ pogarsza sprawę:

    Dla XTZ750:
    - średnica tłoczka zacisku: 27mm
    - liczba tłoczków w zacisku: 2
    - średnica tłoczka pompy: 16mm (Fazer)/15,88 (XJ i TDM)
    Wh = 5,8/5,7


    Podsumowując:
    Wychodzi mi, że sama wymiana pomp na mniejszą powinna znacznie poprawić pracę hamulców XTZ750. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż rzeźba w tarczach i zaciskach, która daje porównywalne efekty.
    Zatem jeszcze raz proszę o opinię osób, które adoptowały mniejsze pompy do oryginalnych tarcz i zacisków XTZ750.

    #2
    Widzę, że brak doświadczeń wśród użytkowników.
    Spróbuję więc i opiszę z początkiem sezonu.

    Tu filmik nt. podstaw:

    Komentarz


      #3
      Witam świeży jestem w tych sprawach ale może pomogę.
      Otóż posiadam w mojej st pompe od fz6 i stalowy oplot ale kupiłem go już z taką przeróbką więc nie mam odniesienia jak było wcześniej

      Komentarz


        #4
        Lis - jest jak na filmie. Najważniejsza jest modulacja.
        Jeśli będziesz w stanie mechanicznie (np. posiadając moc ręki Gustlika, lub wydłużając klamkę, czy skracając dźwignię tłoczka) zniwelować spadek wzmocnienia hydraulicznego, to zastosowanie pompy o większej średnicy tłoczka zwiększy modulację. Do tego skok dźwigni będzie mniejszy więc hamulec trudniejszy do wyczucia ale szybszy.
        Natomiast jeśli jesteś w posiadaniu dłoni o mniejszej mocy, to lepsza będzie pompa o mniejszej średnicy. Wydłuży to niestety skok dźwigni ale zwiększy wzmocnienie hydrauliczne. Nie wiadomo czy starczy przesuwu tłoczka/ów w zacisku.

        Zaciski się nie zmienią. 2 tłoczki po 27 mm.
        Przy pompie 14mm wybierając jej skok na 4mm tłoczki wysuną się ok 0,55mm.
        Żeby osiągnąć ten efekt przy pompie 12,7mm trzeba już tłoczek pompy popchnąć o 5mm, a pompy 16mm o 3mm.
        I dalej proporcjonalnie.

        Komentarz


          #5
          Lisie świetny temat. Gratki za obliczenia i chęci.
          Ja przy okazji sprawdzę jak to jest w praktyce z tą pompą od XJ6. Teoretycznie siła hamowania powinna być słabsza, ale z kolei przy tej pompie klamka jest znacznie dłuższa niż w ST.

          Komentarz


            #6
            Jarek, przerabiałem ten temat w FJ1200, dopasowałem pomę od Kawasaki ER5. Jako wyznacznik brałem średnicę 5/8, taką samą jak w oryginale.
            Zyskałem nową pompę, ale hebel zrobił się taki jakiś gumowy.
            Hamulce pracowały zasadniczo prawidłowo ale klamka w zasadzie dochodziła do gumki manetki.
            Tyle że hamulce w FJ mają inne średnice to raz a dwa i tak miałem je założone od R1.
            Sam jestem ciekaw jak to Ci wyjdzie w XTZ, tylny hamulec jest w niej co najmniej słaby.

            Komentarz


              #7
              Ponieważ ceny pomp są różne, na próbę zamawiam młodą pompę z Burgmana - 1/2". Pompy te są w cenie 1/3 ceny zdezelowanej pompy AT. Jeśli potwiedzę poprawę siły hamowania na aktualnych (starych) tarczach to docelowo będę szukał pompy radialnej 12mm, a zaciski i tarcze zostawie oryginalne.

              __________________________________________________ ____________________________

              Dodaję taką zbiorczą tabelę uzupełnioną o wstępnie sprawdzone przeze mnie wielkości pomp.
              Wzmocnienie hydrauliczne_tabela200%.jpg


              Poniżej kalkulacja różnic skoków samych pomp, dla roboczej wartości skoku 10 mm.
              Skok pompy-Różnica.jpg

              Poniżej klkulacja różnicy skoków zacisków:
              Skok zacisku dla pompy XRV750.jpg
              Skok zacisku dla pompy XRV650.jpg

              - - - Zaktualizowano - - -

              Waldek, FJ ma pompę 5/8" (15,88 mm) pracującą na dwa zaciski stałe dwutłoczkowe (FJ1100 - 42,8 mm, FJ1200 nie pamiętam) . R1 ma zaciski stałe 4 tłoczkowe! Nawet jeśli były mniejsze, to było ich 2x więcej. Sama zamiana zacisków dała znaczne wzmocnienie hydrauliczne. Natomiast jeśli zmieniłeś na pompę ER5, to wg tego co znalazłem w sieci ma ona średnicę 1/2". Czyli pompę zmieniłeś na mniejszą, a zaciski na większe.
              Jest pewne optimum w tym doborze, nie możemy dawać za małych pomp, bo ich pełna pojemność nie wystarczy wydajnościowo do uzyskania odpowiedniego docisku. Gdybyś dał pompę 12mm w ogóle by nie hamowała. Ale jeśli zrobiłeś j.w. i było dobrze, to trzeba przyznać, że więcej nie mogłeś wycisnąć

              Komentarz


                #8
                No i gitarka, fakt faktem hamowała mimo tego gumowatego odczucia klamki - naprawdę super.
                Tyle że FJ120 ważyła 260kg a XTZ 240kg.

                Komentarz


                  #9
                  Zamówiłem komplet dwóch pomp z Burgmana - lewą i prawą. Obie 1/2". Lewa pójdzie na hydrauliczne sprzęgło, prawa wiadomo - na hamulec przedni. Dam znać o efektach. Za jakiś czas, bo jeszcze jestem na chorobowym i warunki garażowe nie sprzyjają. Aby sprawdzić pompy muszę poskładać ST po serwisie jaki robię

                  Ale odnośnie pomp zrobiłem mały risercz. Fajny artykuł klik odnośnie różnicy pomiędzy pompami osiowymi (klasycznymi) i radialnymi.

                  Na jego podstawie pokalkulowałem i mam kilka wniosków.
                  Pompa osiowa vs. radialna.jpg

                  Większy rozmiar:


                  Więc docelowo do ST będę chciał zabudować pompę radialną o rozmiarze 15-16mm.
                  Na razie koszty są zbyt wysokie dla prób tego typu.
                  Kiedy się upewnię, że dobrze kombinuję prawdopodobnie kupię pompę.
                  Ostatnio edytowany przez Lis; 4923. Powód: Dodano link z powiększonym rozmiarem zdjącia.

                  Komentarz


                    #10
                    Przyszły pompy z Burgmana. Niestety muszę stwierdzić, że poziom znajomości sprzedawanych produktów przez handlarzy jest żenujący. Na kilka kontaktów, zapytań wysłanych ws. wielkości pomp, odpowiedzi może dwie. Z czego potwierdzają tak, tak, jest, ok, 1/2"...
                    Przyszły:
                    - hamulcowa prawa: 11mm
                    - hamulcowa lewa: 14mm
                    Tak na przyszłość zestaw pomp j.w. jest z Burgmana 400.
                    Dwie pompy 1/2" ma Burgman 650.

                    Do testów hamulców przednich pompę 11mm wykorzystam, ale budowa sprzęgła hydraulicznego na pompie 14mm mija się z celem. Największe siłowniczki mają właśnie 14mm, więc przełożenie 1:1, jak linka.

                    Komentarz


                      #11
                      Taka zabawa zawsze kosztuje, niestety.
                      Jesteś jak pilot oblatywacz.

                      Komentarz


                        #12
                        Też zastanawiam się nad wzmocnieniem układu. Ale raczej postawie na większe tarcze. Wymieniłem w zeszłym roku przewody na oplot stalowy. Zrobiłem serwis pompy hamulcowej i zacisków. Poprawa znaczna odnośnie wpadania klamki. Co do hamowania to niewiele się zmieniło. Wydaje mi się że większa średnica tarczy będzie miała kluczowe znaczenie. W końcu siła x ramie daje moment. W tym wypadku moment hamujący

                        Komentarz


                          #13
                          Tyle, że musi być właśnie ta siła Tarcze możesz dać i 400 mm ale jak je będziesz ściskał kombinerkami to sam rozumiesz... Z drugiej strony nie można też przesadzać bo z przodu jest wąska 90'tka o niezbyt szosowym z reguły bieżniku. Trzeba próbować kolektywnie. Ten zmieni to tamten tamto i może coś się urodzi
                          Jeżeli jest jeden cylinder to pozostaje tylko jeden wybór...
                          Jeżeli jest wybór to mogą być nawet cztery...

                          Komentarz


                            #14
                            Właśnie Moim celem nie jest gruntowna przebudowa układu hamulcowego i uzyskanie efektu hamulców R1. Mam dobre hamulce, ale brakuje mi ich przy pełnym obciążeniu. Stąd mój pomysł zmiany przełożenia hydraulicznego o kilka, kilkanaście procent. Poza tym pomimo takich hamulców jakie mam, zaliczyłyem już dwa uślizgi przedniego koła na asfalcie... Nie chcę przesadzać, bo wąska opona jest tutaj ograniczeniem. Kiedy tylko poskładam motocykl i wyjadę to pierwszym tematem będzie podmiana pompy.

                            Komentarz


                              #15
                              Zgadzam się w 100%. Dlatego do seryjnych zacisków dołożę tarcze od GPZ śr 270mm. Przyłożyłem zaciski i zdają się pasować do promienia tarczy. Też jestem świadomy wąskiego przedniego koła. Gruntowny serwis będę kończył pod koniec kwietnia.
                              Dam znać jaki efekt

                              Komentarz

                              Pracuję...
                              X