Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28

Temat: tylny zacisk hamulcowy raz jeszcze

Junior Member
    Motocykl
    xtz 750

Domyślnie tylny zacisk hamulcowy raz jeszcze

Witam.

Przejdę od razu do meritum sprawy. Nie mogłem wykręcić śrub zabezpieczających klocki hamulcowe z powodu agonalnego stanu łbów. Musiałem je rozwiercić. Udało mi się wyciągnąć klocki, niestety połówki śrub w ciąż tkwią na swoim miejscu i zupełnie odmawiają współpracy. Potrzebowałbym dokładne wymiary śrub, żeby nie przegiąć przy rozwiercaniu i ewentualnie wkręcić po przegwintowaniu nowe (oryginalne) śruby.
    Być może będę musiał też wymienić tłoczki i uszczelnienia, pytanie czy wiecie kto produkuje zestawy naprawcze (skąd je można ściągnąć) ewentualnie cały zacisk hamulca tylnego. (Może pasują też z innych motocykli?)
    Tereska stoi i płacze że nikt jej nie ujeżdża . Pomocy bo robi się coraz cieplej.

Senior Member Avatar Krzsiek
    Motocykl
    XTZ750

Domyślnie

w Larssonie są zestawy naprawcze, uszczelki plus tłoczek. Tylko sobie za to liczą 142zl za sztukę i jest to do przedniego zacisku. Z tylu tłoczek jest z wypełnieniem.
    http://www.larsson.pl/?c=odk&nt=1645...lca&bid=111799

Co do zamienników to pisałem kiedyś o ewentualnym źródle:
    http://xtzclub.pl/threads/576-750-Za...mulcowe-części
    Ostatnio edytowane przez Krzsiek ; 04 maj 2010 o 13:06

Nie wylewa za kołnierz Avatar marcinjunak
    Motocykl
    KTM 950 ADV, I dream about... little more orange power :)
    GG
    GG: 2320727

Domyślnie

Cytat Napisał Tetrarha Zobacz post
    Witam.

Przejdę od razu do meritum sprawy. Nie mogłem wykręcić śrub zabezpieczających klocki hamulcowe z powodu agonalnego stanu łbów. Musiałem je rozwiercić. Udało mi się wyciągnąć klocki, niestety połówki śrub w ciąż tkwią na swoim miejscu i zupełnie odmawiają współpracy. Potrzebowałbym dokładne wymiary śrub, żeby nie przegiąć przy rozwiercaniu i ewentualnie wkręcić po przegwintowaniu nowe (oryginalne) śruby.
    Być może będę musiał też wymienić tłoczki i uszczelnienia, pytanie czy wiecie kto produkuje zestawy naprawcze (skąd je można ściągnąć) ewentualnie cały zacisk hamulca tylnego. (Może pasują też z innych motocykli?)
    Tereska stoi i płacze że nikt jej nie ujeżdża . Pomocy bo robi się coraz cieplej.
    Jeśli chodzi o trzpienie to ja dorabiałem nowe bo nie chciało mi się czekać na nowe z serwisu a powiedzieli mi 30zł za sztukę.
    Gwint jest M10x1 na łbie trzpienia, średnica tej części co wchodzi w klocki to fi6, w załączniku masz rysunek w pdfie. Jak pokażesz go tokarzowi będzie wiedział o co chodzi.
    Jeśli chodzi o materiał to taki żeby miał chociaż 20 HRC czyli ulepszony np 40H albo 45 bo te oryginalne to glina i dlatego się gniazdo sześciokąta obmieli jak się gwint zapiecze.
    Jak będziesz to montował to nie na smar miedziowy czasem bo miedź nie lubi się z aluminium a z niego wykonany jest zacisk. Powodzenia w wykręcaniu łba , ja też to przeżywałem. trzpień hamulca..pdf
    Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz Hidden Content
    No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy Hidden Content
    Hidden Content

Motocykl
    XTZ750

Domyślnie

Nie ma zaznaczonego gwintu na tym rysunku.

Member Avatar Yogi
    Motocykl
    XTZ 750 3LD'91/ DR-Z400
    GG
    GG: 10458417

Domyślnie

zacisk pasuje od DR BIG, ja miałem kiedyś przelotowe śruby 6mm i nakrętka na pastę z tyłu.

Motocykl
    GG

Domyślnie

Cytat Napisał Krzsiek Zobacz post
    Nie ma zaznaczonego gwintu na tym rysunku.
    Kolego gwint zewnętrzny na łbie trzpienia masz oznaczony M10x1
    Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz Hidden Content
    No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy Hidden Content
    Hidden Content

Motocykl
    XTZ750

Domyślnie

A fakt przeoczyłem. Oddaje honory

Junior Member
    Motocykl
    xtz 750

Domyślnie

Fajnie, bardzo dziekuję. Odnośnie śruby mam jeszcze jedno pytanie (z racji tego że jestem laikiem w tych sprawach). Rozumiem, że gwint jest tylko na długości samego łebka śruby?

Ojciec Założyciel Avatar fxrider
    Motocykl
    R1100GS, 990

Domyślnie

Same trzpienie można kupić w Olek Motocykle w okolicach 13-15 zł. Co do techniki rozwiercania to ja wierciłem to wierłem 7, tak aż przewierciłem się przez grubą (z gwintem) część dzięki czemu "odcinałem" sam bolec od gwintu i mogłem go wysunąć. Potem wbijałem w to duże torxy i zazwyczaj sama część gwintowana (właściwie wtedy już tulejka z gwintem) wychodziła bez większych problemów. Oczywiście to jest sposób awaryjny bo w 2/3 wypadków udawało się to wyciągnąć poprzez wbijanie coraz większych ampuli/torxów.
    Co do zacisków - jeden z przednich (nie pamiętam już który) da się zaadaptować na tył. Różni się kilkoma szczegółami (n.p. położenie odpowietrznika - ciężej odpowietrzyć) niemniej patent jest przetestowany (przez Tytusa ze starego forum).

pzdr, Adam

Junior Member
    Motocykl
    xtz 750

Domyślnie

Jeszcze jedno pytanko. Jeśli smar miedziowy odpada to jaki inny polecacie? Zwykły towot wystarczy?

Motocykl
    GG

Domyślnie

ja bym polecał smar ze srebrem zamiast miedziowego, wszystko zależy od tego jak jeździsz. Jak często używasz tylnego hamulca to zacisk będzie się grzał bardziej i właśnie wtedy zapiekają się te trzpienie. Jak wkręcisz na zwykły smar tez jakiś czas pojeździ ale nie wiadomo czy da się później wykręcić
    Hidden Content

Motocykl
    XTZ750

Domyślnie

Zależy do czego. Smar miedziowy ma ta właściwość, ze wytrzymuje wysoka temperaturę która tam występuje w wyniku hamowania i nie topi się pod jej wpływem. Zwykły towot spłynie i zapaskudzi wszystko w kolo. Coś takiego w okolicach hamulca jest niewskazane.

Motocykl
    GG

Domyślnie

Jak szukałem koledze gratów do wrki w larssonie znalazłem coś takiego
    http://www.larsson.pl/?c=r&no=NDEwNDAwMw==&bid=111419

Trochę drogo i to jeden trzpień i nie wiadomo jaki gwint i w ogóle ale jak by mieli na stanie można sprawdzić co i jak albo zapytać bo może mają zestawy do innych zacisków w których występują takie trzpienie jak w st.
    Hidden Content

Motocykl
    R1100GS, 990

Domyślnie

To jest u Olka o dobrą połowę taniej, przetestowane i na miejscu (w L. dostępność 0szt. - czyli w najlepszym przypadku 2 tygodnie czekania)

Junior Member
    Motocykl
    xtz 750

Domyślnie

Dzięki za info. Udało mi się rozwiercić śruby i usunąć je wykrętakiem. Pojawiło się natomiast drugie pytanie. Tłoczki hamulcowe pracują wyjątkowo niejednolicie. Mianowicie drugi z tłoczków wysuwa się dopiero gdy pierwszy napotka na opór. Czyli najpierw wysuwa się jeden a dopiero potem drugi. Czy takie zachowanie jest normalne? I jeszcze jedno pytanko, czy macie jakąś skuteczną technikę na odpowietrzenie układu hamulcowego.
    Pozdrawiam.

Motocykl
    GG

Domyślnie

W teorii tłoczki powinny pracować jednocześnie ale w praktyce jest tak jak mówisz, zawsze jeden będzie szybciej się wysuwał bo szybciej napełnia się układ płynem akurat przy jednym tłoczku i pierwsze uderzenie ciśnienia idzie właśnie na jeden z tłoczków, podobnie jest w samochodach. Drugim powodem jest też wyrobienie gumek na tłoczkach. Jak tłoczek nie chodzi to jak by się zastał i ciężej pracuje, dlatego objawem jest niejednolita praca tłoczków. Potem ciśnienie w całym układzie się wyrównuje i oba tłoczki powinny dociskać z taką samą siłą (w teorii jeśli uszczelnienia tłoczków są dobre). W praktyce jeśli któreś z uszczelnień tłoczka jest już kiepskie i przepuszcza ciśnienie objawem jest też nierówna praca tłoczków.

Jak hamuje to się nie przejmuj. Naucz się używać przedniego hamulca, w st zblokujesz koło jak masz dobry hebel z tyłu ale to i tak nic nie daje bo moto ze swoją masą ostro napiera do przodu
    Hidden Content

Guru Member Avatar LukaSS
    Motocykl
    XTZ 800 ST '91

Domyślnie

Cytat Napisał Tetrarha Zobacz post
    Czy takie zachowanie jest normalne? I jeszcze jedno pytanko, czy macie jakąś skuteczną technikę na odpowietrzenie układu hamulcowego.
    Pozdrawiam.
    Jeśli rozbierzesz zacisk, to po jego złożeniu napełniasz zbiorniczek płynem do pełna, odkręcasz odpowietrznik i idzesz na papierosa. Po kilkunastu minutach płyn sam powinien lecieć z odpowietrznika (na który uprzednio założyłeś rurkę igielitową skierowaną w dół do np. słoiczka).
    Jeśli płyn zacznie lecieć, zakręcasz odpowietrznik. 3-4 razy naciskasz klamkę hamulca, przytrzymujesz i odkręcasz odpowietrznik. Płyn zleci wraz z powietrzem... zakręcasz odpowietrznik i puszczasz klamkę. Pompujesz klamką itd. Przepompowujesz dwa pełne zbiorniczki i masz gotowe. Tylko pamiętaj, aby niedopuścić do zbyt nikiego poziomu płynu w zbiorniczku, aby znów nie zassało powietrza.

Przy okazji na przedzie też zmień płyn hamulcowy (nie musisz rozbierać zacisków).

Odpowietrzanie to banał. Nie kupuj strzykawek, nie rób tak jak to pokazał w Motocyklicznie Damian, bo za dużo z tym zachodu. Przy sprawnym układzie hamulcowym potrzeba jedynie nowego płynu, słoiczka i 20-centymetrowego odcinka wężyka przeźroczystego.
    --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

Junior Member Avatar bartez
    Motocykl
    cbr 929
    GG
    GG: 7198505

Domyślnie

powiem Wam ze zacisk jest identyczny od chińskich skuterów i motorowerów(quantum-tył) części do chinoli sa tanie to jak pasują to poco przepłacać

chodzi mi o te śruby trzymające klocki......

w sumie chyba cały zacisk jest identyczny(nie mierzyłem, ale wyglada identycznie)

Łojek Tuning Parts Avatar Łojek
    Motocykl
    XTZ 750 Super Tenere
    GG
    GG: 4183316

Domyślnie

Ja u siebie dorabiałem ze śruby,
    poniżej rysunek co i jak było zrobione
    Odważni nie żyją wiecznie, lecz ostrożni nie żyją wcale...
    Loud pipes save lives...
    Hidden Content

Motocykl
    R1100GS, 990

Domyślnie

Cytat Napisał bartez Zobacz post
    powiem Wam ze zacisk jest identyczny od chińskich skuterów i motorowerów(quantum-tył) części do chinoli sa tanie to jak pasują to poco przepłacać

chodzi mi o te śruby trzymające klocki......

w sumie chyba cały zacisk jest identyczny(nie mierzyłem, ale wyglada identycznie)
    Też rzuciłem na starym forum taki pomysł i okazało się, że w chińczykach te zaciski są mniejsze, a śruby krótsze mimo wielkiego podobieństwa wizualnego. Nie wykluczam oczywiście, że jest jakiś model, od którego pasuje, ale nie należy w ciemno zakładać, że te trzpienie będą pasowały.

Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia