Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Stopiona izolacja przewodu

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    [750] Stopiona izolacja przewodu

    Pany,
    Zdjąłem siedzenie i zauważyłem stopioną izolacje wiązki elektrycznej. Rozbebeszyłem ją, i ujrzałem przewód koloru brązowego idący od punktu w którym łączy się kilka czarnych przewodów w okolicy konektorów cewki zapłonowej do tyłu motocykla w okolice (już wyrzuconych) kostek regulatora. Niestety po zdjęciu starego oplotu wiązki nie znalazłem drugiego punktu do którego biegł ten przewód.. Dodam że izolacja była stopiona na jego całej długości, więc musiało być tam nieźle ciepło Schematy w serwisówce nie są zbyt czytelne w kwestii kolorów przewodów, może ktoś wie dokąd prowadził ten przewód?? Chciałbym go wymienić na nowy ale nie wiem gdzie ma być podłączony.
    Po tym jak go wyciąłem nie zmieniło się nic, tzn wszystko działa jak wcześniej. No może trochę później łapie napięcie ładowania 14,4V (przed wycięciem wystarczyło lekko ruszyć manetką i już było 14,4; teraz widzę na woltomierzu jak rośnie wraz ze zwiększaniem obrotów). Kolor brązowy wskazuje że może to byc masa, ale pewny nie jestem...

    #2
    Pewnie dodatkowa masa na regler od akumulatora.
    Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
    No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
    sigpic

    Komentarz


      #3
      Ten brązowy to jakiś sygnałowy był do sterowania napięciem regulatora, u mnie jest na nim prąd po włączeniu stacyjki. ( wykorzystałem go do olejarki jako +)
      "Na dobry początek - jedź na koniec świata"

      Komentarz


        #4
        Brązowy to + 12V po stacyjce!!! Główne zasilanie wszystkiego. Do stacyjki dochodzi czerowny +12V, a wychodzi brązowy. To na schemacie masz.
        Jeśli miałeś brązowy do regulatora napięcia (RN) to powinien być podłączony. Tego połączenia do RN nie ma na żadnym ze schematów, które wpadły mi w ręce. Ponieważ "separowałem" RN od głównej wiązki motocykla podłączyłem brązowy do kostki bezpośrednio pod bakiem.

        Komentarz


          #5
          schemat.jpg
          Dzięki za odzew:-)
          Przejrzałem schematy które posiadam i wychodzi że do tyłu idzie tylko brązowy przewód do przełącznika świateł stopu tylnego hamulca.. Regulator dostaje stały plus z akumulatora, nie widzę miejsca gdzie mógłbym podłączyć ten brązowy przewód
          Zostaje jeszcze przewód koloru "czekoladowego" do tylnego lewego kierunkowskazu, ale kierunkowskaz świeci normalnie.
          Najlepsze jest to, że po wycięciu stopionego przewodu wszystko działa( światła, kierunkowskazy itd), tylko ładowanie później wstaje na 14,4V
          Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły co to za przewód?

          AAA i wiązka nie wyglądała na grzebaną, naklejki 3LD, oplot z takiej jakby taśmy izolacyjnej więc chyba OK -> przynajmniej takie same widziałem w necie.Niemożliwe żeby ten przewód był niepotrzebny

          Komentarz


            #6
            Jaki masz RN?
            Jeśli masz ten:
            IMG_20190329_184028.jpg

            to ma brązowy kabel. Pozostałe nie mają. Np. "nowego i starego" typu opisane TU.

            Brazowy kabel z kostki pod bakiem idzie główną wiązką do tej kostki:
            IMG_20190329_195546.jpg

            Ale w głównej wiązce kabli nad akumulatorem (do tej samej kostki) idą trzy kable fazowe. Może one są problemem?

            Komentarz


              #7
              Sprawa się wyjasniła - ten brązowy kabel okazał się być dodatkową masą. Położyłem nowy odcinek, kablem 6mm i problem zniknął Dzięki za podpowiedzi

              Komentarz


                #8
                Mówiłem,
                tak się robi żeby zwiększyć ładowanie, sprawdź teraz jakie jest ładowanie na długich światłach przy 4 tys obr.
                Pewnie koło 13.4 a bez tej masy 12.8.
                Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                sigpic

                Komentarz


                  #9
                  Hej!
                  Niestety po zimie problem powrócił.. Ładowanie około 14,5 przy 2000obr/min a potem wraz ze wzrostem obrotów spada aż do 12,7V. Kostka regulatora wywalona, dzis przejrzalem kostkę z alternatora przy akumulatorze i też wygląda dobrze (docelowo też ją usunę). Cewki alternatora mają po około 0,5Ω więc też chyba dobrze.
                  Regulator mam taki - wg Google to regulator z TDM
                  20200318_192951.jpg 20200318_193003.jpg

                  Czarny przewód z regulatora mam podłączony do masy, i zgodnie ze schematem TDM tak powinno być, ale być może ma tam być + po stacyjce?
                  Mam jeszcze pomysł że może akumulator który był trochę "wygotowany" może powodować takie wariackie wskazania ale z drugiej strony przecież on działa jak bufor w obwodzie i nie powinien mieć wpływu na napięcie ładowania.
                  Wszystko wygląda dobrze, a sprzęt nie gra tak jak powinien. Nie wiem czego się jeszcze uczepić... Ktoś ma jakieś pomysły?

                  Komentarz


                    #10
                    Zamieszczone przez marian6666 Zobacz posta
                    Czarny przewód z regulatora mam podłączony do masy, i zgodnie ze schematem TDM tak powinno być, ale być może ma tam być + po stacyjce?
                    Czarny do masy. Sprawdź połączenie masy. Podpiąłem czarny z RN bezpośrenio do bieguna ujemnego akumulatora.
                    Pisałem już, że plus po stacyjce (brązowy) ma być do brązowego z RN - on monituje napięcie i dosterowuje pracę RN.
                    Może też być brązowy RN z czerownym, wtedy to dosterowanie nie działa. Na pewno nie powinien być z czarnym.
                    Ostatnio edytowany przez Lis; 4923.

                    Komentarz


                      #11
                      Podmień na próbę regulator.
                      Wraz ze wzrostem obrotów rośnie częstotliwość napięcia na prądnicy.
                      Miałem już taki przypadek, że tyrystory w regulatorze przy wzroście częstotliwości zaczynały przewodzić, co skutkuje spadkiem napięcia i grzaniem regulatora.

                      Komentarz


                        #12
                        Po podłączeniu regulatora jak najkrócej (czarny do - akumulatora, czerwony do + akumulatora) ładownie na jałowych 14,1V, przy 5000 obr/min - 13,6V więc nadal za nisko.
                        Wychodzi na to, że najwyraźniej regulator szwankuje..

                        Czy ktoś z Warszawy lub okolic ma i chce pożyczyć sprawny regulator na podmianę??


                        Mieszkam na Bielanach, nie ma problemu żebym gdzieś podjechał:-) Plus wiadomo - za darmo umarło

                        Komentarz


                          #13
                          Jeśli nie roznosisz w prezencie deseru z koroną, to zapraszam na ursus

                          Komentarz

                          Pracuję...
                          X