Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Wszystko o zębatkach, łańcuchach i dbaniu o nie

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    #31
    pytaj mastera Marcina Junaka - on mi doradza
    nikt pewnie nie wie o ile DID jest lepszy od RK: o 5 czy 15 % ?

    ja porownywałem różne DIDy http://www.motor-land.com.pl/did/files/did.pdf

    rozciąganie zużycie
    525vm 3680 3220
    525zvm2 4070 4000
    różnica 390 11% 780 24%
    ST legenda Dakaru http://passion4travel.pl/index.php/c...dow/motocykle/
    FB: http://www.facebook.com/kamilltee

    Komentarz


      #32
      marcinjunak proszony do odpowiedzi. Co sądzisz nt. kilku powyższych kilku postów

      Komentarz


        #33
        Zamieszczone przez robkri Zobacz posta
        marcinjunak proszony do odpowiedzi. Co sądzisz nt. kilku powyższych kilku postów
        Ja mam dobre doświadczenia z zębatkami Sunstar na asfalcie i terenie, koledzy mówią że JT tez dają radę i są tańsze ale moim zdaniem to alternatywa do Sunstara, też pojeździ ale krócej, zaznaczam że to jest tylko moje zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać.

        Jak Kamilowi szlifowałem kołnierz wyszło że Sunstar ma 62HRC więc nie jest miękka, ale to po wierzchu, bo zębatka jest nawęglana, rdzeÅ„ musi być elastyczny, jak wypada JT nie wiem bo nie mierzyłem.

        Wszystko zależy od tego ile chcesz zainwestować w terese i ile chcesz nią pojeździć.

        Łańcuch RK też jest montowany na pierwszym montażu w żółtych motocyklach więc coś w tym musi być, ten RK za 250zł to zwykły oring, moim zdaniem siuwaks, jak byś miał moto na sprzedanie to można taki wsadzić. Dla ciebie proponował bym DID 520 VM, dobry łańcuch i wytrzymały, ja po założeniu nowego zrobiłem 2 tys bez naciągania, oczywiście smarowany zawsze na czas. Jak będziesz brał RK to bierz Xring minimum i do tego jeszcze wzmacniany, odpowiednikiem DID ZVM jest GXW w RK, niby płytki mają tej samej grubości ale DID wypada lepiej na zrywanie, poszukaj tabel w necie, gdzieś to widziałem.

        Jeśli chcesz wkładac pancerny łańcuch zrób jak Kamil, DID 525 ZVMX, na prawdę wymiata , ja taki sam będę montował u siebie w ADV więc na pewno w ST taki pożyje bardzo długo , jest pewien problem z zębatkami do 525 i osią łańcucha ale jak już czytałeś wszystko da się zrobić .

        Gwint wałka zdawczego to M18x1, sześciokąt nakrętki 32mm. Przed montażem nakrętki lepiej jest przejechać gwint narzynką żeby go oczyścić z pozostałości kleju albo zerwanego gwintu nakrętki.

        Jak coś to pytaj.
        Ostatnio edytowany przez marcinjunak; 46.
        Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
        No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
        sigpic

        Komentarz


          #34
          Wczoraj zdemontowałem koło tylne i zauważyłem że we flanszy tylnej zębatki jest łożysko (to mnie nie zdziwiło), ale łożysko jest kryte (czarny winyl) ale tylko z jednej strony od koła a od strony wahacza widać kosz i kulki w smarze (który zresztą trzeba by było usunąć i zapodać nowy), czy to jest normalne. Dodam że po ewentualnym pierścieniu zakrywającym wnętrze łożyska od strony wahacza nie ma śladu (czasem jak łożyska kryte się rozsypują to te nazwijmy to pokrywki ulegają deformacji i wypadają czasem są zmielone. Co ciekawe samo łożysko jest w dobrym stanie obraca się lekko bez oporów i szumów.
          Ostatnio edytowany przez robkri; 269.

          Komentarz


            #35
            Wymień to łożysko jak masz zdjęte koło, a nie pchasz smar jeszcze
            Łożyska to groszowa sprawa, tak samo jak simmering.
            Łozyska oczywiście obustronnie kryte.
            --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

            Komentarz


              #36
              Zamieszczone przez LukaSS Zobacz posta
              Wymień to łożysko jak masz zdjęte koło, a nie pchasz smar jeszcze
              Łożyska to groszowa sprawa, tak samo jak simmering.
              Łozyska oczywiście obustronnie kryte.
              Kolega Lukass na racje, łożyska w tylnym kole masz opisane w tym temacie

              http://xtzclub.pl/threads/199-%C5%81...C5%82a+tylnego

              Najdrożej wychodzi łożysko zębatki bo około 20zł, kup łożyska o oznaczeniu 2RS albo RS, kryte po obu stronach, jak pisałeś wcześniej winylem (gumą).
              Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
              No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
              sigpic

              Komentarz


                #37
                Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz posta
                Kolega Lukass na racje, łożyska w tylnym kole masz opisane w tym temacie

                http://xtzclub.pl/threads/199-%C5%81...C5%82a+tylnego

                Najdrożej wychodzi łożysko zębatki bo około 20zł, kup łożyska o oznaczeniu 2RS albo RS, kryte po obu stronach, jak pisałeś wcześniej winylem (gumą).
                Dzięki za info o tym temacie wiem teraz więcej niż bym chciał oczywiście bardzo mi się to przyda. Czy takie łożyska i uszczelniacze można kupić w normalnym sklepie z łożyskami. A odnośnie smarowanie tych łożysk to nawet na tej stronie z Parts Manuala jest rysunek smarownicy wskazujący że takie łożyska należy smarować. Ciekawe jest też to że łożysko zabieraka jest kryte jednostronnie, nigdy nie widziałem jaszcze takich łożysk. Dobrze jest też wiedzieć że jest różnica między uszczelniaczami olejowymi i smarowymi.

                Komentarz


                  #38
                  Tak, dostaniesz to wszystko w sklepie z łożyskami, kiedyś były inne techniki smarowania i inne łożyska, wkładaj rs'a i nie pękaj, na pewno przejeździsz więcej niż na odkrytym, no chyba że ciągle będziesz topił moto w wodzie po kolana jak ja ktma, to wtedy co sezon trzeba zerkać ale lepiej wymieniać na nowe razem z uszczelniaczami i tulejkami.
                  Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                  No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                  sigpic

                  Komentarz


                    #39
                    Fakt koszt nowych łożysk i uszczelniaczy w sklepie z łożyskami to napewno nie będzie masakra cenowa jak w przypadku ASO.

                    Komentarz


                      #40
                      Wymieniłem zestaw napędowy DID+Sunstar, ale stary łańcuch był ciekawy bo wybity na płytkach jest napis Regina a na jednej z zębatek był jakiś numer i znak, literka B w środku jakby koła zębatego zębatki były po malowane jakąś farbą. Super Teresa jeździła na Reginie

                      Komentarz


                        #41
                        Mam pytanie odnośnie łańcucha a konkretnie jego naciągu wiem że luz powinien wynosić od 25-35mm ale w którym miejscu dokładnie go zmierzyć i w jaki sposób Czy motocykl może być na podpórce bocznej czy powinien stać w pionie ??

                        Komentarz


                          #42
                          Zamieszczone przez gutek37 Zobacz posta
                          Mam pytanie odnośnie łańcucha a konkretnie jego naciągu wiem że luz powinien wynosić od 25-35mm ale w którym miejscu dokładnie go zmierzyć i w jaki sposób Czy motocykl może być na podpórce bocznej czy powinien stać w pionie ??
                          wg mnie to łańcuch powinien mieć te 2,5cm jak Ty siedzisz na motocyklu!
                          co wiecej - zmierzyć należy również po przetoczeniu o 2-3 metry
                          ST legenda Dakaru http://passion4travel.pl/index.php/c...dow/motocykle/
                          FB: http://www.facebook.com/kamilltee

                          Komentarz


                            #43
                            Ja kiedy reguluje łańcuchy w moto raczej szosowo-terenowych robię to na bocznej stopce. Luz to zazwyczaj jest 2-3 cm. Zawsze gra gitara, nawet po obciążeniu.
                            --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

                            Komentarz


                              #44
                              A je wiem że pomiar robimy kiedy motocykl stoi na podstawce centralnej a luz łańcucha mniej więcej w połowie długości wahacza powinien wynosić 25-35 mm, większy szarpie łańcuchem co może doprowadzić do spadania z zębatek, mniejszy przyspiesza zużycie łożyska wałka zdawczego.

                              Komentarz


                                #45
                                A co mówi na ten temat serwisówka? Bo każdy wie i podaje inne sposoby. W AT i TA reguluje się na bocznej stopce i tam luz wynosi 35-45mm. Ja reguluje na bocznej i bujając moto sprawdzam czy jak siedze to ma luz.

                                Komentarz

                                Pracuję...
                                X