Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Stacyjka XT600 a XTZ660

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    Stacyjka XT600 a XTZ660

    Witam, sprawa przedstawia się następująco. Jakiś czas temu kupiłem yamahe xtz 660 z 1992 w opłakanym stanie, oczywiście zrobiłem generalny remont lecz jedyną rzeczą która mi została do zrobienia jest stacyjka. Ta co był jest rozwiercona i przekręcana na kawałek wygiętego pręta więc odpada, kupiłem jakiś czas temu drugą używaną, okazało się, że kluczyk wgl się nie przekręca, została rozebrana poczyszczona itd ale dalej to samo, tak jakby kluczyk nie pasował. Postanowiłem zamówić zamiennik, znalazłem identyczną niestety z inną kostką, ta od mojej jest na 4 piny a ta, która zamówiłem ( prawdopodobnie od xt600) ma kostkę na 3 piny + jeden przewód luzem ( domyślam się, że to masa). I stąd moje pytanie, czy da się np uciąć kostkę i przylutować odpowiednio 4 przewody do kostki z 4 pinami , albo podmienić ten okrąg ze stykami w stacyjce z jednej do drugiej? Powinno to śmigać? Stacyjka powinna być u mnie na dniach, ale wydaje się być identyczna. Z góry dziękuje za odpowiedzi.

    #2
    Stacyjka w XTZ660 oznaczona na schemacie nr. 6.
    Ori stacyjka ma 3 pozycje, ON, OFF, PARK.

    Pozycja ON łączy brązowy i czerwony oraz(oddzielnie!) niebieski i niebiesko-czerwony
    Pozycja OFF rozłącza wszystko
    Pozycja PARK łączy czerwony z niebiesko czerwonym

    Do stacyjki którą masz musiał byś dokupić przekaźnik DPST (dwa niezależne styki), stacyjka załączała by przekaźnik który łączył by zasilanie na zapłon i światła .

    Zawsze możesz zrobić też system key-less:


    Komentarz


      #3
      Nie znam się, ale się wypowiem...
      Układ jak w XTZ750.
      Nie dochodzi tam żadna masa! Nie masuj, bo pójdzie bezpiecznik główny.

      W obu stacyjkach pierwsze dwa piny (kable kol. czerwonego i brązowego) działają tak samo.
      Czerwonym dochodzi zasilanie z aku (stałe +12V), a wychodzi na całą instalację motocykla brązowym.
      Różnica polega tylko na podłączeniu świateł.

      XTZ660_stacyjka.jpg

      Brązowy (czyli zasilanie po stacyjce) dochodzi do wyłącznika świateł na kierownicy.
      Jeśli włączysz na tym wyłączniku światła pozycyjne, to niebieskim kablem +12V wraca do stacyjki (trzeci pin, kabel ozn. L).
      No i ponieważ stacyjka włączona, wychodzi niebiesko czerwonym na instalację świateł pozycyjnych...
      Musisz sprawdzić jak działa stacyjka i podłączyć tak, żeby na niebiesko-czerownym (ozn. L/R) były postojówki w dwóch przypadkach:
      1) stacyka ON po włączeniu przełącznikiem na kierownicy,
      2) stacyjka PARK (po wyjęciu kluczyka).

      Rozumiem, że masz 4 kable, więc trzeba je tylko dopasować.
      Pracę stacyjki i odpowiednie pary pinów sprawdzisz zwykłym multimetrem mierząc przewodność.
      Inaczej byłoby gdybyś miał tylko 3 piny.
      Ostatnio edytowany przez Lis; 4923. Powód: Załącznik

      Komentarz


        #4
        Panowie bardzo dziękuję za eleganckie odpowiedzi

        Kaytec czyli rozumiem, że jakbym zmienił kostki i podłączył tą stacyjkę co mam to by normalnie pracowała tylko bez świateł pozycyjnych?

        Lis czy mas może jakieś informacje jakie wartości powinien mi pokazać multimetr mierząc odpowienią parę pinów.


        Tak naprawdę postojówki w pozycji PARK nie są mi chyba potrzebne.

        Komentarz


          #5
          Kiedy mierzysz przewodność wynik ma dążyć do 1. 0 = brak. Tak sprawdzisz (kontrolnie), które pary pinów są połączone na poszczególnych pozycjach stacyjki.

          ps. Zrobiłbym te postojówki, żeby móc wyjąć kluczyk i zostawić moto na światłach.

          Komentarz


            #6
            Zamieszczone przez Kwazi Zobacz posta
            Kaytec czyli rozumiem, że jakbym zmienił kostki i podłączył tą stacyjkę co mam to by normalnie pracowała tylko bez świateł pozycyjnych?
            Daj jakieś fotki tej co masz, to coś podumamy.

            Zamieszczone przez Lis Zobacz posta
            mierzysz przewodność
            Lisu mała literówka, rezystancję lub "przejście"

            Komentarz


              #7
              Witam, z tej strony KWAZI, nie wiem czemu ale gdzieś posiałem hasło do tamtego konta. Kaytec wrzucam zdjęcia kostek obu stacyjek:

              ORYGINALNA
              1.jpg
              2.jpg
              3.jpg

              CHINOL
              img_20210509_091543.jpg
              img_20210509_091651.jpg
              img_20210509_091546.jpg

              Sory za jakość, zdjęcia robione w pośpiechu, jak cos mało widoczne to poprawię.

              Dodam tylko, że jak przełożyłem ten czarny okrąg z pinami i z kostką oryginalna (nie wiem jak to sie fachowo nazywa) do stacyjki chinskiej i podlaczylem do motoru to normalnie zapłon działa, ale nie działa wtedy właśnie parking z postojówkami.

              Komentarz


                #8
                Czwarty dzień się zastanawiam co mam odpisać. Proszę o konkretne pytanie.

                Parking z postojówkami nie działa bo stacyjka chińska po prostu nie ma tej pozycji?

                Komentarz


                  #9
                  Sam napisałeś żeby podesłać zdjęcia to coś pomyślimy, więc podesłałem zdjęcia nie zadając żadnego pytania nad czym tu się tyle czasu zastanawiać . Zapłon on off działa, blokada kiery działa, nie działa tylko parking z postojówką.

                  Komentarz

                  Pracuję...
                  X