Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Filtr powietrza

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    #16
    Został opisany na forum przez kolegę bodajże z okolic Szczecina problem z ilością powietrza dostarczanego do silnika i wynikające z stąd zauważalne różnice pomiędzy xtz a tdm.
    Opisał co zrobił i jak poprawiło to sprawność silnika (od tdm) w jego mocno zmotanej tenerce. Ksywy nie pamiętam

    Komentarz


      #17
      Klama
      Też o tym wspominałem:

      Ostatnio edytowany przez Lis; 4923.

      Komentarz


        #18
        Właśnie Klama !!

        Komentarz


          #19
          Tutaj jeszcze jeden trik, chociż nie wiem czy te tulejki, które ten gość wyciąga nie są tylko w wersji szwajcarskiej.

          Komentarz


            #20
            Ale to nie ten filtr...

            Komentarz


              #21
              Wiem, wiem, trochę zjechałem z głównego tematu

              Komentarz


                #22
                Postanowiłem przetestować doprowadzenie większej ilości powietrza do gaźnika. Nie nawiercałem jednak kilku dziurek w obudowie filtra, tylko wywierciłem jedną fi32 i wkleiłem na poxilinie kawałek rurki zagiętej w dół, w razie deszczu. Jako rurki użyłem peszla do przewodów fi32 (to akurat miałem w garażu), ale estetyczniej pewnie byłoby wkleić kolanko PP 45 lub 90 stopni.
                W tym tygodniu sprawdzę czy coś to dało, muszę jeszcze podregulować gaźnik.
                Filtr mam zwykły, papierowy.

                filtr.jpg

                Komentarz


                  #23
                  Trzymaj się mocniej kierownicy...

                  ps. Jaki masz tłumik?
                  Ostatnio edytowany przez Lis; 4923.

                  Komentarz


                    #24
                    Jeszcze tylko sportowe naklejki i mogę startować na 1/4
                    Mogłem sobie dać nick "Druciarz" ale tak serio, to ciekawy jestem czy będzie jakaś zauważalna zmiana, zwłaszcza że praktycznie nic mnie to nie kosztowało

                    - - - Zaktualizowano - - -

                    Tłumik oryginalny, chciałem zmieniać ale nie chcę pogorszenia "dołu".
                    Ostatnio edytowany przez woj89; 5026.

                    Komentarz


                      #25
                      Nie bądź dla siebie taki surowy Przecież to dopiero prototyp
                      Ten problem ograniczonej ilości powietrza dotyczy raczej maksymalnych przepływów = prędkości.
                      Więc będziesz się musiał nieźle rozpędzić... Najlepiej byłoby sprawdzić Vmax na nowych filtrach i zmodyfikowanych.
                      Wtedy miałbyś bezpośrednie porównanie.

                      Komentarz


                        #26
                        Myślę, że Twój prototyp nie pomoże a jedynie jeszcze utrudni przepływ powietrza, zastosowana forma peszla poprzez swój nieregularny kształt wewnętrzny będzie zdecydowanie zakłócać przepływ.

                        Komentarz


                          #27
                          Może by tak było, gdyby peszel był jedynym doprowadzeniem powietrza a jest wyłącznie dodatkowym.

                          Komentarz


                            #28
                            Jak tam działanie filtrów by peszel?

                            ps. można by pociągnąć peszle w okolice regulatora napięcia i w ten sposób wydatnie wpłynać na jego chłodzenie

                            Komentarz


                              #29
                              Żeby nie było nie w temacie...
                              W licznych wolnych chwilach zwymiarowałem i przeliczyłem sobie powierzchnie wlotu powietrza we filtrze powietrza.

                              I tak, główny wlot - od dołu:

                              Proporcja wlotów filtra powietrza1.JPG

                              Oczywiście nie biorę pod uwagę nieszczelności w okolicy kierownicy. Ale z grubsza pole przekroju to 960 mm2.


                              Zdziwiłem się jaki jest wlot na dalszym odcinku:

                              Proporcja wlotów filtra powietrza_od czoła.JPG

                              Różnica moim zdaniem spora. 53%. Samo rozwiercenie tunelu powinno przynieść duży efekt.


                              Ale zacząłem się zastanawiać jakby to było, gdyby powiększyć wlot właściwy do filtra.
                              Trzeba wiercić (albo wyciąć na gorąco) otwory w niewykorzystanej przestrzeni czołowej filtra.
                              Wtedy powierzchnia wlotu zwiększa się realnie:

                              Zmiana przez dodatkowe otwory_od czoła.JPG


                              A całościowy pomysł to 6 otworów w takiej konfiguracji:

                              Pomysł.jpg

                              Komentarz


                                #30
                                Pole powierzchni od czoła patrząc: 1585 mm2 z jednym otworem fi 12 mm.
                                Pole powierzchni wlotu do kanału + 6 otworów kanału: 1638 mm, czyli 70% więcej niż normalnie.

                                Rozmieszczenie otworów nie jest dowolne, bo otwór przelotowy przez kanał i powierzcnię czoła filtra powinien być ok. 40 mm od krawędzi dolnej filtra.
                                A pozostałe otwory powyżej. Chodzi o nie zakłócanie przepływu w kanale. Jakość wykończenia otworów dla przepływu powietrza ma również znaczenie, ale przy tak znacząceym zwiększeniu powierzchni dolorowej nie dokotoryzowałbym się z tego...
                                Natomiast istotne jest jeszcze zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi.
                                Można wyprofilować na szybko jakąś blachę i zabezpieczyć filtr od góry.
                                Można też coś fajnego wymyślić

                                Moja propozycja jest taka:

                                D.jpg

                                A.jpg

                                Temat na kiedyś tam, choć otwory od czoła już zrobiłem

                                Komentarz

                                Pracuję...
                                X