Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Zaworek zwrotny zbiornika oleju

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    Zaworek zwrotny zbiornika oleju

    Hej. Gdzie znajduje się zaworek zwrotny, który trzyma olej w zbiorniku?

    #2
    Jeśli jest, to za pompą oleju, w bloku silnika.
    Aczkolwiek nie widzę go na schemacie i nie przypominam sobie, abym taki widział po wyjęciu pomp.
    Może być tak, że to pompa sama w sobie, oraz magistrala trzymają olej, ale to mój domysł, nie potwierdzony praktyką.

    Komentarz


      #3
      No właśnie na schemacie też nie widzę, ale gdzieś na forum wyczytałem, że jest tylko nikt nie powiedział gdzie.

      Komentarz


        #4
        Ale masz na myśli zaworek zwrotny, czy nadmiarowy?

        Komentarz


          #5
          Ten ,który utrzymuje olej w zbiorniku przy niepracującym silniku. Ubywa Mi co prawda nie dużo, ale czytałem że może być uszkodzony zaworek zwrotny

          Komentarz


            #6
            Zawór miski olejowej.jpg

            Jak sprawdzasz ubytek?
            Masz kontrolkę ciśnienia oleju? - jeśli tak, czy gaśnie na rozruszniku jeszcze?
            Ostatnio edytowany przez Lis; 4923.

            Komentarz


              #7
              Nie nie. Poprostu jak postoi mam mniej niż jak sprawdzam kilka sekund po zgaszeniu. Gdzieś czytałem,że to może być winna tego zaworka. Poza tym mechanik robił Mi zawory i łańcuch rozrządu. Miał też zapobiegawczo wymienić uszczelniacze jak i tak ma już zdjęte walki. Teraz po tych zabiegach Moto zaczyna dymić na niebiesko przez kilka sekund jak na ssaniu wejdzie już na obroty, wcześniej tak nie było. Czytałem, że jak jest uszkodzony ten zaworek to olej spływa na dół i może chwilę podymić. Ew zrobił mnie w h..a i nie zmienił uszczelniaczy,a kasę wziął.

              - - - Zaktualizowano - - -

              Dzięki za schemat myślałem, że na szybko go sprawdzę ,a tu trzeba ściągać cały dekiel.

              Komentarz


                #8
                Cóż, wiele tematów.... Obyś się mylił co do mechanika (choć to ten sam powód, dla którego zacząłem sam grzebać 15 lat temu) i miał rację co do oleju...
                Na forum TDM czytałem, że podobny objaw ma zbyt mocno dokręcona miska (uszczelka) olejowa.
                Ten czujnik ciśnienia, o który pytałem, a który przez wielu uważany jest za zbytek, pomaga w ocenie diagnozy takiego przypadku.
                Jeśli zawór zwrotny nie trzyma, albo uszkodzona jest uszczelka miski i olej schodzi to trzeba dłużej kręcić silnikiem do zgaszenia kontrolki ciśnienia oleju.
                U mnie np. gaśnie po obrocie wału. Więc jak silnik nie zapali od razu (np. z braku paliwa) to u mnie kręci na zgaszonej kontrolce. Czyli układ trzyma od razu te 0,3 bara.

                Komentarz


                  #9
                  Muszę zamówić uszczelkę i ściągnąć w takim razie miskę izobaczymy co tam jest. Tyle,że to nie było ruszane i dlatego raczej stawialbym bym na błąd mechanika,ale cuda się zdarzają więc może wyjdzie coś z miska. Po świętach do niego zadzwonię i może powie czy robił chociaż spodziewam się jednej odpowiedzi.

                  Komentarz


                    #10
                    Do najczęstszych błędów serwisowych należy zbyt mocne dokręcenie miski olejowej/pokrywy filtra oleju. To się robi przy serwisie i to sie zmienia w pracy silnika. Sam zawór wydaje się mało prawdopodobny, tam może się wyrobić tylko sprężyna, a to się nie dzieje z dnia na dzień. Chyba, że jakieś zabrudzenie się tam odłożyło - tu się kłaniają częstość wymian i jakośc oleju. Ale to też z czasem...
                    Wydaje mi się, że dymienie to osobny problem, np. uszczelniaczy, czy też działań mechanika.

                    Komentarz


                      #11
                      Faktycznie pokrywę filtra oleju dokręcałem na czucie,a z tym u mnie ciężko. Może ją odkręcę i dokręcę jeszcze raz kluczem dynamometrycznym. Tak jak mówiłem zadzwonię do niego po świętach i pogadam, zobaczę co powie,ale raczej się nie przyzna. Myślę ,że może właśnie coś dostało się do zaworka podczas mechanikowania. Olej leje Valvoline 20w50 już trzeci sezon. Myślę jeszcze nad filtrami powietrza ale one były zmieniane dwa sezony temu i wyglądają na czyste

                      Komentarz


                        #12
                        Wiesz może z jakim momentem się dokręca miskę? Przeglądam manuala,ale nie znalazłem momentu dokręcenia.

                        Komentarz


                          #13
                          10 Nm? Ale strzelam, musiałbym spojrzeć do manuala.

                          Komentarz


                            #14
                            No właśnie nie znalazłem, ale i angielski u mnie mocno podstawowy. 10 na pewno jest przy pokrywie filtra,a miski nie znalazłem

                            Komentarz


                              #15
                              Miałeś rację z tym strzałem 10 Nm.Screenshot_2022-04-17-20-06-11-344_cn.wps.moffice_eng.jpg

                              Komentarz

                              Pracuję...
                              X