Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Łożyska i uszczelniacze koła tylnego - dane techniczne

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    [750] Łożyska i uszczelniacze koła tylnego - dane techniczne

    lozyska_tyl_ST.jpg

    1. Regulator ustawienia tylnego koła, czyli naciągu łańcucha również
    2. Tuleja dystansowa
    3. Uszczelniacz prawy 42 x 56 x 6 (niedostepny jako zamiennik, jedynie w sprzedaży jest 42 x 56 x 7 - o 1 mm wyższy ale pasujący)
    3. Uszczelniacz lewy 25 x 47 x 7
    4. Łożysko kulkowe zabieraka 63/22RS - kryte jednostronnie, firmy Koyo. Można dokupić zamiennik o oznaczeniu 63/22X-2NSL produkowany przez Nachi, kryte dwustronnie. Podczas kupna wystarczy podać 63/22RS i sprzedawca da właściwe. W rzie czego można wydłubać delikatnie śrubokretem jedną pokrywę.
    4. Łożysko lewe piasty 6303
    5. Tuleja dystansowa
    6. Kolejna tuleja
    7. Łożysko prawe piasty 6203, dwie sztuki
    8. Łańcuch napędowy
    9. Zębatka napędowa
    10. Piasta zabieraka
    11. Amortyzator gumowy

    Jeśli coś pomyliłem, ominąłem to proszę krzyczeć.
    --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

    #2
    Zamieszczone przez LukaSS Zobacz posta

    3. Uszczelniacz prawy 42 x 56 x 6 (niedostepny jako zamiennik, jedynie w sprzedaży jest 42 x 56 x 7 - o 1 mm wyższy ale pasujący)
    Ja bym polecał kupić uszczelniacz o oznaczeniu 42 x 56 x 6/7
    Oznacza to że warga kurzowa uszczelniacza tylko wystaje o 1mm ponad uszczelniacz a cały uszczelniacz siedzi sobie w gnieździe 6mm I JEST GIT bo nie widać różnicy
    między oryginałem a zamiennikiem.

    Zamieszczone przez LukaSS Zobacz posta
    4. Łożysko kulkowe zabieraka 63/22RS - kryte jednostronnie, firmy Koyo... W razie czego można wydłubać delikatnie śrubokretem jedną pokrywę.
    Ale po co wydłubywać, kryte obustronnie lepiej jest uszczelnione wiec pochodzi dłużej.

    Jak ktoś będzie kupował uszczelniacze to bardzo ważną sprawą jest kupo uszczelniaczy kołowych czyli pracujących ze smarem.
    Może się tak zdarzyć że sprzedawca da uszczelniacze w których będą się zgadzały wymiary ale będą przeznaczona do pracy z olejem a to różni się i to bardzo.
    Jak sprzedawca powie że to nie ma różnicy czy na smar czy olej to proponuję zmienić sklep bo sprzedawca nie ma pojęcia o tym co sprzedaje.

    Pozdrawiam i mam nadzieję że to się komuś przyda.
    Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
    No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
    sigpic

    Komentarz


      #3
      A powiedz mi proszę jaka różnica jest pomiędzy uszczelniaczem na smar i na olej? Jakoś sobie nie mogę tego przypomnieć lub po prostu nie słyszałem. Wlep tu może też jakieś rysunki - niech będzie dla potomnych.
      --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

      Komentarz


        #4
        Mówisz i masz
        Między uszczelniaczami na olej i na smar jest jedna podstawowa różnica.
        Warga kurzowa jak pokazano na rysunku poniżej w uszczelniaczach olejowych jest wykonana na plus czyli np posługując się wymiarem zew. wałka fi20mm

        wymiar wargi będzie wynosił w granicach tolerancji fi20.1 do fi20.4mm.
        W uszczelniaczach przeznaczonych do pracy ze smarem warga ta jest wykonana na minus czyli będzie miała wymiar fi19.70 do fi19.95.

        Cała sprawa właśnie rozchodzi się o wargę kurzową. Uszczelniacze np w kołach pracujące cały czas w niekorzystnych warunkach drogowych
        jak pył, kurz, woda, piach nie spełniają swojego zadania gdy mają wargę na plusie (uszczelniacze olejowe), przepuszczają cały syf z drogi do łożysk i tym samym skracają czas ich pracy, zamiast pracować około 30tys km pracują o połowę krócej. W dzisiejszych czasach gdy dostępne są łożyska z uszczelnieniem sprawa wygląda o niebo lepiej niż kiedyś ale nie zmienia to faktu że zanieczyszczenia są przede wszystkim powodem uszkodzeń łożysk w kołach. Poniżej jeszcze rysunek poglądowy przedstawiający rodzaje uszczelniaczy ze względu na kształt.


        Mam nadzieje że trochę to wyjaśniło sprawę uszczelniaczy, po więcej lektury zapraszam do netu albo na piwo w tenerowym browarzeniu
        Ostatnio edytowany przez marcinjunak; 46. Powód: zdjęcia
        Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
        No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
        sigpic

        Komentarz


          #5
          Podziękował
          --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

          Komentarz


            #6
            Odnawiam temat bo część jego poszła w niepamięć

            Tulejki dystansowe tylnego koła wyglądają tak :



            A tak wyglądają wyjęte z koła po 20tu latach









            Nie ma sensu wymiana uszczelniaczy jeśli tulejki są w takim stanie, to nic nie da i na pewno nie będziesz szczelne.
            Ostatnio edytowany przez marcinjunak; 46.
            Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
            No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
            sigpic

            Komentarz


              #7
              Mogę tylko dodać, że wypracowane tuleje i łożyska jak dostaną wody to zaczyna wydobywać na zewnątrz żółta maź.
              Stało się tak na wyjeździe i wróciłem jeszcze ponad 1000km, po czym wymieniłem wszystko (dzięki Marcin za pomoc!).

              Przed wyjazdem do Rumunii Hubert mówił mi, że mam lekkie luzy na łożysku - ale nie było czasu ... trochę zbagatelizowałem sprawę. Tymniemniej wróciłem na całych łożyskach (przejechały ponad 2000km na tym luzie)
              ST legenda Dakaru http://passion4travel.pl/index.php/c...dow/motocykle/
              FB: http://www.facebook.com/kamilltee

              Komentarz


                #8
                Ma ktoś możliwość zrobienia tych tulejek??

                Komentarz


                  #9
                  Zamieszczone przez jaro1979 Zobacz posta
                  Ma ktoś możliwość zrobienia tych tulejek??
                  Każdy tokarz w okolicy ci to zrobi, koszta do uzgodnienia jak wszędzie.
                  Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                  No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                  sigpic

                  Komentarz


                    #10
                    Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz posta
                    Każdy tokarz w okolicy ci to zrobi, koszta do uzgodnienia jak wszędzie.
                    U mnie 30 zł.
                    Patrzyłem jak tokarz starej daty to robi: machał wajchami i tłumaczył: "te 0,02 tolerancji ciężko utrzymać"
                    "Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania." Benjamin Franklin

                    Komentarz


                      #11
                      Tokarz dorobi, tak jak u mnie bo to naprawa niskobudżetowa, ale tak naprawdę należało by odpowiednio przygotować powierzchnię do pracy z uszczelniaczem tj. odpowiednia twardość, współczynnik chropowartości zależny od prędkości obrotowej itp.
                      Hvězdy chtějí patřit Tobě...

                      Komentarz


                        #12
                        Zamieszczone przez rootolf Zobacz posta
                        U mnie 30 zł.
                        Patrzyłem jak tokarz starej daty to robi: machał wajchami i tłumaczył: "te 0,02 tolerancji ciężko utrzymać"

                        Nie 0.02 tylko 0.05 a to spokojnie da radę utrzymać spod zwykłego noża , trzeba tylko chcieć a nie kroić jak chleb podejrzewam że chodziło mu raczej o chropowatość

                        Zamieszczone przez xieciu Zobacz posta
                        ale tak naprawdę należało by odpowiednio przygotować powierzchnię do pracy z uszczelniaczem tj. odpowiednia twardość, współczynnik chropowartości zależny od prędkości obrotowej itp.
                        Dlatego masz na rysunku zaznaczone na powierzchni pracy uszczelniacza chropowatość Ra 1.25, spokojnie wystarczy pod uszczelniacz, twardość nierdzewki 1H18 z racji na zawartość chromu jest i tak większa od stali St3 z której były wykonane oryginalne tulejki.
                        Ostatnio edytowany przez marcinjunak; 46.
                        Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                        No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                        sigpic

                        Komentarz


                          #13
                          Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz posta
                          Każdy tokarz w okolicy ci to zrobi, koszta do uzgodnienia jak wszędzie.
                          OK, pewnie i tak, ale niestety mieszkam w takim dziwnym miejscu, jeszcze na dodatek to niezbyt duża wyspa, gdzie niby kraj rozwinięty ale takich specjalistów to szukać "ze świecą". Dlatego pytam, czy ktoś ma możliwość zrobienia tych tulei u siebie, może zna tokarza w swojej okolicy i dałby radę zamówić je dla mnie. W pn moja małżonka zapyta znajomego w pracy, może się uda dorobić takie tuleje u niej.

                          Komentarz


                            #14
                            Te 6303 i 6203 mogą być RS, czyli kryte obustronnie?
                            sigpic
                            "Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania"

                            "Dystans do świata jest właściwy, gdy do jednego wora nawalimy ziarno wyrozumiałości, optymizmu łyżkę, tolerancji z umiarem, wiedzy mędrców szklaneczkę i wina antołek by jak będą dokuczać pierdolnąć głośnym NIE."

                            Komentarz


                              #15
                              Zamieszczone przez Bartas Zobacz posta
                              Te 6303 i 6203 mogą być RS, czyli kryte obustronnie?
                              Nawet lepiej aby były i najlepiej plastikiem.
                              "Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania." Benjamin Franklin

                              Komentarz

                              Pracuję...
                              X