Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Cb radio ręczne

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    Cb radio ręczne

    Czy ktoś z was używa CB radia na motorze?Zastanawiam się z kolegą Czarnym(zac'iem) nad zakupem ręcznych radyjek ALAN 42.Służyć ma głównie wzajemnej komunikacji przy wspólnych wypadach.Czy macie jakieś doświadczenia z tym sprzętem?Jak wygląda sprawa zasięgu i jakości rozmów na tym?
    przykładowa aukcja:

    #2
    Praktycznie jest to to samo co to http://www.allegro.pl/item929026651_...azja_gwar.html

    Co do używania. Gość który zawodowo zajmuje się zakładaniem komunikacji miedzy moto powiedział, ze CB w moto nie jest najlepszym pomysłem. Wada są przesterowania i nieczytelny dźwięk w CB plus hałas podczas jazdy i łeb pęka.
    Ale ja się nie znam i tylko powtarzam

    Komentarz


      #3
      czesc wiec tak urzywalem reczniaka monza to nazwac cb- radio bo tak dokladnie był to juz sprzet krotkofalarski ale pokrywal pasmo CB co do rozmawiania w czasie jazdy to naprawde jest ona dosc niezreczna wiadomo szum w uszach wiatru oraz jak wiadomo zaklucenia na kanale 19 jak rozmawiaja z samochodów wiadomo tak jak Krzysiek powiedzial łeb peka ale naprzyklad jak zastosowalem sluchawki z mikrofonem cos w stylu jak w telefonach jest juz bylo lepiej szlo pogadac na innym kanale lecz zwrazam uwage ze naprawde czeba zwolnic do okolo 40 km/h ale ogólnie da sie powiedziec i zrozumiec oceniam cala rozmowe na 4/6 mozliwych
      Z zasiegiem tez jest róznie z reczniaka i to w czasie postoju w terenie zabudowanym (miasto ) 2km da sie rozmawiać jesli juz jest dalej to zaklucenia lokalne nachodzą na modulacje i staje sie nieczytelna jesli chodzi o rozmowy na terenie otwartym jest calkiem przyzwoicie mozna nawet zrobic 20 km na mazurach tak mi wlasnie sie udalo dogadac
      Osobiscie polecam reczniaka + antene samochodowa zasieg sie podwaja jakos 60 % lepsza od orginalnej anteny co daje producent !
      Jesli chodzi o moje doznania s CB na motorze to jestem zwolenikiem i jesli dobrze sie dobierze akcesoria do moto lub samemu pokombinuje calkiem fajne łącznosci lokalne morzna zrobic !

      Komentarz


        #4
        Ja używałem cos podobnego na kursie na A, z tym że to była zwykła krótkofalówka o taka
        http://www.allegro.pl/item928411297_...km_zasieg.html
        lub podobna. Do tego zestaw słuchawkowy i nawet miałem możliwość nadawania, bo na słuchawkach był przycisk jak w zestawach do telefonów. Tyle, że było to niewygodne ze względu na umiejscowienie przycisku. Jakby był przy kierownicy to co innego.

        Jakość znośna, słowa można rozróżniać bardzo dobrze. Wiadomo, że Bacha się nie będzie słuchać. Zasięgu nie testowałem, ale raczej jak się widzicie to i słyszycie.

        a i dodam, że mój instruktor (pozdrawiam Leady) gadał przez krótkofalówkę z facetem z tira, więc kanał 19 działa.
        ------------------------------------------------------------------
        Trzeba kochać wszystkie motocykle.

        Komentarz


          #5
          Ja też testowałem walkie - talkie oczywiście tylko do rozmowy pomiedzy dwoma moto no i zasada jest taka jak jedziesz powoli do 50 - 60 wszystko OK , lecz jak wzrasta szum to niestety ze słyszalnością jest bardzo kiepsko. Co do Cb radia to niestety charakteryzuje się ono dużymi zakłuceniami ( jak ktoś używa to wie, że łapie wszystko ), ale i z tym mozna sobie poradzić poprzez zmniejszenie czułości radia ( sql, RF gain ) no ale wtedy zasięg nam się diametraklnie zmniejsza , no i bardzo ważne trzeba mieć przycisk na kierownicy bo bez tego ani rusz.

          Komentarz


            #6
            Panowie i panie ten midland 75-822 to wersja Alana 42 na stany trzeba to przestroić i w ogule nie ma fm. Doszliśmy do tego razem z Peyterkiem (pracujemy razem ).
            Pozwolę sobie zacytować kumpla, który się tym zajmuje :
            "
            Uwaga na Midlanda 75-822, (2010/01/12) Przypominamy, że Midland 75-822, mimo zewnętrznego podobieństwa do Alana-42, nie jest dopuszczony do obrotu i używania na terenie całej Unii Europejskiej. Midland 75-822 to radio produkowane wyłącznie na rynek amerykański według zupełnie innych wymagań technicznych. Radio pracuje tylko w modulacji AM, posiada dostęp do kanałów pogodowych, które nie funkcjonują poza Ameryką Północną, a co najwazniejsze nie spełnia europejskich norm zakłóceń elektromagnetycznych. Używanie, import i wprowadzanie do obrotu tego modelu jest nielegalne i zabronione pod karą administracyjną.
            "
            To zresztą częściowo tłumaczy narzekania użytkowników na zakłócenia spowodowane działaniem innych urządzeń w samochodzie.
            Ostatnio edytowany przez Czarny; 123.
            http://www.informatyzacja.com

            Komentarz


              #7
              Jakbyś przeczytał to byś wiedział, ze niczego nie odkryłeś

              Radio jest przestrojone i końcówki kanałów kończą się zerem a nie polówkami jak gdzie indziej.
              W Polsce CB jedzie na AM
              To ze ma inne zakresy dodatkowo nie powoduje ze nie można używać istniejących w nim i używanych tu.
              To, ze coś nie ma homologacji bo fabrycznie działa na innej częstotliwości nie oznacza ze sieje w kolo jak jakiś wynalazek z garażu. W innym kraju pracuje i tamtejsze normy spełnia i nie jest to mozambik.
              itd
              ...

              A tak w ogóle to jak ktoś chce to może zapytać tych co to kupili jak im działa.

              A tak w ogolę nie chce mi się wszystkiego prostować itd
              Ostatnio edytowany przez Krzsiek; 62.

              Komentarz


                #8
                Zamieszczone przez Krzsiek Zobacz posta
                J(...)
                To, ze coś nie ma homologacji bo fabrycznie działa na innej częstotliwości nie oznacza ze sieje w kolo jak jakiś wynalazek z garażu. W innym kraju pracuje i tamtejsze normy spełnia i nie jest to mozambik.
                itd
                Nie do końca kolego - może zakłócać częstotliwości wojskowe lub ratownicze i to już problem. Np. Taki wynalazek firmy Magellan (USA) GPS z CB-radiem - pracuje na częstotliwości PKP. Zatem można przy jego pomocy otworzyć zamknięty szlaban
                ...

                Zamieszczone przez Krzsiek Zobacz posta
                A tak w ogóle to jak ktoś chce to może zapytać tych co to kupili jak im działa.
                Jam mam 42 w aucie i na moto. W aucie-nawet w porównanoiu do klasycznego CB dużo gorzej słychać, gorzej Cię rozumieją ale ogólnie ocena dost+ (w dawnej skali uczniowskiej 2-5). W moto mam antenę samochodową i jak na razie - CB działa na dost=, czyli baaaardzo słabiutko. Podejrzewam że przyczyna tkwi w słabym zmasowaniu anteny - przykręcona jest do stelaża pomalowanego proszkowo. Zobaczymy wiosną.
                ...prawdziwy afrykaner sam wymyśla swoje historie, a potem zaczyna w nie wierzyć...

                Komentarz


                  #9
                  Zamieszczone przez Krzsiek Zobacz posta
                  Jakbyś przeczytał to byś wiedział, ze niczego nie odkryłeś

                  Radio jest przestrojone i końcówki kanałów kończą się zerem a nie polówkami jak gdzie indziej.
                  W Polsce CB jedzie na AM
                  To ze ma inne zakresy dodatkowo nie powoduje ze nie można używać istniejących w nim i używanych tu.
                  To, ze coś nie ma homologacji bo fabrycznie działa na innej częstotliwości nie oznacza ze sieje w kolo jak jakiś wynalazek z garażu. W innym kraju pracuje i tamtejsze normy spełnia i nie jest to mozambik.
                  itd
                  ...

                  A tak w ogóle to jak ktoś chce to może zapytać tych co to kupili jak im działa.

                  A tak w ogolę nie chce mi się wszystkiego prostować itd
                  Co jak bym przeczytał to bym wiedział ?

                  I co znaczy że CB w moto nie jest najlepszym pomysłem,
                  i co jest najlepszym pomysłem ?

                  Czego nie chce Ci się prostować ?
                  napisałem , że trzeba przestroić, napisałem że nie ma fm czemu nie zaprzeczasz, homologacji nie ma i nie będzie jak przestroić.
                  Nie napisałem że nie działa, certyfikatu ce nie ma i może zakłócać pracę innych urządzeń lub być zakłócanym nie wiem jak po przestrojeniu,
                  jak nie chce Ci się "prostować" to nikt Ci nie karze.
                  Zwracam tylko uwagę na fakt, że nie jest to to samo i zasilacz jest na 110v.
                  Trzeba rozwarzyć czy lepiej kupić midlanda za 200 czy alana za 300, każdy sam decyduje.
                  Ostatnio edytowany przez Czarny; 123.
                  http://www.informatyzacja.com

                  Komentarz


                    #10
                    Zamieszczone przez Czarny Zobacz posta
                    Zwracam tylko uwagę na fakt, że nie jest to to samo i zasilacz jest na 110v.
                    W dzisiejszych czasach nieważne czy masz zasilacz na 110 czy 220 - jak włączysz do dowolnego gniazdka to będzie działać. Potrzeba tylko przejściówek do wtyczki.
                    Zamieszczone przez Czarny Zobacz posta
                    Trzeba rozwarzyć czy lepiej kupić midlanda za 200 czy alana za 300, każdy sam decyduje.
                    Delikatny błąd - Alan 42, Alan 75, Alan 101, Alan 102+ - to wciąż tylko modele radyjek produkowanych przez firmę Midland (Włochy). Zatem w uproszczeniu - Alan i Midland to to samo.
                    ...prawdziwy afrykaner sam wymyśla swoje historie, a potem zaczyna w nie wierzyć...

                    Komentarz


                      #11
                      Zamieszczone przez cochise Zobacz posta
                      W dzisiejszych czasach nieważne czy masz zasilacz na 110 czy 220 - jak włączysz do dowolnego gniazdka to będzie działać. Potrzeba tylko przejściówek do wtyczki.

                      Delikatny błąd - Alan 42, Alan 75, Alan 101, Alan 102+ - to wciąż tylko modele radyjek produkowanych przez firmę Midland (Włochy). Zatem w uproszczeniu - Alan i Midland to to samo.
                      Zmiana końcówki zasilacza to pestka owszem, ale jednak zmiana, nie wszystkie zasilacze działają w obu trybach - to trzeba sprawdzić.

                      Co do marki to jak pisałem wcześniej Alan 42 i ten Midland to nie to samo, producent ten sam i wygląd ten sam ale to jak Opel i Cadilac jedno liczy w milach drugie w kilometrach.
                      Zatem w upreszczeniu Alan i Midland to nie to samo.

                      Zamieszczony tekst pochodzi ze strony Alana : http://www.alan.pl/index.php

                      Przypominamy, że Midland 75-822, mimo zewnętrznego podobieństwa do Alana-42, nie jest dopuszczony do obrotu i używania na terenie całej Unii Europejskiej.
                      Midland 75-822 to radio produkowane wyłącznie na rynek amerykański według zupełnie innych wymagań technicznych. Radio pracuje tylko w modulacji AM, posiada dostęp do kanałów pogodowych, które nie funkcjonują poza Ameryką Północną, a co najwazniejsze nie spełnia europejskich norm zakłóceń elektromagnetycznych.
                      Używanie, import i wprowadzanie do obrotu tego modelu jest nielegalne i zabronione pod karą administracyjną.
                      http://www.informatyzacja.com

                      Komentarz


                        #12
                        Co do zasilacza racja. Ten na tej aukcji jest zwykłym transformatorowym, wiec u nas bezużyteczny.

                        Natomiast co do tekstów ze strony alan.pl jak do wszystkiego trzeba podchodzić zdrowo.
                        Np odstraszający argument to tym, ze radio pracuje tylko w modulacji AM jest zupełnie bez sensu, bo w Polsce CB tez pracuje tylko w AM.
                        Pomijam tu kwestie przestrojenia.

                        To, ze "co najważniejsze nie spełnia europejskich norm zakłóceń elektromagnetycznych" przetłumacz jako nie ma homologacji, choć nie ma w tym żadnych powodów żeby norm nie spełniało.

                        Z tego zdania "Używanie, import i wprowadzanie do obrotu tego modelu jest nielegalne i zabronione pod karą administracyjną" jedynie wyraz używanie (ze wzgledu na brak homologacji) jest niezgodne z przepisami i zgodne z prawda. Reszta to marketing i dbanie o własny interes przedstawiciela.

                        Choć ja osobiście bym tego radia z tej aukcji nie kupił (jako, ze to generalnie CB)
                        Ostatnio edytowany przez Krzsiek; 62.

                        Komentarz


                          #13
                          No ok ale jaka jest alternatywa ?

                          Jedziesz na zlot albo z kumplem na dwa lub więcej motorów i co zrobisz każde "walkitalki" będzie miało ten sam problem, a to można jeszcze wykorzystać do komunikacji z normalnymi użytkownikami dróg ma zasięg zależny od anteny i można urzyć w samochodzie, jest przenośne można wziąć w góry itp, jest po prostu wszechstronne a nie najlepsze.

                          Lepsze to niż nic - wydaje mi się.
                          http://www.informatyzacja.com

                          Komentarz


                            #14
                            No właśnie zawsze jest jakieś ale.

                            CB - przyda sie w samochodzie, na drodze, maja to ludzie na drodze w PL, większy zasięg (ale z zewnetrzna antena raczej). Minus jakosc dźwięku.
                            PMR (czyli popularne krótkofalówki na 446Mhz) - lepszy dźwięk, mniejszy zasięg, nie słychać CB, działa tylko z druga osoba która ma PMR

                            Oba powyższe legalne. Na plus CB wychodzi popularność na drogach w kraju, za granica juz mniej.

                            Najbardziej zachęcające jest jak to często bywa to co nielegalne, czyli radio GMRS
                            Lepszy zasieg, wieksza moc, inne częstotliwości (nie dostępne do użytku), lepsza jakosc niz CB w europie nielegalne. np takie http://www.allegro.pl/item898515318_...a_wysylka.html Z dekalrowanym zasiegiem trzeba ostroznie, ale i tak 1/3 tego jest calkiem dobrym wynikiem. ( W dodatku w tej aukcji nie piszą nic o cle i podatku, który może dowalić urząd celny zanim to do nas dotrze)

                            No i ale. Nielegalne. Choć popularne u nas w górach.

                            Jak we wszystkim, tak i tu trzeba iść na kompromis i wybrać to co będzie odpowiadać potrzebom.
                            Ostatnio edytowany przez Krzsiek; 62.

                            Komentarz


                              #15
                              Już nie raz zastanawiałem się nad jakimś takim zestawem, ale zamiast kłaść łącznie 700- 1000zł na taki zestawik dla 2 osób, wole jednak robić co jakiś czas postoje żeby sobie pogadać
                              sigpic
                              "Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania"

                              "Dystans do świata jest właściwy, gdy do jednego wora nawalimy ziarno wyrozumiałości, optymizmu łyżkę, tolerancji z umiarem, wiedzy mędrców szklaneczkę i wina antołek by jak będą dokuczać pierdolnąć głośnym NIE."

                              Komentarz

                              Pracuję...
                              X