Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

kontrola poziomu oleju - procedura

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    #31
    pytanie

    Czy to normalne ze jak sprawdzałem olej na rozgrzanym silniku ale grubo po minucie to wskazanie na bagnecie nie dosięgało nawet minimum. Nie wiedziałem że trzeba dokonać pomiaru w ciągu do 20 sekund od zgaszenia moto. Widząc niski stan, dolałem okolo 0,5 litra. Teraz poczytałem i jestem zaintrygowany sposobem pomiaru. Wydaje mi się że dobrze było by mieć drugą osobę do pomocy. Panowie moja xtz750 ma dokładnie 29500km przebiegu ( silniczek zdów jak ryba,1995 rok produkcji, mało jeżdzona aczkolwiek malowana na czarny półmat bo miała pociere).
    Jaki olej na taki przebieg??? (marka, parametry)
    p.s. oto ona http://www.youtube.com/watch?v=-skZ4errjBE
    Ostatnio edytowany przez marduk1; 523.

    Komentarz


      #32
      w 660 powinno być podobne no i wydaje mi sie ze sprawdzam prawidłowo a robie tak: na początku po prostu wymieniłem olej wraz z filtrem i wyczytalem w serwisówce ze ma wejść 3 L. weszło jakoś 2,8 i obojętnie czy silnik jeździł 1000 km czy stał tydzień czasu wyciągam bagnet i mam stan po środku wskaźnika gdy delikatnie ubywa dolewam 100ml i tak w koło do następnej wymiany. Dużo nie pali wiec nie ma roboty.

      Komentarz


        #33
        Witam

        Może mi ktoś to wyjaśnić znalazłem na pewnym forum oo tutaj http://forum.motocyklistow.pl/index....-dziwny-objaw/ zagadnienie "kulowy zawór oleju" o co chodzi bardzo proszę o wyjaśnienie ? ponieważ borykam się również z problemem suchego bagnetu a olej sprawdzałem juz na 100 rożnych sposobów prosze o pomoc

        Komentarz


          #34
          Na początek dodaj o jaki motocykl chodzi- najlepiej uzupełnij profil, bo trzeba się domyślać. Odnośnie zaworu kulowego- to takie zawory z kulą w środku i "wajchą" na zewnątrz- jak do wody, albo gazu. W motocyklach nie występują (przynajmniej ja o tym nigdy nie słyszałem). Tam ktoś coś źle napisał. Odnośnie artykułu który podałeś i problemu który masz to poziom oleju sprawdza się po rozgrzaniu silnika, chwilę po zgaszeniu. Zaworem jest pompa oleju, która nie powinna puszczać oleju ze zbiornika do miski olejowej, ale zawsze coś puszcza i dlatego po dłuższym postoju nie sprawdza się stanu oleju, mimo że silnik jest jeszcze ciepły. Spróbuj sprawdzić zaraz po zgaszeniu silnika. To moje zdanie na ten temat, ale lepiej będzie jak ktoś bardziej doświadczony się wypowie.
          PS. Ja jak nie byłem pewny jak mierzyć stan oleju, to zmieniłem olej, wlałem taką ilość jak powinna być, rozgrzałem silnik i popatrzyłem jaki stan oleju jest i zawsze mierzę tak samo. Zaznaczam że ja mam xtz 750

          Komentarz


            #35
            Zamieszczone przez FranekSz86 Zobacz posta
            Na początek dodaj o jaki motocykl chodzi- najlepiej uzupełnij profil, bo trzeba się domyślać. Odnośnie zaworu kulowego- to takie zawory z kulą w środku i "wajchą" na zewnątrz- jak do wody, albo gazu. W motocyklach nie występują (przynajmniej ja o tym nigdy nie słyszałem).
            Jeśli nie słyszałeś to nie pisz bzdur.

            Kulka ze spręzynką to też zawór kulowy jak byś nie wiedział. Pełni też rolę regulatora ciśnienia w niektórych silnikach.
            W małej teresie wystepuje z przodu silnika na magistrali(wężu zasilającym)
            W dużej teresie zaworek jest przy obudowie filtra oleju, zapobiega temu aby olej ze zbiornika przedostał się do skrzyni korbowej po zgaszeniu silnika.
            Ostatnio edytowany przez marcinjunak; 46.
            Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
            No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
            sigpic

            Komentarz


              #36
              jeżdżę yamaha xtz 660 z 98r na liczniku 54tyś olej to Motul 15w50 półsyntetyk ale zamierzam zmienić na 20w40 castrol może to coś zmieni (podobno yamahy lubią ten olej poza tym taki pisze w serwisów-ce ) i tak zawsze sprawdzam poziom oleju na mocno rozgrzanym silniku miałem juz motocykl z suchą misą olejową (bmw f650) i tam było wszystko w porzadu a w tenerce nie mogę tego rozgryźć ostatnio po dolaniu litra oleju i rozgrzaniu silnika na bagnecie nie ma nic czy może ja coś źle robię oczywiście po przejażdżce motor pracuje chwile jakieś 30s na biegu jałowym i po zgaszeniu od razu sprawdzam poziom próbowałem tez sprawdzać po minucie od zgaszenia i dalej nic dodam że przy wyprzedzaniu i wkręceniu na obroty ok 6tys dymi na czarno ale to chyba normalne, proszę o pomoc z góry dziękuję PS gdzie dokładnie jest zawór kulowy może jakies foto

              Komentarz


                #37
                Marcin - na jakim wężu zasilającym jest ten zawór? Jeden zawór kulowy jest w deklu sprzęgła, ale drugiego nie mogę znaleźć.

                Komentarz


                  #38
                  Napisz do kolegi Piotr13, może będzie miał zdjęcia z rozbiórki tego sitka z przodu.
                  Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                  No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                  sigpic

                  Komentarz


                    #39
                    Udało mi się wykręcić sitko i tak to wygląda. Nie widzę tu żadnej kulki. Na drugim końcu węża też niczego nie ma

                    WP_20160221_18_41_13_Pro.jpgWP_20160221_21_53_11_Pro.jpgWP_20160221_21_53_20_Pro.jpgWP_20160221_21_53_26_Pro.jpg

                    Komentarz


                      #40
                      Kurde to w małej teresie musi być gdzieś koło pompy, nie wiem dokładnie, może wypowie się ktoś kto rozbierał małą teresę.
                      Może jest na przewodzie doprowadzającym olej do ramy z silnika?
                      Ostatnio edytowany przez marcinjunak; 46.
                      Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                      No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                      sigpic

                      Komentarz


                        #41
                        Jedyny zawór jaki znalazłem na schematach olejenia w serwisówce to widoczny na tym rysunku:

                        zaworkulowy.jpg

                        Z tego co rozumiem to patrząc od strony zbiornika oleju w ramie jest tak:
                        wąż zasilający -> "mniejsza" pompa oleju -> zawór kulowy -> filtr oleju -> ...

                        I z tego co rozumiem to jest ten zawór w deklu sprzęgła. Koszt tego zaworu w ASO to 30zł za uszczelkę, 4zł za sprężynkę, a kulki zakładam nie trzeba wymieniać.

                        Siła docisku kulki musiałaby być tak dobrana żeby pompa bez problemu odsuwała kulkę, a olej znajdujący się w ramie nie był w stanie stworzyć wystarczającego ciśnienia żeby ją wcisnąć, dobrze rozumiem?

                        Czy ten zawór kulowy jest tylko po to żeby dało się zmierzyć ile jest oleju, czy pełni on jakąś funkcję podczas pracy silnika?

                        Komentarz


                          #42
                          Dokładnie, zapobiega cofaniu sie oleju z ramy do silnika po jego zgaszeniu, po drugie nie wiem czy tutaj też taką rolę pełni, jest to zawór baypas czyli reguluje ciśnienie w układzie bo wiadomo że pompa daje inne na wolnych obrotach a inne na wysokich, to jest tzw regulator ciśnienia. Przy wymianie trzeba sprawdzać szczelność gniazda kulki oraz długość sprężyny, jeśli jest krótsza niż podaje manual wymienia się ją na nową.
                          Jak znajdziesz miejsce gdzie on jest zrób kilka fotek.
                          Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                          No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                          sigpic

                          Komentarz


                            #43
                            Tak to wygląda:

                            Komentarz


                              #44
                              załączniki nie robią
                              Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                              No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                              sigpic

                              Komentarz


                                #45
                                A teraz?

                                WP_20160225_01_29_14_Pro.jpgWP_20160225_01_29_20_Pro.jpgWP_20160225_01_30_18_Pro.jpgWP_20160225_01_30_54_Pro.jpg

                                Komentarz

                                Pracuję...
                                X