Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Od 140 km/h teresa zaczyna nieźle myszkować aż strch jechać i trudno wyprowadzić !!

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    [750] Od 140 km/h teresa zaczyna nieźle myszkować aż strch jechać i trudno wyprowadzić !!

    Witam.
    Właśnie jak w tytule , miałem ostatnio taką przygodę i to parokrotnie mi się zdarzyło , że jak tylko chciałem trochę szybciej pojechać tzn . gdzieś od 140 km/h to po chwili zaczęło moto bujać rytmicznie i coraz głębiej a raptowne dohamowywanie pomogło wyprowadzić go dopiero koło 90 -tki.
    Nieźle mnie to przestraszyło i zacząłem jechać wolniej , ale czasami trasa znowu pozwalała pojechać szybciej tym razem mocno trzymałem kierownicę i jakoś parę razy pojechałem nawet do 160 - tki i bez bujania , lecz ciągle wyczuwalna tendencja do delikatnego kołysania.
    Może ktoś miał podobne przygody i podzieli się spostrzeżeniami ?
    Poza tym w długi weekend zaliczyłem 700 km z fabryczną szybką i do dziś katar i zatoki , nie mówiąc o strasznym szumie w uszach..

    Najlepszy wynik na zużycie paliwa to 250 km. od korka do rezerwy.( ile jest rezerwy ?)

    Największa do osiągnięcia prędkość to 160 km/h przy 7 tyś.obrotów i ni deka więcej.( z kufrem i plecakiem).Komfort - tragedia , wiatr targa strasznie na boki a zza tira to może nieźle wyrzucić.
    Będę próbował jakoś sam przedłużyć szybkę zobaczę co się da zrobić.
    Wracałem w deszczu i zimnie , palce łapały skurcze po 100 km.drogi.
    Przejechałem 290 km. drogi w 4,5 godziny , teraz herbatka i aspiryna.
    Na jakiś czas odpuszczam jazdę .
    Po drodze padła mi nowa świeca Denso , zamieniłem już obydwie na NGK i poprawa znaczna.
    Na długich światłach przy małych obrotach nierówna praca silnika aż do gaśnięcia ( H4).

    Przy okazji może ktoś podpowie jak bez większego demontażu wymienić przewody wysokiego napięcia ?

    Pozdrawiam i czekam na sugestie .
    Papacool

    #2
    Rezerwa wynosi 5 litrów. Ja od korka do rezerwy robie 415km... Co do kolysania- ogólnie ST w okolicy 150 km/h jest dość mało stabilna (podatna na bujanie od wiatru np.), ale nie po zejściu np do 120 jest ok. A może łapiesz poprostu szimme? Co do szyby oryg- zmień na wyższą akcesoryjną. Na długich przy małych obrotach gaśnie- przy obrotach jałowych?
    Ostatnio edytowany przez Bartas; 5.
    sigpic
    "Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania"

    "Dystans do świata jest właściwy, gdy do jednego wora nawalimy ziarno wyrozumiałości, optymizmu łyżkę, tolerancji z umiarem, wiedzy mędrców szklaneczkę i wina antołek by jak będą dokuczać pierdolnąć głośnym NIE."

    Komentarz


      #3
      Podczas jazdy na wolnych obrotach ok 3 tyś. obr. przerywa i szarpie a na jałowym gaśnie.(długie światła )
      Jak ty to robisz , że tak mało ci pali ?
      Papacool

      Komentarz


        #4
        Hmm możesz mieć coś nie tak z prądem. Sprawdź może na początek jaki masz prąd ladowania. Co do spalania jest osobny temat:

        sigpic
        "Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania"

        "Dystans do świata jest właściwy, gdy do jednego wora nawalimy ziarno wyrozumiałości, optymizmu łyżkę, tolerancji z umiarem, wiedzy mędrców szklaneczkę i wina antołek by jak będą dokuczać pierdolnąć głośnym NIE."

        Komentarz


          #5
          Tak jak Bartas uważam że moto łapie "szimmę", musisz sprawdzić kompleksowo zawieszenie,stan opon a nawet naprężenie łańcucha. Wyższa szyba jeszcze szybciej wprowadza tenerę w turbulencje, zwłaszcza przy bocznym wietrze.
          "Na dobry początek - jedź na koniec świata"

          Komentarz


            #6
            Zamieszczone przez Beniamin Zobacz posta
            Wyższa szyba jeszcze szybciej wprowadza tenerę w turbulencje, zwłaszcza przy bocznym wietrze.
            Tutaj się nie zgodzę, mi właśnie stabilniej się prowadzi. A przy bocznym wietrze, to tak czy siak Tenere będzie rzucac, bo jest jak żagiel
            sigpic
            "Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania"

            "Dystans do świata jest właściwy, gdy do jednego wora nawalimy ziarno wyrozumiałości, optymizmu łyżkę, tolerancji z umiarem, wiedzy mędrców szklaneczkę i wina antołek by jak będą dokuczać pierdolnąć głośnym NIE."

            Komentarz


              #7
              Hej,
              napisz co rozumiesz przez kołysanie - bujanie moto na boki, góra/dół, podskakiwanie, wibrowanie/drżenie kierownicy ?
              co do kołysania, to możliwe przyczyny:
              - zużyte łożysko główki ramy
              - zbyt mocno skręcone łożysko główki ramy
              - poluzowane szprychy (zwłaszcza przód) - ma to spore znaczenie
              - padające łożyska kół (niebezpieczne!)
              - zdecentrowane koło
              - krzywa ośka koła (zwłaszcza przód)
              - krzywe obręcze
              - krzywe zawieszenie (lagi/półki)
              - nieosiowość kół
              - krzywy wahacz (powiązane z powyższym) - czasem ustawianie tylnego koła na znaki nie daje oczekiwanego rezulatatu
              - przekoszona (krzywa) rama
              - wyząbkowane(zużyte) lub niewyważone opony (zwłaszcza przód)
              - złe ciśnienie w oponach
              - nadmierne odciążenie przodu (z pełnym bakiem jest lepiej?), lub niesymetrczne rozłożenie bagażu
              - poważnie zaburzona aerodynamika (n.p. jazda z jednym kufrem)
              - zbyt mocne (sztywne) trzymanie kierownicy
              - (teoretycznie) stary, zużyty olej w lagach, ale nie spotkałem się osobiście z takim przypadkiem
              + kombinacje z jednocześnie kilkoma z powyższych
              Co do spalania:
              bak teoretycznie ma 26l, praktycznie 28-29, w zależności jak uparcie tankujesz. Rezerwa to (znów teoretycznie) 5l. Jeśli masz nieszpachlowany, prosty bak to do rezerwy masz 21-25l, czyli spalanie wychodzi masakryczne. Poszukaj rozwiązania w innych wątkach na forum bądź archiwum.
              Co do obrotów to z tego co pamiętam to na seryjnym przełożeniu 100 km/h to około 4300 obr, więc w sumie by się zgadzało.
              Moja pierwsza ST po naciągnięciu szprych na progresach, bez kufrów i przy braku wiatru bocznego ładnie prowadziła się do 160-170 km/h (była ogólnie w bdb+ stanie), dociągała do trochę ponad 190 (wartości licznikowe).
              Z drugą sporo się nawojowałem w tej materii stąd powyższa lista jest oparta w dużej części na doświadczeniach, niestety.

              pzdr, Adam
              sigpic

              Komentarz


                #8
                Wielkie dzięki za ciekawe odpowiedzi .
                Moja teresa po małym serwisie , tzn. wykluczam : lagi , łożyska , łańcuch .
                Pamiętam , że trochę dociągnąłem łożysko główki a jako , że luzów nie było zostało nie wymienione.
                Opony jak nowe i ciężarki od wyważania też wydają się na miejscu .
                Szprych co prawda nie ruszałem , ale sam nie będę ich dociągał .
                Rzeczywiście teraz wydaje mi się , że jak dolałem do pełna bak to wtedy jakby przestało kołysać .
                A jeśli chodzi o tylny kufer to może powodować przy podmuchach bocznych przeciw wagę i kołysanie ( do sprawdzenia).
                Kołysanie to odbieram jakby jakaś siła próbowała jednocześnie przechylić w bok przód i tył motocykla w przeciwnych kierunkach (shimmy ?)
                Jak sprawdzić czy rama prosta i reszta ?
                Myślisz , że jak pojadę do Dandyego to będzie mógł określić o co kaman ?
                Papacool

                Komentarz


                  #9
                  Aha , a nieośowość kół to kwestia ustawienia ?
                  Papacool

                  Komentarz


                    #10
                    Na początek poluzuj trochę łożysko główki, ono nie może być mocno skręcone, a to daje podobny objaw. Szprychy można sprawdzić na słuch - powinny dźwięczeć przy uderzaniu metalowym przedmiotem, teoretycznie wszystkie powinny dawać taki sam ton. "Głuche" uderzenia to oznaka luzów.
                    Moto nie ściąga samo na żadną stronę przy ok. 50 km/h ?
                    Postaw moto do pionu, kierownicę ustaw na równo (górna półka dokładnie prostopadle do ramy) i poproś kolegę, żeby z większej odległości od przodu popatrzył czy wszystko się zgrywa.
                    Niestety w ST ramy są dosyć podatne na odkształcenia "poprzygodowe" więc jeśli inne elementy moto sugerują, że mogło mieć taką historię na koncie warto mieć na uwadze tą możliwość.
                    Do Dandy'ego możesz podjechać, choć często ciężko szybko i jednoznacznie znaleźć przyczynę takiego zachowania - jak widziałeś lista jest dosyć długa (i pewnie nie wyczerpuje wszystkich możliwości).
                    EDIT:
                    Co do nieosiowości - być może tak (n.p. naciągami tylnego koła), ale jeśli któryś z elementów jest przekoszony (n.p. główka ramy przekręcona względem jej reszty) to sprawa wygląda poważniej.
                    Spokojnie, trzeba zacząć eliminować potencjalne przyczyny od tych najprostszych do zweryfikowania/naprawy.

                    Adam

                    P.S. Co rozumiesz przez to, że "ciężarki od wyważania też wydają się na miejscu" ?
                    sigpic

                    Komentarz


                      #11
                      Ciężarki na felgach do wyważania kół takie ładne naklejane , opony naprawdę dobre a felgi proste . Myslę , że dopiero w Morsku rzucimy prostym okiem na ramę , choć mam wrażenie, że przednie koło jest jakby lekko pochylone w bok gdy ustawię moto w pionie , ale może to być złudne wrażenie choć z reguły mam dobre oko.
                      Papacool

                      Komentarz


                        #12
                        Aha , puszczam kierownicę i nic nie ściąga nawet przy większej prędkości (80) , fajnie bo można poprawić rękawice
                        Papacool

                        Komentarz


                          #13
                          Po tych narzekaniach proponuję zmianę motocykla na jakiś bardziej sportowy - może TDM lub VFR?

                          Masz gaźniki do regulacji, a z tym kołysaniem - koledzy już wyjaśnili.

                          Denso są znacznie lepsze niż NGK.

                          Jeśli chcesz wymienić przewody WN, to zdejmij bak, ułatwi to pracę.
                          --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

                          Komentarz


                            #14
                            LukaSS nie zamienię teresy na inne moto bo zawsze o niej marzyłem a gaźniki muszę chyba sprawdzić bo wybieram się w długą podróż i nie chcę więcej narzekać na ST.Nowe Denso po 300 km iskrzyło wokoło styków
                            Papacool

                            Komentarz


                              #15
                              Wielkie dzięki za ciekawe odpowiedzi .
                              Moja teresa po małym serwisie , tzn. wykluczam : lagi , łożyska , łańcuch .
                              Pamiętam , że trochę dociągnąłem łożysko główki a jako , że luzów nie było zostało nie wymienione.
                              Opony jak nowe i ciężarki od wyważania też wydają się na miejscu .
                              Szprych co prawda nie ruszałem , ale sam nie będę ich dociągał .
                              Rzeczywiście teraz wydaje mi się , że jak dolałem do pełna bak to wtedy jakby przestało kołysać .
                              A jeśli chodzi o tylny kufer to może powodować przy podmuchach bocznych przeciw wagę i kołysanie ( do sprawdzenia).
                              Kołysanie to odbieram jakby jakaś siła próbowała jednocześnie przechylić w bok przód i tył motocykla w przeciwnych kierunkach (shimmy ?)
                              Jak sprawdzić czy rama prosta i reszta ?
                              Myślisz , że jak pojadę do Dandyego to będzie mógł określić o co kaman ?
                              Papacool

                              Komentarz

                              Pracuję...
                              X