Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Łożyska główki ramy.

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    [750] Łożyska główki ramy.

    Pojawił się problem w mojej sti nie znikł. Mianowicie czułem że stukają mi już łożyska w główce więc postanowiłem wymienić na nowe. Kupiłem w larssonie z uszczelnieniem i miało być wszystko git. Niestety ale po dokręceniu łożysk na początku wszystko jest ok ale po przejechaniu kilku kilometrów znów odczuwa się stukanie i luz robi się coraz większy. Boję się dokręcać łożysk za mocno bo można je uszkodzić i znów będzie dupa i skakanie kiery. Mam wrażenie że luzuje się ta nakrętka z ząbkami co jest pod górną półką ale nie wiem dlaczego. Wszystko rozebrałem ostatnio łącznie z wyjmowaniem lag i objaw cały czas taki sam.
    Czy powinna być jakas kontra założona na nakrętkę z ząbkami? (gwintu już brakuje)
    Czy między górna półką a tą nakrętką powinna być jakaś podkładka dociskowa(dystansowa) blokująca od razu nakrętkę?
    Możliwe że łożyska są do kitu? (raczej wątpię bo chyba powinny być wtedy z chińskiej gliny)

    Czy ktoś z was miał takie przejścia wcześniej?

    A i jeszcze jedna sprawa. Czy sztyca(rura) na której siedzą łożyska może się wysuwać z dolnej półki? Wiem że teoretycznie jest to możliwe bo jest ona osadzona na wcisk ale jedynie to by tłumaczyło luzowanie się napięcia łożysk oczywiście pomijając odkręcanie się nakrętki na górze.

    Czy ktoś ma na wierzchu całą dolną półkę i mógł by zmierzyć odległość na jaką wystaje sztyca ponad półkę? Będę wdzięczny za pomoc bo jeśli tak się dzieje to trzeba by jakoś zamocować sztycę w półce albo kupić używaną półkę ze sztycą.
    Ostatnio edytowany przez marcinjunak; 46.
    Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
    No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
    sigpic

    #2
    komplet łożysk jest z bierzniami?

    Komentarz


      #3
      Zamieszczone przez lech26 Zobacz posta
      komplet łożysk jest z bierzniami?
      Tak, dostajesz dwa pełne łożyska z dwiema bieżniami, przecież nie wymienia się tylko jednej bieżni jak łożysko już kuleje bo skąd wiadomo która jest wyrobiona
      Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
      No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
      sigpic

      Komentarz


        #4
        Właśnie lukłem w fiszki do tego motocykla i przychodzi kolejno tak na górze: łożysko, wielka podkładka, śruba od sztycy, półka, śruba łącząca półkę ze sztycą. Jeżeli się odkręca to musisz z za małym momentem dokręcać. Tutaj nie ma nic prawa się luzować, bo przecież śruba od sztycy dociskana jest przez półkę. A sztycy do góry nie wyciągniesz bo przecież ona jest w dolnej półce chyba na stożek montowana.
        BYŁA I POZOSTANIE NA ZAWSZE W MEJ PAMIĘCI
        YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE 89' CHESTERFIELD


        Ja tu tylko sprzątam

        Komentarz


          #5
          ok tylko pytalem

          Komentarz


            #6
            Dokrecajac górną półke musisz ją miec poluznioną na lagach.Dopiero jak dokrecisz tą śrubą co wchodzi w sztyce to dokrecasz sruby półki na lagach.
            Półka docisnie tą nakretkę co dokrecasz łozyska i raczej niema prawa sie odkręcić.
            Przy nowych łożyskach może zdażyć sie ,że łozyska i bieżnie sie ułożą i może pojawić się mały luz .Wtedy wystarczy dociągnąć i powinno już być ok
            Ostatnio edytowany przez mx-wulkan; 9.

            Komentarz


              #7
              Zamieszczone przez lukasz_vip Zobacz posta
              Właśnie lukłem w fiszki do tego motocykla i przychodzi kolejno tak na górze: łożysko, wielka podkładka, śruba od sztycy, półka, śruba łącząca półkę ze sztycą. Jeżeli się odkręca to musisz z za małym momentem dokręcać. Tutaj nie ma nic prawa się luzować, bo przecież śruba od sztycy dociskana jest przez półkę. A sztycy do góry nie wyciągniesz bo przecież ona jest w dolnej półce chyba na stożek montowana.
              Ta wielka podkładka pod półką to uszczelnienie łożyska które się dostaje w komplecie (tez patrzyłem na fiszki).
              Zastanawia mnie jeszcze fakt tego stożka na sztycy, czy to prawda?

              Zamieszczone przez mx-wulkan Zobacz posta
              Dokrecajac górną półke musisz ją miec poluznioną na lagach.Dopiero jak dokrecisz tą śrubą co wchodzi w sztyce to dokrecasz sruby półki na lagach.
              Półka docisnie tą nakretkę co dokrecasz łozyska i raczej niema prawa sie odkręcić.
              Przy nowych łożyskach może zdażyć sie ,że łozyska i bieżnie sie ułożą i może pojawić się mały luz .Wtedy wystarczy dociągnąć i powinno już być ok
              Masz racje, ostatnio nawet wyjąłem lagi, poskładałem półki dopiero włożyłem lagi i skręciłem. Nawet kierownica zaczęła ciężej chodzić i czasem nawet czuć na drodze jak moto pływa.
              Na dole gdzie sztyca jest wciskana zrobiłem ślad farbą olejną tak żeby łączyła półkę i sztycę, jak się przerwie to znaczyć będzie że wysuwa się sztyca.
              Podobnie zrobiłem z nakrętką pod na górną półką nakręcaną na sztycę, zrobiłem ślad farbą i będzie widać czy się odkręca czy nie.
              WNIOSKI:
              Po przejechaniu ok 250 km nie tłucze jak wcześniej ale przy próbie na postoju słychać że znów złapało luzu.
              Pojeżdżę jeszcze i posprawdzam ale nie wiem już co myśleć na ten temat
              Dzwoniłem już do gościa a allegro i chce 120 zł za dolną półkę ale zastanawiam się też czy może kupić obie jak dalej coś z tym będzie nie tak.
              Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
              No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
              sigpic

              Komentarz


                #8
                Jak czujesz że pływa moto to masz za mocno skręcone łożysko główki ramy. Kierownica powinna chodzić luźno bo inaczej to na prostej kołysze motocyklem . Miałem podobnie, myślałem że to łożysko stuka dokręcałem je i zaczynał wężykować. Adam doradził żeby dokręcić górną półkę z odpowiednio dużym momentem i pomogło.
                Hvězdy chtějí patřit Tobě...

                Komentarz


                  #9
                  Zamieszczone przez xieciu Zobacz posta
                  Adam doradził żeby dokręcić górną półkę z odpowiednio dużym momentem i pomogło.
                  Czyli chodzi o tą śrubę na samej górze tak? I tylko ją dokręcić wystarczy? Wiesz jakim momentem musi być dokręcona ta śruba trzymająca górną półkę?
                  Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                  No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                  sigpic

                  Komentarz


                    #10
                    Tak tą na górze. Momentu nie pamiętam, musisz sprawdzić w instrukcji. Po prostu musisz ją nieźle doje.... tylko nie ukręć

                    ps. no i poluzuj górną półkę przy lagach
                    Ostatnio edytowany przez xieciu; 8.
                    Hvězdy chtějí patřit Tobě...

                    Komentarz


                      #11
                      Zamieszczone przez xieciu Zobacz posta
                      Tak tą na górze. Momentu nie pamiętam, musisz sprawdzić w instrukcji. Po prostu musisz ją nieźle doje.... tylko nie ukręć

                      ps. no i poluzuj górną półkę przy lagach
                      W instrukcji znalazłem coś takiego, domyślam się że "HANDLE CROWN AND STEERING SHAFT" to właśnie górna półka ze sztycą no i chyba gwint się zgadza na M14 a dalej "steering shaft and ring nut" to nakrętka ząbkowa na sztycy z gwintem M25 bo dokręcana o wiele mniejszym momentem. Mam racje? na rysunku zaznaczyłem właśnie tą śrubę M14 i podają tam 80Nm więc całkiem sporo.
                      Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                      No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                      sigpic

                      Komentarz


                        #12
                        http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...7a11b4c1.html[
                        jaką siłą dociągnąć koronkową nakrętkę 7 bo mój xt po wymianie strasznie wężykuje
                        Ostatnio edytowany przez lukasz_vip; 36. Powód: Przenoszę post do odpowiedniego tematu

                        Komentarz


                          #13
                          Cześć chłopaki, mam pytanie , czy ktoś mógłby mi powiedzieć albo na podstawie serwisówki albo swoich doświadczeń co należy po kolei zrobić przy wymianie łożysk główki ramy? Jestem przed tą czynnością i nie chciałbym niczego spieprzyć, więc proszę o pomoc!!!! będe wdzieczny. A no i jeżeli by można poprosić o szybką radę, bo chce to zrobić jak najszybciej, aby mieć to za sobą.

                          Komentarz


                            #14
                            Ja to robiłem tak: jak coś nie pasuje poprawiajcie
                            1. Zdejmujesz koło
                            2. Odkręcasz lagi w pułkach i wyjmujesz je
                            3. Odkręcasz od góry nakrętkę górnej pułki a potem nakrętke trzymajÄ…cą łożysko
                            4. Wyjmujesz sztycę wraz z dolną półką
                            5. Wybijasz bieżnię łożyska ze sztycy i nabijasz nową jak pokazują rysunki w manualu.
                            6. Wkładasz druga bieżnię łożyska w głowkę ramy wcześniej wybijając starą.
                            7. Wkładasz sztycę z półką dolną a od góry zakładasz na nią drugie łozysko razem z półką górną i skręcasz nakrętkę.
                            8. W manualu masz podane bodajże 25Nm ale jeśli nie masz dynamometru to dokręć do końca i poluzuj o ćwierć obrotu
                            9. Na końcu dokręcasz mocno nakrętkę na górnej półce, mocno!!! Bodajże na 125Nm ale ja pewnie dojebałem więcej
                            10. Wkładasz lagi i skręcasz śruby je mocujące, zobacz na ile Nm bo nie pamiętam
                            11. Wkładasz koło i sprawdzasz dokręcenie wszystkich śrub.
                            12. Łycha !!
                            Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                            No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                            sigpic

                            Komentarz


                              #15
                              A masz może na kompie manuala? bo ja nie posiadam, a nie ukrywam że by ułatwił mi w/w operację. Chętnie bym zapoznał się z manualem przynajmniej dotyczącym przedniej zawiechy.

                              Komentarz

                              Pracuję...
                              X