Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Łożysko główki ramy

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    [750] Łożysko główki ramy

    1. Pojawiają się drgania przodu przy mniej więcej 150-160km/h, maleją przy ok.180km/h
    2. Słychac delikatne rzężenie przy 3000-3500obr/min, które się wyciszają przy 4000obr/min właściwie zupełnie. Występuje to od dawna właściwie i jest wszystko ok, po za wątpliwościami oczywiście. Na drugiej jechałem i też tak było, a na trzeciej nie.
    Podpowiedzcie prosze o co chodzi.

    #2
    A bo to są drgania harmoniczne podobno. Wywołane przez stan i jakość przedniego koła(opony) oraz zawieszenia(olej). Ta "jakość" spotyka się z jakością tyłu (oraz łańcucha) i zaczyna hasać.
    Napisz jeszcze, jak zachowuje się moto, przy dość szybkiej jeździe po dość ciasnych pofałdowanych łukach drogi.
    "Na dobry początek - jedź na koniec świata"

    Komentarz


      #3
      Mam podobnie jak w pkt.2. Tu coś na ten temat ze starego forum

      Na razie założyłem lepszy kask i brzęczenie już mnie nie drażni.
      ...prawdziwy afrykaner sam wymyśla swoje historie, a potem zaczyna w nie wierzyć...

      Komentarz


        #4
        Beniamin moze faktycznie trafiłeś z tym olejem w amorach. Kolega stwierdził, że zachowuje się jak "pijana świnia". Powinienem olej w amorach wymienic. Opona myśle, że w porządku. Na poprzedniej też podobnie było.
        Dzięki za linka Cochise, ale to nie o to chodzi. To coś innego. Nie umiem tego opisac. Może na zlocie mi ktoś podpowie.
        Ostatnio edytowany przez Kowal; 52.

        Komentarz


          #5
          Jak Ty szybko jeździsz tym motocyklem...

          Jak łożysko główki ramy, łożyska w kołach i wahaczu?
          --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

          Komentarz


            #6
            Owzem, szybko, ale w ten sposób niezmiernie rzadko. Przeważnie 100-120. Bardziej odkręcam przy wyprzedzaniu i jak chce utrzec nosa frajerowi, co wydaje mu się, że jest bogiem, bo jedzie nowym bmw na ten przykład i na drogach typu ekspresowa i autostrada. Co do łożyska główki ramy, to jakby był luz, to przy mocnym hamowaniu przodem byłoby chyba słychac w postaci stuku? Chyba, że się myle. A jak sprawdzic łożyska w kole? Nie słychac ich.
            Ostatnio edytowany przez Kowal; 52.

            Komentarz


              #7
              Tak, przy mocnym hamowaniu postukuje, a czasami czuć nawet delikatny luz. Moto wtedy wężykuje itd...
              Podnosisz moto na centralce lub podkładadsz coś pod osłonę silnika. Szarpiesz delikatnie kołem na boki oraz góra-dół (w przednim ktoś musi trzymać lagi) i sprawdzasz luzy. Ja wymieniłem na wszelki wypadek wszystkie łożyska. Koszt - jakieś 100 zł. Niby wczesniej było ok, ale teraz jest naprawdę super. W zeszłym sezonie też nie było ich słychac, a koła nie miały luzu. w końcu nasze Tereski mają już trochę lat...
              --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

              Komentarz


                #8
                Łożysko główki może być wybite i nie mieć luzu. Wrzuć moto na centralkę (lub analog) i sprawdź, czy przy wychylaniu kierownicy z położenia neutralnego nie ma "pyknięć" lub oporów (powinna obracać się idealnie gładko). Objawy by pasowały, podobnie jak przy trochę zbyt mocnym skręceniu owej główki.

                pzdr, Adam
                sigpic

                Komentarz


                  #9
                  Dziękuje za podpowiedzi. Jutro sprawdzę i dam znac. Pozdrawiam.

                  Komentarz


                    #10
                    Okazało się, że za mocno skręciłem łożyska główki ramy. Motocykl teraz prowadzi się dużo, dużo lepiej. Co prawda nie sprawdzałem jeszcze przy prędkościach bliskich maksymalnym, ale mam nadzieję, że i tam nastąpiła poprawa. A i sporo mniej wibracji jest odczuwalnych na kierownicy. Kiedyś jak puściłem kierownicę, to motocykl uciekał w którąś ze stron, a teraz to zjawisko prawie ustąpiło. Jest o niebo lepiej.
                    Dziękuje wszystkim za podpowiedzi. Dzięki Adam za podsunięcie pomysłu z owym za mocnym skręceniem. Pozdrawiam.

                    dokładnie to było za mocne skręcenie główki ramy. Sprawdzone i przetestowane. Do 200km/h spokój aż miło. Dzięki za pomoc.
                    Ostatnio edytowany przez lukasz_vip; 36.

                    Komentarz


                      #11
                      Ruszę temat bo właśnie przerabiam wymianę tych łożysk.
                      Mam pytanie jak skręcacie tą nakrętkę ściskającą łożyska? Chodzi mi o tą z charakterystycznymi zębami.
                      Odkręciłem ją za pomocą młotka i przecinaka, skręcona była dosyć mocno. Teraz dokręciłem ją mocno ale tylko w palcach i pojawił się delikatny opór przy kręceniu dolną półką. Cofnąłem troszkę i teraz półka kręci się bez odczuwalnego oporu. Czy zostawić to tak jak jest teraz?
                      W manualu pokazany jest fajna przejściówka do klucza dynamometrycznego by dokręcić to z odpowiednim momentem. Ewentualnie dorobię sobie taką przejściówkę by dokręcić to z odpowiednim momentem ale czy warto?

                      Komentarz


                        #12
                        Zamieszczone przez lord Chaos Zobacz posta
                        dokręcić to z odpowiednim momentem ale czy warto?
                        jeśli tak zrobisz na pewno nie będziesz potem musiał dociągać na zmontowanym całym przodzie
                        Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                        No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                        sigpic

                        Komentarz


                          #13
                          Jak ściągniesz za mocno to moto będzie wpadało w bujanie i łożyska szybko się wybiją.
                          Zwykle dokręca się toto do wyczuwalnego oporu i 1/4 obrotu wstecz. Półka ma chodzić lekko, ale nie może mieć luzów pionowych. Po kilkuset kilometrach trzeba to jeszcze skontrolować.
                          sigpic

                          Komentarz


                            #14
                            Ja dowalam ją do znacznego oporu i luzuje 1/6. Moto jedzie jak po sznurku.
                            --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

                            Komentarz


                              #15
                              Ja wymieniałem pierwszy raz łożyska główki i za pierwszym razem dokręciłem do oporu potem cofnąłem o 1/4 obrotu i niby było ok ale po jakichś 600 km musiałem dokręcać bo dostało luzu i teraz sam nie wiem czy jest dobrze.

                              Komentarz

                              Pracuję...
                              X