Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Pokaż wyniki od 21 do 39 z 39

Temat: Rejli owiewka

Senior Member

Domyślnie

Czy ten cały MAKROLON wymaga jakiegoś grzania żeby zachować wymagany kształt czy wystarczy wyciąć szablon na płaskim arkuszu i przykręcić do owiewki?

Guru Member Avatar robkri
    Motocykl
    YAMAHA SUPER TENERE 92

Domyślnie

Jeśli jest cienki to wyginać nie ma potrzeby ale gruby 3mm trzeba grzać tylko trzeba wiedzieć jak żeby nie zmatowiał i nie dostał bąbelków.

Senior Member

Domyślnie

ale jeśli 2mm jest wystarczający to wiedza jak grzać mnie nie będzie dotyczyć

Member Avatar jaro1979
    Motocykl
    XTZ 750 '91
    GG
    GG: 1466087

Domyślnie

Męczyłem 2mm ostatnio i niestety na zimno czy z opalarką tak łatwo nie było.

Motocykl
    YAMAHA SUPER TENERE 92

Domyślnie

Gięcie jak gięcie przy odrobinie uwagi i cierpliwości na pewno da się to ładnie wygiąć ale problem pojawia się podczas mocowania jej do czachy która przez specyficzny kształt i wyprofilowanie nie pozwala na ładne jej zamocowanie, powstają wtedy brzydkie fałdy wynikające z dociśnięcia szyby do czachy przez elementy mocujące: klipsy, śruby, inne wynalazki. chodzi mi o to co zaznaczyłem strzałką na fotce od Baldura. Z daleka tego nie widać ale z bliska już bardzo dobrze.
    DSCN6924 1.jpg
    Attached Images
    Ostatnio edytowane przez robkri ; 23 czerwiec 2012 o 15:52

Guru Member Avatar LukaSS
    Motocykl
    XTZ 800 ST '91

Domyślnie

Znał ktoś z WWW Iziego z forum AT i pamięta jak zginął? Żeby ktoś nie zrobił zbyt pancernej owiewki i nie miał podobnej przygody
    --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

Senior Member Avatar Cezary
    Motocykl
    Xtz 750 '92
    GG
    GG: 1010634

Domyślnie

Cytat Napisał LukaSS Zobacz post
    Znał ktoś z WWW Iziego z forum AT i pamięta jak zginął? Żeby ktoś nie zrobił zbyt pancernej owiewki i nie miał podobnej przygody
    Po wielu przygodach i glebach mam wątpliwości czy na normalnej szybie sytuacja by nie wyglądała tak samo. Teoretycznie szyba powinna przy uderzeniu wyskoczyć z mocowań, mnie się to nigdy nie zdarzyło.
    dirtier, happier Hidden Content

Hidden Content

Senior Member

Domyślnie

no dobrze, w takim razie w jaki sposób to profilować żeby było ok? ma ktoś jakiś sposób?

Guru Member Avatar Beniamin
    Motocykl
    SHDS ST 750

Domyślnie

Cytat Napisał Cezary Zobacz post
    Po wielu przygodach i glebach mam wątpliwości czy na normalnej szybie sytuacja by nie wyglądała tak samo. Teoretycznie szyba powinna przy uderzeniu wyskoczyć z mocowań, mnie się to nigdy nie zdarzyło.
    Szyba ori czy też rejli patent wyskoczy-wypnie się , ale musi być zamocowana albo na tych plastikowych kołkach, albo na czymś równie mało pancernym.
    "Na dobry początek - jedź na koniec świata"

Motocykl
    YAMAHA SUPER TENERE 92

Domyślnie

Ja znam to z własnego przykrego doświadczenia, kiedy łamałem się w październiku wywalając się zebrałem ze sobą mniej-więcej połowę szyby MGG 40 cm, pękła na ukos od lewego górnego rogu do prawego dolnego pękając akurat przez skrajny prawu otwór na kołek. W moim motocyklu szyba była przymocowana na plastikowe kołki z wciskanym w środek prętem rozpierającym, żaden nie puścił a część szyby która została na czaszy miała ostrą krawędź, obecną Rejli owiewkę także mam przypiętą na takie kołki i też trzymają jak cholera, raz zgięła się do kiery a nie puściły.

Guru Member Avatar trocin
    Motocykl
    BMW R 1100 GS '99
    GG
    GG: 8478669

Domyślnie

Ja mam przezroczystą gumową nakładkę na szybę - kupiłem w Yamaha w Lublinie jakiejś niemieckiej firmy (chyba MRA) - myślę że trochę ochroni w razie czego, nie będzie takiej twardej krawędzi... zresztą przy przelocie w przód pewnie albo się ją kaskiem rozwali albo pojdzie górą a szybę rally zrobiłem w kilka minut opalarką elektryczną

Enduro nie klęka Hidden Content Rycie umila życie Hidden Content
    Grand Vitara 2.0 - offroad rulezzz Hidden Content
    BMW R 1100 GS '99 - limonka

Guru Member Avatar kamilltee
    Motocykl
    XTZ750 ST, 1992
    GG
    GG: 20207

Domyślnie

Myslenie zyczeniowe troche. Niestety Izi nie uderzyl kaskiem, tylko pod kaskiem. Uderzenie poszlo w szyje. Im nizsza szyba tym szanse mniejsze na uszkodzenie ciala.
    ST legenda Dakaru Hidden Content
    FB: Hidden Content

Motocykl
    BMW R 1100 GS '99
    GG

Domyślnie

Myśląć w ten sposób najlepiej nie wychodzić z domu IMO jak coś sie ma stać to się stanie.... oczywiście nie ma co kusić losu.... wiem jak uderzył Izi - ale to pierwszy przypadek o którym słyszałem - zdecydowana większość motocyklistów robi sobie krzywdę na inne sposoby

Guru Member Avatar kamilltee
    Motocykl
    XTZ750 ST, 1992
    GG
    GG: 20207

Domyślnie

a właśnie że nie - jak z reklamy Liona: "nie siedź w domu, 80% wypadków zdarza się w domu"

Też miałem na końcu języka: jak ma się coś stać to się stanie, ale jakoś mi to nie przeszło przez palce... Izi miał wyjątkowego pecha w tej sytuacji.
    ST legenda Dakaru Hidden Content
    FB: Hidden Content

Motocykl
    BMW R 1100 GS '99
    GG

Domyślnie

To fakt....

Junior Member

Domyślnie

Przyjacielu drogi. Mam pytanie czy byłbyś tak serdeczny i mógł udostępnić wykonany przez Ciebie szablon w formie umożliwiającej jego użycie np. rysunek na płaszczyźnie?

Kup Pan kufer! Avatar Bartas
    Motocykl
    XTZ 660 Tenere 95

Domyślnie

Zaczerpnięte z forum tenere.de:
    Przepis na szybę z makrolonu (poliwęglan lity):

"Na początek jest potrzebny szablon z papieru/ kartonu. Należy odrysować oryginalny kształt owiewki. Następnie wykorzystując kształt oryginalny dopasowujemy sobie kształt owiewki, jaki chcemy osiągnąć. Następnie na blachę Alu 1mm przenosimy kształt owiewki i wycinamy odpowiednią wyżynarką. Następnie trzeba nadać odpowiedni kształt tej blaszce Alu. Do tego całkiem nieźle nadaje się rura kanalizacyjna fi 100mm. Można też udać się do dekarza/ robiącego rynny i tam uzyskać kształt. Jak już uzyskamy odpowiedni kształt sprawdzamy czy blacha Alu pasuje nam do motocykla. Jak jest wsio ok., to potrzebny nam będzie piekarnik. Wkładamy do pieca formę Alu oraz wyciętą szybę na górę formy. Makrolon/ poliwęglan w temp 120/130 stopni zaczyna robić się elastyczny i pod własnym ciężarem będzie się owijać wokół formy Alu. Ranty/ boki mogą mieć problem z dopasowaniem do formy, więc można sobie pomóc np. klamerkami. Całość trwa ok. 2-4 godzin. Trzeba potem wszystko zostawić aby ostygło i można wykończyć szybę, tj np. oszlifować ranty etc. W zależności od grubości tworzywa czas pieczenia może być dłuższy lub temp wyższa. Ważna kwestia- trzeba ostrożnie podkręcać temperaturę! Makrolon w wyższej temp może tworzyć pęcherzyki/ wybrzuszenia. Folię ochronną zostawiłem na szybie podczas pieczenia. Po wyjęciu szyby z formu została ona zakleszczona w formie Alu. Makrolon podczas pieczenia kurczy się ok. 2mm na całości szyby. Pozostaje nam oszlifować krawędzie, otwory pod śruby i można całość montować. Należy dać dłuższe śruby
    Przy zamontowanej folii mogą tworzyć się pęcherzyki (również od zbyt wysokiej temperatury)."
    Hidden Content
    "Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania"

"Dystans do świata jest właściwy, gdy do jednego wora nawalimy ziarno wyrozumiałości, optymizmu łyżkę, tolerancji z umiarem, wiedzy mędrców szklaneczkę i wina antołek by jak będą dokuczać pierdolnąć głośnym NIE."

Kup Pan kufer! Avatar Bartas
    Motocykl
    XTZ 660 Tenere 95

Domyślnie

Niemiecki przepis działa. Wyprofilowałem kształt, tylko jeszcze zbyt wysoką temp podkręciłem.
    Hidden Content
    "Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania"

"Dystans do świata jest właściwy, gdy do jednego wora nawalimy ziarno wyrozumiałości, optymizmu łyżkę, tolerancji z umiarem, wiedzy mędrców szklaneczkę i wina antołek by jak będą dokuczać pierdolnąć głośnym NIE."

Member
    Motocykl
    xtz 750

Domyślnie

Cytat Napisał Beniamin Zobacz post
    Szyba ori czy też rejli patent wyskoczy-wypnie się , ale musi być zamocowana albo na tych plastikowych kołkach, albo na czymś równie mało pancernym.
    o jakich kołkach mowa ? podrzuci ktoś link

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2

Uprawnienia