Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

ozi explorer - porady

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    ozi explorer - porady

    BIM Byliśmy ewakuowani z trasy maratonu na dwudziestym pierwszym kilometrze. Wiatr w tym miejscu była tak silny, że poduszkowce, które po nas dotarły  , miały trudności z poruszaniem się. Były spychane z kursu. Trudno im było nabrać prędkości i sterować. […]
    ST legenda Dakaru http://passion4travel.pl/index.php/c...dow/motocykle/
    FB: http://www.facebook.com/kamilltee

    #2
    Error establishing a database connection Serwer poszedł na kawę?

    Komentarz


      #3
      wywaliło serwer

      chyba nie przez ruch z xtzclub ?
      ST legenda Dakaru http://passion4travel.pl/index.php/c...dow/motocykle/
      FB: http://www.facebook.com/kamilltee

      Komentarz


        #4
        Już działa.
        Ozi to bardzo fajny i przydatny program jak ktoś umie sobie skombinować albo zrobić mapy. Właśnie tego używałem do nawigacji w terenie na zeszłorocznych Wilkasach (tzn. dokładnie na OziCE wyznaczałem trasy i wrzucałem do garmina gotowy ślad - dużo wygodniej tak jest). W wersji mobilnej ważne jest, żeby urządzenie miało możliwie dużą rozdzielczość ekranu - niestety podczas jazdy po nierównym mapy rastrowe są nieczytelne z powodu wstrząsów.
        Fajnie tracki można sobie też przygotować w Google Earth. W obu przypadkach krokiem pośrednim (do Garmina) jest GPSbabel.

        pzdr, Adam
        sigpic

        Komentarz


          #5
          Na tej stronce można sobie zrobić wkład do roadbook'a z własną trasą
          Kliknijcie demo
          Odważni nie żyją wiecznie, lecz ostrożni nie żyją wcale...
          Loud pipes save lives...
          https://picasaweb.google.com/108651862641483365846

          Komentarz


            #6
            a moze dałoby rade zrobic miejsce na jakims serwerze gdzie wrzucałoby sie mapki skalibrowane pod oziego?

            Komentarz


              #7
              Zamieszczone przez rumpel Zobacz posta
              a moze dałoby rade zrobic miejsce na jakims serwerze gdzie wrzucałoby sie mapki skalibrowane pod oziego?
              A jak miałoby to wyglądać?
              "Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania." Benjamin Franklin

              Komentarz


                #8
                Tez za cholere nie moge znalezc gotowych map pod Oziego, do tego dzialajacych ;/
                Take care of your Tenere she will take care of you

                http://tablica.pl/oferta/yamaha-xtz-...5-ID1LXXh.html

                Komentarz


                  #9
                  Zawsze można samemu przygotować
                  sigpic

                  Komentarz


                    #10
                    Nie chodzi o ozi - nie używam. Ale na jedno pytanie nie będę wątku zakładał.


                    Czy ktoś zna program, który przekonwertuje plik dxf z warstwą liniową, do formatu garmina???
                    Dxf był by w układzie wsp geograficznych el WGS 84.


                    Popatrzyłąm na taki program GPS Babel, ale to konwertuje tylko pomiędzy gps'ami.


                    Myślę w czym rysować projektowane trasy do garmina.
                    Próbowałem rysować trasy w mapscore ale to jest kłopotliwe.
                    Myślę że lepiej będzie rysować ślad, odpada problem braku drogi na mapie w odbiorniku (kalkulacja) i sama kalkulacja.
                    Coś inaczej obliczał program Mapscore a inaczej sam odbiornik - może miałem inaczej skonfigurowane opcje wyznaczania trasy.

                    Komentarz


                      #11
                      Upewnię się: masz ma myśli rysowanie śladów (nie tras i nie całych map)? Dodaj jeszcze jaki konkretnie model garmina ma być na wyjściu, bo są pewne niuanse.

                      Jeśli chodzi o wyznaczanie trasy to faktycznie z tego samego źródła MapSource (nie -score, na marginesie) bardzo często odbiornik liczy inaczej. Co ciekawe nawet te same odbiorniki przy tych samych ustawieniach i mapach mogą wyliczyć różne trasy, jeśli mają różną wersję softu (FW). Sytuacja jest zupełnie beznadziejna jeśli używamy w MS i odbiorniku różnych map. Jedyna w miarę sensowna opcja to strzelanie punktów na tyle gęsto, żeby nie dać dużego pola manewru odbiornikowi (a praktyka podpowiada, żeby potem sprawdzić wyliczoną trasę, bo bywają bardzo ładne kwiatki). W każdym razie tak robię na wyjazdach - wymyślam trasę na papierze a potem zmuszam garmina, żeby prowadził właśnie nią - dość czasochłonne.

                      Jeśli chodzi o jazdę w terenie to ślad jest o wiele lepszym pomysłem (z wielu względów) niż trasa (route). Nie bawiłem się z .dxf, ale sugerowałbym drogę na około - wyodrębnić linię i spr. ją skonwertować do czegoś w miarę popularnego (gpx czy kml), dalej GPSBabel. N.p. takie coś znalazłem: http://www.mapsdata.co.uk/online-file-converter/ (nie testowałem).

                      Ja tracki rysuję w Google Earth, zapisuję jako .kml, potem via GPSBabel -> .gpx i w tej formie wrzucam do odbiornika. GE ma tą zaletę, że w miarę łatwo można doń wrzucić mapy rastrowe jako warstwy (i jest opcja ustawiania im przezroczystości). W miarę łatwo można eksportować rastry do GE (jako .kmz) z programu GlobalMapper - ten czyta bardzo dużo różnych formatów (m.in. mapy Oziego), choć z początku może być trudno sensownie poustawiać opcje exportu do .kmz.

                      Jeśli masz odbiornik umożliwiający stałe wyświetlanie śladu na mapie (bez konieczności nawigacji po nim; n.p. 62) to sugeruję użycie tej opcji. W terenie często ominie się jakiś punkt trasy i przy nawigacji po śladzie odbiornik może uparcie próbować wrócić do ominiętego punktu.

                      pozdrawiam, Adam

                      EDIT: da się się też w razie czego skonwertować trasę (route) do śladu (track), bodajże w GPSBabel. Strasznie dawno tego nie robiłem, więc niestety zupełnie nie pamiętam już jak to wyglądało.
                      sigpic

                      Komentarz


                        #12
                        Dzięki!

                        Chcę właśnie opanować jakiś sposób na rysowanie śladów, mając do dyspozycji mapy rastrowe topo i ortofotomapy.
                        Dlatego chcę albo konwertować dxf, który rysuję w programie który pobiera mapy z geoportalu.
                        Albo spróbuje w google earth.
                        Właśnie ślady, bo z liczeniem tras nie ma pewności że jest ot tak jak chcę i problem jak chcę wyznaczyć kawałek prasy bez drogi.
                        Odbiornik to garmin 60scx.
                        Ten nie ma opcji wyświetlania ślady, poza nawigacją po nim. Muszę sprawdzić jak to działa w praktyce bo nie używałem tej opcji.

                        Właśnie szukałem programu do konwersji, i probowałem włączyć google earth.
                        Ale coś komputer mi muli i nic nie mogę zrobić - szlak mnie trafia z tymi elektronicznymi sprzętami.
                        Cały dzień przed kompem w robocie i cały wieczór przed tym przymulonym złomem w domu. To lubię.

                        Wracając do tematu.
                        Chcę opanować sprawne rysowanie śladów żeby móc zaprojektować trasy na dalsze jazdy przez totalne zadupia.
                        Do wszystkich innych zadań wolę mapę papierowa, ewentualnie na jazdę szosową przejrzenie mapy i wklepanie trasy da gps żeby na każdym skrzyżowaniu nie zastanawiać się gdzie to mam jechać.
                        Ostatnio edytowany przez Tomur; 101.

                        Komentarz


                          #13
                          ciekawy program do konwersji

                          Komentarz


                            #14
                            Coś działa. Użyłem konwertera dxf do klm takiego:

                            potem gpsbabel.
                            Mały minus, jeden ślad w dxf a 700 w mapsource.
                            W punkcie 00 dodaje dużo śmieci.
                            Jak to poprawić, sposób "na piechotę" to scalić właściwy ślad, potem kopiuj/wklej w nowy plik.
                            Może inny konwerter by nie robił śmieci (nie znalazłem innego który by mi działał, ten Adama nie hulał), albo coś z ustawieniem eksportu do dxf (nie robię tego w A Cad)

                            Trochę kombinowania ale może będzie lepiej niż rysowanie trasy w mapsurce patrząc na geoportal.
                            W gps używam tylko oryginalnej mapy topo. Ale to za mało na planowanie tras po prawdziwych zadupiach.

                            Może ten Google Earth to jest dobra rzecz? Tylko jak tam wyświetla dane z Geoportalu. Czy przeskakuje między rastrami i skaluje szybko? Może to przetestuję.
                            Zależy mi właśnie na tych danych z Geoportalu, dlatego kombinuję. Mapy topo plus zdjęcia lotnicze są bezkonkurencyjne. Google map to nie to.

                            Dzięki za naprowadzenie Adam!
                            Ostatnio edytowany przez Tomur; 101. Powód: orto

                            Komentarz

                            Pracuję...
                            X