Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[historia] Zlot Gwiaździsty w Częstochowie

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  [historia] Zlot Gwiaździsty w Częstochowie  Artykuł, który się już nigdzie i nigdy nie ukaże.... proszę o zabezpieczenie tego postu przed kopiowaniem.
  _____________________________________
  Rozpoczęcie sezonu motocyklowego Jasna Góra â?? historia powstania

  Tekst: LukaSS

  W dniach 16-17 kwietnia 2011 roku na Jasnej Górze odbędzie się już VIII Zlot Gwiaździsty. Z roku na rok przybywa na niego coraz więcej motocyklistów, jednak nie każdy wie, że to coroczne motocyklowe spotkanie ma ciekawą jeszcze przedwojenną tradycję.

  Historia Ogólnopolskiego Zjazdu Gwiaździstego na Jasną Górę tak naprawdę wiąże się z historią Polski i polskiej motoryzacji.
  Jednak wszystko zaczęło się w Warszawie, gdzie rodziły się pierwsze Towarzystwa. Pierwszym z nich było Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie (1882 rok), a kolejnym Warszawskie Towarzystwo Cyklistów powstałe trzy lata później. Wzorem tego drugiego â?? po licznych zawodach, pokazach i wzorem warszawskiej oraz europejskiej mody â?? bogaci częstochowianie zapragnęli również wskrzesić do życia swoje stowarzyszenie.  Pierwsze Częstochowskie Towarzystwo Cylistów


  I tak w roku 1893 r. zaistniało pierwsze stowarzyszenie kolarskie pod nazwą Częstochowscy Towarzysze. Na przełomie 1889 i 1900 roku â?žtowarzyszeâ? rozwiązali swoją działalność. Powodem tego były wysokie koszty utrzymania sprzętu oraz.... zagrożenie dla zdrowia i życia.
  Po zakończeniu działalności powstała próżnia, którą szybko wypełnili pierwsi właściciele rowerów z silnikami spalinowymi, którym nie tylko chodziło o dostojną jazdę, ale i o chęć rywalizacji. W końcówce 1900 roku zapoczątkowało swoje działanie kolejne Towarzystwo: Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów (od 1902 roku także Motocyklistów).
  Należy tu zaznaczyć, że ówczesne motocykle przypominały raczej rowery, a ich prędkość maksymalna wynosiła ok. 40 km/h.
  W kolejnych latach działalność klubu powoli zamierała co było spowodowane celowymi działaniami zaborcy. W roku 1908 za zgodą władz reaktywowano Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów jako Konsulat Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Jednak wybuch pierwszej wojny powtórnie zakończył działalność Towarzystwa. Odrodziło się ono w 1919 roku, a w 1923 roku zostało wpisane przez wojewodę kieleckiego jako Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów, gdyż uznał on, że działalność kolarska jest najważniejsza. Dopiero po siedmiu latach, w 1930 roku rozszerzono działalność Towarzystwa także na skupionych wokół niego motocyklistów, powracając do tradycji z początku XX wieku.
  Ważnym momentem w tym trudnym okresie było zjednoczenie pod wspólnym sztandarem, który wprowadzono i poświęcono w 1924 roku. Doceniając działalność na rzecz wspólnoty lokalnej Częstochowy, władze miasta zezwoliły CTCiM na używanie herbu miasta na sztandarze, znaczkach organizacyjnych i na pieczęci.

  Aktywność Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów oraz zawiązanego konkurencyjnie CTM (Częstochowskiego Towarzystwa Motocyklowego) w latach 30. była niezwykle intensywna. Organizowano zawody na torach i na szosach, wyjazdy rekreacyjne i turystyczne, szkolono młodych pasjonatów dwóch kółek.
  W 1935 roku CTM w uznaniu zasług zostało wytypowane przez Polski Związek Motorowy do organizacji Ogólnopolskiego Zjazdu Gwiaździstego na Jasną Górę. Pierwszy Zjazd odbył się 15 września tego roku.
  Kontynuując przedwojenną tradycję, od 2004 roku Jasna Góra znów jest miejscem Zlotu Gwiaździstego. Stał się on już jednym z największych na świecie zlotów fanów motocykli i jednocześnie uroczystą inauguracją kolejnego sezonu motocyklowego połączonego z mszą świętą i modlitwą m.in. o bezpieczny sezon motocyklowy.  Pierwsze spotkanie motocyklistów na Jasnej Górze (1935 r.)

  Mszom przewodniczy najczęściej przeor jasnogórskiego klasztoru Paulinów, a asystują mu księża motocykliści. Organizatorem zlotów jest Wiktor Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Od trzech lat w organizowaniu â?žpielgrzymkiâ? pomagają kluby motocyklowe. Od 2009 roku imprez nosi imię kapelana Rodzin Katyńskich ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego.


  Za pomoc w napisaniu artykułu i pozyskaniu materiałów dziękujemy Annie Ostrowskiej, Adamowi Świtlaskiemu (Rajd Katyński) i Januszowi Jadczykowi (dyrektor Muzeum Częstochowskiego).
  --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

  #2
  Usunięte na żądanie użytkownika

  Komentarz


   #3
   Ciekawy artykuł
   Gratulacje za pomysł !

   Komentarz


    #4
    Tak, mamy się czym chwalić, jedna z najwiekszych imprez na świecie. Kiedyś podobno byliśmy na drugim miejscu na świecie (po Indiach jeżeli dobże pamiętam) pod względem ilości produkowanych motocykli. Chwalmy się więc, chcalmy!

    Komentarz

    Pracuję...
    X