Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

progresy problem

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    progresy problem

    pytanie z serii :zielonym do góry
    (progresy wilbersa oraz nowy olej)
    jak każdy wie sprężyna progresywna ma na jednym końcu gęściejszy zwój
    kto mi odpowie jak ja zamontować gęściejszym zwojem do góry czy do dołu?????????

    #2
    Teoretycznie nie ma to znaczenia. Zazwyczaj montuje się gęstym do dołu.

    pzdr, Adam
    sigpic

    Komentarz


      #3
      Ja montowałem gęstszym do góry. Tak miałem w DR600 i tak założyłem z powrotem.
      BYŁA I POZOSTANIE NA ZAWSZE W MEJ PAMIĘCI
      YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE 89' CHESTERFIELD


      Ja tu tylko sprzątam

      Komentarz


        #4
        Ja tez mam gęstszym do góry. Na logikę czym większe ugięcie tym większy opór
        http://www.bikepics.com/members/luckylukepl/
        http://pl.youtube.com/user/luckykabatpl
        sigpic

        Komentarz


          #5
          teoretycznie nie ma to zadnego znaczenia, praktycznie wiekszosc montuje gestym u gory. howgh! (;

          Komentarz


            #6
            Ma znaczenie

            Zamieszczone przez goodbeer Zobacz posta
            teoretycznie nie ma to zadnego znaczenia, praktycznie wiekszosc montuje gestym u gory. howgh! (;
            Ma znaczenie i to bardzo duże, teoretycznie może nie, ale praktycznie tak (drobne zwoje od góry lub gęstym do góry)

            Komentarz


              #7
              Zamieszczone przez Herman Zobacz posta
              Ma znaczenie i to bardzo duże, teoretycznie może nie, ale praktycznie tak (drobne zwoje od góry lub gęstym do góry)
              JAkie to ma wielkie znaczenie , mozesz wytłumaczyć? Jedynym powodem zamontowania takiego czy innego jakie mi sie nasówa to minimalizowanie masy nieresorowanej - z tego tez

              powodu amory tylne są montowane do góry nogami

              Komentarz


                #8
                Zamieszczone przez scorpion Zobacz posta
                JAkie to ma wielkie znaczenie , mozesz wytłumaczyć? Jedynym powodem zamontowania takiego czy innego jakie mi sie nasówa to minimalizowanie masy nieresorowanej - z tego tez

                powodu amory tylne są montowane do góry nogami
                Myślę dokładnie tak samo, ale może niech się wypowie jakis expert od zawieszeń.
                Odważni nie żyją wiecznie, lecz ostrożni nie żyją wcale...
                Loud pipes save lives...
                https://picasaweb.google.com/108651862641483365846

                Komentarz


                  #9
                  Z tego co ja się orientuję, to chodzi o to że w progresach więcej pracuje miękka część sprężyny. Logicznie rozumując jeśli miękka część będzie do dołu, zanurzona w oleju, będzie mniej rezonowała i obijała się w rurach. Ktoś już pisał w podobnym temacie że po wymianie na sprężyny progresywne słyszy jakieś szurania. Ale jak Łojek chętnie poczekam na opinię fachowca, może SMX-a , powinien się najlepiej orientować.
                  "Na dobry początek - jedź na koniec świata"

                  Komentarz


                    #10
                    Zamieszczone przez Beniamin Zobacz posta
                    Ale jak Łojek chętnie poczekam na opinię fachowca, może SMX-a , powinien się najlepiej orientować.
                    O niego właśnie mi chodziło
                    Wzywamy naszego zawieszkowego experta do Tablicy
                    Odważni nie żyją wiecznie, lecz ostrożni nie żyją wcale...
                    Loud pipes save lives...
                    https://picasaweb.google.com/108651862641483365846

                    Komentarz


                      #11
                      rozumiem ze o przednim zawieszeniu mowa
                      jest wiele pogladow na ten temat, pozwole sobie tylko wskazac efekty; zalozenie sprezyny 'cisniejszym' zwojem do dolu spowoduje zmiane poziomu oleju jesli oryginalnie byla stosowana sprezyna linearna , i zwiekszy wartosc nieresorowana (a ma to b dzuze znaczenie) o czym juz byla tu mowa...
                      wazniejsze sie jedna wydaje zadac pytanie; po co?
                      co chemy osiagnasc przez zakladanie sprezyny progresywnej...ten wciaz pokutujacy 'PROGRSYWNY MIT', owszem na pierwszy zut oka wydaje sie ze progresywnie zanczy dobrze,ale...czy bardziej progresywnie znaczy lepiej?
                      warto wziac pod uwage ze zawieszenie w tradycyjnym ukladzie (nie USD) bardzo zadko jest wyposazone w cartridge, zazwyczaj jest to tradycyjny 'damping rod' system tlumienia ktory ze swojej natury jest ZBYT PROGRESYWNY, dodanie do niego progresywnej sprezyny poprawi co? jedynie wyeliminuje dobijanie ,ale...
                      tu warto opisac charakterystyke zbyt progresywnego zawieszenia; bedzie ona zbyt szybko wykozystywac swoja miekka czesc pracy, 'wpadajac' w 'twardszy' zakres pracy, a wtedy bedzie...za twarde, i choc nie bdzie dobijac, to w praktyce moze byc niewielka roznica, poza ta ze zawizszenie jeszcze przed koncem skoku przestanie pracowac (czyli niejakoo dobije wczesniej)
                      watro pamietac iz w przednim zawieszeniu mimo zastosowania sprezyny linearnej uklad wciaz zachowuje progresywna charakterystyke dzieki sprezynie powietrznej ponad olejem, i dlatego poziom oleju jest wartoscia 'tuningowa' (oczywiscie w zalecanym przez producenta zakresie)
                      warto tez pamietac o wplywie na charekterystyke napiecia wstepnego, im wieksze tym bardziej 'regresywne' zawiszenie sie stanie, i tak np; jezeli zastosujemy z amiekka sprezyne a dla uzyskania wlasciwej wartosci SAGu 'nakrecimy' za duzo napiecia wstepnego, to sprezyna zanie pracowac 'puzniej' tzn bedzie wymagala wiekszej sily aby podjac prace, i zawieszenie bedzie sie wydawalo za twarde na poczatku skoku bez kierowcy, ale dalej po dolozeniu masy jezdzca wciaz bedzi emiala te sama nominalna 'twardosc' , tak wiec odwrotnie; sprezyna twardsza z mniejszym napieciem wstepnym zacznie pracowac wczesniej, i da uczucie bardziej 'progresywnej' (to ni ejedyne antyintuicyjne zagadenienie w temacie podwozi/zawieszen motocyklowych)
                      faktycznie wniektorych zawieszeniach wlozenie sprezyny 'gestym do dolu' zmniejsza poziom halasu jej pracy
                      Ostatnio edytowany przez SMX; 3205.

                      Komentarz

                      Pracuję...
                      X