Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Osiowość przedniego koła.

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    Osiowość przedniego koła.

    Jak wiadomo mam w posiadaniu moją XT 600z Tenere z podłubanym przednim zawieszeniem.Jakiś czas temu, ktoś mi zwrócił uwagę że osiowość kół przedniego z tylnym jest na bakier ( robi półtora śladu ) Postanowiłem wywalić i przerobić tulejki dystansowe i osiowość kół jest ok. Mam natomiast problem z tym że przednie koło jest bliżej jednej z lag o parę milimetrów ( bliżej lewej z tarczą hamulcową). Zmierzyłem też odległość przedniego koła od lag w motocyklu z nie dotykanym przodem i też jest tak że koło jest bliżej lagi z tarczą hamulcową.
    Czy w waszych maszynach jest podobnie? Z góry dziękuję za odpowiedź
    Ostatnio edytowany przez kowal73; 528.
    podrozemotocyklowe.com

    #2
    hmmm ..... Z ciekawości zmierzyłem odstępy w dryndzie... wygląda na to ze "jednotarczowe" motocykle tak mają - co jest nawet logiczne bo mniejsze siły "gnące" działają na zacisk i tarczę. Co w efekcie powinno dawać mniejszy moment "skręcania" lag przy hamowaniu ...
    W końcu spędziłeś wiecej czasu ze swoim motocyklem ... bo tak to tylko wsiadałeś i jeździłeś ....

    Komentarz


      #3
      Zamieszczone przez czeczen Zobacz posta
      hmmm ..... Z ciekawości zmierzyłem odstępy w dryndzie... wygląda na to ze "jednotarczowe" motocykle tak mają - co jest nawet logiczne bo mniejsze siły "gnące" działają na zacisk i tarczę. Co w efekcie powinno dawać mniejszy moment "skręcania" lag przy hamowaniu ...
      W końcu spędziłeś wiecej czasu ze swoim motocyklem ... bo tak to tylko wsiadałeś i jeździłeś ....
      Czeczen super, dzięki za odpowiedź. Czyli sprawdziło się moje przypuszczenie o moto z jedną tarczą. Jak rozumiem w dużej Teresie koło jest idealnie w osi na lagach?
      Co do wsiadania i jeżdżenia to masz rację, olej, klocki, szybkie naprawy i w drogę. Ale satysfakcja, teraz będę miał prosty motocykl, choć jak by to Marcin powiedział i tak to kondon jest Ale mimo wszystko Go lubię ( znaczy się Marcina i Tereskę )
      podrozemotocyklowe.com

      Komentarz


        #4
        Zamieszczone przez kowal73 Zobacz posta
        Jak wiadomo mam w posiadaniu moją XT 600z Tenere z podłubanym przednim zawieszeniem.Jakiś czas temu, ktoś mi zwrócił uwagę że osiowość kół przedniego z tylnym jest na bakier ( robi półtora śladu ) Postanowiłem wywalić i przerobić tulejki dystansowe i osiowość kół jest ok. Mam natomiast problem z tym że przednie koło jest bliżej jednej z lag o parę milimetrów ( bliżej lewej z tarczą hamulcową). Zmierzyłem też odległość przedniego koła od lag w motocyklu z nie dotykanym przodem i też jest tak że koło jest bliżej lagi z tarczą hamulcową.
        Czy w waszych maszynach jest podobnie? Z góry dziękuję za odpowiedź
        Kowal pamiętaj że para to samiec i samica, podaj wartość,
        druga sprawa, jak sprawdziłeś czy koło przednie i tylne są w jednej osi?
        skąd wiesz że tylne koło jest w osi motocykla? masz dobre tulejki i prosty wahacz?

        moim zdaniem powinno być tak:
        oś koła przedniego w osi główki ramy, drugim elementem z reguły jest linia ramy bo wahacz może być krzywy.
        To że od hamowania powstają momenty gnące Ok ale jeśli oś pionowa koła nie będzie równo między lagami będzie powstawał moment od amortyzacji (ruchu amora), różna odległość od elementu tłumiącego czyli tu akurat od osi lagi.
        Potem już tylko drutowanie czyli toczenie tulejek dystansowych i ewentualnie dystansów tarczy albo zacisku hamulcowego.

        A tak w ogóle to wiesz co masz zrobić bo już od dawna Ci tłumaczę
        Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
        No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
        sigpic

        Komentarz


          #5
          Marcin ale zostało sprawdzone w dwóch motocyklach i są różnice w odległości pomiędzy lagami, koło jest bardziej przytulone do lewej lagi w motocyklu z jedną tarczą.
          podrozemotocyklowe.com

          Komentarz


            #6
            Kowal właśnie do mnie dzwonił.
            Powtórzę więc też tutaj moje wnioski:
            - nie sugerowałbym się innymi konstrukcjami, tym bardziej, że tutaj jest niezła rzeźba.
            - też uważam, że przednie koło powinno być bezdyskusyjnie w osi główki ramy. Co za tym idzie centralnie między lagami (rury względem obręczy) , chyba, że półki nie są symetryczne (nie spotkałem czegoś takiego).
            - IMO bardziej prawdopodobne jest, że jest przekoszona główka ramy, mocowania wahacza lub sam wahacz krzywy.
            - Kowal wspomniał, że przesunął przednie koło o ok. 0.5 cm do tarczy - IMO to błąd. W tym przypadku były dodatkowe dystanse pod zaciskiem, bo w tej rzeźbie siedzi szersza półka od SM, więc trzeba było w ten sposób skompensować dodatkowe 0.5 cm rozstawu lag na stronę, żeby zacisk w tarczę trafiał.
            - z praktyki wiem 0.5 cm nieosiowości obu kół nie da się wychwycić bez bardzo dokładnych pomiarów. Jeśli na oko było widać, że moto jest dwuśladowe to IMO to jakaś grubsza sprawa.
            sigpic

            Komentarz


              #7
              Dzwoniłem też do ArturS, zmierzył mi w zwykłym zawieszeniu XT600Z Tenere odległości pomiędzy półkami i kołem, wychodzi na to że całe koło jest przesunięte o 3mm do lewej lagi.
              Jak żyć panie premierze, jak żyć
              Czy ktoś może zmierzyć odległości w swoich Tresach XT600 odległości pomiędzy kołem a lagami? Z góry dziękuję
              podrozemotocyklowe.com

              Komentarz


                #8
                Ale pomiar do obręczy koła albo do opony to rzeźbienie w G.
                Żeby to dokładnie zmierzyć trzeba mieć pomiar odległości rury do piasty jeśli oczywiście piasta jest symetryczna, jeśli nie to do łożyska, inaczej nie będzie środka.

                Kowal, mówię Ci po raz enty, sprzedaj tego kondona a nie bierzesz się za dalszą rzeźbę
                Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                sigpic

                Komentarz


                  #9
                  Marcin ja chcę tylko go usprawnić a nie rzeźbić
                  podrozemotocyklowe.com

                  Komentarz


                    #10
                    Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz posta
                    Ale pomiar do obręczy koła albo do opony to rzeźbienie w G.
                    Żeby to dokładnie zmierzyć trzeba mieć pomiar odległości rury do piasty jeśli oczywiście piasta jest symetryczna, jeśli nie to do łożyska, inaczej nie będzie środka.
                    Ja wolę mierzyć do obręczy, bo to ona ma być osiowo względem główki a nie piasta.
                    W jednotarczowych moto piasta rzadko jest symetryczna i osiowa (a odchyłki są duże), łożyska też niekoniecznie. Do tego dochodziłaby kwestia od czego mierzyć, bo mocowania ośki bardzo często są już różne po obu stronach.
                    sigpic

                    Komentarz


                      #11
                      Zamieszczone przez fxrider Zobacz posta
                      Ja wolę mierzyć do obręczy, bo to ona ma być osiowo względem główki a nie piasta.
                      No pod warunkiem że obręcz jest prosta
                      Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                      No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                      sigpic

                      Komentarz


                        #12
                        Mierzyć, jeśli już, to do obręczy. Piasty są różne a łożyska to już w ogóle nie muszą być symetrycznie. Obręcz powinna być w osi motocykla. Cała reszta to kwestia konstrukcji. Ciekawe co byście mierzyli w jednoramiennym wahaczu

                        Komentarz


                          #13


                          Może to wystarczy, prawidłowy montaż.

                          Komentarz

                          Pracuję...
                          X