Nowa platforma widokowa w Norwegii, całkiem po drodze.
Ogłoszenie
Zwiń
No announcement yet.
Nordkapp 2016
Zwiń
X
-
Masz dokładne namiary na tę platformę? Robi wrażenie.
Naczytałem się relacji z Norwegii. Główne wątki przewijające się w większości to:
- zimno. Czyli nigdy zbyt wiele zapasowych kalesonów czy polarów.
- deszcz, wiadomo, nic nowego. Są rejony, gdzie 300 dni w roku pada. Chociaż widziałem relację Włochów ze słońcem od początku do końca.
- opony – chociaż w kilku relacjach pozytywne zaskoczenie, bo zeszło tylko 2 mm bieżnika.
- drogi niby dobre ale szarpią opony przez to, że dozwolona jest jazda na kolcach. A na północy jest tarka.
Inne informacje:
- cena benzyny spada w weekendy, najtańsza NIBY od niedzieli wieczór do poniedziałku południa i od środy wieczór do czwartku południa (!). Może coś w tym jest, ale nie będziemy przecież czekać 2 dni.
- do bieżącego monitorowania pogody serwis pent.no albo yr.no
- w marketach Coop, Spar, Meny i KIVI można zamówić coś na ciepło w miarę tanio
- promy i ceny http://www.torghatten-nord.no/english/
På Fjord1.no finn ein oppdatert og nyttig informasjon om selskapet, trafikkmeldingar, rutesøk med meir.
- płatne drogi, mosty, tunele (no chyba, że motocykliści jadą wszędzie za free) http://easygo.com/en/countries/7
- http://www.ferjekort.no/Typer+Ferjekort - karta abonamentowa Ferjekort na promy, kosztuje 3200 koron ( z tego co widzę co roku drożeje…) z 50% zniżką, na stronie też lista przepraw, na których karta obowiązuje.
- news do zweryfikowania: na stacjach Statoil i Esso za 150 NOK wykupujemy kapsel – abonament ważny rok, i na wszystkich stacjach danej sieci pijemy na niego tyle kawy i herbaty ile chcemy.
- Ewentualne zakupy robić w dużych sieciach (Rema1000, Bunnpris, Coop, Kiwi, Spar) – różnica w cenach znaczna.
- knajpy z polską obsługą- Przy drodze E134 w miejscowości Seljor, druga przy tej samej drodze w Olensvag, koło stacji benzynowej STATOIL.
Kurs korony, mimo wahań innych walut, jest raczej stały i nie jest zły, w okolicach 46 gr.
Komentarz
-
Platforma
Co do temperatur to się zgodzę, w 2015 w lipcu leżał sobie śnieg, miejscami koło 3 metrów, co prawda było to w górach ca 1000 m npn ale względine w południowych/środkowych rejonach kraju. Teraz będziemy ładnych kilkaset kilometrów dalej na północ. Muszę jednak przyznać, że niżej szybko zrobiło się cieplej. Deszcz-hmmm, jak byśmy mieli luźny termin wyjazdu to warto przesunąć tydzień i poczekać na lepszą pogodę. Serwis yr.no jest bardzo niezawodny nawet w przypadku stosunkowo dłuższych prognoz. Trochę lipa jak cała Skandynawia będzie oblężona przez deszczowe chmury.
Według ostatnich porównań jednej z miejscowych gazet kiwi okazało się najtańszym marketem lecz poziom porównywalny z rema1000, natomiast meny i coop sporo drożej.
Benzyna potafi kosztować 9,5 nok w niedzielę wieczorem, rano w poniedziałek i czwartek a reszta tygodnia 14 (ceny na dziś).
Drogi dla mc darmowe z mojego doświadczenia. Promy płatne. Nie sądzę, że nam będzie się opłacało wykupić kartę za 3.200 nok.
Istnieje kubek statoil nie wiem jak inne stacje ale pewnie też. Za 199 nok kupujesz kubek i lejesz za darmo cały rok.
Knajpy będziemy raczej omijać szerokim łukiem-piwo, drink 70-100 nokNie rób tego dzisiaj, co możesz odłożyć na jutro. Czy jakoś tak...
Komentarz
-
No to dalej.
Szwecja.
Co warto zobaczyć?
Bromolla - Bellas Place - przydrożna knajpa zbudowana w klimacie amerykańskich motoryzacyjnych lokali z lat 50-ych i 60-ych (przy drodze E22) jako realizacja marzeń lokalnego biznesmena.
Bellas place.jpg
Bjorketorpsstenen – 4,2 m kamień runiczny z Bjorketorpp, niedaleko Listerby w prowincji Blekinge (południowa Szwecja) z wyrytym przekleństwem tych, którzy zakłócają spokój tego miejsca
bjorketorpp.jpg
Boras – gigantyczny pomnik Pinokia. W sumie często w Szwecji jak nie mają nic innego w okolicy to budują wielkiego Pinokia, wielkiego stalowego konia, wielkie krzesło, wielkiego drewnianego niedźwiedzia, największą na świecie parę nart……
Boras.jpg
Ryd (prowincja Smaland, południowa Szwecja, 100 km od Karlskrony) (Kyrko Mosse Ryd) – cmentarzysko starych samochodów w lesie. Pewien Szwed na bagnistej działce wydobywał torf a potem zaczął handlować używanymi samochodami i częściami. To co zostało, można do dzisiaj oglądać w lesie (dziennie odwiedza to miejsce ok. 200 osób!)
kyrko mosse ryd.jpg
Landskrona – jedyne skandynawskie miasto z trolejbusami, cytadela, stare miasto (południowa Szwecja, zaraz przy Danii)
landskrona.jpg
Radiostacja Varberg w Grimeton z 1924 roku (przy trasie E6) – sześć 127-metrowych masztów, dawniej używana do łączności transatlantyckiej. Identyczną na Bemowie zniszczyli Niemcy w 1945 r.
Grimeton_VLF_masts.jpg
Nybro – muzeum Bonda. Kolejna atrakcja, która zawdzięcza swe istnienie jednej osobie, mianowicie mechanikowi samochodowemu, który w części swojego warsztatu urządził wspomniane muzeum ze zbieranych przez lat pamiątek i gadżetów (też południowa Szwecja).
nybro.jpg
Glimmingehus – stara duńska twierdza (BARDZO południowa Szwecja - okolice Ystad)
glimmingehus.jpg
Fredrika – ośmiometrowy posąg Buddy wśród szwedzkich kniei i budująca się świątynia buddyjska (daleka północ, ok. 100 km od Umea)
fredrika.jpg
Haverud – skrzyżowanie rzek, akwedukt (południowa Szwecja przy granicy z Norwegią) (podoby obiekt jest też w polskich Borach Tucholskich, w Fojutowie)
haverud.jpg
Latarnia Kullaberg (Kullens Fyr) (zachodnie wybrzeże) – w malowniczym miejscu, największa moc w Skandynawii, w okolicy również samozwańcze quasi-państewko „Ladonia” z obiektami jak z obrazów Beksińskiego (dojście pieszo).
Kullaberg.JPG ladonia.jpg
Borgvattnet (Borgvattnets prästgĺrd spökhus) – „nawiedzony” budynek plebanii, od dawna jedzie na legendach o spotykanych w nim zjawach, dzisiaj hostel (środkowa Szwecja, na wysokości Trondheim) (380-580 SEK/os/noc…)
borgvattnet.jpg
Angelholm (zachodnie wybrzeże) – pomnik UFO. Jakiś gość, który uparł się, że widział, postawił pomnik i tak stoi (drugi na świecie pomnik UFO znajduje się w Polsce).
angelholm.jpg
Orebro – (na wysokości Sztokholmu) starówka, zamek z XIII wieku, „grzybek” (svampen) – wieża ciśnień z 1955 roku (koszt ok. 21 mln dzisiejszych koron, wysokość 58 m), można wjechać na górę.
orebro wieża.jpg orebro zamek.jpg
Gammelstad - (Lulea, północne wybrzeże Bałtyku) „miasto kościelne”, dawniej gdy ludzie jechali do kościoła cały dzień, mogli sobie postawić domek w okolicy kościoła, aby tam odpocząć. Do dzisiaj zostało 408 domków.
gammelstad.jpg
Sztokholm – jezioro Malaren i maleńkie domki na powierzchni jeziora, które są wejściem do równie maleńkich podwodnych sypialni z okienkami, przez które można oglądać podwodne życie jeziora; Vasamuseet – XVII-wieczny okręt wydobyty z morza (80 SEK)
sztokholm jezioro.jpeg Vasa Museum.jpg
Jezioro Siljan (środkowa Szwecja) – powstałe w kraterze (największym w Europie nie licząc Rosji) po uderzeniu meteorytu.
Uppsala – gotycka katedra z nagrobkiem Katarzyny Jagiellonki, herbem Rzeczypospolitej, freskiem przedstawiającym Kraków i dwoma dzwonami zrabowanymi z Polski :-)
Gamla Uppsala – 5 km od Uppsali, mnóstwo pamiątek po pradawnych władcach Szwecji i wikingach, kopce i pogańskie cmentarze, kamienie runiczne…
gamla uppsala.jpg
Malmo – wieżowiec Turning Torso, most do Kopenhagi, enklawa muzułmańska ze strefą szariatu
malmo.jpg
Varberg (zachodnie wybrzeże) – XIII-wieczna twierdza, do początków XX wieku ciężkie więzienie. Dzisiaj (ponoć) baza noclegowa, oraz muzeum z m.in. 650-letnim szkieletem wykopanym na terenie twierdzy, z drewnianym kołkiem tkwiącym w miejscu serca.
varberg.jpg
Haparanda / Tornio – styk granic Szwecji, Finlandii i Morza Bałtyckiego.
Storforsen – największy „wodospad” Szwecji – mianowicie rzeka Pite na odcinku 2 km pokonuje różnicę wysokości 60 m (100 km od Lulea, przy drodze 374, można podjechać pod samo koryto rwącej rzeki)
storforsen.jpg
Bohus Fastning – ruiny twierdzy z 1308 roku na klifie. Okolice Goteborga.
bohus.jpg
Must see? Nie mam takich. Po prostu jeśli coś uda się zahaczyć po drodze, zjedziemy. Jeśli chodzi o dziką szwedzką przyrodę stanowiącą główną atrakcję kraju, prawdopodobnie będziemy mieć jej po dziurki w nosie jadąc od północy w dół. Kilka lat temu miałem okazję być w Sztokholmie. Bez szału.
Nie brałem pod uwagę Gotlandii ani Olandii, zjazd na nie tym razem nie wchodzi w grę, chociaż sporo tam ciekawych miejsc. Zostaną na później.
- - - Zaktualizowano - - -
W trzeci czwartek sierpnia odbywa się doroczna premiera nowej partii kiszonego śledzia (Surströmming). Ale do tej pory cały czas można nabyć poprzednią partię w sklepach.
Inną spożywczą pamiątką może być dżem z maliny moroszki (hjortronsylt), podłużne cukierki (Granna polkagris) lub szwedzka whisky (Mackmyra).
Jeśli będzie okazja można by też spróbować mięsa łosia (älg) jako np. gulasz (älggryta) lub stek (älgbiff).
Noclegi (budżetowe, nie jakieś hotele):
Według mapy: http://www.camping.se/en/Campingse-International/
Schroniska młodzieżowe, również wg mapy: http://www.svif.se/en/
https://www.swedishtouristassociation.com/
Całe domki wynajmowane na weekendy, ogłoszenia prywatne, wydaje się, że z niektórymi jest możliwość negocjowania ceny: http://www.stugknuten.com/defaulteng.asp
Sieć szwedzkich biur informacji turystycznej posiadających aktualne dane o lokalnej bazie noclegowej: http://www.sverigeturism.se/tuinfo/index.htm
Wychodzi na to, że najtańsze noclegi na kempingach oraz w takich miejscach jak hostel w byłym więzieniu w Falun czy schronisko w latarni morskiej Bjurklubb i tak zaczynają się od 130-150 zł/os. i raczej jest wymagana wcześniejsza rezerwacja. Chociaż z drugiej strony Szwecja kempingiem stoi, więc sądzę, że zawsze znajdzie się coś "na szybko".
Korona szwedzka dzisiaj stoi praktycznie tak samo jak norweska – 46 gr.Ostatnio edytowany przez zz44; 3558.
Komentarz
-
Oslo i półwysep Bydgoy – kamienny kościół Aker z 1100r., Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu (30 NOK), Muzeum Łodzi Wikingów (40 NOK), Muzeum Statku Polarnego Fram (40 NOK), Muzeum Kon-Tiki (45 NOK), Muzeum Black Metalu
Gruba pomyłka z tymi cenami, poprawne:
Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu (50 NOK),
Muzeum Łodzi Wikingów (80 NOK)
Muzeum Statku Polarnego Fram (100 NOK)
Muzeum Kon-Tiki (100 NOK)
ewentualne zniżki dla seniorów, studentów, rodzin i grup.
Komentarz
-
Proponuję zostawić Oslo na powrót-możecie się kimnąć u mnie i na spokojnie pozwiedzać -jest kilka ciekawych miejsc, polecam muzeum techniki oraz ogród botaniczny z muzeum natury -główna atrakcja to świetnie zachowany szkielet t-rexa, których jest na całym świecie poniżej 30 sztuk.Ostatnio edytowany przez pio; 3504.Nie rób tego dzisiaj, co możesz odłożyć na jutro. Czy jakoś tak...
Komentarz
-
Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz postazimno czy pogoda się udała? Bo ja po Albanii ciągle mam przesyt gorąca.Nie rób tego dzisiaj, co możesz odłożyć na jutro. Czy jakoś tak...
Komentarz
-
Więc tak...
weszliśmy na Kjerag
kjerag.jpg
na Język Trolla
trollyunga.jpg
na Preikestolen
preikestolen.jpg
i oczywiście dotarliśmy na Nordkapp
Nordkapp-3.jpg
Ba! Dojechaliśmy nawet na biegun, a co! Teresa nie da rady?
biegun.jpg
Tak na serio:
relacja będzie, łącznie z wszelkimi informacjami, zdjęciami i filmikiem sklejonym z najlepszych kawałków. póki co jednak prosimy o cierpliwość, bo obaj po urlopach mamy trochę roboty i musimy sobie powysyłać brakujące materiały.
Tak w skrócie:
Oslo - Nordkapp - Oslo ok. 6500 km;
Norwegia droga, ale są sposoby na oszczędzanie;
Kilka dni padało, ale ogólnie pogoda dobra, na Północy wszystko co najgorsze - wiatr, mgła, deszcz, zimno, stada kamperów i reniferów;
Chyba udało nam się załapać na najbardziej smakowite rodzynki jeśli chodzi o norweskie krajobrazy;
Poszukiwanie zaginionych fajek w garażu Piotra i
Poszukiwania zaginionej pompy paliwa hen za Narwikiem
Stay tuned
Komentarz
-
A ja byłem w tym roku w Norwegii z moją druga połówką. Pojechaliśmy z dnia na dzień a całe przygotowanie zajęło koło 2 godzin żeby sie spakować,bez gps'ów, sprawdzania tras oraz gdzie sa miejsca do spania oraz stacje ,ze zwykłą mapą. Na razie najlepsze wakacje w życiu. Potwierdzam wszystko co pisaliście o drogach i cenach. W tym roku idziemy na Nordkapp ale najpierw trza kupić tereske. Oto parę fotek:
https://lh3.googleusercontent.com/-w...=w1366-h768-no
https://lh3.googleusercontent.com/Zg...366-h768-rw-no
https://lh3.googleusercontent.com/ic...366-h768-rw-no
https://lh3.googleusercontent.com/fb...366-h768-rw-no
https://lh3.googleusercontent.com/Bf...366-h768-rw-no
https://lh3.googleusercontent.com/_D...366-h768-rw-no
https://lh3.googleusercontent.com/ME...366-h768-rw-no
Ostatnio edytowany przez vfgenek; 4691.
Komentarz
Komentarz