Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Jakie opony są najlepsze do XT i XTZ? Opinie, oceny, zestawienia....

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    Marcin - dokładnie, dlatego widełki według mnie powinny układać się tak jak napisałem, a jest w drugą stronę

    Komentarz


      Zamieszczone przez tlaguz Zobacz posta
      Marcin - dokładnie, dlatego widełki według mnie powinny układać się tak jak napisałem, a jest w drugą stronę
      Nie, bo wektor napędu (siły hamowania) z przodu masz w drugą stronę więc widełki są odwrócone
      Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
      No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
      sigpic

      Komentarz


        No tak. Dlatego dla moto jadącego w prawo:
        widok z góry: (<<<<<) - (>>>>>)
        ślady na ziemi: (>>>>>) - (<<<<<)

        Komentarz


          Zamieszczone przez tlaguz Zobacz posta
          ślady na ziemi: (>>>>>) - (<<<<<)
          Jest dokładnie tak jak ma być,

          moto jadące w prawo klinuje glebę między znaczkami V, teraz czaisz?
          Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
          No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
          sigpic

          Komentarz


            Czaję, ale jeśli to co napisałem u góry jest wg Ciebie dobrze to teraz napisze jeszcze raz że Metzeler Tourance jest na odwrót wrzucę zdjęcie wieczorem

            Komentarz


              Zamieszczone przez tlaguz Zobacz posta
              Czaję, ale jeśli to co napisałem u góry jest wg Ciebie dobrze to teraz napisze jeszcze raz że Metzeler Tourance jest na odwrót wrzucę zdjęcie wieczorem
              widzę że nie dojdziemy do ładu z tymi kierunkami, nie zrozumiałeś,

              najprościej będzie przyjąć ze zdjęcia kierunek poruszania się pojazdu bo patrząc od góry na oponę jest całkiem co innego,
              nie wiem czy wiesz jak wyglądają opony w traktorze, tam jest jodła jak w k60 tylko że większa,



              nie będę rysował sił i wektorów bo już całkiem się pogubimy,

              załóż że opona ze zdjęcia jest napędzana, próbuje wyjechać z monitora kompa na Ciebie,
              jodła ma powodować klinowanie się bieżnika w miękkim podłożu,
              jeśli by kręciła się do tyłu wybierała by ziemię spod siebie jak łopata a tym samym miała mniejszą trakcję czyli przyczepność dlatego motocyklowa opona założona na przód która hamuje ma odwrócone jodełki w porównaniu do tylnej.
              Traktory mają z założenia ciągnąć a przy takim ułożeniu opony uzyskuje się największą siłę uciągu maszyny bo podłoże nie usuwa się spod opony tylko jest właśnie klinowane.

              Nie wiem jak to prościej wytłumaczyć, musiał bym poszukać gdzieś w necie jakiś prostych rysunków albo coś.
              Tourance nie jest dobrym przykładem bo tam jest groch z kapustą ale na przedniej gumie widać właśnie odwrócenie w porównaniu do opony z traktoru



              Jedna i druga (przód i tył) ma mieć trakcję podczas jazdy tylko że tył ciągle napędza a przód ciągle hamuje.
              Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
              No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
              sigpic

              Komentarz


                I tu się zgadzam w 100% z Marcinem, sam posiadam traktor i wiem jak opona powinna być założona żeby nie wybierała z pod siebie ziemi,ma ją wypychać na boki czylima większą przyczepność . a w moto nie ma napędu z przodu więc musi być założona odwrotnie bieżnikiem (czyli jodełką) żeby miała lepszą przyczepność podczas hamowania. Sam kiedyś zie zdziwiłem ze mam odwrotnie oponę załozoną , ale po chwili skumałem o co tu chodzi. .

                Komentarz


                  Dziwne rzeczy. Może to zły przykład ale każde rowerowe jakie miałem miały być założone tak jak pisałem wyżej. Ale przyznaję wam rację bo oznaczenia na oponie są jednoznaczne. Po prostu mnie to zdziwiło

                  Komentarz


                    Pomyśl co by było gdyby była założona tak jak w traktorze co by było gdybyś zahamował na brudnym asfalcie , powiedzmy że są to mokre liście . Opona nabrała by liści w bieżąnik i jedziesz na liściach a nie na oponie. A tak ma zadanie wypchnąć na boki wszystki syf podczas hamowania aby mieć lepszą przyczepność , ( dobrze że się upierasz przy swoim,można wtedy bardziej zrozumieć czy się ma racje czy nie ja też tak mam .im więcej jest dyskusji wyczerpujących temat tym bardziej zrozumiemy o co walczymy ) Z całym szacunkiem pozdro tlaguz

                    Komentarz


                      Powiedzieć że ten temat to rzeka, to by było za mało, jednak od roku w tym wątku nie ma nic o konkretnych oponach.
                      Shinko e705 które miałem przez 5 lat są już prawie łyse i na tylnej jest kilka bąbli.

                      Chciałbym trochę odświeżyć zestawienia i zapytać się co obecnie warto brać do małej tenery?
                      Teraz z tyłu miałem 140/80, przód wiadomo 90/90. Praktycznie 100% drogi utwardzone, asfalt, szutry.

                      Lubię pośmigać po dziurawych winklach, czasem dobrze przyhamować, shinko sprawdzały się ok, dopóki nie było jakiegokolwiek błotka.

                      Warto za 539 zeta brać zestawy typu "HEIDENAU 90/90-21 130/80-17 K60 SCOUT 2016r" ?
                      Bo cenowo mi pasuje, a jeżdżę w zasadzie tylko po browary dla przyjemności.

                      Komentarz


                        Kayteku bierz będzie Pan zadowolony, to są dobre opony.

                        Komentarz


                          Na błotko to niestety ale będzie tak samo jak na shinko. Jak byłeś zadowolony z tych opon to bierz jeszcze raz.
                          Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                          No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                          sigpic

                          Komentarz


                            Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz posta
                            Na błotko to niestety ale będzie tak samo jak na shinko. Jak byłeś zadowolony z tych opon to bierz jeszcze raz.
                            Na alle nigdzie dla shinko nie podają wieku, a gdzieś widziałem z 2013. Wrzucę foto jakie bąble na niej wyskoczyły a nie jest zużyta do końca - więc z tego nie do końca jestem zadowolony.

                            Komentarz


                              Shinko po 5 latach nieintensywnego używania.

                              Komentarz


                                Najlepiej to wyrzuć już
                                Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                                No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                                sigpic

                                Komentarz

                                Pracuję...
                                X