Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

ile przewodów poprowadzić od aku?

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    [750] ile przewodów poprowadzić od aku?

    Hej,
    mam pytanie związane z częściową modernizacją elektryki.
    Chciałem podłączyć: nowe lampy, grzane manetki i gniazdo navi.
    Gniazdo mam już poprowadzone oddzielną wiązką do kiery (bez przekaźnika, z oddzielnym bezpiecznikiem). Pytanie jest takie, czy wyprowadzić od aku jedną wiązkę (+/-) i rozdzielać ją z przodu na te trzy elementy, czy puścić trzy niezależne wiązki? Manetki i światła chcę zrobić na przekaźnikach.

    #2
    Plusem jednej dalej rozgałęzionej wiązki jest to, że łatwiej odepniesz jak coś zacznie CI krzaczyć instalację, ale również i to, że łatwiej podłączać aku. Ja teraz mam trzy podłączenia do aku i ciężko jest podłączyć aku (nie niemożliwe ale ciut trzeba się natrudzić).

    Komentarz


      #3
      a jaki masz kabel: 1 czy 2 mm?

      ja mam na wszystko osobny kabel: gniazdo zapalniczki, światła krótkie, światła długie (każde na osobnym przekaźniku)
      mam już pociągnięte, zawsze to zawsze osobne obwody - a to dla mnie plus ... np mogę dokonać zmiany odbiornika (podłączyć np manetki, zamienić odbiorniki itd) już z przodu, bez prowadzenia nowych kabli

      fakt, że oczek na aku się trochę zrobiło, ale mi to nie przeszkadza
      ST legenda Dakaru http://passion4travel.pl/index.php/c...dow/motocykle/
      FB: http://www.facebook.com/kamilltee

      Komentarz


        #4
        W poprzednim i obecnym moto podgrzewane manetki podłączyłem przez dodatkowy bezpiecznik i przekaźnik. Prąd pobierany przez manetki nie przekracza 3,6A więc instalacje wykonałem przewodem 1,5mm2.

        Gniazdo zapalniczki jest odrębnym obwodem połączonym z akumulatorem poprzez bezpiecznik 4A jednak ten obwód podłączyłem baz udziału przekaźnika ponieważ takie podłączenie daje możliwość korzystania z gniazda po wyłączeniu motocykla. Nawet używam gniazda zapalniczki do okresowego podładowania akumulatora prostownikiem bez zdejmowania plastikowego "boczka". Brak przekaźnika nie jest dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich ponieważ pozostawienie jakiegokolwiek urządzenia bez kontroli powoduje pobieranie energii z akumulatora.
        Podłączenie sterownika oliwiarki łańcucha to kolejny bezpiecznik i 4 przewody:
        1- "+"
        2- "-"
        3- "Cewka elektrozaworu"
        4- "Neutral"- zatrzymuje timer centralki gdy moto jest na postoju.

        Czym więcej dodatkowych urządzeń tym bardziej rozbudowana instalacja ale w sytuacji awaryjnej przepalenie się jednego bezpiecznika eliminuje tylko wadliwą częÅ›ć układu nie zakłócając pracy pozostałych obwodów.

        Komentarz


          #5
          dzięki. do tego właśnie się przymierzałem - oddzielne wiązki na oddzielne odbiorniki

          Komentarz

          Pracuję...
          X