Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Wszystko o zębatkach, łańcuchach i dbaniu o nie

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    #46
    W serwisówce jest podane: ustaw motocykl na centralnej podstawce jeśli jest w nią wyposażony. Jeżeli nie, podstaw pod motocykl pasującą podstawkę .
    Luz powinien wynosić 25-35mm. Więcej na stronie 3-39 serwisówki...

    Komentarz


      #47
      jeśli łańcuch będzie ustawiony na centralce, to pod obciążeniem jego naciąg się zwiększy. Może to doprowadzić do zerwania łańcucha.
      Motocykl powinien stać na kołach.
      "ja to ja, więc jako ja chcę być znany"
      =>
      Motocyklowy Klub Podróżników STRANGERS.PL

      Komentarz


        #48
        Zamieszczone przez _ja Zobacz posta
        jeśli łańcuch będzie ustawiony na centralce, to pod obciążeniem jego naciąg się zwiększy. Może to doprowadzić do zerwania łańcucha.
        Motocykl powinien stać na kołach.
        Chmm.. czyli albo w serwisówce plotą bzdury, albo ja źle tłumaczę, co jest bardzo możliwe. Chodzi mi o ten fragment:

        Komentarz


          #49
          ja piszę, co wiem i co sam przerobiłem
          zresztą jak się przyjrzysz... zębatki pod obciążeniem są od siebie w większej odległości niż wtedy, kiedy koło zwisa "luzem" na centralce.
          "ja to ja, więc jako ja chcę być znany"
          =>
          Motocyklowy Klub Podróżników STRANGERS.PL

          Komentarz


            #50
            "problem" znany jak swiat. Racja jest taka, ze naciagnij sobie lancuch na min. wymagane w serwisowce inaczej bedziesz mial go napiety za bardzo jak przedobrzysz i szybciej sie zuzyje caly naped. Kolega _ja ma racje. Sam to przerabialem jak naciagalem lancuch w tenerze kumpla, ale po naciagnieciu zgodnie z manualem jeszcze kazalem mu usiasc i zonk - lancucha ledwie co "starczylo". Łancuch bedzie Ci szarpal i przeskakiwal z reguly na I-biegu jak bedziesz chcial ruszyc - gdy bedzie maksymalnie zuzyty i zostaje tylko II i praca sprzeglem aby sie wydostac do najblizszego warsztatu aby wyminic naped, a oni powiesza sobie Twoj lancuch na kolku na scianie "ku przestrodze" - tez autentyczna historia (:
            Ténéré is the way to go!

            Komentarz


              #51
              Fregment zalaczonej serwisowki mozna zrozumiec w sposob "ustaw motocykl pionowo na rownej powierzhcni ale nie dlatego aby dobrze wyregulowac lancuch, ale aby Ci nie spadl na leb"
              Ténéré is the way to go!

              Komentarz


                #52
                Zaglądnąłem jeszcze z ciekawości do "Haynes service and repair manual" i tam każą regulować naciąg łańcucha gdy moto stoi na bocznej stopce (str. 1.8)

                Komentarz


                  #53
                  tak pewnie lepiej.
                  a najlepiej, to poproś kogoś, żeby posiedział )
                  "ja to ja, więc jako ja chcę być znany"
                  =>
                  Motocyklowy Klub Podróżników STRANGERS.PL

                  Komentarz


                    #54
                    Wiem już co i jak Serwisówka nakazuje postawić na centralce i to jest prawda. Do regulacji łańcucha. Tylne koło w powietrzu, można sobie kręcić nakrętkami itd. Bezpieczeństwo przy poluzowaniu tylnego koła.

                    Ale sprawdzać prawidłowość luzu należy na bocznej stopce

                    Komentarz


                      #55
                      Nie wiem jak w serwisówce do ST ale w książce do 660 piszą żeby luz łańcucha sprawdzać przy moto stojącym na obu kołach bez jeźdźca.



                      Też uważam że bezpieczniej ustawić luz bliżej większej wartości, zwłaszcza jak czasem chcemy doładować bagaż.

                      Komentarz


                        #56
                        Znajdźcie kogoś kumatego, kto wam ten łańcuch naciągnie odpowiednio. Następnie postawcie go na centralce, bocznej czy tam oprzyjcie o płot. Zobaczcie w którym miejscu możecie dotknąć łańcuchem do wahacza i zróbcie tam znaczek. Potem samodzielne ustawianie naciągu będzie już bułką z masłem.

                        A napięcie łańcucha to już indywidualna sprawa. Gdy dawałem luźniejsze do jazdy off to na twardym łańcuch potrafił chrobotać o wahacz, dlatego też przed dłuższymi przelotami tylko po czarnym luz łańcucha zmniejszałem. XTZ ma duży skok tylnego zawieszenia, przez co i luz łańcucha jest większy niż w typowo szosowych motocyklach.
                        hominis est errare, insipientis in errore perseverare
                        Komar 2350; WSK 175 Kobuz; JAWA TS 350 Sport; YAMAHA XT660Z; KTM LC4 ADV; KTM LC8 ADV; obecnie KTM 625 SXC

                        Komentarz


                          #57
                          O Erwin ujął to bardzo dobrze, a ja dodam tylko i troszkę powtórzę po sobie bo sam regulowałem naciąg łańcucha kiedy wymieniałem cały zestaw napędowy, kierowałem się serwisówką i ustawiłem luz na 35 mm przejechałem już ponad 6 tyś. km i nie naciągałem go jeszcze a luz mam teraz około 4 mm, u mnie zawias pracuje całą długością skoku bo jeżdżę wszędzie i jest dobrze, wniosek jeśli manual podaje to ja stosuję i jak widać na moim przykładzie jest jak najbardziej ok.

                          Komentarz


                            #58
                            Zamieszczone przez kamilltee Zobacz posta
                            Sun Star jest dużo lepsza - tak uważa Marcin Junak, baaa - robił jej nawet badanie twardości
                            wiec może weź RK + SunStar

                            a co do 525 SunStar 404 - przeszlifowano po 1,5 mm z kazdej strony ten kołnierz i teraz jest git
                            wałek ma poprawiony gwint + nowa nakrętka o zmienionym gwincie

                            Może Marcin Junak poda parametry narzynki i gwintu
                            Dzięki Marcin za pomoc !
                            Już nie aktualne ale....

                            404 ma szerokość wieńca 7,2 mm, a 414 10,8 mm. Zeszlifowałeś po 1,5 mm czyli 3 mm, więc zębatka miała 7,8 mm (0,3 mm na stronę jest mało istotne w sumie). Także miałeś po prostu kupioną zębatkę 414



                            404
                            2550-0-large.jpg


                            414

                            2578-0-large.jpg

                            Czyli wychodzi na to, że 414 jest za szeroka do naszych maszyn przy konwersji na 525.
                            --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

                            Komentarz


                              #59
                              sprawdze, bo mam ją wyjętą obecnie

                              dodatkowo łańcuch wrzynał się po zewnętrznej stronie w zębatkę - albo nie była jednak idealnie w osi z tylną, albo miałem źle ustawione tylne koło
                              ST legenda Dakaru http://passion4travel.pl/index.php/c...dow/motocykle/
                              FB: http://www.facebook.com/kamilltee

                              Komentarz


                                #60
                                Wiele osób mówi że dobrze jest wymienić zębatkę napędową po 8-10.000 km.

                                Ale przebieg przebiegowi nie równy. W jakim stopniu mała zębatka powinna być zużyta żeby to było najbardziej sensowne. U mnie po ok 8000km zębatka wyglądała tak:
                                Prawie ok dopiero zaczęły się rozjeżdżać wycięcia na rolki i wycierać kanty zębów.
                                IMG_0389.jpgIMG_0380.jpg
                                sory fotki kiepskie, słabo to widać ale padła mi bateria zanim poustawiałem aparat.

                                Czy taki stan to jeszcze trzeba jeździć czy lepiej zmieniać???
                                Liczę na głosy tych co nie jeden łańcuch zjedli

                                Komentarz

                                Pracuję...
                                X