Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Jaki GPS na moto

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    #46
    Zamieszczone przez sowizdrzal Zobacz posta
    Do tego net mobilny drogi, poza Krajem jeszcze droższy... Wciąż szukam najlepszego rozwiązania,
    bo ściąganie wszystkich map offline nawet na mały podręczny kompik średnio mi pasuje...
    No ja zaciągam i przygotowuję mapy offline, bo używam ich też jako podkładu do garmina. Drugi kpl. mam na ozim (PPC), na którym łatwiej trasę wyklikać.

    Zamieszczone przez Piotr_J Zobacz posta
    O jakich warstwach piszesz? Umiem sobie zrobić topo 1:25 i 1:50 przy pomocy MapoTero i Mapmerge, ale na tym moja wiedza tajemna się kończy.
    Głównie używam VMAPy, choć TBD i zdjęcia satelitarne też da się zaciągnąć.
    Czyli czegoś takiego: http://maps.geoportal.gov.pl/webclie...5&variant=TOPO
    Mając tego rodzaju mapy w terenie przy sobie można sporo zdziałać. W domu na PC mogę je wrzucić (a nawet kilka różnych) do Google Earth (jako pliki KMZ) i korzystając z przezroczystości wytyczać trasę jednocześnie na zdjęciach satelitarnych i mapach.
    Jak ktoś chce się pobawić to tutaj wrzuciłem jedną z map której czasem używam: http://d.aude.pl/mapa_przyklad (do Garmina (Custom Map) lub Google Earth)

    pozdrawiam, Adam
    sigpic

    Komentarz


      #47
      Zamieszczone przez fxrider Zobacz posta
      Głównie używam VMAPy, choć TBD i zdjęcia satelitarne też da się zaciągnąć.
      Oooo, a mógłbyś spłodzić jakąś instrukcję lub chociaż podpowiedzieć, gdzie tego szukać? Tego MapoTero zdecydowanie nie potrafi.

      Komentarz


        #48
        Zamieszczone przez fxrider Zobacz posta
        No ale co kto lubi. Mnie na przykład wykończyło by psychicznie ciągłe picowanie kolejnych motórów na handel
        Ja tam lubię robić regulacje zaworów w ST itp prace
        A w temacie- da się z geoportalu przenosić rysowany ślad do AM?
        sigpic
        "Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania"

        "Dystans do świata jest właściwy, gdy do jednego wora nawalimy ziarno wyrozumiałości, optymizmu łyżkę, tolerancji z umiarem, wiedzy mędrców szklaneczkę i wina antołek by jak będą dokuczać pierdolnąć głośnym NIE."

        Komentarz


          #49
          Zamieszczone przez Bartas Zobacz posta
          Ja tam lubię robić regulacje zaworów w ST itp prace
          A w temacie- da się z geoportalu przenosić rysowany ślad do AM?
          A możesz nam zdradzić w jaki sposób rysujesz ślad w geoportalu?

          Komentarz


            #50
            Zamieszczone przez AdamB Zobacz posta
            A możesz nam zdradzić w jaki sposób rysujesz ślad w geoportalu?
            Pewnie ołówkiem po monitorze.

            Komentarz


              #51
              Ja tylko pytam czy coś takiego jest możliwe Pomyliłem geoportal chyba z google maps
              sigpic
              "Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania"

              "Dystans do świata jest właściwy, gdy do jednego wora nawalimy ziarno wyrozumiałości, optymizmu łyżkę, tolerancji z umiarem, wiedzy mędrców szklaneczkę i wina antołek by jak będą dokuczać pierdolnąć głośnym NIE."

              Komentarz


                #52
                Rysować możesz m.in. w GPSies www.gpsies.com, później eksportować do pliku, a na końcu przerobić na ślad odczytywany przez AM (np http://www.gpsbabel.org/)

                Komentarz


                  #53
                  Zamieszczone przez Bartas Zobacz posta
                  Ja tylko pytam czy coś takiego jest możliwe Pomyliłem geoportal chyba z google maps
                  Jasne, tylko musisz być zalogowany. Opcja ,,Zapisz w moich mapach -> Utwórz nową mapę -> KML''
                  Sowizdrzał
                  KTM 750 6T
                  Nie wierz, nie bój się, nie proś!

                  Komentarz


                    #54
                    Muszę to obadać. W sumie, taki mini poradnik by się przydał na forum.
                    sigpic
                    "Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania"

                    "Dystans do świata jest właściwy, gdy do jednego wora nawalimy ziarno wyrozumiałości, optymizmu łyżkę, tolerancji z umiarem, wiedzy mędrców szklaneczkę i wina antołek by jak będą dokuczać pierdolnąć głośnym NIE."

                    Komentarz


                      #55
                      Zamieszczone przez Bartas Zobacz posta
                      Muszę to obadać. W sumie, taki mini poradnik by się przydał na forum.


                      Jak widać powyżej, w internecie jest już kilka miniporadników dot. konwertowania śladów, wystarczy poszukać

                      Komentarz


                        #56
                        Zamieszczone przez sowizdrzal Zobacz posta
                        Ale przeczytałeś ten artykuł i zastosowałeś zawarte w nim porady, czy po prostu wrzuciłeś link
                        do portalu sugerując się słowami kluczowymi/preferencjami/product placement* (niepotrzebne skreślić)?

                        Przecież ten artykuł nie podaje nic ani o programie OziExplorerCE/Android (na urządzenie mobilne PNA,
                        a głównie o tej linii produktów toczy się bieżąca dyskusja), ani o najważniejszym - o robieniu map
                        w formacie .ozfx3, np. programem img2ozf, z których w PNA można korzystać.

                        Poza tym polecanie podróżnikom softu, który na dzień dobry kosztuje ponad 300,-pln (min. 105,-$ za funkcjonalną
                        parkę na PC+PNA) chyba mija się nieco z celem... Podobnie jak podłączanie odbiornika sygnału GPS do PC...
                        zupełnie się na tym nie znam

                        proponuję jedynie by:
                        - w temacie "Jaki GPS na moto" dalej prowadzić sprawy wyboru sprzętu,
                        - a w temacie "ozi explorer - porady" pisać porady o Ozi explorer. Link otwierający nazywa się "dla początkujących" podaje podstawy i jest tylko początkiem do dalszych dyskusji.

                        ew tematy połączyć
                        ST legenda Dakaru http://passion4travel.pl/index.php/c...dow/motocykle/
                        FB: http://www.facebook.com/kamilltee

                        Komentarz


                          #57
                          Zamieszczone przez Piotr_J Zobacz posta
                          Oooo, a mógłbyś spłodzić jakąś instrukcję lub chociaż podpowiedzieć, gdzie tego szukać? Tego MapoTero zdecydowanie nie potrafi.
                          Hej,
                          bazowałem na tym opisie:
                          [UAKTUALNIENIE 31.07.09 Wszystkie warstwy z ARS - parametry na dole strony ] W grudniu ubiegłego roku na blogu pojawił się post dotycząc...

                          Dorobiłem sobie na podstawie tego skrypt, który sporo automatyzuje (m.in. generowanie pliku kalibracji pod Oziego), ale na obecnym etapie wymaga (bardzo podstawowej) znajomości PHP, żeby go użyć, bo zmienne edytuje się bezpośrednio w kodzie (no i trzeba też potem odpalić). Jeśli ktoś reflektuje to mogę się podzielić. Mi starczało, jak znajdę ciut czasu to spr. go doprowadzić do jakiejś ogólnie użytecznej formy.
                          Aby móc mapy z geoportalu (przynajmniej z ARS, nie wiem jak jest z WMS) użyć potem w garminie jako Custom Maps trzeba zmienić projekcję z siatki kilometrowej (PUGW 1992 czy 2000, nie pamiętam) na stopniową (WGS84) przed zrobieniem KMZta. Inaczej się mocno rozjeżdża, zwłaszcza na szerszych arkuszach. Ja robiłem to wrzucając prawidłowo skalibrowany plik Oziego do MapEdit'a (nie pamiętam już czy "zwykłego" czy "++") i eksportując interesujący mnie wycinek jako raster - wtedy na wyjściu otrzymamy WGS84 z nowym, dopasowanym plikiem kalibracji (.map). Potem normalnie już jakąś metodą trzeba zrobić z mapy Oziego KMZta (ja używałem Globalmappera) i gotowe.
                          Być może do samego Google Earth robiąc KMZta nie trzeba konwertować siatek, nie pamiętam czy on sam potrafi to przekształcić - do zweryfikowania jeśli kogoś to interesuje. Jeśli chodzi o użycie w samym Ozim/OzimCE to przekształcenia można sobie spokojnie darować, tym bardziej że odbija się to ciut na jakości rastra.
                          Wot i cała tajemnica

                          pozdrawiam, Adam
                          sigpic

                          Komentarz


                            #58
                            Zamieszczone przez fxrider Zobacz posta
                            Dorobiłem sobie na podstawie tego skrypt, który sporo automatyzuje (m.in. generowanie pliku kalibracji pod Oziego), ale na obecnym etapie wymaga (bardzo podstawowej) znajomości PHP, żeby go użyć, bo zmienne edytuje się bezpośrednio w kodzie (no i trzeba też potem odpalić). Jeśli ktoś reflektuje to mogę się podzielić.
                            Ja bym był chętny. Hardcoding to to, co lubię. Wpisywanie danych w GUI przez userów to zbędna fanaberia, zabiera 50-80% czasu pracy nad projektem

                            BTW: Jak to zrobić, żeby do rysowania sladów gdzieś poza normalnym kompem (np. w namiocie) nie trzeba było dwóch kompletów map,
                            tylko jeden. Przy AM, Ozi albo iGO było ok, ale teraz przy Garminie? Ideałem byłby MapSource albo BaseCamp na iPhone/iPad, Android
                            lub na WindowsPhone 7/8. Nie znalazłem, ale może słabo szukałem. Ew. malutki netbook z MS/BC zalatwia sprawę... (??)
                            Sowizdrzał
                            KTM 750 6T
                            Nie wierz, nie bój się, nie proś!

                            Komentarz


                              #59
                              Zamieszczone przez sowizdrzal Zobacz posta
                              Ja bym był chętny. Hardcoding to to, co lubię. Wpisywanie danych w GUI przez userów to zbędna fanaberia, zabiera 50-80% czasu pracy nad projektem
                              Hej,
                              paczka jest do pobrania tutaj: http://d.aude.pl/geogetter04b
                              Na początku pliku .php jest komentarz który powinien większość kwestii wyjaśnić.
                              Wymaga zainstalowanego pakietu FWTools.
                              Im większy numerek levelu tym większy i bardziej dokładny plik wynikowy (2x większa rozdzielczość krawędzi). Z praktyki do endurzenia polecam VMAP Level 1. TBD za bardzo szczegółowe są (i nie mają też pokrycia całego kraju).


                              BTW: Jak to zrobić, żeby do rysowania sladów gdzieś poza normalnym kompem (np. w namiocie) nie trzeba było dwóch kompletów map,
                              tylko jeden. Przy AM, Ozi albo iGO było ok, ale teraz przy Garminie? Ideałem byłby MapSource albo BaseCamp na iPhone/iPad, Android
                              lub na WindowsPhone 7/8. Nie znalazłem, ale może słabo szukałem. Ew. malutki netbook z MS/BC zalatwia sprawę... (??)
                              Jeśli chodzi o rastry: ja mając garmina obsługującego (odczytującego) tracki z plików GPX (czyli dot. to outdoorowców od Colorado w górę) robię to w ten sposób: mam PPC z Ozim(CE), z analogicznym zestawem map rastrowych jak na garminie. W Ozim wyklikuję sobie ślad (track), zapisuję, otwieram w programie G7ToWinCE w którym konwertuję ślad (i ew. też waypointy jeśli trzeba) do pliku .GPX. Z garmina wyciągam kartę MicroSD, wkładam (akurat z pomocą adaptera) do PPC, kopiuję zrobionego .GPX'a na kartę w odpowiednie miejsce (bodajże \Garmin\GPX), przekładam kartę do garmina i "już" mam na nim ślad gotowy do użycia.
                              Wygodniejszej metody nie znalazłem. Można jeszcze z podłączeniem kabla i wysyłaniem tracków kombinować, ale gra chyba nie warta świeczki.
                              Przy okazji (jeśli potrzebuję) za pomocą PPC podmieniam pliki .KMZ (Custom Mapsy) na karcie MicroSD garmina (tzn. tak na prawdę tylko rozszerzenia im zmieniam), żeby w ten sposób obejść ograniczenia narzucane przez ten format.
                              Być może G7ToWinCE można też inne ślady konwertować (AM, iGo?), bo całkiem sporo tego obsługuje - taka biedniejsza, ale działająca na PPC wersja GPSBabel'a. Tu już zachęcam do samodzielnych testów.

                              pozdrawiam, Adam
                              sigpic

                              Komentarz


                                #60
                                Zamieszczone przez fxrider Zobacz posta
                                Jeśli chodzi o rastry: ja mając garmina obsługującego (odczytującego) tracki z plików GPX (czyli dot. to outdoorowców od Colorado w górę) robię to w ten sposób: mam PPC z Ozim(CE), z analogicznym zestawem map rastrowych jak na garminie. W Ozim wyklikuję sobie ślad (track), zapisuję, otwieram w programie G7ToWinCE w którym konwertuję ślad (i ew. też waypointy jeśli trzeba) do pliku .GPX. Z garmina wyciągam kartę MicroSD....
                                Tak, opisywałeś już gdzieś na forum ten patent, jest bardzo logiczny. Mnie jednak chodzi o coś innego: zrobić jeden zestaw map, np. tylko na Garmina,
                                a na Ozi juz nie kombinować. Chodzi o to, żeby rysować ślad na jednym urządzeniu i nawigować na drugim na tych samych mapach. I nieważne,
                                czy łączę się z mapami w Garminie via BaseCamp, czy mam w netbooku/tablecie/... MapSource'a z tymi samymi mapami w wiadomej wersji.

                                Z drugiej strony wiem, że jeśli w PDA masz alternatywne urządzenie nawigacyjne, to jest bezpieczniej. Ale tych map nie chcę dublować
                                na dwie wersje, do wygodnego minimalizmu dążę.

                                EDIT: oczywiście dzięki za skrypt.
                                Ostatnio edytowany przez sowizdrzal; 369. Powód: EDIT1
                                Sowizdrzał
                                KTM 750 6T
                                Nie wierz, nie bój się, nie proś!

                                Komentarz

                                Pracuję...
                                X