Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Nakrętka wałka zdawczego (zębatki)

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    #91
    OLX.pl to darmowe ogłoszenia lokalne w kategoriach: Praca, Dom i Ogród, Elektronika, Moda, Rolnictwo, Zwierzęta. Dla Dzieci, Sport i Hobby, Muzyka i Edukacja, Usługi i Firmy. Szybko znajdziesz tu ciekawe ogłoszenia i łatwo skontaktujesz się z ogłoszeniodawcą. Na OLX.pl czeka na Ciebie m.in. praca biurowa, mieszkania, pokoje, samochody. Jeśli chcesz coś sprzedać - w prosty sposób dodasz ogłoszenia. Chcesz coś kupić - tutaj znajdziesz ciekawe okazje, taniej niż w sklepie. A wszystkie te ogłoszenia bez konieczności zakładania konta. Sprzedawaj po sąsiedzku na OLX.pl

    Znalazłem takiego gościa. Ale jak się zapytałem jak zrobiony gwint to mi odpisał, że maszynowo. Co o tym myślicie?
    ...tylko silnych los obdarza hojnie...

    Komentarz


      #92
      Maszynowo to znaczy że gwint wewnątrz został wykonany na gotowo gwintownikiem maszynowym, jeśli zarys jest ok to będzie chodziło najważniejszy jest materiał z jakiego jest wykonana nakrętka, jeśli z ST to podziękuj.
      Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
      No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
      sigpic

      Komentarz


        #93
        Witam,

        Nadszedł czas i na mój gwint na wałku. Nie jest taki tragiczny, ale i nie zachwyca również.

        Poprawcie mnie jesli się mylę, czy dobrze rozszumię z poprzednich postów, że nakrętka od XTZ660/XT600Z pasuje do XTZ750? Dodatkowo nakrętka od małej Teresy jest "wyższa", czyli więcej nagwintowanej powierzchni i po założeniu do ST jest na płasko z wałkiem. Tyle że kosztuje dwa razy więcej?

        Komentarz


          #94
          No właśnie o to chodzi, że nie pasuje
          ...tylko silnych los obdarza hojnie...

          Komentarz


            #95
            Zamieszczone przez giani Zobacz posta
            No właśnie o to chodzi, że nie pasuje
            Ale gwintem czy czym?

            Komentarz


              #96
              Zamieszczone przez giani Zobacz posta
              No właśnie o to chodzi, że nie pasuje
              Ano widzisz, czyli pogubiem się w zeznaniach na postach.

              A z innej beczki. Ma ktoś doświadzczenie odosnie momentów dokręcenia tej nakrętki? Książka podaje 70Nm, ktoś tu wcześniej pisał, że dkręca 130Nm. Ja moją nakrętkie sprawdzałem, ze dwa trzy razy do roku, i była OK - to znaczy, była ciasno, a zębatka luzu nie miała. Jak odkręcałem nakrętkę dwa dni temu to nawet bicepsa nie napiołem i odrazu poszła, spewnością nie była dociągnięta 70Nm. Czyli jeździłem z taką niedociągniętą nakrętką, jakieś niecałe trzy lata. Wielowypust na wałku nie nosi oznak nadmiernego wyjechania, więc się zastanawiam, czy trzeba dobijać te 70Nm, czy nie można by zostać po bezpieczej stronie dla gwintu na wałku i dociągnąć nieco mniej. Oczywiście zalerzy od użytkowania moto. Ja akurat szlajam się po mieście na codzień do pracy i spowrotem, żadnego "off'a" nie uprawiam.

              Jakie sa wasze przemyślenia?

              Komentarz


                #97
                Jakiś żółty inżynier wymyślił 70 Nm i ja bym tyle zostawił, oni rzadko się mylą.
                Właśnie jak jeździsz po mieście to wałek jest obciążany częściej przez przyspieszanie i hamowanie ale nakrętka jest tylko po to żeby nie pojawił się luz między wałkiem a zębatką bo wtedy zużyje się wielowypust szybciej.
                Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                sigpic

                Komentarz


                  #98
                  Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz posta
                  Jakiś żółty inżynier wymyślił 70 Nm i ja bym tyle zostawił, oni rzadko się mylą.
                  Właśnie jak jeździsz po mieście to wałek jest obciążany częściej przez przyspieszanie i hamowanie ale nakrętka jest tylko po to żeby nie pojawił się luz między wałkiem a zębatką bo wtedy zużyje się wielowypust szybciej.
                  Podążając tym tropem, sksno-oki inżynier - jednak pomylił się w obliczeniach gwintu na wałku

                  Tak obawiam się wyrobienia wielowypustu, przy nie dociągniętej nakrętce. No nic jak będę wszystko montował, to zobaczę jak będzie szło. Jak gwint się podda to wtedy będę czarował. Na razie organizuje graty do wymiany uszczelniacza pod wałkiem, bo Teresa znaczy teren wszędzie gdzie stanie

                  Komentarz


                    #99
                    Zamieszczone przez seba12ab Zobacz posta
                    Podążając tym tropem, sksno-oki inżynier - jednak pomylił się w obliczeniach gwintu na wałku
                    Obliczony jest dobrze, nie zrywa się przecież od dokręcania, zużywa się gwint w nakrętce i ona jak łapie luz psuje gwint na wałku.
                    Dlatego jak pisałem wcześniej, jak już raz spadła nakrętka niema sensu kupować drugiej takiej samej bo będzie za duży luz na gwincie, wtedy przy dokręcaniu po prostu przeskoczy nakrętka.
                    Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                    No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                    sigpic

                    Komentarz


                      Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz posta
                      Obliczony jest dobrze, nie zrywa się przecież od dokręcania, zużywa się gwint w nakrętce i ona jak łapie luz psuje gwint na wałku.
                      Dlatego jak pisałem wcześniej, jak już raz spadła nakrętka niema sensu kupować drugiej takiej samej bo będzie za duży luz na gwincie, wtedy przy dokręcaniu po prostu przeskoczy nakrętka.
                      W takim razie nakrętki nie policzyli dobrze - musieli cos zaniedbać, bo inaczej nie było by wątku na forum

                      Mogę prosić o waszą ocenę mojego gwintu - bez podtekstów - czy to jeszcze cos z tego będzie, czy od razu zacząć czarowanie, czyli albo otwór w wałek i śruba, lub nakrętka u tokarza?

                      DSC_0361.jpg

                      Komentarz


                        Weź narzynkę 18x1 i przekręć po gwincie, zmierz średnicę zewnętrzną, będziesz wiedział ile się zużył gwint, wtedy do tokarza żeby robił nakrętkę z luzem 0.1 do tego wymiaru który zmierzysz i będzie hulać.
                        Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                        No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                        sigpic

                        Komentarz


                          Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz posta
                          Weź narzynkę 18x1 i przekręć po gwincie, zmierz średnicę zewnętrzną, będziesz wiedział ile się zużył gwint, wtedy do tokarza żeby robił nakrętkę z luzem 0.1 do tego wymiaru który zmierzysz i będzie hulać.
                          Podnosisz poprzeczkę, ja mam tokarza w UK opanować i wytłumaczyć mu co i jak

                          Ostatnio jak się pytałem ile za planowanie głowicy w UK, to wszyło by mnie taniej kurierem do PL wysłać, do zakładu, i z powrotem kurierem do mnie już zrobioną głowicę. No ale cóż, jest jak jest, trzeba walczyć. Dzięki za rady.

                          A idąc do tokarza. Co mu powiedzieć odnośnie "twardowści" materiału z jakiego ma nakrętkie zrobić? Czy to jest jakoś znormalizowane?

                          Ma ktoś namiary na jakiś zakład tokarski w Warszawie, który by się takiego zabiegu podjął?

                          - - - Zaktualizowano - - -

                          Sorry, teraz dopiero dopatrzyłem się w poprzednich postach, materiału nakrętki 30HGS i 40H.

                          Komentarz


                            Druknij rysunek i daj tokarzowi, powinien wszystko obczaić nawet w UK.
                            Chciało się zarabiać więcej to trzeba więcej płacić
                            Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                            No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                            sigpic

                            Komentarz


                              Zamieszczone przez marcinjunak Zobacz posta
                              Druknij rysunek i daj tokarzowi, powinien wszystko obczaić nawet w UK.
                              Chciało się zarabiać więcej to trzeba więcej płacić
                              Z tym rysunkiem to tak trzeba będzie zrobić.

                              He He He...nie aż tak pazerny na kasę nie jestem, żeby rodzinny kraj opuszczać, była możliwość, ja byłem młody, ciekawy świata...gupi, i wyjechałem na próbę, na rok...i tak 10 lat później, szukam tokarza w Londynie

                              Komentarz


                                No i pozamiatane.

                                Tokarza w Anglii nie udało się znaleźć. To znaczy znalazłem, ale żaden nie chciał się podjąć tematu. Co ciekawe z trzema zakładami którymi się skontaktowałem, wszystkie trzy spławiły mnie pod pretekstem, że nie znają materiału 30HGS lub 40H. Znalazłem na necie europejskie oznaczenie odpowiednika i dalej usłyszałem "NO" - odebrałem to jako ściema, jako iż nie chcą się wogóle podjąć tematu bo mają inne bardziej dochodowe zamówienia, albo nie mają odpowiedniej wiedzy.

                                Więc musiałem ogarnąć tokarza w PL. I udało się, bez problemu. Pan Tadeusz Mucha z ITM, ul. Łopuszańska 32 Warszawa, http://www.itm-obrobkametali.pl/ zgodził się podjąć temat. Wysłałem mu zmodyfikowany rysunek, który pobrałem z wcześniejszych postów w tym wątku:

                                Nakratka 1 - wersja osateczna.jpg

                                No i po telefonicznej rozmowie i nakreśleniu sprawy. Zamówienie zostało przyjęte do realizacji. Nakrętkę dostałem pod choinkę, wraz z wizytą rodziny na święta. I jest wykonana rewelacyjnie. Wymiary dokładnie jak na rysunku, jakość bardzo dobra, wszystko tak jak należy.

                                Zmierzona średnica gwintu na moim wałku zdawczym to 17.44mm. No i nakrętka, pasuje ciasno, praktycznie bez wyczuwalnego luzu. Muszę sobie lekko pomagać kluczem, bo ręką nie da rady nakrętki wkręcić. Jestem bardzo zadowolony. Jeszcze nie założyłem nakrętki, to znaczy nie dowaliłem jej momentem, bo jeszcze nie ogarnąłem uszczelniacza pod zębatką. Ale wstępne przymiarki pozwalają mi być dobrej myśli, że gwint na wałku mam już z głowy.

                                Komentarz

                                Pracuję...
                                X