Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

olejarka Scottoiler

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    olejarka Scottoiler

    Czołem,
    zacząłem powoli montować olejarkę Scottoilera w mojej Tenerze. Uporałem się właśnie z mocowaniem dyszy przy łańcuchu, a teraz się wpiąć w system ssący. I mam pytanie
    Najwygodniejszym dla mnie sposobem byłoby wpięcie się prosto do airboxa. Ta gumowa rura, która z niego idzie do przepustnicy jest strasznie schowana i musiałbym się trochę narozkręcać, żeby się do niej dostać. Zastanawiają mnie tylko odmy silnika, które wchodza do airboxa i pompują powietrze. Przez to w airboxie może być nieco słabsze podciśnienie niż w tej rurze. Myślicie, że to wystarczy dla olejarki?
    Drugie sprawa - mam ten zbiornik Magnum pod tablicę rejestracyjną. Czy jest sens docinać pod nią jakąś cienką blaszkę aluminiową, żeby trochę go ochronić od syfu lecącego z koła?

    #2
    POdłacz się pod podciśnienie idące przed zawory ssące, dajesz plastikowy trójnik i po sprawie.
    Jak latasz tylko po czarnym to instalowanie blachy nie jest takie bardzo wymagane, kamienie potrafią działać cuda, tak samo z resztą jak gwoździe w oponach.
    Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
    No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
    sigpic

    Komentarz


      #3
      Ok, dzięki. Jutro poszukam tego podciśnienia
      Olejarka zamykana jest takim gumowym prostokątnym korkiem, który łączy się ze zbiornikiem Magnum. Gdybym nie montował tego zbiornika to koniec wężyka wychodzący z tego korka po prostu się szczelnie czymś zatyka?

      Komentarz


        #4
        Z tego co widziałem na fotkach (bo mam jak i Ty wersję touring) to zatkany jest ten boczny otwór którym u nas idzie podciśnienie, a wężyk podciśnienia idzie u góry (tam, gdzie u nas zasilanie olejem z dużego zbiorniczka), więc pewnie można i górny po prostu zaślepić.
        hominis est errare, insipientis in errore perseverare
        Komar 2350; WSK 175 Kobuz; JAWA TS 350 Sport; YAMAHA XT660Z; KTM LC4 ADV; KTM LC8 ADV; obecnie KTM 625 SXC

        Komentarz


          #5
          Jo sie zabija z to pierońską olejarką :/

          Będę wdzięczny jak ktoś uczony w technice powie mi, w które miejsce podłączyć podciśnienie (ze wskazaniem numerku na załączonym schemacie).
          Napatoczył mi się dzisiaj mechanik, więc mówię, że muszę się wpiąć, tak jak Junak pisał, przed zawory ssące. Tak mi to wydumał, że wpięliśmy się w nr 7 (na schemacie). Powietrze silnik tam ciągnie, ale nie na tyle, żeby podnieść olejarkę. Tak na marginesie to nawet nie wiem po co ten wąż (7) - WSKa nie miała
          Będę wdzięczny za ratunek, bo jutro wolne i trzeba jeździć!

          Xtz660Tenere-Manuala.jpg
          Ostatnio edytowany przez Vanellus; 2885.

          Komentarz


            #6
            Zamieszczone przez erwinw Zobacz posta
            Z tego co widziałem na fotkach (bo mam jak i Ty wersję touring) to zatkany jest ten boczny otwór którym u nas idzie podciśnienie, a wężyk podciśnienia idzie u góry (tam, gdzie u nas zasilanie olejem z dużego zbiorniczka), więc pewnie można i górny po prostu zaślepić.
            Pisałem z pamięci i poplątałem. Rzeczywiście tym bocznym idzie dodatkowy olej a nie podciśnienie. Gdy nie ma zbiorniczka ten otwór jest po prostu zaślepiony.
            hominis est errare, insipientis in errore perseverare
            Komar 2350; WSK 175 Kobuz; JAWA TS 350 Sport; YAMAHA XT660Z; KTM LC4 ADV; KTM LC8 ADV; obecnie KTM 625 SXC

            Komentarz


              #7
              Jak byś zdjęcie jakieś zrobił było by łatwiej bo na tym żółtym shemacie nic nie widać, ja stawiał bym na numer 6 jeśli (tak sądzę) po prawej stronie jest cylinder.
              Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
              No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
              sigpic

              Komentarz


                #8
                Tak, po prawej stronie jest cylinder. Kilka zdjęć i schemat w lepszej jakości tutaj https://plus.google.com/u/0/photos/1...43484980123185
                Na schematach widać przewód biegnący zupełnie u góry, zwany "vacuum hose" - z nazwy chyba najbardziej pasujący. Nie mogę go jednak znaleźć na motocyklu - chyba biegnie tuż pod samym bakiem. Na tym drugim schemacie widać do czego jest u góry podpięty - może to coś podpowie?
                Ostatnio edytowany przez Vanellus; 2885.

                Komentarz


                  #9
                  No dobra - sukces
                  Sprawdziłem dzisiaj ten "vacuum hose" - to ten! Podpiąłem olejarkę i chodzi wszystko jak trzeba.

                  Erwin, przemyślałem dzisiaj sprawę z tym zaślepianiem - chyba jednak nie można go zatkać, bo zrobi się podciśnienie w głównym zbiorniku olejarki i zatrzyma olej do łańcucha. Wydaje mi się, że to powinno być puste, a w rurka, która w zwykłym zestawie jest do niego podpięta to chyba po prostu sobie wisi. Olej się obniża w zbiorniku w miarę smarowania i jego miejsce zajmuje powietrze, które właśnie wchodzi przez ten wężyk.

                  Ustawiłem dzisiaj 2 krople na minutę, ale chyba za dużo, bo po 60 km pochlapało mi trochę felgę. Wy ile macie ustawione?

                  Komentarz


                    #10
                    Ja ustawiałem ok.1/3 obrotu regulacji. Na feldze zawsze miałem delikatne ślady po oleju (czarna, więc widać-w kacie biała, na feldze czysto niby, ale z zębatki zdawczej kapie czasem) Przy normalnej eksploatacji gdy sprzedawałem motocykl z przebiegiem 23tyś km łańcuch był jeszcze oryginalny, choć już mocno wyciągnięty.

                    Widziałem na fotach ten otwór zaślepiony. Być może był tam jakiś mały odpowietrznik wtedy (mały otworek w korku). Ale po prawdzie nigdy nie zgłębiałem tego tematu mając wersję touring. Na logikę jest jak piszesz.
                    hominis est errare, insipientis in errore perseverare
                    Komar 2350; WSK 175 Kobuz; JAWA TS 350 Sport; YAMAHA XT660Z; KTM LC4 ADV; KTM LC8 ADV; obecnie KTM 625 SXC

                    Komentarz


                      #11
                      Choć z drugiej strony, jeżeli będzie otwór to nie będzie podciśnienia do podniesienia zaworka.
                      hominis est errare, insipientis in errore perseverare
                      Komar 2350; WSK 175 Kobuz; JAWA TS 350 Sport; YAMAHA XT660Z; KTM LC4 ADV; KTM LC8 ADV; obecnie KTM 625 SXC

                      Komentarz


                        #12
                        A to podciśnienie chodzi chyba w zamkniętym układzie do podnoszenia jakiejś iglicy (o ile ją podnosi to kwestia regulacji tym pokrętłem). Bo przez otwór nic nie ciągnie. Olej więc wg mnie spływa grawitacyjnie. Pewności jednak nie mam - tylko przypuszczenia

                        Komentarz


                          #13
                          Gdyby nie było tam podciśnienia, to nie zasysałby oleju z dodatkowego zbiornika. Grawitacyjnie tam nie spłynie, bo wężyk idzie górą, a zbiorniczek i olejarka jest na tym samym poziomie. Zresztą, po odpaleniu silnika nie skapuje najpierw olej na łańcuch, tylko wypełnia się ta rurka łącząca scotta ze zbiorniczkiem. W dodatkowym zbiorniczku odpowietrzenie jest.
                          hominis est errare, insipientis in errore perseverare
                          Komar 2350; WSK 175 Kobuz; JAWA TS 350 Sport; YAMAHA XT660Z; KTM LC4 ADV; KTM LC8 ADV; obecnie KTM 625 SXC

                          Komentarz


                            #14
                            Zamieszczone przez erwinw Zobacz posta
                            Gdyby nie było tam podciśnienia, to nie zasysałby oleju z dodatkowego zbiornika. Grawitacyjnie tam nie spłynie, bo wężyk idzie górą, a zbiorniczek i olejarka jest na tym samym poziomie. Zresztą, po odpaleniu silnika nie skapuje najpierw olej na łańcuch, tylko wypełnia się ta rurka łącząca scotta ze zbiorniczkiem. W dodatkowym zbiorniczku odpowietrzenie jest.
                            Olej ze zbiornika dodatkowego zasysa olej skapujący na zębatkę, tak jak w wężu przy spuszczaniu benzyny, różnica poziomów tylko,
                            podciśnienie steruje tylko iglicą. Zaworek albo korek który jest w zbiorniku touring jest tak zrobiony że wpuszcza powietrze ale nie pozwala żeby olej się wychlapywał, tak samo jak zatkany korkiem jest airbox, woda ma wylecieć ale powietrze nie może się dostawać.
                            Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                            No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                            sigpic

                            Komentarz


                              #15
                              Nie jestem tego pewien... Zauważ, że wężyk łączący zbiornik touring po odpaleniu silnika szybko się wypełnia olejem, a aż tyle oleju w tym czasie z olejarki nie wypływa na zębatkę. Poza tym, tam nie ma różnicy poziomów, bo zbiornik i olejarka są na tej samej wysokości.
                              hominis est errare, insipientis in errore perseverare
                              Komar 2350; WSK 175 Kobuz; JAWA TS 350 Sport; YAMAHA XT660Z; KTM LC4 ADV; KTM LC8 ADV; obecnie KTM 625 SXC

                              Komentarz

                              Pracuję...
                              X