Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Olej i przebieg

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    #46
    ja zaleję tym z mojego linku wcześniej orlen platinum 10w/50

    kolega ten platinum 10w/40 stosował do Dominatora, i mówił że żadnej różnicy w porównaniu do motula 5100, i castrola Gp na których wcześniej jeździł, no fakt jest taki że olej wymienia co 3000km (tyle samo każdego dolewał, i sprzęgło też było ok.)

    nie mogę nigdzie znaleźć specyfikacji technicznej Motula 5100.
    Ostatnio edytowany przez Yogi; 13.

    Komentarz


      #47
      Bo to właśnie taki olej...

      Poszukam specyfikacji dziś wieczorem albo jutro i dam oficjalne info na forum.
      --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

      Komentarz


        #48
        ja dziś zamówiłem ten olej, Orlen Platinum 10W/50 za 107zł 4litry, w sklepie z gratami do traktorów bo na stacji Orleny 130zł mi zaśpiewali

        I jak LukaSS odnalazłeś te specyfikacje?

        Komentarz


          #49
          No własnie nie :/
          Ale będe szukał nadal. Nienormalna firma, znajduje specyfikacje egzotycznych wyrobów rafinerii, a o Motulu nic.
          --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

          Komentarz


            #50
            LukaSS ja znalazłem coś takiego odnośnie specyfikacji http://www.google.pl/url?sa=t&source...JesX02c1u90Htw

            ... zawsze to coś
            .

            Komentarz


              #51
              Też to mam, ale to są oleje samochodowe tylko :/
              --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

              Komentarz


                #52
                Zamieszczone przez LukaSS Zobacz posta
                ale to są oleje samochodowe tylko :/
                No właśnie ja tez nie znalazłem specyfikacji do olei motocyklowych
                Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                sigpic

                Komentarz


                  #53


                  Tutaj jest wszystko
                  --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

                  Komentarz


                    #54
                    zastanawialem sie nad wyborem oleju do silnika o duzym przebiegu i faktycznie mysle ze nie ma "nic zlego w lepszym oleju"jesli chodzi o jego jakosc,ale nurtuje mnie to ze taki silnik jest juz troszeczke wypracowany(ma wieksze luzy), a co za tym idzie pompa olejowa jest tez juz troche wypracowana i jej wydajnosc jest mniejsza. wydaje mi sie ze jesli zalejemy silnik zadszym olejem(syntetykiem) pompa bedzie go tloczyc poprostu mniej i cisnienie oleju bedzie mniejsze.
                    co o tym myslicie? moze sie myle tak tylko gdybam

                    Komentarz


                      #55
                      Zamieszczone przez george Zobacz posta
                      zastanawialem sie nad wyborem oleju do silnika o duzym przebiegu i faktycznie mysle ze nie ma "nic zlego w lepszym oleju"jesli chodzi o jego jakosc,ale nurtuje mnie to ze taki silnik jest juz troszeczke wypracowany(ma wieksze luzy), a co za tym idzie pompa olejowa jest tez juz troche wypracowana i jej wydajnosc jest mniejsza. wydaje mi sie ze jesli zalejemy silnik zadszym olejem(syntetykiem) pompa bedzie go tloczyc poprostu mniej i cisnienie oleju bedzie mniejsze.
                      co o tym myslicie? moze sie myle tak tylko gdybam
                      Rzeczywiście morzę* się wydawać że jak zalejemy taki silnik olejem o mniejszej lepkości (rzadszym) to nie będzie ciśnienia, ale to błędne myślenie bo przecież olej mineralny po rozgrzaniu robi się jak woda i pompa dopiero powinna mieć problem z podawaniem odpowiedniego ciśnienia ale jakoś daje rade . A syntetyk może i wydaję się wyjątkowo rzadki na zimno ale jak go rozgrzejesz to jest bardziej gęsty niż mineralny , co za tym idzie silnik jest lepiej smarowany

                      *może
                      Ostatnio edytowany przez rootolf; 7. Powód: "może" chyba, że chodziło o morze ;)
                      .

                      Komentarz


                        #56
                        sorki ANDERE nie sprecyzowalem , ale mialem na mysli oleje o takiej samej lepkosci ktore powinny zachowywac sie identycznie w wyzszych temperaturach. Roznica bedzie tylko przy uruchamianiu zimnego silnika i do monentu osiagniecia temp pracy. wiemy przeciez jak wazne sa pierwsze sekundy po uruchomieniu by silnik nie chodzil "na sucho"
                        pamietam ze problem taki byl zawsze przy weteranach, gdzie pompy olejowe raz ze wysluzone, dwa ze projektowane dziesiatki lat temu(mniejsza dokladnosc pasowania) napewno nie przewidziano ze jakosc olejow tak sie poprawi

                        Komentarz


                          #57
                          Przytoczę dla Motula 5100 który rozpoczął ten temat

                          Viscosity grade SAE J 300 10W-40
                          Density at 20°C (68°F) ASTM D1298 0.871
                          Viscosity at 40°C (104°F) ASTM D445 91.8 mm²/s
                          Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 13.9 mm²/s
                          Viscosity index ASTM D2270 154
                          Pour point ASTM D97 -33°C / - 27°F
                          Flash point ASTM D92 218°C / 424°F
                          TBN ASTM D 2896 8.2 mg KOH/g

                          Czy LukaSS da się w końcu do niego przekonać?
                          sigpic

                          Komentarz


                            #58
                            Nic nadzwyczajnego

                            Masz tu pierwszy z brzegu Elf półsyntetyczny:

                            ELF MOTO 4 HP ECO 10W40

                            Gęstość w 15°C, kg/dm3 0,870
                            Lepkość kinematyczna w 40°C, mm2/s (cSt) 90,1
                            Lepkość kinematyczna w 100°C, mm2/s (cSt) 13,7
                            Wskaźnik lepkości 153
                            Temperatura zapłonu, °C 212
                            --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

                            Komentarz


                              #59
                              chyba jednak nie da się przekonać
                              Był Junak M10, WSK125, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4 620 sc, exc 520, a teraz
                              No i oczywiście WSK 125 73' jest nadal, fajnie powspominać szczeniackie czasy
                              sigpic

                              Komentarz


                                #60
                                W poprzednim sezonie jezdzilem na motulu 5100, natomiast zaraz po sprowadzeniu nie mam pojecia na jakim oleju pracowal, ale moge z cala pewnoscia powiedziec, ze silnik pracowal ciszej,
                                a i skrzynia lepiej pracowala (ciszej i latwiej wchodzily). Teraz spruboje orlena polsyntetycznego 10w40, tego za 79zl. Podobno nie odbiega jakoscia od innych renomowanych marek. Wczasach,
                                gdy powstala tenera nie bylo oleji tak dobrych jakosciowo, a te motocykle rowniez jezdzile bezawaryjnie. Ale to tylko moje skromne zdanie. Kazdy niech kieruje sie wlasnym rozumem i doswiadczeniem. Pozdrawiam wszystkich.

                                Komentarz

                                Pracuję...
                                X