Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Olej i przebieg

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    Zamieszczone przez LukaSS Zobacz posta
    Jak będziesz w Krakowie lub Bielsku to skocz do ASO Yamahy. Tam mają Yamalube.
    Yamalube mało kto Ci załatwi. Zniżki w ASO motocyklowych mają głównie warsztaty a nie handlarze np. z Allegro (czy sklepy sprzedajace najdroższego Motula za połowę ceny hurtowej...).
    A ten olej jest faktycznie taki dobry? Warto za nim gonić?

    Komentarz


      Dobry, dobry... placilem po znizkach za niego 27zl litr, teraz do kata Motul 300V prawie 70
      Enduro nie klęka
      R 1100 GS '99 - limonka
      Pajero 3.2 DiD '03

      Komentarz




        nie ma tragedii

        Komentarz


          Dziś po raz kolejny musiałem zmierzyć się z zakupem oleju do mojej tamaryny... Silnik w moich łapkach od zawsze latał na Mobil Racing 15W-50, w poprzednika łapkach zresztą też tylko nie wiem czy od zawsze.
          Żeby mnie pokręciło jak by miał powiedzieć jakiekolwiek złe słowo na ten olej, ale co by nie mówić budżet obciąża, zwłaszcza jak go trzeba mieniać 2 razy na sezon minimum.
          Nastawiony byłem oczywiście na zakup "to co zawsze x 4", ale coś mi Pan i Pani w olejaku napomkneli o Elfie (Moto 4XT 10W50), że mnie nieco zaciekawili to powiedziałem, żeby mnie przekonali, ale nie opisami z buteleczki - poprosiłem o specyfikacje techniczną. Dostałem wydruki specyfikacji w/w i "tego co zawsze" i się okazało, że... Elf lepsiejszy.
          Kupiłem, ale moja dociekliwość nie dawała mi spokoju i coś mi zajarzyło w głowie, że w Motovoyager'ze był test oliwek, więc zacząłem wertowanie gazetek, co ciekawego tam napisali.
          No i troszkę mnie to zbulwersowało, bo coś tu nie tak. Nie ma podanego źródła z jakiego korzystano w testach MV (i/lub który producent był bardziej wpływowy ) ale wyniki są skrajnie różne.
          Żeby zobrazować sytuacje poniżej zestawienie, w nawiasie dane z artykułu Motovoyager'a:

          ELF MOTO 4XT 10W50 syntetyk
          Lepkość 40st.C - 121,3 (111,2)
          Lepkość 100st.C - 17,6 (17,0)
          Wskaźnik lepkości - 160 (166)
          Klasa - SJ (SG) MA2 (MA)

          MOBIL Racing 4T 15W-50 syntetyk
          Lepkość 40st.C - 114 (152)
          Lepkość 100st.C - 16,9 (20,7)
          Wskaźnik lepkości - 161 (159)
          Klasa - SH (SH), MA (MA)

          I teraz jak by sobie zestawić te oleje na podstawie specyfikacji to ELF jest pod praktycznie każdym względem lepszy, a wg Motovoyager'a dzieli je przepaść z wyraźną przewagą Mobila
          Nie chce mi się sprawdzać i zestawiać wszystkich olejów z tego artykułu, ale ten jeden przypadek bardzo podważył moje zaufanie do tego typu porównań.
          Jestem w stanie zrozumieć przekłamania w porównaniach na podstawie subiektywnych odczuć lub bo "mechanik powiedział" ale tu były porównywane konkretne dane, które są udostępniane przez producentów.
          ...i komu wierzyć?

          PS: nie znaczy, że producent może kłamać i po pierwszym odpaleniu mi korby bokiem powychodzą... ale czymś się trzeba przecież podpierać przy woborach
          Ostatnio edytowany przez DanielD; 459.

          Komentarz


            Ja kilka dni temu kupowałem Yamalube 20W-50 4S w serwisie, po znizkach placilem w starych butelkach 28zł za litr, w nowych 32zł
            Enduro nie klęka
            R 1100 GS '99 - limonka
            Pajero 3.2 DiD '03

            Komentarz


              Zamieszczone przez DanielD Zobacz posta
              Nie ma podanego źródła z jakiego korzystano w testach MV (i/lub który producent był bardziej wpływowy ) ale wyniki są skrajnie różne.
              Ja jestem autorem tego zestawienia Korzystałem z materiałów które przesłał mi główny przedstawiciel na PL danej marki oleju. Już wzeszłym roku zauważyłem, że parametry części olejów nie są aktualne w gazecie w stosunku do tego co jest na rynku. Nie wiem dlaczego tak jest, choć to niby ten sam olej. Może nowszy design butelki lub naklejki pociągną za sobą polepszenie jakości oleju (miejmy nadzieję, ze nie tylko na papierze)? Błąd grafika to nie jest bo po próbnym złożeniu sprawdzałem czy kolega się gdzieś nie pomylił.

              A tak w ogóle to jakość i cena tego elfa jest bardzo w porządku.
              --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

              Komentarz


                Może wynika to z tego:

                Uwaga: Powyższe wartości parametrów fizykochemicznych są wartościami typowymi. Wartości rzeczywiste są umieszczane na świadectwach jakości dołączanych do każdej partii produktu - cytat z opakowania Platinum Moto 4T

                Pytanie ile % mogą się różnić wartości typowe od rzeczywistych?
                Hvězdy chtějí patřit Tobě...

                Komentarz


                  Zamieszczone przez LukaSS Zobacz posta
                  Ja jestem autorem tego zestawienia
                  Brawa za odwagÄ™

                  Zamieszczone przez xieciu Zobacz posta
                  Może wynika to z tego:

                  Uwaga: Powyższe wartości parametrów fizykochemicznych są wartościami typowymi. Wartości rzeczywiste są umieszczane na świadectwach jakości dołączanych do każdej partii produktu - cytat z opakowania Platinum Moto 4T
                  Nie strasz, bo przed każdym zakupem oleju będę brał ze sobą kieliszek i smakował na miejscu

                  Komentarz


                    Koledzy bardzo rozpisaliście się na temat oleju, mam 3 rodzaje oleju
                    syntetyk
                    półsyntetyk
                    minerał.
                    A co do firmy to według mnie wszystko jedno czym się może różnić olej syntetyczny jednej firny od drugiej. Ważne aby był do motocykli z oznaczeniem 4T. Co chodzi o przebieg w zależności od warunków pracy silnika. Przy ostrej jeżdnie należy często wymienać, podczas spokojnej jazdy rzadziej bo olej tak bardzo się nie nagrzewa i traci wolniej swoje właśności.

                    Komentarz


                      A ja znowu nie mogę się powstrzymać. Rzeszów był wcześniej wywołany, ale nie chce mi się czytać postów wstecz i nie znam kolegów więc rola adwokata wykluczona
                      Widziałem, że w końcu ktoś porusza temat zakresu temperatur, który jest istotny - zerknijcie na dół zdjęcia i zobaczcie zalecenia.
                      Dodam tylko, że naprawdę uważam (moja własna, subiektywna opinia), iż wszystkie (popularne) dzisiejsze oleje - zaawansowane chemicznie, sprawdzą się w tych silnikach. Różnica pewnie będzie czy jeden przejedzie 250 a drugi 300 tys. km.
                      Jeśli natomiast chodzi o ceny - nie jestem w stanie zapłacić za produkt o podobnych właściwościach ponad 100% więcej (np. MOTUL), podczas gdy dostępny jest na rynku olej polskiej produkcji, o całkiem niezłych parametrach [Lukass określił go chyba kiedyś mniej więcej w środku drużyny], tj. Platinum 10w40 [półsyntetyk]. W sklepie firmowym w Rzeszowie (http://platinumoil.pl/index.php/kontakt/) kupuję 4L za ok. 65 zł brutto bez żadnych rabatów - taka jest cena detaliczna przy normalnej marży.
                      Niech mnie ktoś przekona że wymieniając taki [nowoczesny] olej po 6-7 tys. kilosów, coś złego (gorszego) dzieje się z silnikiem w porównaniu np. do Motula
                      P.S. Podkreślam, nie mam żadnych profitów z promowania olejów Platinum, poza tym że mój kolega jest wysoko ustawionym człowiekiem w dystrybucji tych olejów [ale ja kupuję normalnie w sklepie bez niego bo za takie pieniądze nie chcę mu głowy zawracać] i wyjaśnił mi kiedyś dogłębnie różnice między producentami oraz zaprezentował poziom zaawansowania polskiej fabryki i ich laboratorium, która ciągle konkuruje z produktami światowymi. Poza tym jakoś lubię wspierać polski przemysł
                      Olej.jpg

                      Komentarz


                        Tak na prawdę zależy to od:
                        - jak eksploatujesz silnik
                        - jaki masz stan silnika
                        - zasobności kieszeni
                        - w jakich temp. powietrza jeździsz
                        - i kilku innych mało istotnych w sumie



                        Do pyrkania po utwardzonych drogach, nie kręcenia silnika powyżej 4500, silnik w stanie sensownym, nie gonienia własnego cienia wystarczy Platinum 10W50 w zupełności.

                        Jeśli możesz zapytaj kolegę jaką baze ma ten Platimum 10W50. Czy to prawdziwy syntetyk czy może tylko minerał po przeróbce i udaje syntetyk.
                        --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

                        Komentarz


                          Z tego co czytałem, Orlen w zestawieniu z innymi olejami nie wypadał źle. Natomiast tracił sporo tych wartości po 3 tys km. Parametry początkowe to jedno, a wytrzymałość oleju na przebieg i zachowywanie parametrów to drugie.
                          Ostatnio edytowany przez Jaro-Ino; 607.

                          Komentarz


                            Zamieszczone przez Jaro-Ino Zobacz posta
                            Z tego co czytałem, Orlen w zestawieniu z innymi olejami nie wypadał źle. Natomiast tracił sporo tych wartości po 3 tys km. Parametry początkowe to jedno, a wytrzymałość oleju na przebieg i zachowywanie parametrów to drugie.
                            aaa... i o tym właśnie wspominałem wcześniej Wali mnie jakie parametry ma olej na etykiecie i zaraz po wlaniu do silnika. Bardziej mnie interesuje, żeby trzymał te parametry przez cały okres jego użytkowania (u mnie 6 tyś km mimo wszystko, u niektórych różnie bywa)

                            Komentarz


                              Zamieszczone przez Jaro-Ino Zobacz posta
                              Z tego co czytałem, Orlen w zestawieniu z innymi olejami nie wypadał źle. Natomiast tracił sporo tych wartości po 3 tys km. Parametry początkowe to jedno, a wytrzymałość oleju na przebieg i zachowywanie parametrów to drugie.
                              A gdzie takie informacje wyczytałeś, bo nie spotkałem się nigdy z takim zestawieniem próbek po 3 tys. km? Chętnie bym zobaczył.

                              Komentarz


                                Zamieszczone przez dzik312 Zobacz posta
                                A ja znowu nie mogę się powstrzymać. Rzeszów był wcześniej wywołany, ale nie chce mi się czytać postów wstecz i nie znam kolegów więc rola adwokata wykluczona
                                Widziałem, że w końcu ktoś porusza temat zakresu temperatur, który jest istotny - zerknijcie na dół zdjęcia i zobaczcie zalecenia.
                                było to w poście nr 231, no ale nie chciało się czytać
                                ST legenda Dakaru http://passion4travel.pl/index.php/c...dow/motocykle/
                                FB: http://www.facebook.com/kamilltee

                                Komentarz

                                PracujÄ™...
                                X