Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Olej i przebieg

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

    Zamieszczone przez kamilltee Zobacz posta
    było to w poście nr 231, no ale nie chciało się czytać
    No ale tam było w kontekście super-hiper Motula. A ja zapodałem skromną, drobną, niepozorną stronę polskiego producetna

    Jeszcze mam ochotę rozwinąć swoją wcześniejszą myśl - to że są oleje syntetyczne dobrej jakości to powszechnie wiadomo i na pewno warto zapłacić więcej za syntetyk gdy ktoś jeździ ok. 10kkm w sezonie lub w warunkach grzejących silnik. Jeśli jeździ się turystycznie [emerycko], gdzie wentylator w XTZ włącza się tylko kilka razy w roku to dla średnich przebiegów (4-6kkm) wlewanie syntetycznego oleju za >200 zł chyba jest przerostem formy nad treścią.
    Strasznie dziwi mnie, a zarazem irytuje, fakt że taki producent jak Motul oferuje olej półsyntetyczny 10w40 [5100 chyba najczęściej wlewany do XTZ] za cenę moim zdaniem kosmiczną [120-140zł]. Za podobne pieniądze można kupić na prawdę dobrego syntetyka Repsola.

    Komentarz


      DorzucÄ™ siÄ™ do tematu

      Taka ciekawostka.

      Po wymianie łańcuszka rozrządu i ustawieniu zaworów miałem wymienić olej. Miałem trochę uzbieranego castrola 10w40 do diesla wiec uznałem ze można zrobić by płukanie silnika tym olejem. Zlałem stary olej, był ciemny ale bez tragedii.
      Zalałem tym olejem do diesla. Silnik w sumie pracował jakieś 20 min. Przy okazji wyszedł wyciek na pokrywie zaworów, na wycięciach wałków... Zrobiłem i pora wymiany na Motula 5100 10w 40, mój standardowy typ.
      Odkręcam śrubę spustową silnika, zlewam olej a on jest czarny
      Dla pewności jeszcze raz zrobiłem płukankę ale olejem GM 10w 40 benzyna. 20min pracy i jaki olej wlałem taki wylałem, był jaśniutki.
      LOL Myślałem że olej w dieslu ciemnieje od sadzy

      Komentarz


        Na forum Alfaholików jeden z użytkowników podał link do strony, na której sprawdzić można prawdziwość wskaźnika lepkości ("odpowiada" za szybkość docierania we wszelkie szczeliny i za ciśnienie oleju w trakcie jego zużywania). Wzór na obliczenie jest prosty: http://www.chem.uni.torun.pl/zaklady...zadanie18.html ale komu się chce obliczać na piechotę?

        Ta strona: http://www.widman.biz/English/Calculators/VI.html Sprawdziłem kilka w miarę topowych i pewnych olejów, wszystkie parametry się zgadzają. Jeśli ktoś jest zainteresowany to niech pooblicza wskaźnik najdroższych olejów i tego... no - Motula



        Ja lejÄ™ na ten sezon 10W50 Valvoline SynPower 4T

        API: SM
        JASO: MA-2
        SAE Viscosity Grade 10W-50
        Viscosity, mm2/s @ 100 ºC. ASTM D-445 17.8
        Viscosity, mm2/s @ 40 ºC. ASTM D-445 118
        Viscosity Index ASTM D-2270 168
        TBN, mg KOH/g ASTM D-2896 6.30
        Pour Point, ºC ASTM D-5950 -36
        Specific Gravity @ 15.6°C. ASTM D-4052 0.854
        Flash Point, COC, ºC. ASTM D-92 230

        Jeden z najlepszych na rynku. Ma go intercars (cena detalu nie wiem jaka, ja mam w hurcie). 10W60 Agipa za lepki....

        - - - Zaktualizowano - - -

        Zamieszczone przez Sadek Zobacz posta
        DorzucÄ™ siÄ™ do tematu

        Taka ciekawostka.

        Po wymianie łańcuszka rozrządu i ustawieniu zaworów miałem wymienić olej. Miałem trochę uzbieranego castrola 10w40 do diesla wiec uznałem ze można zrobić by płukanie silnika tym olejem. Zlałem stary olej, był ciemny ale bez tragedii.
        Zalałem tym olejem do diesla. Silnik w sumie pracował jakieś 20 min. Przy okazji wyszedł wyciek na pokrywie zaworów, na wycięciach wałków... Zrobiłem i pora wymiany na Motula 5100 10w 40, mój standardowy typ.
        Odkręcam śrubę spustową silnika, zlewam olej a on jest czarny
        Dla pewności jeszcze raz zrobiłem płukankę ale olejem GM 10w 40 benzyna. 20min pracy i jaki olej wlałem taki wylałem, był jaśniutki.
        LOL Myślałem że olej w dieslu ciemnieje od sadzy
        Czym się różni olej do benzyny i do ropy? Przecież jest cała paleta olejów uniwerslanych spełniających normy dla najlepszych benzyniaków i jednocześnie rygorystyczną C3-10 dizla Moim zdaniem miałeś pełno syfu w silniku, to nie wina oleju. Jakby to był olej to w benzynie też byłby czarny.
        --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

        Komentarz


          Tylko to co było w silniku wcześniej, było jaśniejsze niż ten dieslowski castrol po 20 min pracy. Nigdy nie zdarzyło mi się żeby olej którym płukałem silnik był brudniejszy od wcześniej spuszczonego.

          - - - Zaktualizowano - - -

          A i jeszcze odpowiedz mi na pytanie, to lepiej jak olej ma współczynnik lepkości wyższy czy niższy?

          Komentarz


            Zamieszczone przez Sadek Zobacz posta
            Tylko to co było w silniku wcześniej, było jaśniejsze niż ten dieslowski castrol po 20 min pracy. Nigdy nie zdarzyło mi się żeby olej którym płukałem silnik był brudniejszy od wcześniej spuszczonego.

            - - - Zaktualizowano - - -

            A i jeszcze odpowiedz mi na pytanie, to lepiej jak olej ma współczynnik lepkości wyższy czy niższy?
            Żeby nie być pomówionym o zmyślanie, cytat ze strony jednego z amerykańskich producentów olejów Gulf:

            Istnieje szereg powszechnie stosowanych klasyfikacji lepkoÅ›ci, w których najpowszechniej używany jest „rozpuszczalnik neutralny (solvent neutral)”, to znaczy SN 150 i SN 500, gdzie liczba wskazuje lepkość SUS (mierzona w uniwersalnych sekundach Saybolta w temperaturze 40oC (Saybolt Universal Seconds)). Oleje bazowe klasyfikowane sÄ… również ze wzglÄ™du na ich wskaźnik lepkoÅ›ci (obliczana wielkość oparta na lepkoÅ›ciach zmierzonych w temperaturach 40 i 100oC). Dlatego mamy do czynienia z olejami o albo niskim wskaźniku lepkoÅ›ci (LVIs), lub Å›rednim wskaźniku lepkoÅ›ci (MVIs), lub wysokim wskaźniku lepkoÅ›ci (HVIs), lub też ekstra wysokim wskaźniku lepkoÅ›ci (XHVIs). Im wyższy wskaźnik lepkoÅ›ci tym mniej olej siÄ™ rozrzedzi w trakcie ogrzewania, oraz tym mniej zgÄ™stnieje w czasie chÅ‚odzenia go.

            A tu ze strony Mobila:

            Wskaźnik lepkości (VI) jest miarą względnej zmiany lepkości oleju w pewnym zakresie temperatur. Im WYŻSZY wskaźnik lepkości, tym MNIEJSZA zmiana lepkości oleju w pewnym zakresie temperatur. Wskaźnik lepkości nie jest związany z lepkością rzeczywistą ani lepkością SAE. Stanowi miarę tempa zmiany lepkości. Wskaźnik lepkości zwykle służy jedynie jako orientacyjne wskazanie. Rzeczywiste parametry eksploatacyjne będące wynikiem badań pompowalności oleju silnikowego w niskiej temperaturze i badań zużycia w wysokiej temperaturze są lepszymi wyznacznikami dobrych parametrów eksploatacyjnych w silniku.
            --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

            Komentarz


              Takie małe porównanie:

              2kvjohs6.jpg
              --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

              Komentarz


                Rozumiem, że nie można być pewnym czy w opakowaniu słonecznikowy czy rzepakowy?

                Komentarz


                  Otóż to Trzeba po prostu kupować z pewnych źródeł, jak najbliżej oficjalnego dystrybutora, nic po podejrzanej taniości (np. Motul 7100 4 litry za 115 zł czy Castrol z najwyzszej półki za 99 zł/4l). Dlatego przestałem sprzedawać oleje. Miałem oryginalne - drogie ale mało kto takie chciał

                  Jeśli znajdę to wrzucę fotę podrobionego Motula. W bańce oprócz oleju była na dnie woda, a właściwie maź, słynne "masło".
                  --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

                  Komentarz


                    Widać z olejami problem jak z wódką... im bardziej "sprzedajna" tym bardziej podrabiana Szacun dla Motulowców z powodów wiadomo jakich

                    Komentarz


                      Co wszyscy mają do motula? Ja na go leje do każdego mojego sprzętu.

                      Komentarz


                        Zamieszczone przez Sadek Zobacz posta
                        Co wszyscy mają do motula? Ja na go leje do każdego mojego sprzętu.
                        Ja np. nic, ale kupuję platinium bo w litrowych butelkach pół syntetyk tydzień temu kosztował mnie 75zł brutto, tak, że w cenie motula mogę wymieniać olej np. dwa razy częściej
                        czego nie robię bo po co ? a te kilkadziesiąt złotych co mnie zostaje wolę wydać na paliwo

                        Komentarz


                          A ja mam za darmo statoila polsyntetyk 10w40 i taki leje do 660. Jak narazie wszystko wporzadku
                          Take care of your Tenere she will take care of you

                          http://tablica.pl/oferta/yamaha-xtz-...5-ID1LXXh.html

                          Komentarz


                            Fakt, cenowo motul stoi wysoko. Ale mam go za 110zika z intera także tragedii nie ma. Raz na rok można sobie pozwolić fakt że w aucie wymieniam 3-4 razy na rok to nawet nie zauważam wymiany w moto.

                            Komentarz


                              Ja ST zalałem Motulem 5100 10W40. Za butle 4L zapłaciłem 129,85zł,a za 1L 40,57zł. Co myślicie o tych cenach, czy są podpadające,trafiłem na podróbke? W sklepie Ścigacz pl. kosztuje podobnie. http://sklep.scigacz.pl/olej-silniko...itry-p-72.html Po otworzeniu butli pachnie jak płyn do mycia naczyń albo perfum. To normalne? Motul tak ma?

                              Komentarz


                                Jak masz wątpliwości to nie kupuj Motula. Masz przynajmniej 20 innych firm do wyboru (część z lepszą ofertą). A jak się upierasz to bierz z Larssona lub zalewaj Yamalube z ASO.

                                Nie polecam też Ipone, wujowe ma parametry pomimo ciekawej rekalmy i designu opakowań. Chyba, że do kosiarki olej 2T truskawkowy
                                --== XtzParts.com - części do XTZ 660 i 750 oraz TDM 850-900 ==--

                                Komentarz

                                PracujÄ™...
                                X